Dávkovací čerpadlo

Čerpadlo vhodné pro úpravu vody.

ca. 7 800 CZK
ca. 5 400 CZK
ca. 20 200 CZK
ca. 16 800 CZK
ca. 5 100 CZK

Jak vybrat dávkovací čerpadlo?

Tato zařízení jsou určena k úpravě vody. Nejčastěji je pak využijete pro úpravu ph nebo k její dezinfekci. Při jejich výběru se můžete zaměřit na typ čerpadla, pohon, materiálové zpracování způsob dávkování atd. U tohoto typu výrobku se vždy vyplatí oslovit specializované prodejny, ve kterých vám při výběru nejlépe poradí.

Typy

Dávkovací čerpadla lze rozdělit na dva základní typy.

Membránová

Tato čerpadla patří mezi přesnější, disponují vysokým výkonem a je možné jejich použití i ve vysokém protitlaku. Mají velmi široké použití (bazény, boilery, chladící věže, složitější systémy úpravy vody atd.) Z hlediska pohonu máte pak na výběr z následujících možností.

Manuální membránové
ETATRON DLX MA/AD05 07
Typ Popis
Magnetická Uvádí se rozsah výkonu 0,75 – 80 l/h u protitlaku 25 – 2 bary; princip spočívá v pohybu osy magnetu, který se následně přenáší na dávkovací membránu v dávkovací hlavě; čerpadlo je dále vybaveno zpětnými ventily, které brání zpětnému toku např. chemie při samotném čerpání; tento pohon patří mezi neopotřebitelné, také není nutné mazat ložiska; další výhodou jsou tedy i nízké náklady na údržbu a případné opravy
Motorová Otáčky motoru zajišťují délku i frekvenci zdvihu, přes které je zároveň možné nastavit dávkovací kapacitu; i tyto modely jsou vybaveny zpětnými ventily; mezi výhody patří široký rozsah výkonu a přesné dávkování i v případě kolísání tlaku

Peristaltická

Peristaltická nebo také jinak řečeno hadicová čerpadla nejsou tak přesná, jako předchozí typ a také mají menší výkon. Obecně je lze použít pouze do maximálního protitlaku 3 bary, jsou tedy vhodná do tzv. netlakového prostředí. Zpravidla se používají v rozsahu výkonu mezi 10 ml/h a 410 l/h.

Víte, že…?

Jelikož se jedná o velmi specifické zařízení, můžete se setkat s tím, že výrobci sestavují čerpadla přímo na míru konkrétním požadavkům jako je např. průtok, maximální tlak vody, specifičnost dané kapaliny, pracovní teplota. Tímto přístupem získáte nejpříznivější poměr ceny, výkonu i užitných vlastností čerpadla.

Materiál

Nejdůležitější vlastností materiálu dávkovacích čerpadel je, aby byl dostatečně odolný jak po mechanické stránce, tak z hlediska působení chemických látek. Obecně se doporučuje přizpůsobit materiál charakteru dávkované kapaliny. Čerpadla se pak nejčastěji vyrábí z následujících materiálů:

Elektromagnetické
MICON PME01-15L
  • PP – polypropylen patří mezi nejčastěji používaný plast; mezi základní vlastnost patří zdravotní nezávadnost, nepoddajnost a pevnost, odolává vnitřnímu pnutí i UV záření, odolnost vůči působení chemických látek je samozřejmostí
  • PVDF – polyvinylidenfluorid je materiál běžně používaný pro dlouhodobé skladování chemických látek, odolává vysokým teplotám a je odolný vůči hoření
  • Nerez AISI 316L

Vybavení

Čerpadla mohou být dále vybavena nebo je možné je dovybavit následujícími funkcemi:

  • Změna směru otáčení rotoru čerpadla
  • Okamžité přepnutí na maximální výkon
  • Vypnutí při přetížení – ochrana čerpadla před poškozením
Speciální čerpadlo
IWAKI EWN-B11VCERA

Ovládání, způsob dávkování

S hlediska ovládání máte zpravidla na výběr ze dvou možností a to manuální a elektronické externí.
Jednodušší modely zajišťují dávkování na základně nastaveného času. U kvalitnějších a propracovanějších modelů je součástí sonda, která měří a zároveň vyhodnocuje množství případného dávkování. Samotné dávkování pak může probíhat kontinuálně nebo šaržovitě.

Výkon

Maximální výkon čerpadla je třeba stanovit podle dávkovaného objemu a způsobu dávkování. U provozního výkonu je vždy dobré ponechat alespoň nějakou rezervu, proto se doporučuje volit výkon na úrovni zhruba 75 až 90% maximálního výkonu.
Samotný maximální výkon, který je výrobcem stanovený, se vztahuje také k hodnotě maximálního tlaku ve výtlačném potrubí. Počítejte tedy s tím, že pokud zde bude tlak nižší, zvýší se výkon dávkovacího čerpadla. V těchto případech bude nutné provést jeho kalibraci, aby se docílilo přesného dávkování.

Víte, že…?

Jako příklad lze uvést následující. U čerpadla s kontinuálním dávkováním 5l/hod zvolte čerpadlo s výkonem do cca 6l/h. U šaržovitého dávkování, které probíhá v intervalu 5 l za 10 min je vhodnější výkon kolem 35 l/hod.

Kvalitní
SEKO AKL 803 PVDF/Teflon/Viton max. 110 l/hod, max. 5 bar

Výrobci a ceny

Mezi výrobce dávkovacích čerpadel patří např. Verder, Seko, Iwaki, Micon nebo Etatron.

  • Nejlevnější čerpadla koupíte za necelých 3500 Kč, přičemž do částky cca 8000 Kč se jedná zejména o čerpadla s manuálním nastavením. Typově narazíte na obě možnosti, tedy peristaltická i membránová.
  • Od ceny 8000 Kč již koupíte čerpadla s možností elektronického nastavení díky externí jednotce, případně s možností přepnout na manuální ovládání. V této cenové relaci převládají zejména membránová čerpadla. Nejdražší modely pak mohou stát i kolem 90000 Kč.
Jméno
Manuální membránové
Elektromagnetické
Speciální čerpadlo
Kvalitní
Manuální ovládání
Image
Produkt
ETATRON DLX MA/AD05 07
MICON PME01-15L
IWAKI EWN-B11VCERA
SEKO AKL 803 PVDF/Teflon/Viton max. 110 l/hod, max. 5 bar
Aquacup OLIMPIA 05.05 PN 3246
Výrobce
Etatron
Micon
Iwaki
Aquacup
Cena ca. 7 800 CZK ca. 5 400 CZK ca. 20 200 CZK ca. 16 800 CZK ca. 5 100 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena