Elektrický mlýnek na maso

Na maso, klobásy, strouhání i odšťavňování.

ca. 2 000 CZK
ca. 2 200 CZK
ca. 2 600 CZK
ca. 3 100 CZK
ca. 1 200 CZK
ca. 4 900 CZK
ca. 1 700 CZK

Jak vybrat elektrický mlýnek na maso

Stále častěji ve zprávách slýcháte o nekvalitním zpracování polotovarů. A týká se to i mletého masa. Je to sice výrobek, který již zakoupíte v každém supermarketu, jeho chuť je ovšem nevalná a barva přinejmenším zvláštní. Je tedy logické, že si stále více spotřebitelů mleté maso připravuje doma. Vše zvládnete hravě namlít s elektrickým mlýnkem na maso.

Co zvládne

Elektrický mlýnek není jen spotřebič, který vám usnadní práci. Mnozí mohou poukazovat na jeho cenu, která je oproti ručním a často i kvalitnějším robustním mlýnkům mnohem vyšší. Tento spotřebič však nabídne mnohem víc, než jen pohodlnou přípravu surovin, s jeho pomocí můžete drtit, sekat, strouhat i lisovat. Umožňuje odšťavňovat, je výborným pomocníkem při výrobě domácích uzenin.

Jak vybrat

Jestliže se chystáte tento výrobek zakoupit, bude stačit věnovat pozornost pouze několika parametrům. U těchto výrobků to je:

  • Materiál
  • Kvalitní motor a rychlost mletí
  • Funkce a příslušenství

Materiál

Elektrické mlýnky jsou vyráběny z kovu, plastu nebo z kombinace obou materiálů. Použité materiály se odráží na celkové ceně výrobku. V tomto případě není vhodné výběr materiálů podcenit. Vždy dbejte na to, aby byly všechny vnitřní komponenty, tedy šnek a mlecí systém, z kvalitní oceli. Jedná se o ty nejdůležitější části mlýnku, které mají zásadní podíl na životnosti celého spotřebiče.

Tělo mlýnku pak může být plastové nebo nerezové. I tento parametr má svoje výhody a nevýhody, které se týkají hlučnosti a hmotnosti.

Motor

Elektrické mlýnky se liší příkonem. Čím je příkon vyšší, tím má elektromotor větší sílu a  tím líp si poradí s většími i tvrdšími kusy masa. Příkon je u jednotlivých modelů v rozmezí od 300 W – 2 500 W. Pro kvalitní, pohodlné mletí je vhodné vybírat mlýnky s co nejvyšším příkonem, které si poradí i se šlachovitým masem. Mlýnky s nižším výkonem se mohou zastavovat, což ve výsledku práci nijak neusnadní.

Co se týká spotřeby elektrické energie, jedná se o parametr, který je v tomto případě zanedbatelný, protože mlýnek budete používat v omezené době, takže se vyšší spotřeba nijak výrazně neprojeví.

Rychlost mletí se udává v kg/ min a vyjadřuje přibližné množství masa, které mlýnek umele za minutu. Rychlost také závisí na použitém mase. Rychleji si poradí s masem měkkým a pomaleji pak se šlachovitým. Rychlost mletí se pohybuje v rozmezí od 1 do 3 kg/min.

U těchto výrobků je nutné počítat také s hlukem, který při práci dělají. Hlučnost jednotlivých modelů se pohybuje v rozmezí 70 – 85 dB. Hlučnost je tedy poměrně velká, ale vzhledem k tomu, že s mlýnkem budete pracovat pouze omezenou dobu, neměl by tento fakt být při výběru rozhodující.

Při výběru mlýnku se dále ujistěte, že má zabudovanou pojistku proti přehřátí motoru a je vybaven zpětným chodem. Zpětný chod použijete v případě, že dojde k ucpání a zaseknutí mlýnku. S pomocí zpětného chodu můžete celý mechanismus uvolnit.

Funkce a příslušenství

Tyto spotřebiče jsou poměrně jednoduché, čemuž odpovídá i počet funkcí. Kvalitní mlýnek by měl být vybaven již zmíněným zpětným chodem a pojistkou proti přetížení. Ta chrání motor před spálením tak, že ho při přetížení a následném přehřátí vypne. Další možnou funkcí je pak počet rychlostí, kdy lze nastavit rychlost elektromotoru v několika stupních.

Příslušenství

K příslušenství patří zejména různé kotouče na odlišné hrubosti mletí, nástavce na výrobu domácích uzenin, masových kuliček, struhadla, mřížky na cukroví a strouhanku, pěchovadla atd.

Cena a výrobci

Co se týká počtu možných výrobků, je jich na trhu mnoho. Mezi ty, kteří nabízejí kvalitní výrobky, patří:

Značka Popis
Tefal Nabízí mnoho různých výrobků, jejichž cena se pohybuje v rozmezí od 1 000 – 4 000 Kč. Mlýnky Tefal jsou vyrobeny z oceli v kombinaci s plastem. I nejlevnější model je vybaven funkcí zpětného hodu a dokáže zpracovat až 1, 7 kg masa za minutu. Mezi příslušenstvím najdete vše potřebné pro výrobu klobás, několik nerezových mřížek pro různé druhy mletí a různé bubny na řezání zeleniny nebo sýru. Výkon je pak 1 400 W. Mlýnek, který vás vyjde na cca 2 500 Kč, dokáže namlít až 2,6 kg masa za minutu a má příkon 2 000 W. I zde je k dispozici mnoho příslušenství, nechybí nástavce na klobásy a masové kuličky, mřížky pro různé hrubosti mletí. Nejdražší modely jsou doplněny o mřížky k výrobě strouhanky, nástavce na sušenky nebo příslušenství k výrobě masových taštiček.
Bosch I zde můžete vybírat z mnoha výrobků v cenovém rozmezí 1 500 -4 500 Kč. Příkon se pohybuje v rozmezí 450 – 2 000 W. Spotřebič s nejmenším příkonem zvládne zpracovat až 1,5 kg masa za minutu. Není vybaven funkcí zpětného chodu, má ale bezpečnostní rychlopojistku. Práci vám usnadní velká plnící miska i pěchovadlo. Mlýnky za cenu cca 2 500 Kč nabízí příkon 1 600 W a rychlost mletí je cca 2 kg/min. V příslušenství najdete nástavce pro výrobu klobás a jitrnic, masových kuliček, lis na citrusy, nástavce na různé mletí hrubosti. Nejdražší modely mají příkon 2 000 W a k příslušenství patří kromě již zmíněného i mlýnek na kávu, koření nebo semínka.
Kenwood Je poslední z výrobců nabízející velké množství mlýnků. Zde se cena pohybuje v rozmezí od 1 500 – 6 000 Kč. Kenwood nabízí mlýnky vyrobené z oceli a plastu a také celoocelové výrobky. Příkon se pohybuje v rozmezí 1 400 – 1 600 W. Výrobky jsou vybaveny zpětným chodem i bezpečnostní pojistkou. Umožňují nejen různé druhy mletí, ale i strouhání, vyrobíte si klobásy i masové kuličky, o vaši bezpečnost se postará pěchovalo.

Mlýnek si můžete zakoupit i od značek jako Eta, Zelmer, Sencor a další. V těchto případech máte ale k dostání pouze 1 -2 typy výrobků.

Víte, že…?

Elektrické mlýnky jsou jednoduché na údržbu, protože jdou snadno rozdělat. V tomto případě je nutné po každém použití mlýnek vyčistit, aby nedocházelo k množení bakterií a plísní. Nerezové části mlýnku myjte ručně s pomocí vhodného mycího přípravku a ihned je osušte, aby nedocházelo k rezivění.

Jméno
5v1
Výkonný silák
Česká značka
Robustní
Skladný
Multifunkční
Dostupná kvalita
Image
Produkt
De Gusto AMG39
Unold 78131
ETA Ambo II 3075
Kenwood MG 510
Tefal NE105838
Bosch ProPower MFW68660
Sencor SMG 4382
Výrobce
De Gusto
Unold
ETA
Kenwood
Tefal
Bosch
Sencor
Příkon
600 W
600 W
1200 W
1600 W
1400 W
800 W
1500 W
Barva
stříbrná
černá + nerez
BÍLÁ. ČERNÁ
nerez
Černá
Černá
bílá
Hmotnost
1.2 kg
3.04 kg
6.3 kg
2 kg
7.66 kg
2 kg
Šířka
30 cm
13.5 cm
27 cm
32.5 cm
19.9 cm
18.5 cm
Zpětný chod
Cena ca. 2 000 CZK ca. 2 200 CZK ca. 2 600 CZK ca. 3 100 CZK ca. 1 200 CZK ca. 4 900 CZK ca. 1 700 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena