Dětská helma na kolo

Povinná výbava na silnici.

ca. 800 CZK
ca. 600 CZK
ca. 900 CZK
ca. 700 CZK
ca. 800 CZK

Jak vybrat dětskou helmu na kolo

 • Při výběru správné velikosti nesmí helma tlačit ani být volná.
 • Aby helma plnila správně svoji ochrannou funkci, musí být na hlavě nasazené v přibližně vodorovné pozici.
 • V současné době jsou helmy vyráběny s váhou okolo 200 g.
 • Helma by měla mít možnost větrat, aby nedošlo k přehřátí dítěte.
 • Dětské cyklistické helmy jsou vyráběny dvěma způsoby. Levnější typy jsou lepené, kvalitní využívají tzv. in-mold technologií, kdy je do helmy pod tlakem vstřikován pěnový polystyren.

Velikost

Při výběru správné velikosti nesmí helma tlačit ani být volná. Pokud vybíráte helmu pro velmi malé dítě, které ještě není schopné říct, jestli ho helma tlačí nebo je něco, co by mu nějak vadilo, věnujete pozornost jedné věci. Ani rozepnutá helma by dítěti neměla dítěti spadnout z hlavy při předklonu.

 • Velikost hlavy dítěte je možné změřit klasickým krejčovským metrem a je doporučeno k výsledné hodnotě přičíst 1 cm, popřípadě dítěti před měřením nasadit tenkou čepici.
 • Při měření by neměl být metr hodně utažený, ale ani volný.
 • Velikost helmy je možné regulovat otočným kolečkem.
S LED blikajícím světlem,
R2 ATH20H Lumen Junior matná růžová/černá 2022

K dostání jsou helmy o velikostech:

Obvod hlavy v cm Velikost helmy Věk
44 – 47 XS 0,5 – 2
48 – 51 S 2 – 4
52 – 55 M 5 – 6
55 – 59 L 6 – 14
59 – 62 XL 14 a více

Jak helmu správně nasadit

Aby helma plnila správně svoji ochrannou funkci, musí být na hlavě nasazené v přibližně vodorovné pozici. Přední část helmy by měla zasahovat doprostřed čela dítěte. Pásky, kterými se helma zapíná, by neměly přijít do kontaktu s ušima, protože by mohly začít po nějaké době dřít. Některé helmy mají možnost přizpůsobit tento prostor kolem uší a dále pak umožňují nastavit délku podbradního řemínku.

Hmotnost

Také hmotnost je dalším důležitým parametrem. V současné době jsou helmy vyráběny s váhou okolo 200 g. Kvalitní lehké helmy mají proto konstrukci vyztuženou kevlerem nebo karbonem.

17 větracích otvorů
Etape Missy bílá 2021

Větrání

Helma by měla mít možnost větrat, aby nedošlo k přehřátí dítěte. Kvalitní helmy jsou vyrobené tak, že do přední části helmy se nasává chladný vzduch, který je veden speciálními kanály po jejím obvodu a kolem hlavy. V zadní části je pak ohřátý vzduch odváděn dalšími otvory.

Technologie výroby

Dětské cyklistické helmy jsou vyráběny dvěma způsoby.

 • Levnější typy jsou lepené.
 • Kvalitní využívají tzv. in-mold technologií, kdy je do helmy pod tlakem vstřikován pěnový polystyren. Někdy je používána kombinace dvou druhů polystyrenové pěny, která má různou hustotu. Díky tomu je nižší její hmotnost a přitom zachována bezpečná pevnost.
Upínací systém Roc Loc Sport
GIRO Hale Matt Bright Pink 2022

MIPS helma

MIPS helmy se skládají ze tří částí, první část tvoří EPS polystyrenová skořepina, dále je to kluzká vložka MIPS a nakonec elastomery, které první dvě části spojují. V případě nárazu se elastomery natáhnou a umožní lehký pohyb skořepiny vůči kluzké vložce. Tím dojde k absorpci rotačních sil. Tento pohyb je v řádech milimetrů, které ale mohou výrazně snížit množství rotačních sil, které by se jinak přenesly na dětský mozek.

Design

V případě dětí je nutné zvážit také celkový design helmy.

 • Helmy jsou vyráběny v mnoha různým barevných provedeních a často se zde vyskytuje potisk oblíbené pohádkové postavy.
 • Praktičnost helmě poskytne i síťka proti hmyzu nebo blikací světlo, které se dětem líbí, a které plní také bezpečností funkci, kdy je malý cyklista dobře vidět i za špatného počasí.
S osvětlením
Scott Spunto Junior Pearl White/Breeze Blue 2023

Víte, že…?

Mezi praktické doplňky patří také šátek a čelenka. Cyklošátek umístěný pod helmou chrání dítě před studeným větrem. Čelenka je oproti tomu vhodná v letních dnech, kdy zamezí stékání případného potu do obličeje.

Cena

Dětské přilby nabízí mnoho výrobců. Kvalitní helma by měla obsahovat údaj o certifikaci výrobce. V České republice musí plnit normu ČSN EN 1078. Tuto skutečnost splňuje velké množství výrobků, jmenovat můžeme například výrobky značek Arcore, Scott, Disney, Alpina, Etape, Woom a další.

Cena dětských helem se pohybuje v rozmezí 250 – 2 500 Kč. I ty nejlevnější certifikované helmy by měly díky preciznímu zpracování vyhovovat nejpřísnějším bezpečnostním standardům. Přesto bychom doporučovali vydat se v tomto případě zlatou střední cestou a vybírat spíše výrobky, jejichž cena se pohybuje kolem 1 000 Kč.

Rozšířená ochranná plocha
Scott Spunto Kid Fluo Green 2023

Tyto výrobky jsou kvalitně vyrobené, díky mnoha otvorům dobře větrané, mohou být doplněny o síťku na hmyz a kvalitní vázání. Nejdražší helmy jsou často vybaveny blikačkou a mohou mít rozšířenou ochrannou zadní část hlavy.

Otázky a odpovědi

Proč pořídit helmu?

Děti mají rády pohyb a čas strávený na čerstvém vzduchu je pro ně více než prospěšný. Jízda na kole, odrážedle nebo jakémkoliv jiném dopravním prostředku však s sebou nese riziko zranění. A v mnoha případech se jedná právě o poranění hlavy. Proto by dítě nemělo na kolo usednout dřív, než bude mít na hlavě vhodnou helmu na kolo. V případě dětí do 18 let je pak nošení helmy na kolo povinné ze zákona.

Co musí helma na kolo splňovat?

Aby byla helma funkční a bezpečná, musí na hlavě správně sedět. Neznamená to však pouze výběr vhodné velikosti, přilby různých výrobců se od sebe liší také tvarem. Ne každá tak může vyhovovat tvaru hlavy vašeho dítěte. Vnitřní upínací mechanismus by neměl nikde tlačit, přilba by se po zapnutí neměla nijak pohybovat a v neposlední řadě musí chránit všechny části hlavy.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
S LED blikajícím světlem,
17 větracích otvorů
Upínací systém Roc Loc Sport
S osvětlením
Rozšířená ochranná plocha
Image
Produkt
R2 ATH20H Lumen Junior matná růžová/černá 2022
Etape Missy bílá 2021
GIRO Hale Matt Bright Pink 2022
Scott Spunto Junior Pearl White/Breeze Blue 2023
Scott Spunto Kid Fluo Green 2023
Výrobce
R2
Etape
Giro
Scott
Scott
Modelový rok
2022
2021
2022
2023
2023
Cena ca. 800 CZK ca. 600 CZK ca. 900 CZK ca. 700 CZK ca. 800 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Alena Rajnochová

About the Author

About the Author

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela několik různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které nejen ráda čtu, ale zkouším i občas nějaký příběh vytvořit. Díky tomuto svému koníčku jsem se dostala do týmu copywriterů. Začínala jsem s psaním dětských pohádek a příběhů, postupně jsem zpracovávala témata, která mohou zajímat rodiče i starší děti. Nyní se specializuji se na psaní produktových článků. Díky této práci jsem se dozvěděla mnohé z oblasti zdraví, péče o tělo, děti, domácnost a zahradu, což jsou témata, která mě zajímají nejvíce.