Nejlepší digestoře 2025 a jak vybrat
Digestoře vestavné, úsporné i stylové. Vyberte si.
Jak vybrat digestoř
- Digestoře se stávají nemyslitelnou součástí každé správné kuchyně, a tak není divu, že v obchodech naleznete stovky různých typů a velikostí.
- Zdaleka nejdůležitější je vybrat správný typ, který odpovídá potřebám vaší kuchyně. Vzhledem k tomu, že každá domácnost má své království trochu jiné, rozlišujeme hned šest druhů odsávačů.
- Se zvoleným typem digestoře úzce souvisí i způsob odtahu a čištění vzduchu.
Digestoř - náš výběr




Komínové diestoře





Ostrůvkové digestoře


Výsuvné digestoře




Vestavné digestoře



Jak vybrat digestoř

Digestoř v nějaké podobě najdete v každé kuchyni, iStock /KatarzynaBialasiewicz
Typ
Byť jen letmý pohled na nabídku obchodů vám patrně pořádně zmotá hlavu. A to před vámi stojí zdaleka nejdůležitější výběr typu odpovídajícího potřebám vaší kuchyně. Vzhledem k tomu, že každá domácnost má své království trochu jiné, rozlišujeme hned šest druhů odsávačů. Jejich přehled spolu se základními informacemi naleznete v následující tabulce:
Typ digestoře | Charakteristika | Výhody | Nevýhody |
---|---|---|---|
Podvěsné a vestavěné | Nenápadné odsávače umístění v útrobách skříňky nebo pod ní | Prostorová nenáročnost, nenápadnost | Nízký výkon |
Komínové | Odsávač napojen na potrubí vedoucí ven | Vysoký výkon, zajímavý design, široká nabídka | Prostorová náročnost, obtížnější instalace, vyšší spotřeba energie |
Ostrůvkové | Uchycena ke stropu nad ostrůvkem | Výrazný design, široká nabídka, obrovský výkon | Vyšší cena, obtížná instalace, velké rozměry |
Výsuvné | Umístění za sporákem či varnou deskou, zapuštěné v pracovní ploše | Při nečinnosti neviditelné, nenáročné na prostor | Nízký výkon, nezajímavý design, menší výběr |
Rohové | Umístění and varnou deskou v rohu místnosti | Robustní provedení, dostatečný výkon | Vyšší cena |
Uvedené rozdělení může na první pohled působit komplikovaně, opak je však pravdou. Každý druh má své jasně dané využití a hodí se do konkrétního uspořádání kuchyně.
- Kupříkladu v menších prostorách se skvěle uplatní vestavěné, podvěsné nebo výsuvné digestoře, jelikož se snadno integrují přímo do kuchyňské linky a zbytečně neruší.
- Větší domácnosti zase podle dispozic kuchyně ocení komínové nebo ostrůvkové odsávače. Musíte sice překousnout jejich výraznější rozměry a spotřebu energie, na druhé straně svým obrovským výkonem zajistí efektivní odtah i při velmi intenzivním vaření.

V moderních kuchyních najdete většinou recirkulační digestoře, iStock /Ilija Erceg
Způsob odtahu
Se zvoleným typem digestoře úzce souvisí i způsob odtahu a čištění vzduchu. V současné době rozlišujeme dvě základní varianty:
- Odtahové digestoře – páry a zápachy jsou nasávány do potrubí, které je odvádí ven z budovy, jeho délka by měla být maximálně 3 metry
- Recirkulační digestoře – vzduch prochází filtračním systémem, který jej vyčistí a vrací zpět do provozu
Odtahové digestoře
Jsou vhodné zejména pro novostavby, kde lze snadno naplánovat průběh odtahového potrubí. Oceníte je zejména pro jejich vysokou efektivitu, nízkou hlučnost a spolehlivý chod bez nutnosti výměny filtrů. Počítejte však s rizikem závad zabudovaného potrubí a negativním vlivem přírodních podmínek. Velkým problémem je kupříkladu návrat kondenzovaných par v podobě vody. Nouzové řešení spočívá v klapkách umožňujících pouze jednostranný pohyb vzduchu směrem ven.
Recirkulační odsávače
Naleznou uplatnění ve starších domech a bytech. Jejich největší výhoda spočívá v nenáročnosti na místo a energii a možnosti kdykoliv je podle potřeby vyměnit. Buďte bohužel připraveni na nižší výkon, vyšší míru hluku a častou výměnu filtrů.
Víte, že…?
Filtrační systém recirkulačních digestoří se skládá ze tří částí. Základem je kovový filtr umístění na viditelné místě vespod starající se o největší částice. Tukový filtr vzduch zbaví částic tukový a uhlíkový zase pohlcuje nepříjemné pachy. Jeho přítomnost bohužel snižuje výkon přístroje až o 20 %, proto si před nákupem dobře promyslete, zda jej nutně potřebujete.
Výkon
Mezi nejdůležitější parametry bezesporu řadíme výkon digestoře, jenž určuje kolik množství vzduchu za hodinu vyčistí. Ještě před nákupem byste měli vědět, jak silné zařízení budete do své kuchyně potřebovat. Proveďte tedy dva základní výpočty:
- Vypočítejte objem kuchyně v m3 (výška × délka × šířka v metrech)
- Za optimální se považuje výměna vzduchu alespoň 16x za hodinu, proto vynásobte získané číslo 16 (objem místnosti × 16)
Volte digestoř nabízející rozumnou rezervu. Častým používáním přeci jen dochází ke snižování výkonu a vliv mají i povětrnostní podmínky nebo otevřená okna. Svou roli sehrává i velikost plochy filtrů, konstrukce odsávacího systému či délka potrubí. Výkon zkrátka není nikdy konstantní.
Víte, že…?
Máte-li kuchyň spojenou s obytnou částí, není potřeba vypočítávat celý prostor místnosti, ale jen tu část plochy, kterou zabírá kuchyň. V opačném případě by digestoř prováděla výměnu vzduchu tak rychle, že by spolu s párami a zápachem odváděla z prostoru i teplo. A to zvláště v třeskutých mrazech příliš nepotěší.

Digestoř nemusí být na první pohled viditelná, iStock /jacek_kadaj
Energetická náročnost
Všechny domácí spotřebiče vyžadující ke svému chodu elektřinu jsou hodnoceny tzv. energetickými třídami. Ani digestoře nejsou žádnou výjimkou. Škála čítá písmena od A+ do G, přičemž naprostá většina dostupných modelů se pohybuje v kategoriích od A do C. Úspornější (A+) naleznete pouze v nejvyšších cenových hladinách a méně úsporné (D a hůře) se úspěšně podařilo z trhu vytlačit.
Spotřeba energie
Druhý parametr na energetickém štítku představuje spotřeba energie. Je přímo úměrná výkonu a platí, že čím silnější odtah máte, tím více zaplatíte za jeho provoz. Zatímco spotřebiče o výkonu kolem 250 m3/hod. spotřebují 60 W, u třikrát výkonnějšího odsávače to bude třikrát více. I z toho důvodu byste se měli poohlížet po přístrojích, jejichž výkon nebude zbytečně předimenzovaný. Copak byste chtěli platit za něco, co stejně nevyužijete?
Roční spotřeba energie
Dalším důležitým údajem na energetickém štítku je též roční spotřeba energie. Bývá počítána na základě 2 hodin svícení a 1 hodiny provozu denně. Váš výsledek bude samozřejmě jiný, alespoň rámcovou představu o tom, co očekávat, však mít budete.
Víte, že…?
Nejvyšší cenové relace obsahují zařízení zajišťující ekologický provoz. Vyznačují se zhruba poloviční spotřebou oproti svým levnějším protějškům, což se na platbách za energie významně projeví. Návratnost investice se ovšem pohybuje v horizontu několika let, takže záleží na vás, zda dáte přednost okamžité úspoře či nižším platbám za následný provoz.
Účinnost
S energetickým štítkem ještě zdaleka nekončíme. Jeho nedílnou součást tvoří i četná hodnocení účinnosti odsávání, osvětlení a tukových filtrů. I ty vám alespoň trochu pomohou zjistit, co můžete od vybrané digestoře očekávat. Všechny kategorie jsou podobně jako spotřeba hodnoceny písmeny na škále A–G:
- Účinnost odsávání – udává, kolik příkonu odsávač zužitkuje a kolik zůstane nevyužito
- Účinnost osvětlení – kolik energie je potřeba k zajištění osvětlení (čím méně, tím lepší hodnocení)
- Účinnost tukových filtrů – určuje, jaké množství tukových částic zvládne filtr odstranit při svém provozu
Vždy se snažte vybírat spotřebiče s dominujícím hodnocením A. Určitě spatříte výrazná pozitiva nejen v nižší spotřebě energie, ale i v efektivitě odsávání a celkovém komfortu.
Hlučnost
Pamatujete si ještě na hlučné krabice typické pro 90. léta? Některé domácnosti v tomto období digestoře raději ani nezapínaly, protože by se její členové při vaření nevyhnuli použití ochranných pomůcek. V dnešní době je situace o něco lepší, i tak doporučujeme při nákupu velkou míru obezřetnosti.
- Obecně nízkou mírou hluku vynikají odtahové digestoře. Díky tomu, že vzduch nijak necirkuluje nejsou potřeba žádné filtry.
- Naproti tomu recirkulační modely jsou kvůli svému rozsáhlému filtračnímu aparátu přeci jen hlučnější. Nezapomeňte si též řádně pohlídat montáž, neboť každá chybka v upevnění přidává decibely navíc.
- Za hranici snesitelnosti považujeme 58 dB při plném výkonu. Ve sféře hlučnějších přístrojů nevybírejte. Při jejich provozu se vám nebude vařit příjemně a svou hlučností nadto dávají najevo, že při jejich výrobě bylo užito levných materiálů nižší kvality.
Materiál
Materiál konstrukce sám o sobě nehraje výraznou roli. Plast, sklo i nerez stejnou práci, mnohem více záleží na motoru a filtraci nebo potrubí. Chcete však svou domácnost pravidelně udržovat v čistotě? Myslete na to během nákupu, neboť si asi dovedete představit, jak náročné bývá udržet v čistotě třeba čiré sklo.
Největší oblibě se v současné době těší nerez, případně kombinace hliníku a oceli. Mnozí nedají dodnes dopustit na klasickou bílou barvu, berte však v potaz, že na ní poznáte každý škrábanec nebo nečistotu.
Funkce
Vybíráte si vybavení domácností podle dodatečných funkcí? Pak budete ve svém živlu, neboť v oblasti odsávačů par si firmy s doplňky umějí řádně vyhrát. Výsledkem je celá řada pomocných technologií dále zvyšující efektivitu spotřebiče nebo komfort jeho uživatele. Mezi ty nejoblíbenější řadíme:
- Automatické odsávání – čidla kontrolují míru nasycení vzduchu parami, spouštějí a řídí odsávání
- Doběhový systém – digestoř běží ještě několik minut po vypnutí, díky čemuž se stará o odstranění posledních zbytků pachů a par
- Dálkové ovládání – možnost řídit chod spotřebiče na dálku
- Indikátor znečištění filtru – LED kontrolka, která nahlásí, pokud je zapotřebí filtrační systém vyčistit nebo vyměnit
- Dotykové ovládání – kombinace dotykových ikonek a displeje zobrazujícího důležité informace
Nejvýznamnější značky
Předposlední kapitolu již tradičně věnujeme představení významných, ale i zajímavých značek a u digestoří tomu nebude jinak. I zde platí, že byste se neměli nechat zlákat podezřele nízkou cenou a nadsazenými údaji na přebalu krabice od neznámé firmy, která svými velkohubými proklamacemi jen maskuje nízkou kvalitu použitých technologií. U ověřených společností máte jistotu alespoň několika let bezproblémového fungování a široké podpory servisních center.
Na trhu samozřejmě hrají prim klasická jména jako Bosch, Siemens, Whirlpool, Mora, Guzzanti nebo Gorenje. O jejich kvalitách není potřeba pochybovat a o těchto společnostech referujeme prakticky u každé domácí elektroniky.
Pár vět věnujeme třem zajímavým jménům, o nichž jste možná pro jejich úzké zaměření na odsávače ještě neslyšeli, ale která byste rozhodně na trhu neměli přehlížet:
- Cato
- Elica
- Faber
Cata
Španělský koncern Cata spatřil světlo světa roku 1947 a od té doby se úspěšně rozšířil do více než 80 zemí světa. Již od počátků se zaměřuje na produkci vzduchotechnických zařízení pro domácnost, mezi něž digestoře patří. Hlavní pozornost věnuje produkci komínových spotřebičů, mnohem menší segment tvoří vestavěné a podvěsné odsávače.
V posledních letech si značka získala značnou oblibu, neboť nabízí ekonomicky dostupné, ale přitom velmi efektivní a kvalitní spotřebiče, zaručující vysokou efektivitu odsávání a ekologický provoz.
Elica
Primát mezi producenty digestoří v Evropě drží italská firma Elica. Na český trh vstoupila v 90. letech 20. století, a i zde zaznamenala obrovský úspěch. Na trhu naleznete stovky modelů všech myslitelných typů, výkonů a designů. Na své si přijde každý.
S podobně širokým rozpětím počítejte i v oblasti cen. Na pultech obchodu vedle sebe naleznete drobný vestavěný spotřebič za 3 000 korun i masivní komínovou digestoř, jejíž cena přesahuje hranici 40 000 Kč. Záleží jen na vašich možnostech a preferencích.
Faber
I třetí společnost, jíž se budeme věnovat, pochází ze slunné Itálie. Za jejím vznikem stál Abramo Galassi, jenž roku 1958 vyrobil a uvedl na trh první odsávač par z plexiskla. Svou popularitu se rozhodl náležitě zužitkovat, a tak vznikla společnost Faber.
Značka sehrává důležitou roli zejména v oblasti designu. Prakticky všechny modely vás zaujmou neotřelým designovým provedením, v němž se snoubí důraz na efektivitu, ergonomii a krásu. Nabídka čítá všechny myslitelné typy digestoří v prakticky všech myslitelných cenových relacích.
Cena
Z řádků výše vám asi došlo, že cenová škála je v oblasti odsávačů par poměrně široká. Hlavní roli sehrává kromě užitných parametrů zejména design, jenž je hlavním důvodem obrovských cenovek v nejvyšší kategorii. Nejdražší modely totiž nejsou svými vlastnostmi nikterak výjimečné a odvedou stejnou práci jako ty o pár desítek tisíc levnější. Na základě analýzy trhu jsme stanovili tři základní cenové relace:
- Do 5 000 Kč
- 5 000–15 000 Kč
- Nad 15 000 Kč
Cena do 5 000 Kč
Co si budeme povídat, právě v této nejnižší kategorii se bude pohybovat valná většina z nás. Nacházejí se v ní totiž modely prakticky všech typů i rozměrů. Nejpočetnější skupinu tvoří podvěsné a vestavěné spotřebiče následované komínovými odsávači. Výkon se pohybuje od 300 do 500 m3/hod., což zcela dostačuje pro většinu běžně velkých kuchyní.
Použitým materiálem bývá standardně nerez, případně kombinace nerezu a skla. V oblasti barev patří mezi nejoblíbenější bílý a černý kabátek.
Cena od 5 000 do 15 000 Kč
Střední třída se od té levnější liší zejména vyšším výkonem. Běžně zde naleznete zařízení, schopné odsát až 800 m3 za hodinu. Představují tedy optimální volbu do rozměrných kuchyní případně tam, kde bude digestoř sloužit jako náhrada klimatizace. Svým designem nikterak nevybočují od standardu, více se uplatňují lesklé materiály a konstrukce celkově bývá masivnější. Na energetickém štítku se již běžně vyjímají písmena A udávající vysoce účinný provoz.
Cena nad 15 000 Kč
Naproti tomu u výrobků za finanční obnos nad 15 000 korun je právě design naprosto rozhodující. Výkon, energetickou třídu i účinnost si můžete volit plně podle svého gusta, největší rozdíly se skrývají v designu. Chcete, aby odsávač vypadal jako lustr? Žádný problém. Láká vás podoba digestoře jako dlouhého komínu? Račte si ji zakoupit. Meze se zkrátka nekladou fantazii, pouze obsahu vaší peněženky.