Dávkovací čerpadlo

Čerpadlo vhodné pro úpravu vody.

ca. 4 700 CZK
ca. 8 000 CZK
ca. 18 900 CZK
ca. 15 700 CZK
ca. 31 600 CZK
ca. 8 400 CZK

Jak vybrat dávkovací čerpadlo

 • Tato zařízení jsou určena k úpravě vody. Nejčastěji je pak využijete pro úpravu ph nebo k její dezinfekci.
 • Při výběru se můžete zaměřit na typ čerpadla, pohon, materiálové zpracování způsob dávkování atd.
 • Dávkovací čerpadla mají několik podob.

Typy

Dávkovací čerpadla lze rozdělit na dva základní typy.

Membránová

Tato čerpadla patří mezi přesnější, disponují vysokým výkonem a je možné jejich použití i ve vysokém protitlaku. Mají velmi široké použití (bazény, boilery, chladící věže, složitější systémy úpravy vody atd.) Z hlediska pohonu máte pak na výběr z následujících možností.

Pro všechny ředěné kyseliny
VERDERFLEX VP2-R 06-01
Typ Popis
Magnetická Uvádí se rozsah výkonu 0,75 – 80 l/h u protitlaku 25 – 2 bary; princip spočívá v pohybu osy magnetu, který se následně přenáší na dávkovací membránu v dávkovací hlavě; čerpadlo je dále vybaveno zpětnými ventily, které brání zpětnému toku např. chemie při samotném čerpání; tento pohon patří mezi neopotřebitelné, také není nutné mazat ložiska; další výhodou jsou tedy i nízké náklady na údržbu a případné opravy
Motorová Otáčky motoru zajišťují délku i frekvenci zdvihu, přes které je zároveň možné nastavit dávkovací kapacitu; i tyto modely jsou vybaveny zpětnými ventily; mezi výhody patří široký rozsah výkonu a přesné dávkování i v případě kolísání tlaku

Peristaltická

Peristaltická nebo také jinak řečeno hadicová čerpadla nejsou tak přesná, jako předchozí typ a také mají menší výkon. Obecně je lze použít pouze do maximálního protitlaku 3 bary, jsou tedy vhodná do tzv. netlakového prostředí. Zpravidla se používají v rozsahu výkonu mezi 10 ml/h a 410 l/h.

Víte, že…?

Jelikož se jedná o velmi specifické zařízení, můžete se setkat s tím, že výrobci sestavují čerpadla přímo na míru konkrétním požadavkům jako je např. průtok, maximální tlak vody, specifičnost dané kapaliny, pracovní teplota. Tímto přístupem získáte nejpříznivější poměr ceny, výkonu i užitných vlastností čerpadla.

Materiál

Nejdůležitější vlastností materiálu dávkovacích čerpadel je, aby byl dostatečně odolný jak po mechanické stránce, tak z hlediska působení chemických látek. Obecně se doporučuje přizpůsobit materiál charakteru dávkované kapaliny. Čerpadla se pak nejčastěji vyrábí z následujících materiálů:

Peristaltické čerpadlo
Aseko PP 60
 • PP – polypropylen patří mezi nejčastěji používaný plast; mezi základní vlastnost patří zdravotní nezávadnost, nepoddajnost a pevnost, odolává vnitřnímu pnutí i UV záření, odolnost vůči působení chemických látek je samozřejmostí
 • PVDF – polyvinylidenfluorid je materiál běžně používaný pro dlouhodobé skladování chemických látek, odolává vysokým teplotám a je odolný vůči hoření
 • Nerez AISI 316L

Vybavení

Čerpadla mohou být dále vybavena nebo je možné je dovybavit následujícími funkcemi:

 • Změna směru otáčení rotoru čerpadla
 • Okamžité přepnutí na maximální výkon
 • Vypnutí při přetížení – ochrana čerpadla před poškozením
LCD displej
IWAKI EWN-B11VCER

Ovládání, způsob dávkování

S hlediska ovládání máte zpravidla na výběr ze dvou možností a to manuální a elektronické externí.

 • Jednodušší modely zajišťují dávkování na základně nastaveného času.
 • U kvalitnějších a propracovanějších modelů je součástí sonda, která měří a zároveň vyhodnocuje množství případného dávkování. Samotné dávkování pak může probíhat kontinuálně nebo šaržovitě.

Výkon

Maximální výkon čerpadla je třeba stanovit podle dávkovaného objemu a způsobu dávkování. U provozního výkonu je vždy dobré ponechat alespoň nějakou rezervu, proto se doporučuje volit výkon na úrovni zhruba 75 až 90% maximálního výkonu.
Samotný maximální výkon, který je výrobcem stanovený, se vztahuje také k hodnotě maximálního tlaku ve výtlačném potrubí. Počítejte tedy s tím, že pokud zde bude tlak nižší, zvýší se výkon dávkovacího čerpadla. V těchto případech bude nutné provést jeho kalibraci, aby se docílilo přesného dávkování.

Provozní tlak 0,3 - 6,0 bar
DOSATRON D25RE2

Víte, že…?

Jako příklad lze uvést následující. U čerpadla s kontinuálním dávkováním 5l/hod zvolte čerpadlo s výkonem do cca 6l/h. U šaržovitého dávkování, které probíhá v intervalu 5 l za 10 min je vhodnější výkon kolem 35 l/hod.

Cena

 • Nejlevnější čerpadla koupíte za necelých 3500 Kč, přičemž do částky cca 8000 Kč se jedná zejména o čerpadla s manuálním nastavením. Typově narazíte na obě možnosti, tedy peristaltická i membránová.
 • Od ceny 8000 Kč již koupíte čerpadla s možností elektronického nastavení díky externí jednotce, případně s možností přepnout na manuální ovládání. V této cenové relaci převládají zejména membránová čerpadla. Nejdražší modely pak mohou stát i kolem 90000 Kč.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat dávkovací čerpadlo?

Při výběru se můžete zaměřit na typ čerpadla, pohon, materiálové zpracování způsob dávkování atd. U tohoto typu výrobku se vždy vyplatí oslovit specializované prodejny, ve kterých vám při výběru nejlépe poradí.

Kdo čerpadlo vyrábí?

Mezi výrobce dávkovacích čerpadel patří např. Verder, Seko, Iwaki, Micon nebo Etatron.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Pro všechny ředěné kyseliny
Peristaltické čerpadlo
LCD displej
Provozní tlak 0,3 - 6,0 bar
Nastavitelný vstřikovací poměr
Možností měření a regulace pH
Image
Produkt
VERDERFLEX VP2-R 06-01
Aseko PP 60
IWAKI EWN-B11VCER
DOSATRON D25RE2
DOSATRON D45RE1,5
SEKO VA DOS ECO pH
Výrobce
Verder
Iwaki
Typ čerpadla
dávkovací
dávkovací
dávkovací
dávkovací
dávkovací
dávkovací
Max průměr pevných částic
127 mm
160 mm
Cena ca. 4 700 CZK ca. 8 000 CZK ca. 18 900 CZK ca. 15 700 CZK ca. 31 600 CZK ca. 8 400 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Klára Machátová

About the Author

About the Author

Do týmu copywriterů, jsem se dostala na mateřské dovolené. Práce mě baví a psaním produktových článků, kterým se v současné době věnuji, si nejen rozšiřuji rozhled v nejrůznějších oblastech, ale také získávám celou řadu důležitých informací. Nejblíže mi jsou témata související s péčí o děti, ale také zdraví či dům a zahradu.