Dětská helma na motorku

Povinné základní vybavení.

ca. 2 500 CZK
ca. 1 400 CZK
ca. 1 800 CZK
ca. 2 000 CZK
ca. 1 900 CZK
ca. 1 800 CZK

Jak vybrat dětskou helmu na motorku

  • Moto helma je základním a zároveň povinným vybavením. I u dětských helem existuje několik základních typů, mezi kterými můžete volit. Typ helmy je nutné přizpůsobit stylu ježdění.
  • Zásadním kritériem pro výběr je správná velikost helmy. Tu zjistíte měřením, ale ideální je helmu před nákupem vyzkoušet.
  • Z dalších parametrů se můžete zaměřit na materiál skořepiny nebo celkové řešení vnitřní části helmy. Pro samotné děti bude jistě zásadní také vzhled helmy.

Typy

Stejně jako u helm pro dospělé i u jejich dětských variant můžete narazit na několik základních typů.

Otevřená

Jiné označení je open face helma. Typické pro tyto helmy je, že nemají ochranu brady. V případě absence hledí je nutné používat dodatečné brýle, ale jsou modely, které disponují sklápěcím plexi, které hledí nahrazuje. Dalším znakem je typicky kulatý tvar. Obecně není tento typ považován za nejbezpečnější.

Cenově dostupná
Fox Racing Yth V1 Revn

Uzavřená

Uzavřená nebo také integrální helma nese také označení full face. Tento typ chrání celou obličejovou část včetně brady a čelisti. Ve většině případech je součástí sklápěcí plexi, které zároveň chrání zrak. Z hlediska bezpečnosti je tento typ zcela jistě výhodnější, ale musíte počítat s tím, že bude náročnější její nasazování.

Crossové

Třetí skupinu představují helmy na dětský motokros. Pro tento typ je typické maximální větrání skořepiny. Helmy jsou lehké a disponují poměrně velkým kšiltem. Mohou ale nemusí být vybaveny ochranným plexi. V druhém případě je nutné dokoupit motokrosové brýle. Obecně se používají jak na motokrosové motorky, tak na endura nebo čtyřkolky.

Velikost

Přilba musí dítěti vždy velikostně vyhovovat a to v každé etapě jeho růstu. Větší velikost můžete zvolit pouze v případě, že váháte mezi dvěma velikostmi. Obecně jsou velikosti dětských a juniorských helem označeny následovně.

Homologovaná
Nitro Xtreme
Velikost Obvod hlavy v cm
S 48
M 50
L 52
XL 54

Základní měření se provádí klasickým krejčovským metrem cca 1,5 cm nad obočím a kousek nad ušima. Tak zjistíte danou velikost, nicméně je vždy dobré helmu před nákupem osobně vyzkoušet. Helma musí na hlavě sedět pevně a zároveň musí být pohodlná, nesmí tlačit. Nová přilba by měla být poměrně těsná, protože se následným používáním může o něco málo zvětšit.

Víte, že…?

Moto přilby jsou konstruovány pouze pro jeden náraz, takže je nutné ji i po malé nehodě vyměnit. Dalším pravidlem je, že moto helmy není vhodné půjčovat, protože se časem tvaruje podle hlavy osoby, která ji nosí.

Materiál

Moto helmy se vyrábí z následujících materiálů:

Na motocross
Zed X1.9D
  • Termoplast – nejlevnější z nabízených, což se může odrazit i na kvalitě výrobku; jsou vhodné pro nižší rychlosti na občasné ježdění
  • Polykarbonát, polyamid – nejčastější; vyznačují se odolností vůči nárazům díky své pevnosti, materiál vhodný na běžné ježdění i na motokros
  • Kompozit – jedná se o několik vrstev různých materiálů; minimální pravděpodobnost proražení helmy v případě nárazu

Interiér helmy

Vnitřní část helmy bývá vyrobena z nejrůznějších měkčených textilií, mikroplyše apod. Všechny použité materiály musí být zdravotně nezávadně.
Interiér je hlavním určujícím faktorem toho, jak dobře bude helma na hlavě sedět. Ukazatelem jsou lícnice, které musí být na tvářích. Také brada nesmí narážet do helmy. Obecně by helma měla lehce tlačit a hlavně se nesmí při pohybu hlavy hýbat.
Výhodou je, pokud je možné vnitřní část vyjmout. V takovém případě bývají v nabídkách různé velikosti, které je možné obměnit.

Zapínání

Zpravidla se jedná o dvojí variantu, přičemž obojí plní svou funkci a nedá se říct, že by některá z nich byla horší.

Vyjímatelná vložka
PULL-IN SOLID 20
  • Rychlospona – typická pro helmy otevřené nebo výklopné
  • Dvojité D kroužky – většinou na sportovních a závodních helmách

Design

Kromě základní bezpečnostní funkce, bude pro děti pravděpodobně jedno ze zásadních kritérií výběr barvy a celkového designu. Zde se pak jedná o ryze subjektivní faktor, protože každému se prostě líbí něco jiného.
Celkový design ale může ovlivnit cenu helmy. Obecně levnější budou jednobarevné modely oproti helmám s několikavrstvými vzory. Nejdražší pak jsou napodobeniny helem známých moto jezdců.

Víte, že…?

Vzhled helmy podle představ vašich dětí je možné nechat vytvořit také na zakázku. Jedná se o tzv. airbrush a v případě, že se rozhodnete oslovit profesionála, počítejte s cenovým rozpětím mezi 3000 až 20000 Kč.

Nastavitelný štít
Cassida Cross Cup Two

Výrobci a ceny

Dětské helmy na motorku vyrábí např. značky jako Arai, HJC, Just 1 nebo Fox.
Jejich ceny se pak pohybují v poměrně širokém rozpětí a to od cca 1000 Kč do 25000. Ve spodní cenové hladině najdete helmy vhodné spíše na rekreační ježdění. Pro motokrosové závodění je třeba příslušný certifikát a ten najdete u dražších modelů.

Otázky a odpovědi

Podle čeho vybrat správný typ helmy?

Typ helmy je nutné vybírat podle toho, k jakým účelům ji bude dítě používat. Ostatně to se týká i ostatních parametrů.

Podle čeho zjistím správnou velikost?

Všichni výrobci by měli mít k dispozici velikostní tabulky. Orientačně je třeba zjistit obvod hlavy dítěte. To jestli helma správně sedí, zjistíte pouze při vyzkoušení.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Cenově dostupná
Homologovaná
Na motocross
Vyjímatelná vložka
Nastavitelný štít
Polykarbonátová
Image
Produkt
Fox Racing Yth V1 Revn
Nitro Xtreme
Zed X1.9D
PULL-IN SOLID 20
Cassida Cross Cup Two
PULL-IN SOLID 21
Cena ca. 2 500 CZK ca. 1 400 CZK ca. 1 800 CZK ca. 2 000 CZK ca. 1 900 CZK ca. 1 800 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Klára Machátová

About the Author

About the Author

Do týmu copywriterů, jsem se dostala na mateřské dovolené. Práce mě baví a psaním produktových článků, kterým se v současné době věnuji, si nejen rozšiřuji rozhled v nejrůznějších oblastech, ale také získávám celou řadu důležitých informací. Nejblíže mi jsou témata související s péčí o děti, ale také zdraví či dům a zahradu.