Cyklobatoh

Cyklistický batoh nejen na kolo.

ca. 900 CZK
ca. 3 200 CZK
ca. 600 CZK
ca. 1 000 CZK
ca. 1 500 CZK
ca. 3 400 CZK

Jak vybrat cyklobatoh

  • Cyklistické batohy se liší svojí velikostí, materiálem a odolností
  • Výběr batohu závisí na tom, pro koho je určen
  • Cyklobatohy mají spoustu vychytávek, který obyčejný batoh nemá

Velikost

Cyklobatohy se dle objemu dělí na malé, střední a velké. Velikost se volí dle toho, na jak velké vzdálenosti jezdíte. Pamatujte na to, že velké batohy sice pojmou větší množství věcí, ale zároveň vás více omezují v pohybu.

Malý batoh

Mezi malé batohy se řadí batohy o objemu do 10 litrů. Do těch se moc věcí nevejde, jsou určeny pro nejnutnější věci, které budete na několikahodinových výletech či trénincích potřebovat. Do batohu se kromě vaku na vodu vlezou drobné náčiní, klíče a třeba svačina.

Jednoduchý design
Salomon Trailblazer 10l black

Střední batoh

Když se chystáte na delší výlet určitě se více hodí batoh o objemu od 10 do 20 litrů. S takhle velkým batohem můžete vyrazit na celodenní výlet. Do takhle velkého batohu, kromě základních potřeb vložíte také bundu či jiné náhradní oblečení.

Velký batoh

Tyhle batohy se vám skvěle hodí i na noční přespání. Vleze se vám do něj i spacák a případně další vybavení. Velké batohy mají objem více než 20 litrů a tím pádem vám poskytnou dostatek prostoru pro vaše potřebné věci na několikadenní výlety.

Výška

Je důležité, aby vám batoh při jízdě na kole nezavazel a dobře seděl, a tak vás přitom neomezoval v pohybu. V tomto případě je na místě při výběru zohlednit vlastní tělesné proporce, především výšku, ale také pohlaví. Pro vyšší postavy jsou vhodné delší batohy, menším postavám se doporučuje vybírat batohy s kratšími zády.

Pohodlný zádový systém
Osprey raptor II 14l black

Typy

Jako typy batohů mžeme brát rozdělení na dámské a pánské. Na trhu jsou k výběru batohy, které jsou určeny výhradně pro ženy a muže. Samozřejmě i z hlediska designu a bravy. Ale mezi hlavní rozdíl dámských a pánských batohů není pouze design. Dámské batohy jsou speciálně navrženy tak, aby seděli na dámských zádech, ve smyslu, že mají kratší záda a ramenní popruhy jsou upravené tak, aby netlačili přes prsa.
Shrnutí rozdílu v hlavních bodech:

Typ batohu Vlastnosti
Dámský cyklobatoh moderní design
  krátká zádová část
  ramenní popruhy přizpůsobené ženským křivkám
Pánský cyklobatoh pánský design
  delší zádová část
  Klasické ramenní popruhy

Příslušenství

Mezi nejdůležitější součást cyklistiky patří určitě pitný režim, nejen v horkých letních dnech. Nejideálnějším pomocníkem v jízdě na kole je vak na vodu.

Vak na vodu

Zajišťuje pravidelný pitný režim, oproti dalším cyklistickým lahvím nabízí hned několik výhod. Velmi praktický je větší objem, určité typy se vyrábějí v objemech 1,5 až 3 litrů, což nabízí velice dobrý přísun tekutin, jestliže se vydáte na delší výlet či trénink. Některé cyklistické batohy jsou vakem na vodu přímo vybaveny, další mají kapsu na vak, který si pak můžete kdykoliv dokoupit.
Umístění vaku na vodu:

Běžecký batoh
InSPORTline Topspeed 3,5l černý
  • Vak je zavěšen v samostatné kapse batohu
  • Hadička vede speciálním otvorem a je fixovaná na ramenní popruh
  • Pití je pohodlnější a bezpečnější
  • Plnění i údržba vaku jsou velmi jednoduché

Tvar

Cyklistické batohy jsou navrženy tak, aby svou konstrukcí a tvarem mohli být pohodlně a plně využívány v sedle kola. Zádová část je konstrukčně prohnuta tak, aby její tvar odpovídal pozici jezdce s ohnutými zády. Proto je velice dobré používat při jízdě na kole cyklistický batoh, který má mnoho vychytávek, a ne například batoh určený na turistiku.

Výrobci

Když stojíte o kvalitu a zároveň aby vám batoh co nejvíce a nejdéle vydržel, je třeba vybírat z kvalitnějších značek. Mezi nejznámější značky patří Camelbak, Jack Wolfskin, Osprey nebo Vaude. Batohy od těchto výrobců vyvíjí speciální zádové systémy. Díky kterým batoh sedí výborně na zádech.

Lehký, propracovaný
Southwest Bound 18l modrá

Cena

Ceny cyklobatohů se liší především svým objemem. Mezi další aspekty patří rozdělení na dámské a pánské batohy a jejich funkce.

  • Cyklobatoh 10 litrů – 1 500,-
  • Cyklobatoh 20 litrů – 2 900,-
  • Cyklobatoh 25 litrů – 3 400,-

Otázky a odpovědi

A jak je to s materiálem?

Výrobci se snaží vybírat takový materiál, aby měl batoh co nejnižší hmotnost. Používají se různé odlehčené materiály, síťované ramenní či bederní popruhy, každý gram se počítá. Při výběru dejte přednost batohu, který je také odolnější proti větru a dešti.

Jak vybrat cyklobatoh?

Cyklobatohy jsou hodně propracované a oproti běžným batohům vás dokáží překvapit svými vlastnostmi. Mají výškově nastavitelný polstrované popruhy a kvalitní zádový systém. Výhodou je vak na vodu. Vyznačují se také svými úchyty například pro cyklistickou přilbu a další nezbytnosti.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Jednoduchý design
Pohodlný zádový systém
Běžecký batoh
Lehký, propracovaný
Ultralehký
Vysoce prodyšný
Image
Produkt
Salomon Trailblazer 10l black
Osprey raptor II 14l black
InSPORTline Topspeed 3,5l černý
Southwest Bound 18l modrá
Deuter Speed Lite 20l červená
Vaude Bike Alpin 32+5l black
Cena ca. 900 CZK ca. 3 200 CZK ca. 600 CZK ca. 1 000 CZK ca. 1 500 CZK ca. 3 400 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena