Nejlepší čističe uší 2024 a jak vybrat

Autorka: Klára Machátová | Aktualizováno: Květen 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Verk 24042 Ultrazvukový čistič uší s nástavci bílý

Jak vybrat čistič uší

 • Čištění uší patří mezi základní hygienické návyky. K tomuto účelu slouží především mechanické nebo elektrické čističe uší, případně ušní spreje a kapky.
 • Při výběru vhodného čističe je důležité vzít v potaz to, komu je určený. Zejména u malých dětí je třeba volit opravdu uvážlivě.
 • Jednotlivé modely se od sebe samozřejmě liší. Porovnat lze např. velikost přístroje nebo čistícího hrotu, některé přístroje mohou mít vyměnitelné nástavce nebo integrované osvětlení.

Čistič uší - náš výběr

Verk 24042 Ultrazvukový čistič uší s nástavci bílý
Zobrazit více
Ultrazvukový čistič uší Verk 24042 v barvě bílé je automatický přístroj pro péči o uši. Vyčistí ucho a poskytne jemnou masáž pomocí čtyř nástavců. Disponuje osvětlením a pružnými silikonovými hroty. Zařízení je poháněno jednou AAA baterií, která není součástí balení.
Zobrazit méně
Biodexin ušní lotio 100 ml
přečíst recenzi
Výrobce: Bioveta
Způsob podání: zevně (na kůži)
Forma: kapky
Určení: zklidnění
Pro psy: ano
Užití: péče o uši
Zobrazit více
Objem: 100 ml
Věk zvířete: pro seniory
Biodexin ušní lotio o objemu 100 ml je řešením pro aplikaci do zevního zvukovodu psů. Jeho složení obsahuje 0,5 ml roztoku chlorhexidin diglukonátu, čajovníkový olej a další. Lotio má antibakteriální vlastnosti, upřednostňuje se jeho použití v případě zánětu a kvasinkových infekcí. Je doporučeno jej aplikovat dvakrát denně, avšak ne u koček.
Zobrazit méně

Čističe uší Verk

Verk 24042 Ultrazvukový čistič uší s nástavci bílý
Zobrazit více
Ultrazvukový čistič uší Verk 24042 v barvě bílé je automatický přístroj pro péči o uši. Vyčistí ucho a poskytne jemnou masáž pomocí čtyř nástavců. Disponuje osvětlením a pružnými silikonovými hroty. Zařízení je poháněno jednou AAA baterií, která není součástí balení.
Zobrazit méně
Verk Spirálový čistič uší s nástavci Smart Swab 15630
přečíst recenzi
Výrobce: Verk
Zobrazit více
Verk Spirálový čistič uší s nástavci Smart Swab 15630 se skládá z plastu a silikonového hrotu o rozměrech 2,8 x 1,3 cm, který je pružný a měkký pro snazší vložení do ušního kanálu. Zařízení má rozměry 12,3 x 1,3 cm. Sada obsahuje 16 silikonových hrotů.
Zobrazit méně
Verk 24042 Ultrazvukový čistič uší s nástavci
Výrobce: Verk
Použití: na uši
Zobrazit více
Verk 24042 je ultrazvukový čistič uší s 4 nástavci. Umožňuje úklid a masáž uší díky automatickému provozu a pružným silikonovým koncovkám. Obsahuje světlo pro osvětlení a protiskluzový povrch pro pohodlí. Napájení je pomocí 1 AAA baterie (nejsou součástí balení).
Zobrazit méně

Elektrické čističe uší

C-Ears elektrický čistič uší
přečíst recenzi
Výrobce: Alum online
Zobrazit více
C-Ears je elektrický čistič uší ze plastu beze BPA o hmotnosti 75 g a velikosti 2,5 cm x 13,0 cm. Využívá vibrace pro odstranění vlhkosti a nečistot. Nedosahuje stejně hluboko jako bavlněné tampóny, čímž se snižuje riziko poškození. Balení obsahuje 1 AAA baterii, čisticí štětec a dva ušní hroty.
Zobrazit méně
InnovaGoods Opakovaně použitelný elektrický čistič uší Clinear
Výrobce: InnovaGoods
Značka: Innova Goods
Zobrazit více
Čistič uší InnovaGoods je opětovně použitelný elektrický přístroj s LED světlem pro lepší viditelnost. Sada obsahuje tři různé silikonové hlavice pro různé věkové kategorie a velikosti uší a masážní hlavicí. Jeho rozměry jsou přibližně 3 x 13 x 3 cm. Funguje na baterie (2 x AAA, nejsou součástí balení).
Zobrazit méně
Ear cleaner bateriový čistič uší elektrický waxvac
přečíst recenzi
Výrobce: Verk
Zobrazit více
Produkt "Ear cleaner bateriový čistič uší elektrický waxvac" je nástroj navržený pro čištění uší. Funguje na principu vysavače, který ušní maz odsává. Pro jeho provoz jsou potřeba dvě tužkové baterie, které nejsou součástí balení. Obsahuje 4 silikonové nástavce v různých barvách.
Zobrazit méně
Zobrazit kompletní nabídku Čistič uší

Jak vybrat čistič uší

Jaké přístroje lze použít

Čištění uší je jeden ze základních hygienických návyků, který lze provádět různými způsoby. Klasikou jsou běžné vatové tyčinky, ale existují i jiné efektivnější způsoby.

Čištění uší pomocí vatových tyčinek

Nejznámějším čističem uší jsou vatové tyčinky, iStock / Vadym Plysiuk

Mechanické čističe uší

Do této kategorie patří již zmiňované vatové tyčinky, ty jsou ale v poslední době spíše zatracovány. Při jejich používání je totiž vyšší riziko poranění zvukovodu nebo bubínku, ale hlavně dochází k zastrčení ušního mazu hlouběji do ucha, čímž může vznikat mazová zátka. Navíc jsou jednorázové, takže neekologické.

O něco efektivnější a hlavně ekologičtější jsou opakovatelně použitelné čističe uší. Ty mohou mít různou podobu, ale většinou mají vroubkovanou horní část, do které se ušní maz zachytává a nedochází tak k jeho zatlačení dovnitř ucha. Propracovanější modely pak mohou mít i více vyměnitelných nástavců

*Elektrické čističe uší

Čistič uší
Verk 24042 Ultrazvukový čistič uší s nástavci bílý

Elektrické čističe uší jsou modernější alternativou mechanických modelů, u kterých je provoz zajištěn prostřednictvím baterií. Svým způsobem fungují jako ušní vysavače, které snadno a bezpečně vyčistí uši nejen dospělým, ale také dětem. Délka hlavy čističe je vždy navržena tak, aby nedošlo k poranění vnitřní části ucha.

Muž používá sprejový čistič uší

K čištění uší můžete využít i čistící spreje, iStock / ajr_images

Ušní spreje a kapky

Jedná se o speciální spreje, případně kapky, které slouží k čištění zvukovodu. Po aplikaci zpravidla dochází ke změkčení, rozpuštění a následného odstranění ušního mazu v uchu. Jejich použití je velmi snadné, efektivní, ale hlavně bezpečné. Některé výrobky mimo čistící účinek deklarují i podporu léčby zánětů zevního zvukovodu nebo prevenci před vznikem infekcí. Obecně lze spreje a kapky rozdělit do tří kategorií:

 • Olejové – preventivní použití před kontaktem s vodou (např. při vodních sportech, návštěvách veřejných bazénů a koupališť apod.)
 • S obsahem ethanolu – po jejich použití dochází k rychlému odpařování vody z ucha, proto jsou vhodné zejména po koupání nebo jiných aktivitách spojené s kontaktem s vodou
 • S obsahem glykolů – změkčují ušní maz; jsou vhodné k čištění uší
Typ čističeKladyZápory
Mechanické a elektrickéOpakovatelně použitelné, tedy ekologickéV některých případech může docházet k zatlačení ušního mazu dovnitř ucha
 Jednoduché použití 
 Vhodné jak pro děti, tak dospělé 
 Efektivní jsou zejména modely s více nástavci 
Spreje a kapkyJednoduché a bezpečné použitíVyšší pořizovací cena
 Kromě čištění uší slouží k jejich ošetření např. při kontaktu s vodouNutnost pravidelného dokupování
 Některé mají i léčebný efekt 

Víte, že…?

Alternativní medicína nabízí možnost čištění uší pomocí ušních svíček. Tato metoda je ale na základě vědeckých studií považována jednak za neefektivní, ale hlavně nebezpečnou.

Muž s mechanickým čističem uší

Čističe uší jsou bezpečné pro děti i dospělé, iStock / Ole Schwander

Pro děti nebo dospělé

Čističe uší Verk
Verk Spirálový čistič uší s nástavci Smart Swab 15630

Při výběru čističe uší je třeba brát v potaz, pro koho je primárně určen. Zejména v případě malých dětí je třeba se zaměřit na vhodné výrobky:

 • Novorozenci – doporučuje se čištění ústí zvukovodu kapesníkem nebo buničinou; důležité je absorbovat vlhkost, která by mohla rozvést v uchu infekci
 • Kojenci – použít lze speciální vatové tyčinky přímo určené pro malé děti; díky speciálnímu tvaru nemůže dojít k jejímu zastrčení hluboko do ucha
 • Batolata a starší děti – opět je možné používat dětské ušní tyčinky, vhodné jsou také např. ušní spreje a kapky; v jejich případě je nutné si ověřit vhodnost pro danou věkovou kategorii

Dospělé osoby mohou zvolit prakticky jakýkoliv výrobek. Jeho výběr je zpravidla otázkou osobních preferencí.

Víte, že…?

Přehnaná péče o uši může uškodit. Rozhodně se nedoporučuje čistit uši každý den. Při běžné produkci ušního mazu je naprosto dostačující čištění jednou týdně. Ušní maz má důležitou funkci. Zachytává nečistoty a prach a odvádí je ven z ucha.

Na co se při výběru zaměřit

Elektrické čističe uší
C-Ears elektrický čistič uší

U těchto výrobků je vhodné sledovat základní technické parametry. Zaměřit se lze např. na následující:

 • Rozměry přístroje, čistícího hrotu – může ovlivnit vhodnost či nevhodnost použití u dětí
 • Vyměnitelné nástavce – pokud jsou součástí, může jeden přístroj používat i více členů domácnosti; některé modely mohou mít různé nástavce pro různé účely použití
 • Osvětlení – u některých čističů je součástí také lampička, která osvětluje čištěná místa v boltci

Otázky a odpovědi

Jak vybrat čistič uší?

Možností, jak čistit uši, je několik. Při výběru je důležité zohlednit zejména to, komu bude daný výrobek určený. U mechanických a elektrických modelů lze porovnat technické parametry.

Proč nejsou k čištění vhodné vatové tyčinky?

Při jejich používání může docházek k zatlačení mazu hlouběji do ucha. Ten je pak může ucpat – vytvoří se tzv. mazová zátka, což má za následek další zdravotní komplikace. Vhodnější než klasické vatové tyčinky je jejich dětská varianta.
Zobrazit kompletní nabídku Čistič uší