Nejlepší elektrické ohradníky pro psy 2024 a jak vybrat
Pro psy útěkáře.
Jak vybrat elektrický ohradník pro psy
- U pejsků – útěkářů může elektrický ohradník hodně pomoci.
- Využijete ho ale i na části zahrady, kam nechcete, aby pejsek chodil (např. záhony).
- Než ho ale začnete používat, důkladně pejska s novým zařízením seznamte a vyhrazený prostor s ním projděte.
Elektrický ohradník pro psy - náš výběr
Bezdrátové elektrické ohradníky pro psy
Elektronické ohradníky pro psy
Jak vybrat elektrický ohradník pro psy
Druhy
V současné době najdete několik podob ohradníků.
Elektrický
Elektrické ohradníky znáte z ohrad pro hospodářská zvířata. Ty pro psy fungují a vypadají v podstatě stejně, jen mají nižší proudové napětí. Princip je takový, že když se pes dotkne nataženého drátu, dostane slabý výboj, který ho upozorní na to, že tudy jít nemůže. Tento typ ohradníků moc doporučovaný není, protože vyžaduje natažení lanka, které je pod stálým proudem, okolo celého pozemku.
Elektronický
Elektronický ohradník je jinak označován jako neviditelný plot. Skládá se ze dvou částí:
- Izolovaný drát – vede kolem pozemku buď v zemi, nebo kolem plotu, vede jím velmi nízké napětí, které neublíží ani lidem, ani zvířatům
- Obojek s přijímačem, který má několik výstražných signálů – nejprve zvuk, následně vibrace a až nakonec je vyslán elektrický impulz
Bezdrátové ohradníky
Tento typ ohradníku nevyužívá izolovaný drát. Principem je to, že vysílají signál, který vymezuje prostor, ve kterém se pes může pohybovat.
Výhody a nevýhody
Výhody | Nevýhody | |
---|---|---|
Elektrický | Ochráníte více zvířat najednou | Plot je pod stálým proudem Vhodný spíše pro větší plemena Nevhodně vedený plot, může pes překonat |
Elektronický | Několik možností vedení drátu Více výstražných signálů | Nutnost dokupovat obojky, pokud máte více zvířat Nemusí správně fungovat na mini nebo příliš velká plemena |
Bezdrátový | Nejjednodušší na instalaci Přenosný | Nutnost dokupovat obojky, pokud máte více zvířat Nemusí fungovat ne mini nebo příliš velká plemena |
Víte, že…?
Ohradníky nenahrazují kotce! Dejte vašemu pejsku dostatečný prostor pro pohyb. Je důležité, aby se mohl od ohrady bezpečně vzdálit.
Délka ohradníku
To jakou délku zvolíte, se bude odvíjet o velikosti pozemku, na kterém se pejsek bude pohybovat. Konkrétní délka se pak liší u jednotlivých modelů a značek.
- Nejčastěji bývá v balení 100 – 300 metrů drátu, ale je možné ho přikoupit a ohradu tak zvětšit.
- Maximální délka by měla být napsaná u každého výrobku, ale zpravidla je 600 m až 2 km.
Citlivost
Elektrický bezdrátový ohradník pro psy PetSafe® Stay + Play pro tvrdohlavé psy
Kvalitní produkt poznáte i tak, že je možné nastavit různé úrovně signálů. Prakticky to znamená, že impuls, na který má pejsek reagovat, není bolestivý a to je u každého individuální. Uvádí se, že ohradníky jsou vhodné pro všechna plemena psů (cca 5 – 50 kg). Jsou ale i výjimky:
- Mini plemena – impuls může být příliš silný, i když je citlivost nastavena na minimum
- Velká plemena – zařízení nemusí dostatečně účinkovat
Při nastavení citlivosti je třeba vzít v potaz také osobnost psa i jeho motivaci k útěkům (lovecká plemena, hárající fenka u sousedů atd.). Základní pravidlo je, že strach z impulzu, musí být větší než jeho motiv k útěku.
Počet psů
Každé balení obsahuje zpravidla jen jeden obojek, ale najdete i výjimky. Pokud máte víc psů, je možné další dokoupit a to u všech typů elektronických ohradníků. Další obojky kupujte vždy od stejné značky jako je váš ohradník. Kombinace přijímačů v rámci jedné značky bývá možné.
U elektrických ohradníků nepotřebujete žádné přijímače, takže jsou vhodné pro jakýkoli počet zvířat.
Napájení
Existují dva typy napájení:
- Běžné baterie
- Akumulátor s možností dobíjení přes USB nebo ze sítě
Obojky mohou být vybaveny signalizací vybití baterie. Důležitý je také údaj o životnosti baterie, ta se může pohybovat mezi 1 – 3 měsíci. Záleží na tom, kolik impulsů musí obojek přijmout. Nemusí být uvedeno u všech.
Víte, že…?
Při zvykání pejska na tyto ohradníky pozorujte jeho reakce. Pokud se od plotu vzdálí, je to správně. Je důležité na situaci nereagovat (nechválit, neutěšovat), pejsek by si vás s impulsem mohl spojit a pak by ho nebral jako trest. Zakročte jen v případě, že se pes po kontaktu s ohradníkem začne chovat agresivně.
Výrobci a ceny
V současné době již najdete na našem trhu poměrně hodně výrobců tohoto produktu. Mezi ty nejlepší patří:
- PetSafe – Elektronické ohradníky této firmy koupíte za cenu od 2100,-Kč do 6500,- Kč; bezdrátové se pohybují kolem částky 10000,- Kč; samostatné obojky se prodávají kolem 2 – 3000,- Kč.
- Petrainer nabízí ohradníky za cenu 1500,- Kč až 4000,- Kč, obojky koupíte za cca 1000,- Kč.
- Dog Trace – Elektronické ohradníky stojí cca 2000,- Kč až bezmála 13000,- Kč. Zde je cena dána hlavně délkou neviditelného plotu.
Klasické elektrické ohradníky vyrábí např. firma Fencee a ceny se pohybují od zhruba 2000,- Kč do 5300,- Kč podle typu ohradníku.