Dřívkáč

Dřívkový vařič pro venkovní vaření.

ca. 700 CZK
ca. 700 CZK
ca. 300 CZK
ca. 1 400 CZK
ca. 1 400 CZK
ca. 1 400 CZK

Jak vybrat dřívkáč

  • Dřívkáč je pohodlnou alternativou k jiným vařičům a současně i alternativou pro ty, kteří chtějí vařit, ale nechce se jim rozdělávat velký oheň.
  • Primárně je dřívkáč určen ke spalování malých klacíků, ale zvládá i další druhy paliva.
  • Hlavní výhoda spočívá v tom, že se nejedná o otevřený oheň.

Co je dřívkáč

Pod pojmem dřívkáč se skrývá v našich končinách stále poměrně méně obvyklý dřívkový vařič. Jedná se tak o cestovní vařič, který je však určen zejména těm, kteří dávají přednost klasickému ohni, avšak ne vždy jej lze všude udělat. Dřívkáč je tak nerezový, zpravidla čtvercový či kruhový útvar, ve kterém lze rozdělat oheň, a ve kterém se topí primárně menšími klacáky, suchou trávou či mechem.

Používání dřívkáče

Ohřev jídla či opékání buřtů je odnepaměti spojeno s otevřeným ohněm, který si lze teoreticky založit kdekoliv. V praxi však potřebujete vhodné místo a nadále dávat velký pozor, aby se vám oheň nerozšířil. Nezbytně nutné jsou kameny k vybudování ohniště, které však ve výsledku nemusí být vhodné na to, abyste na ně položili například váš ešus a ohřáli či uvařili jídlo. Pro ohřev bylo navíc vždy nutné rozdělat poměrně velký oheň, který je náročný na palivo, v tomto případě dřevo.

Turistický vařič
4Heat Stove v.2

Veškeré neduhy běžného otevřeného ohně odpadávají, pokud využijete služeb dřívkáče, nebo-li dřívkového ohřívače. Většinou jde o malou nerezovou krabičku, do které dáte papír či suchou trávu a následně větvičky. Dřívkáč je speciálními otvory dobře odvětráván a upraven pro nasávání vzduchu. Během pár minut máte dostatečný oheň na ohřev jídla, kdy například ešus pohodlně položíte na horní část dřívkáče. Některé modely bývají opatřeny i malým roštem na opékání masa.

Příslušenství

Dřívkáč je zpravidla snadno složitelný a některé modely jsou vybaveny bohatým příslušenstvím, který vám dodá vše, co byste při vaření v přírodě mohli potřebovat.

  • Jde tak například nejen o praktický rošt, na který můžete položit maso či zeleninu
  • Malé a skladné vidličky pro napichování a otáčení pečených kousků jídla.
Robustní a výkonný
Highlander CABAR
  • Samozřejmostí je také ochranné balení a snadné přenášení, neboť se dřívkáč snadno a rychle složí a například v batohu nezabírá takřka žádný prostor. Po složení totiž vznikne zcela placatý tvar.

Materiál

Dřívkáče mohou být vyráběny z různých nehořlavých materiálů. Zpravidla jde o kovové materiály, které odolávají korozi. V dnešní době jde typicky o nerezovou ocel, která má několikaletou trvanlivosti i při velmi častém využívání.

Hmotnost

Pakliže často cestujete, možná řešíte, že zabalené věci by neměly být příliš těžké. V tomto případě je důležité říci, že nejmenší modely dřívkáčů mají hmotnost pod hranicí 200 gramů a takřka o nich nebudete na svých zádech vědět. Naopak potřebujete-li více prostoru, existují i výrazně větší modely, jejich hmotnost osciluje kolem 500 gramů.

Malá sada
BCB Bushcraft Cooker
Velikost dřívkáče průměr hmotnost  
S 8 cm 190 gramů  
M 10 cm 290 gramů  
L 12 cm 450 gramů  
XL 18 cm nad 500 gramů  

Víte, že…?

Dřívkáč představuje ideální řešení pro vyznavače vaření na klasickém ohni, přičemž takřka odstraní jakákoliv rizika, která běžně otevřený oheň obnáší.

Hlavní výhoda

Hlavní výhodou dřívkového vařiče nebo-li dřívkáče je možnost rozdělat oheň prakticky kdekoliv, a to i v místech, kde byste si otevřený oheň rozdělat běžně netroufli. Lze totiž říci, že oheň v dřívkáči nelze považovat za vyloženě otevřený.

Bezpečnost

Ačkoliv vypadá řešení ohřívání formou dřívkáče velice jednoduše, je i tak nutné dbát na maximální bezpečnost. Používání je nutné na rovné a ideálně nehořlavé ploše. Nutné je, aby pod samotným dřívkáčem mohl proudit vzduch, díky čemuž docílíte komínového efektu a takřka eliminujete možnost požáru. Doporučuje se proto dřívkáč stavět na štěrk, rovný kámen, nebo alespoň hlínu. Jakmile je dřívkáči používán, rozhodně s ním již nijak nepohybujte. Po uhašení ohně je potřeba vyčkat, až dřívkáč vychladne a důkladně z něj vysypat zbylé uhlíky a dohasit je.

Dvouplášťová konstrukce
Robens Lumberjack Wood Stove

Ceny

Dřívkáče jsou i dnes spíše méně obvyklou turistickou výbavou, nicméně oproti letům předešlým jej alespoň již běžně pořídíte v českých obchodech. Cena se v případě malých a základních modelů pohybuje pod hranicí 500 Kč. Zlatá střední cesta, která bude vyhovovat většině uživatelů, lze pořídit kolem 700 Kč a průměr horní strany činí přibližně 12 centimetrů.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat dřívkáč?

Dřívkáč je malý většinou nerezový vařič, jednotlivé modely se liší zejména tvarem. Najdete i několik velikostí, velikost vybírejte podle nádoby, ve které budete vařit nejčastěji. Dřívkáč můžete vybírat i podle dalšího příslušenství.

Jaké jsou hlavní výhody dřívkáče?

Primárně jde o jeho skladnost, kdy nezabírá téměř žádné místo a není ani nijak těžký. Dále v něm můžete topit malými klacíky, kterých je v okolí vždy dostatek. Podstatná je také bezpečnost, kdy nehrozí nechtěné rozšíření ohně.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Turistický vařič
Robustní a výkonný
Malá sada
Dvouplášťová konstrukce
Pohodlné a rychlé vaření
Pohodlné a rychlé vaření
Image
Produkt
4Heat Stove v.2
Highlander CABAR
BCB Bushcraft Cooker
Robens Lumberjack Wood Stove
TBS Outdoor Canteen Cup
TBS Outdoor Canteen Cup
Cena ca. 700 CZK ca. 700 CZK ca. 300 CZK ca. 1 400 CZK ca. 1 400 CZK ca. 1 400 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Michal Pavlíček

About the Author

About the Author

Již během studií na gymnáziu jsem měl možnost si vyzkoušet redaktorskou činnost v několika internetových magazínech věnujících se mobilním telefonům. O danou tematiku jsem se zajímal v podstatě od mala a psaní mě bavilo vždy. Jakožto redaktor pracuji dnes a denně již více než 12 let, avšak zaměření pouze jedním směrem se jevilo občas jako lehce svazující. Proto jsem zhruba před 2 lety zkusil také copywriting, kdy vytvářím texty rozličného obsahu a dozvídám se spoustu nových informací z různých oborů.