Dětský volant

Přinese zábavu i poučení.

ca. 200 CZK
ca. 300 CZK
ca. 5 800 CZK
ca. 8 300 CZK

Jak vybrat dětský volant

 • Dětský volant můžete pořídit jako interaktivní hračku nebo jako příslušenství k PC nebo hracím konzolím.
 • Malé děti zaujme díky různým zvukům, světlům nebo dalším funkcím.
 • Herní volanty jsou určeny starším dětem nebo dospělým. Lze je připojit k počítači a s jejich pomocí dát jednotlivým hrám nový rozměr.

Dětský volant

Dětský volant je hračka, která může vaše dítě dovést od plenek až k dospělosti. Tuto hračku lze zakoupit již půlročnímu miminku, ale také pubertálnímu výrostkovi.

od 6 měsíců do 3 let

 • Pro nejmenší děti jsou na trhu chrastítka v podobě volantu. V tomto případě má miminko k dispozici troubící klakson, displej zobrazující obrázky nebo startovací tlačítko s klíčem.
Interaktivní
MaDe zvukový volant červená česky mluvící
 • Starším dětem, které již chodí, lze pořídit volant na stojánku, vybavený mnoha funkcemi. Nechybí startování, blinkry, klakson, řazení. Interaktivní panel s volantem je vybaven mnoha tlačítky se spoustou zvuků a světýlek.

Víte, že…?

Nudí se vaše dítě v autě, pořiďte mu elektrický volant, který se upevňuje k zadnímu sklu automobilu. Díky této hračce může dítě opakovat pohyby při řízení po vás, při hře procvičí svoje reflexy a manuální schopnosti. Volant se zapíná klávesou on / off, má 3 rychlosti a také brzdu. Po stisknutí tlačítek vydává specifické zvuky.

Herní volant

Volanty k PC patří mezi nejoblíbenější herní příslušenství. Dokáže zprostředkovat mnohem věrnější zážitek u závodních her a také simulátorů, jejichž součástí je řízení vozidla. Radost ze hry je oproti řízení pomocí klávesnice pochopitelně neporovnatelná. Nevýhodou je, že herní volanty nejsou zrovna laciná záležitost.

Do auta
G21 volant do auta

Vybrat správný typ volantu není úplně jednoduché a je zapotřebí přihlédnout k některým parametrům. Hlavní roli hraje jeho velikost, použitý materiál a úhel otáčení. Mezi důležité parametry patří i přítomnost zpětné vazby, tzv. Force Feedback a provedení pedálů, některé typy umožňují dokoupit i samostatnou řádící páku.

Materiál a úhel otáčení

Základním materiálem těchto volantů je vždy plast, citlivější součástky jako je řadicí páka a pedály by ale měly být vyrobeny z kovu, čímž se dosáhne delší životnosti.

Zásadní vliv na životnost má i povrchový materiál.

Konzole i počítač
Logitech G29 Driving Force 941-000112
 • Nejlacinější výrobky mají pouze plastovou konstrukci
 • Dražší volanty jsou s pogumováním.
 • Nejdražší jsou opatřeny koženým potahem.

Úhel otáčení byl dříve jeden z nejdůležitějších parametrů. Dnes už většina volantů disponuje dostatečně vysokým úhlem rotace. Levnější a starší modely mohou však stále zaostávat, takže tento údaj svůj význam pořád neztratil.

 • Úplně nejlevnější volanty disponují úhlem rotace 180°, někdy dokonce i pouze 100 stupňů, a jsou vhodné spíše pro občasné použití.
 • Za standard se považuje rotace v úhlu až 900°, což odpovídá dvěma a půl otáčkám.
 • Nejlepší herní volanty pak nabízejí rozsah až 1080°.
Kovový
Thrustmaster T300 RS GT Edition 4160681

Force Feedback

Neboli vibrační zpětná vazba patří mezi základní a nejdůležitější funkce herního volantu. Dnes už ji najdete skoro u všech modelů kromě nejlevnějších nebo starších typů. Propracované a kvalitní varianty s dvoumotorovým systémem nenabízejí jenom nějaké neurčité vrnění, ale zprostředkovávají množství různých vjemů odlišnými a autentickými způsoby např. otření o svodidla, hrubou plochu, náraz apod.

Pedály a řadicí páka

U pedálů je velmi důležité sledovat především kvalitu zpracování. Ideální je celokovové provedení, které je výrazně odolnější, ale taky dražší. Přijatelným kompromisem mohou být pedály z odolného plastu s kovovou vzpěrou. Pedály z levného plastu očekávatelně příliš dlouho nevydrží, zvlášť při častém používání.

Materiál pedálů Výhody Nevýhody
Jemný plast se spínacím páskem Nízká cena Malá odolnost, horší pocit z jízdy
Odolný plast s kovou vzpěrou Vyšší odolnost, lepší pocit z jízdy, možnost nastavení pedálu podle délky nohy Vyšší cena, slabší výdrž při dlouhodobém používání
Celokovové provedení s pogumováním Vysoká odolnost, pokročilé senzory pro plně realistický pocit z jízdy Vysoká cena

Systém řazení může být nastaven jako automatický, takže se o něj ve hře ani na volantu vůbec nestaráte. To je výhodné pro nenáročné nebo začínající hráče, kteří se chtějí plně věnovat vlastnímu řízení. Většina pokročilejších hráčů ale vyžaduje řadicí mechanismus.

Jednou z možností řazení je samostatná páka, která bude od volantu oddělená a bude kopírovat podobu skutečné řadicí páky. Častější jsou nicméně řadicí páčky pod volantem.

Připojení

Herní volant lže propojení s PC nebo herní konzolí dvěma základní možnostmi. Obvyklejší je kabelové připojení, které většinou využívá rozhraní USB. Připojení je rychlé a snadné. Další možností je bezdrátové připojení.

Cena

Interaktivní hračky lze zakoupit od 100 – do cca 700 Kč. Herní volanty spadají do jiné cenové kategorie, nejlevnější modely lze koupit za cenu do 1 000 Kč. Zlatou střední cestu nabízí modely do 5 000 Kč a nejkvalitnější výrobky, které vám poskytnou neomezené možnosti lze zakoupit od 5 000 a více.

Otázky a odpovědi

Kdy se vyplatí pořídit herní volant?

Před výběrem herního volantu si možná položíte otázku, zda to má vůbec smysl. Nejsou to vyhozené peníze? Není volant jen další věc, která vám bude doma ležet na stole nebo na poličce? Záleží na tom, jaký typy her nejčastěji hrajete. Na klasické arkády si s klávesnicí vystačíte. Jestli máte raději závodní simulátory, věřte s volantem a dalším příslušenstvím si hru vychutnáte mnohem víc.

Z čeho je herní volant vyroben?

Povrchová úprava a ergonomie u volantů je různá. Na cenu má přesto použitý materiál zásadní vliv. Levnější modely si vystačí s plastovou konstrukcí, u dražších výrobků počítejte s pogumováním. Pogumovaná úprava volantu napomáhá k snadnějšímu držení a většímu zážitku. Špičkové herní volanty bývají potaženy kůží, která je na dotyk velmi příjemná. Nejvíce ji oceníte při dlouhých závodech – výborně pohlcuje pot, volant neprokluzuje a zvyšuje se celková ovladatelnost.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Interaktivní
Do auta
Konzole i počítač
Kovový
Image
Produkt
MaDe zvukový volant červená česky mluvící
G21 volant do auta
Logitech G29 Driving Force 941-000112
Thrustmaster T300 RS GT Edition 4160681
Výrobce
Made
G21
Logitech
Thrustmaster
Maximální úhel otáčení
900 °
1080 °
Počet pedálů
3
3
Počet tlačítek
16
13
Pro PC
Cena ca. 200 CZK ca. 300 CZK ca. 5 800 CZK ca. 8 300 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Alena Rajnochová

About the Author

About the Author

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela několik různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které nejen ráda čtu, ale zkouším i občas nějaký příběh vytvořit. Díky tomuto svému koníčku jsem se dostala do týmu copywriterů. Začínala jsem s psaním dětských pohádek a příběhů, postupně jsem zpracovávala témata, která mohou zajímat rodiče i starší děti. Nyní se specializuji se na psaní produktových článků. Díky této práci jsem se dozvěděla mnohé z oblasti zdraví, péče o tělo, děti, domácnost a zahradu, což jsou témata, která mě zajímají nejvíce.