Čistička vzduchu

Udělějte pro Vaše zdraví maximum - dýchejte čistý vzduch.

ca. 3 600 CZK
ca. 5 500 CZK
ca. 8 200 CZK
ca. 1 700 CZK
ca. 4 500 CZK

Jak vybrat čističku vzduchu

 • Čistička vzduchu se postará o kvalitnější vzduch ve Vaší domácnosti.
 • Čističku vzduchu můžete používat celoročně.
 • Čistička nasává vzduch v místnosti, ten prochází několika různými filtry. Filtry zbavují vzduch nežádoucích látek a pročištěný vzduch se vrací zpět do ovzduší.
 • Součástí čističky může být i další příslušenství.

Využití

Čističku vzduchu můžete používat celoročně.

 • V zimě vás zbaví zvýšené prašnosti a jiných škodlivin spojených s topnou sezónou.
 • Přes léto a jaro čistí vzduch od pylů, alergenů a dalších škodlivých látek.
S ionizátorem
Ionic-CARE Triton X6 stříbrná

Většina čističek si poradí s:

 •  prachem
 • zvířecími alergeny
 • pyly
 • s póry plísní.

Kvalitnější čističky vás pak navíc zbaví:

Inteligentní
Winix ZERO
 • kouře z cigaret
 • smogu
 • různých bakterií
 • jedovatých plynů.

Zvlhčovač

Zvlhčovače neslouží k čištění, ale ke zvlhčování vzduchu. Zvlhčovače využijete hlavně v topné sezóně, kdy se kvůli smogu nedá větrat a suchý vzduch zhoršuje dýchání, dráždí sliznici a oči a vysušuje pokožku. Některé čističky mají více senzorů a to na prach, pach, vlhkost a teplotu. Díky senzoru vlhkosti a teploty umí čistička automaticky udržovat přirozenou vlhkost.

Víte, že…?

Čistý vzduch potřebuje mít i správnou vlhkost, proto je vhodné místnost vybavit vlhkoměrem. Ideální vlhkost se pohybuje v rozmezí od 40 – 55%, v zimě pak od 45 – 60%.

Nová generace
SHARP KC D40EUW

Princip čištění

Čistička nasává vzduch v místnosti, ten prochází několika různými filtry. Filtry zbavují vzduch nežádoucích látek a pročištěný vzduch se vrací zpět do ovzduší. V místnosti tak vzniká cirkulace vzduchu a čistička udržuje vzduch čistý.
Každá čistička obsahuje hlavní filtrační technologii a několik podpůrných filtrů. Hlavní technologie jsou celkem čtyři a liší se tím, co vyčistí, mechanikou a způsobem údržby.

HEPA filtr

Tento filtr by měl zlikvidovat až 99,97% částic nad velikost 0,3 mikronu. Efektivně tak zbaví vzduch mikroskopických částic, které jsou velmi lehké, snadno víří vzduchem při sebemenším závanu vzduchu a pronikají nosem až do hrtanu, průdušek a plic.

HEPA filtr je tvořený několika vrstvy vláken z netkané textilie nebo skleněných vláken. Uvnitř vypadá filtr jako síto, kdy vlákna tvoří takřka nepropustné mezery. Filtr tak zachytí částice nejrůznějšího průměru.

Dostupná
Concept CA1000 Perfect Air

HEPA filtr stačí 1x měsíčně vysát vysavačem, přesto se postupným používáním zanáší a je potřeba ho jednou za 6 – 12 měsíců vyměnit. Cena nového filtru se pohybuje v řádu několika set korun.

Elektrostatický filtr

Filtr nasáté částice vzduchu nabije elektřinou a ty pak přitáhne opačně nabitá sběrná plocha. Nevýhodou je, že se nečistoty při údržbě manuálně stírají a hrozí tedy, že některé nežádoucí látky vypustíte zpět do ovzduší.

Elektrostatická čistička může čistit i bez pomoci ventilátoru, nepotřebujete tedy dokupovat čistící filtry. Pokud ale chcete kvalitní výrobek, měla by být tato čistička vzduchu vybavená ventilátorem. Bez ventilátoru je těžké vyčíslit čistící účinnost, protože taková čistička neumožňuje cirkulaci vzduchu. Každá elektrostatická čistička čistí převážně s pomocí ionizátoru.

Ovladatelná přes mobil
Xiaomi Mi Air Purifier Pro

Systém TSS

Termodynamická sterilizace je speciální metoda, která nasátý vzduch zahřeje až na 200°C a spálí veškeré mikroorganismy. Následně vzduch ochladí a vypustí ho zpět. Tato metoda je velice efektivní, čistička je ale dražší a náročnější na spotřebu elektrické energie.

Celý proces čištění vzduchu je zcela tichý a nevyžaduje žádnou údržbu ani žádné výměny filtrů. Čističky vzduchu s touto technologií jsou označeny jako AIRFREE a jsou vhodné zejména pro astmatiky a osoby s respiračními alergiemi. Odstraňují roztoče, bakterie, plísně, viry, pyl atd.

Vodní filtrace

Vodní čističky mají nejmenší účinnost. Tyto přístroje zničí pouze 50 – 70% částic. Některé nečistoty ve vzduchu jsou totiž nesmáčivé a filtrem projdou. Alergikům se proto tyto čističky nedoporučují. Na druhou stranu fungují vodní čističky zároveň jako zvlhčovače.

Vodu je nutné pravidelně měnit a čistit, aby nedocházelo k jejímu znečištění bakteriemi a vodním kamenem.

Princip správného používání čističky

Pokud má čistička splňovat svoji funkci na 100%, je nutné, abyste dodržovali jednoduchá pravidla používání:

 • Čistička bude správně fungovat pouze v uzavřených prostorech
 • V nejlepším případě by měla být zapnuta neustále, minimálně však po dobu, kterou trávíte v místnosti
 • Výstup čistého vzduchu by měl směřovat do nejvíce obývané části pokoje

Víte, že…?

Jestliže máte v domácnosti alergika, zaměřte se na čističku s HEPA filtrem, pylovým filtrem, prachovým senzorem a vícestupňovou filtrací. V případě alergiků se dále nedoporučuje kupovat čističku, která obsahuje také zvlhčovač vzduchu. V tomto případě je lepší pořídit dva samostatné přístroje.

Přídavné technologie

Každá čistička má kromě hlavní technologie také různé kombinace podpůrných technologií. Mezi nejrozšířenější patří:

Typ Popis
Ionizátor Ionizace je technologie, kdy zařízení vypouští do ovzduší záporné ionty, jejichž přítomnost má pozitivní vliv na zdraví a aktivně ničí nečistoty přímo ve vzduchu v celé místnosti a dokonce i prostory za nábytkem. Každá čistička má jiný ionizátor. Některé mají funkci ionizační sprchy, která ve velmi krátkém čase vyčistí vzduch v místnosti.
Předfiltr Zachytává větší prachové částice, vlasy a chlupy.
Uhlíkový filtr Filtr obohacený o aktivní uhlík absorbuje molekuly tvořící zápachy a toxiny. Uhlíkový filtr bývá často součástí HEPA filtru a časem ztrácí svoji účinnost. Tento filtr je třeba pravidelně měnit.
UV lampa Funguje na základě ultrafialového záření, spouští chemickou reakci oxidu titaničitého, který díky svým vlastnostem přeměňuje organické látky na minerály. Tím se vzduch dezinfikuje.

Víte, že…?

Někdy se můžete setkat s tvrzením, že je třeba bát se ozónu v čističkách vybavených ionizátorem, UV lampou nebo elektrostatickým filtrem. Toho se ale bát nemusíte, protože výrobci čističek musí dodržovat přísné hygienické limity. Na trhu také najdete takové čističky, které ozón nevytváří vůbec.

Funkce

Každá čistička nabízí několik funkcí. Jejich počet roste s cenou spotřebiče. Mezi funkcemi můžete najít:

 • Regulace výkonu – umožňuje udržovat čističku v nízkém, středním nebo nejvyšším výkonu. Každá čistička má několik úrovní. Modely vybavené větrákem mohou být při větším výkonu hlučnější.
 • Automatická regulace – propracovanější modely zvyšují výkon automaticky podle potřeby. Jestliže dojde k většímu znečištění, přepne se čistička do vyššího výkonu, tím je vzduch rychle vyčištěn.
 • Indikace škodlivin – tento parametr najdete především mezi kvalitnějšími přístroji. Je výhodný zejména pro místa, kde je vzduch značně znečištěn.
 • PlasmaWave – zajišťuje neutralizaci a rozklad všech mikročástic, které by mohly škodit zdraví. Navíc vytváří ionty, které dávají vzduchu náboj a ten je tak čistý, zdravý a svěží jako v přírodě.
 • Časovač – umožňuje vám zvolit dobu, kdy bude čistička zapnutá.
 • SLEEP – režim, díky kterému aktivujete čističku na nejnižší hlučnost a vypnete i podsvícení všech kontrolek.
 • Signalizace výměny filtru – upozorní vás na nutnost výměny filtru.
 • Smart senzory – vybavenější modely čističek mají zabudované senzory, díky kterým dokáží vyhodnocovat kvalitu vzduchu a pracovat v automatickém režimu. Nejčastěji na čističkách najdete senzor těkavých látek a také prachový senzor.
 • Dálkový ovladač – pro větší pohodlí oceníte u některých čističek ovládání pomocí dálkového ovladače. U nejnovějších modelů pak máte možnost ovládání pomocí mobilní aplikace.

Další parametry

Při výběru vhodné čističky je nutné, abyste se zaměřili na některé parametry.

Vzduchový výkon

Vzduchový výkon je uváděn v metrech krychlových a určuje, jak velké množství čistička vyčistí za jednu hodinu. Aby byl chod zařízení co nejefektivnější, měl by být vzduchový výkon vyšší než objem místnosti. Pro běžné uživatele by měl být až 2,5 násobkem objemu místnosti, pro alergiky až 4 násobkem.

Vzduchový výkon spočítáte tak, že změříte délku, šířku a výšku místnosti, ve které budete čističku nejčastěji používat. Naměřené hodnoty vynásobte a tím zjistíte objem místnosti v metrech krychlových.

Výpočet minimálního vzduchového výkonu pro alergika:
Objem místnosti v m3 x 4 = potřebný vzduchový výkon v m3/h

Výpočet minimálního vzduchového výkonu pro ostatní uživatele:
Objem místnosti v m3 x 2,5 = potřebný vzduchový výkon v m3/h

Kvalitnější přístroje dokáží pročistit kolem 350 m3 / hod. Výrobci ale často udávají rozměr místnosti v m2. Můžete se tedy setkat také s údajem, že kvalitní čistička pročistí vzduch v místnosti s rozměrem od 25 – 80 m2.

Je v pořádku, pokud si vyberete čističku s podstatně vyšším výkonem, než je potřebný výkon pro vaši místnost. Výkonnější čistička v menším prostoru poběží častěji na nižší otáčky. Provoz tak bude tišší a úspornější.

Umístění

Správné umístění může výrazně zvýšit efektivitu čističky. Čističku nelze umístit do blízkosti zdroje tepla, pod strop nebo ke dveřím. Ideálně by měla být umístěna tak, aby měla kolem sebe prostor alespoň 40 cm a neměla nad sebou žádnou překážku. Jedině tak bude schopna zajistit optimální proudění vzduchu v místnosti potřebné pro efektivní čištění.

Může stát na zemi i na nějaké poličce nebo podstavci, pokud možno dále od dveří. Čističku natočte tak, aby vyfukovaný vzduch směřoval do prostoru, nejlépe do té části místnosti, kde se nejvíce pohybujete.

Pokud máte v místnosti zapnutou čističku, nevětrejte a mějte zavřené i dveře. Pokud budete střídat místnosti, v nichž je čistička umístěná, pořiďte si takovou, která je pro snadné přemísťování vybavená pojízdnými kolečky.

S umístěným pak souvisí také design přístroje, čističku budete mít na očích po celý den. V nabídce je mnoho různých tvarů a barevných provedeních, které zapadnou do každého interiéru.

Hlučnost

Hlučnost je při výběru vhodné čističky zásadní parametr, protože čističku vzduchu budete používat každý den několik hodin. O čističce byste ideálně neměli vůbec vědět. Na tuto skutečnost výrobci myslí a většina přístrojů nepřesahuje 50 decibelů při největším výkonu, některé dokáží fungovat i při 16 decibelech. Při zapnutém zařízení tak můžete klidně spát nebo pracovat.

Někdy mohou čističky hučet a to zejména v případě, kdy se kvůli náhlému většímu znečištění přepnou do výkonnějšího režimu.

Spotřeba

Spotřebou se nemusíte příliš zaobírat, jelikož většina čističek spotřebuje tolik energie jako běžná žárovka, tedy asi 70 W. Nejefektivnější dokážou na maximální výkon fungovat i při 19 W.

Je ideální pokud je čistička vybavena Stand-by režimem, což je režim, ve kterém šetří energii. Ideálně by se měla spotřeba energie pohybovat v rozmezí 25 – 50 W.

Údržba

Údržba je velmi jednoduchá, v tomto případě je nutné pouze měnit filtr. Každý filtr má určitou životnost. Některý filtr stačí vyměnit jednou za 10 let, jiné budete měnit každý týden. To jak často budete muset filtr měnit je uvedeno výrobcem na každém zařízení.

Také dávejte pozor na to, zda je nutné filtry manuálně čistit nebo umývat, jelikož nežádoucí látky tak vypustíte zpět do ovzduší.

Cena

Ceny čističky závisí především na vzduchovém výkonu a funkcích čističky. Při nákupu čističky si porovnejte pořizovací cenu zařízení s ročními náklady na výměnu filtrů a podle toho se rozhodněte, kterou koupit.

Do 5 000 Kč – kvalitní čističku lze zakoupit již za cenu od 3 000 Kč. Je možné zakoupit i spotřebič za 1 000 Kč, tyto výrobky se hodí do menších prostor a nenabízí téměř žádné funkce. Čističky mají účinnost 90 – 96%. Pracují téměř bezhlučně, jsou ideální na polétavý prach, chemikálie, cigaretový kouř, pyly a jiné nečistoty. Ovládat čističky můžete pomocí dotykového ovládání, většina modelů v této cenové skupině neumožňuje ovládání pomoci dálkového ovládání a mobilní aplikace. Mezi funkcemi nechybí signalizační kontrolka pro výměnu filtru, noční světýlko, spánkový režim s velmi nízkou hlučností a několik rychlostí ventilátoru.

Od 5 000 – 10 000 Kč – cenové rozpětí určené i pro náročné uživatele nabízí velice kvalitní čističky vhodné do jakýchkoliv prostorů. Vybírat můžete mnoho krásných provedení. Čističky lze ovládat i dálkových ovladačem nebo mobilní aplikací. Tyto výrobky nabízí až 5 stupňů filtrace, jsou plně automatické a mají ekonomický provoz. Můžete zakoupit také zařízení 2 v 1, tedy kombinaci čističky a zvlhčovače.

Nad 10 000 Kč – špičkové modely vhodné do velkých místností, nabízí veškeré možné funkce, které vám čistička může nabídnout. Vybírat můžete zejména mezi čističkami s technologií TSS. Některé modely jsou vybaveny režimy čištění, mezi které patří obecný režim, mimořádně citlivý antialergenový režim a mimořádně účinný antibakteriální režim. Kromě těchto režimů můžete nastavit i několik dalších manuálních režimů čištění.

Výrobci

Na trhu najdete mnoho různých typů čističek s HEPA filtrem, ionizátorem, vodním filtrem i elektrostatickým filtrem. Vybírejte výrobky ověřených značek, které nabízí náhradní filtry, prodlouženou záruku i pozáruční servis.
Mezi kvalitní výrobky patří čističky vzduchu Ionic Care, Winix WAC, Rohnson, Bionaire, ale také značky jako Electrolux, Eta, Philips a další.

Otázky a odpovědi

Co je čistička vzduchu?

Čistička vzduchu je přístroj, který filtruje vzduch a v ideálních podmínkách ho dokáže zbavit až 99,9% škodlivých látek a to různých roztočů, pylů, dalších alergenů, pachů a také statické elektřiny ve vzduchu. Čistička vzduchu se vám vyplatí, pokud chcete mít doma čistý vzduch. Je ideální hlavně tam, kde jsou alergici a lidé citlivější na prach. Zároveň ji využije každý během topné sezóny.

Odstraní čistička prach?

Čistička vzduchu omezí prašnost v domácnosti, neodstraní ji ale úplně. Ne všechen prach se drží ve vzduchu, odkud může být odsán čističkou. Některé částečky se rychle usazují a část nečistot je do místnosti přenášena také na lidech, zvířatech a věcech. To znamená, že i když budete používat čističku, nevyhnete se utírání prachu, bude ho však viditelně méně.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
S ionizátorem
Inteligentní
Nová generace
Dostupná
Ovladatelná přes mobil
Image
Produkt
Ionic-CARE Triton X6 stříbrná
Winix ZERO
SHARP KC D40EUW
Concept CA1000 Perfect Air
Xiaomi Mi Air Purifier Pro
Časovač
Hmotnost
3.1 kg
7 kg
7.9 kg
4.2 kg
8 kg
Typ filtru
elektrostatické
HEPA H13
HEPA H13
HEPA + uhlíkový
HEPA
Rozměry (VxŠxH)
71 x 21 x 24 cm
60 x 38 x 20.8 cm
61.5 x 39.9 x 23 cm
39 x 32.5 x 18 cm
35 x 35 x 73 cm
HEPA filtr
Indikátor výměny filtru
Uhlíkový filtr
Ionizátor
Cena ca. 3 600 CZK ca. 5 500 CZK ca. 8 200 CZK ca. 1 700 CZK ca. 4 500 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Alena Rajnochová

About the Author

About the Author

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela několik různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které nejen ráda čtu, ale zkouším i občas nějaký příběh vytvořit. Díky tomuto svému koníčku jsem se dostala do týmu copywriterů. Začínala jsem s psaním dětských pohádek a příběhů, postupně jsem zpracovávala témata, která mohou zajímat rodiče i starší děti. Nyní se specializuji se na psaní produktových článků. Díky této práci jsem se dozvěděla mnohé z oblasti zdraví, péče o tělo, děti, domácnost a zahradu, což jsou témata, která mě zajímají nejvíce.