- Cyklonavigace ocení každý, kdo podniká vyjížďky do přírody. Ideální jsou zejména po lovce trailů.
- Koupit můžete cyklonavigaci různých velikostí a volit můžete mezi dotykovým a bezdotykovým displejem.
- Vybrat můžete i způsob nabíjení, velké množství cyklonavigací umožňují dobíjení, ale koupit můžete i takovou, která využívá baterii.
- Při rozhodování hraje podstatnou roli i množství funkcí.
Cyklonavigace - náš výběr




Cyklonavigace Garmin





Kabelové cyklonavigace





Bezdrátové cyklonavigace




Téměř každý vášnivý cyklista chce na svých řídítkách mít co nejméně věcí, ale čím větší zařízení, tím lepší funkce. Výrobci proto nabízí hned tři velikosti zařízení, na které se nyní podíváme.
Malé cyklonavigace
Základní typ cyklonavigace je typický svým jednoduchým designem s černobílým displejem. Pozor si však dejte u levných typů na nízký kontrast mezi barvami. Na přímém slunci byste nic nepřečetli. Tento přístroj ocení zejména výkonnostní cyklisté, jenž hledají kvalitní přístroj s minimální hmotností do 50 g.
Střední cyklonavigace
Největší zastoupení na trhu mají střední cyklopočítače. Zobrazit si můžete omezenou mapu, avšak do paměti dohrát mapu podrobnou. Vlastníte-li chytrý telefon, můžete si naplánovanou trasu naimportovat do paměti cyklonavigace. Mapou pak pohybujete pomocí tlačítek či jednoduše prstem po mapě. Mimo mapy a navigace disponuje střední cyklopočítač i dalšími výkonnostními funkcemi, např. rychlost, výškoměr či styl šlapání.
Velké cyklonavigace
Pro velkou cyklonavigaci je charakteristická zejména velikost úhlopříčky displeje více jak 3“. Tento přístroj bývá velmi často oblíbený u sportovců, jenž se věnují triatlonu a kteří se nebojí investovat, jelikož cena velkých cyklonavigací se pohybuje od 6 000 Kč.
Velký displej mimo jiné přináší i výhodu ve sledování více aktivit na jednou. Při zobrazení jedné funkce očekávejte velká písmena i číslice, a v případě zobrazení více funkcí počítejte s úměrným zmenšením textu tak, aby displej byl stále čitelný, a přesto dokázal zobrazit více aktivit.
Víte, že…?
Cyklonavigaci spolehlivě nahradí i mobilní telefon. Počítejte však s tím, že budete potřebovat speciální držák a v případě pádu můžete svého chytrého mazlíčka snadno rozbít, jelikož na takové zacházení není určen.
Bezdotykový vs. dotykový displej
Na otázku, zda zvolit dotykový či bezdotykový displej, není jednoznačná odpověď. Každému vyhovuje něco jiného. Důležité je uvědomit si, že někdy budete muset nebo chtít ovládat cyklonavigaci i během jízdy.
Typ displeje | Popis |
---|---|
Bezdotykový displej | Jelikož se u takového zařízení uživatelé nedotýkají displeje, lze očekávat jeho lepší čitelnost. Další výhodou je ovládání za jakékoliv situace např. během deště. Tlačítka budou spolehlivě fungovat, zatímco bezdotykový displej nemusí dobře reagovat. |
Dotykový displej | Ovládání dotykového displeje je na rozdíl od tlačítek intuitivní a váš cyklopočítač zvládnete během pár minutek ovládat, aniž byste používali návod. Dražší modely cyklonavigací disponují dokonce i dálkovým ovládání, s kterým se nemusíte bát horšího ovládání během nepříznivých podmínek. |
Baterie
Většina lepších cyklonavigací bývá vybavena zabudovanou baterií, kterou za pomoci USB kabelu nabíjíte. Pokud však narazíte na přístroj s malou kulatou baterií, raději dejte ruce pryč. Vyměnitelná baterie nikdy nebude disponovat velkou výdrží jako zabudovaný akumulátor. V takovém případě volte vždy typ, u kterého se maximální výdrž pohybuje kolem 15-20 hodin.
Stejně jako mají některé mobilní telefony úsporný režim při nízké baterii, mají ho i vybrané druhy cyklonavigací. To oceníte zejména v případě, když vám do cíle zbývá kousek, ale baterii zbývá jen pár procent. Displej ztmavne a rozsvítí se jen v případě, že na něj poklepete. Díky této funkci tak nepřijdete o cenné záznamy z jízdy.
Funkce
Mimo běžných funkcí, mezi něž patří např. výškoměr, kompas, teploměr, disponuje cyklonavigace i bezdrátovými technologiemi Bluetooth, WiFi či ANT+. Díky zmíněným technologiím lze během jízdy sledovat oznámení z telefonu a v případě nehody umí navigace odeslat i SOS zprávu. Samozřejmostí je i propojení s mobilními aplikacemi STRAVA, LiveTrack či GroupTrack.
Víte, že…?
Cyklonavigaci můžete spárovat i s dalšími produkty jako jsou například pedály Vector, dále Varia či funkce VIRB. Díky nim budete mít stoprocentní kontrolu nad svým sportovním výkonem.
Značka
V případě cyklonavigací je značka jedním z parametrů, který byste měli zvážit. Dobré modely, na které se můžete vždy spolehnout, nabízející výrobci Garmin, Polar, SIGMA či MIO.
Cena
Rozdělení cyklonavigací do kategorií malé, střední a velké kopíruje jejich cenu. Počítejte však s tím, že i v případě malé navigace si budete muset připravit větší finanční obnos.
Cena do 5 000 Kč
Malý počítač plný mnoha funkcí se u výše uvedených značek pohybuje na hranici 5 000 Kč. Displej je černobílý avšak vysoce odolný slunečnímu záření.
Cena od 5 000 Kč do 10 000 Kč
Zlatá střední cesta disponuje barevným displejem a dostatečně velkou kapacitou interní paměti pro uložení map.
Cena nad 10 000 Kč
Nejdražší modely cyklonavigací spolehlivě nahradí i sportovní hodinky, zejména pokud jsou v kombinaci s hrudním pásem či s ostatními kompatibilními produkty.
Otázky a odpovědi
Kdy má smysl pořídit cyklonavigaci?
Je vhodné použít cyklonavigaci pro lov trailů?
Různé typy produktů porovnejte zde.