Elektrický skútr

Ekologický a rychlý přesun nejen městem.

ca. 50 000 CZK
ca. 27 900 CZK
ca. 36 900 CZK
ca. 39 900 CZK

Jak vybrat elektrický skútr

  • Elektrický skútr je vybaven elektrickým motorem s automatickou převodovkou.
  • Elektroskútr je také velmi nenáročný na běžnou údržbu. Není totiž nezbytné nějak speciálně pečovat o motor či provozní kapaliny.
  • Pokud zvolíte klasický elektroskútr, musíte vlastnit řidičské oprávnění na nejmenší motorky. Existuje však i cesta, kdy můžete řídit elektroskútr bez řidičského oprávnění.

Ekologický provoz

Začneme ale ekologickým provozem, neboť elektrický skútr má zcela nulové emise, alespoň ve chvíli, kdy s ním jedete. Motor neprodukuje žádné škodlivé látky ani nepříjemný zápach. Můžete si být také jisti, že dojedete i do míst, kam už někdy bývá vjezd vozidel se spalovacími motory zakázán. Jedná se například o centra historických měst.

Levný provoz

Jelikož nemusíte tankovat palivo, je provoz elektroskútru o poznání levnější. Pouze jej čas od času musíte nabít, což lze provést v pohodlí vašeho domova z běžné zásuvky. Zpravidla se uvádí, že provoz elektroskútru vyjde až 14krát levněji než skútru se spalovacím motorem.

S motorem 3000 W
Hecht Citis

Nenáročnost

Elektroskútr je také velmi nenáročný na běžnou údržbu. Není totiž nezbytné nějak speciálně pečovat o motor či provozní kapaliny. Jde tedy o další aspekt v oblasti úsporného provozu.

Nemusíte tankovat

S elektroskútrem nemusíte hledat čerpací stanici, jednoduše jej dobijete všude tam, kde najdete běžnou zásuvku elektrické sítě. K úplnému nabití přes běžnou zásuvku stačí dle typu elektroskútru 4 až 8 hodin. Některé modely jsou navíc vybaveny vyjímatelnou baterií, kterou lze odnést do bytu a nabít.

Snadné ovládání

Elektroskútry bývají velmi lehké a uzpůsobené jednoduchému ovládání. Základem je dobře zvolený posed a výhodou řídítka se snadným chodem. Díky tomu je elektroskútr mrštným strojem do hustého městského provozu.

Malý moped
Racceway E-Babeta

Snadné parkování

Elektroskútr je malým strojem, který lze zaparkovat téměř kdekoliv. Výhodou je, že jakožto elektrické vozidla může mít výsadu v možnostech bezplatného parkování.

Řidičský průkaz

Pokud zvolíte klasický elektroskútr, musíte vlastnit řidičské oprávnění na nejmenší motorky. Existuje však i cesta, kdy můžete řídit elektroskútr bez řidičského oprávnění. A nebojte, pohybujeme se stále v mezích zákona. Existují totiž speciální modely elektroskútrů, k jejichž řízení není vyžadováno řidičské oprávnění. Jde o modely zařazené do kategorie malých mopedů s elektrickým pohonem. Tyto modely nevyžadují nejen řidičské oprávnění, ale ani technický průkaz či registrační značky.

Tyto malé mopedy na elektrický pohon však musí splňovat striktní rychlostní a výkonnostní limity. Výkon nesmí překročit hranici 250 W a maximální rychlost musí být omezena na 25 kilometrů za hodinu. Je tedy nasnadě, že tento typ je spíše jakýmsi elektrokolem a hodí se při dopravě na velmi krátké vzdálenosti.

Rychlost do 45km/h
Racceway City 21
Výhody Nevýhody
levný provoz kratší dojezd
nulové emise nižší maximální rychlost
snadné dobíjení  
není nutný ŘP  

Důležité parametry

Pakliže jste se již rozhodli pro elektroskútr, je při výběru toho správného modelu dobré sledovat několik důležitých parametrů.

  • výkon a dojezd: Zvažte, jakým stylem budete elektroskútr využívat. Výslednou rychlost i dojezd ovlivňuje hmotnost stroje a řidiče. Některé modely disponují sekundárním slotem pro baterii. Lze tak přikoupit druhou a dojezd navýšit. Běžně se pohybuje kolem hranice 60 kilometrů.
  • nosnost: Žádné zařízení by se nemělo přetěžovat, což platí i pro elektroskútr. Nosnosti základních modelů se pohybují od 120 kilogramů. To bohatě stačí pro jednu osobu. Pokud však budete chtít jezdit pravidelněji ve dvou, je nutné hledat modely s výrazně vyšší nosností.
Li baterie
Racceway E-Babeta
  • hmotnost: Dle řidiče elektroskútru zvolte lehčí či těžší model. Slabší kousky mívají například jen 70 kilogramů a lépe se s nimi na místě manipuluje. Výkonnější stroje se sportovním vzhledem mohou vážit i dvojnásobek.
  • akumulátor: V elektroskútrech se dnes běžně nachází dva různé typy akumulátorů. Nejběžnějším typem jsou olověné akumulátory, které jsou cenově dostupné a nevyžadují speciální péči. Jsou však těžké. Modernější jsou lithium-iontové akumulátory, kterou jsou výrazně lehčí a netřeba je pravidelně dobíjet. Jsou však výrazně dražší.

Víte, že…?

Existuje několik objektivních důvodů, proč se vyplatí pořídit elektroskútr. Jde nejen o ekologické důvody, ale například i praktické či ekonomické.

Ceny

Nejlevnější elektroskútry, ke kterým nepotřebujete řidičské oprávnění lze běžně pořídit již od hranice 25 000 Kč. Jedná se typicky o značky E-Moped nebo E-Babeta.

  • Pakliže hledáte klasický elektroskútr vhodný i na kratší cestování městským provozem a především vyšším výkonem, připravte si zhruba 35 000 Kč. Nachází se zde značky Smart nebo Century. Druhá jmenovaná se však s cenou může vyšplhat až k 60 000 Kč.
  • Zhruba od hranice 60 000 Kč lze pořídit stroje, které jsou plně připravené pro dopravu dvou osob. Mívají dostatečný výkon i silnou baterii. Pokud budete chtít s elektroskútrem dojíždět mezi městy, budete muset sáhnout například po modelech NIU, které mívají dojezd až 135 kilometrů a opravdu vysoký výkon zajišťující rychlost až 70 kilometrů za hodinu. Jejich cena však překračuje hranici 100 000 Kč.

Otázky a odpovědi

Jaké jsou výhody elektrického skútru?

Mezi jednostopá vozidla se neřadí jen motorky, ale také skútry. Donedávna vybavené výhradně malým spalovacím motorem. Moderní doba však přeje ekologii a ohledu na životní prostředí, což znamená, že se do skútrů nastěhovaly také elektrické motory s automatickou převodovkou. Je ideálním dopravním prostředkem do měst, neboť je v městském provozu svižný, ekologický a současně s ním všude zaparkujete. Z elektroskútru se tak stal ideální a především oblíbený dopravní prostředek.

Má elektrický skútr úložný prostor?

Ačkoliv se to nemusí zdát, úložného prostoru má elektroskútr dostatek. Ten hlavní se tradičně nachází pod sedadlem, kam vměstnáte své nezbytnosti i menší nákup. Ke skútrům však lze dokoupit řadu příslušenství, mezi kterým nechybí ani úložné boxy, které následně namontujete přímo na tělo skútru.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
S motorem 3000 W
Malý moped
Rychlost do 45km/h
Li baterie
Image
Produkt
Hecht Citis
Racceway E-Babeta
Racceway City 21
Racceway E-Babeta
Model
Citis
E-Babeta
City
E-Babeta
Typ motocyklu
skútr
skútr
skútr
skútr
Typ motoru
elektro
elektro
elektro
elektro
Značka
Hecht
Racceway
Racceway
Racceway
Max. Rychlost
45 km/h
25 km/h
45 km/h
25 km/h
Výkon
0.25 kW
1.5 kW
0.25 kW
Cena ca. 50 000 CZK ca. 27 900 CZK ca. 36 900 CZK ca. 39 900 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena