Elektrokolo

Do práce i na výlet rychle a ekologicky.

Jak vybrat elektrokolo

Neradi zdlouhavě cestujete městskou hromadnou dopravou? Rádi byste do práce jezdili ekologicky, ale na klasické kolo nemáte dostatečný fyzický fond? Zamyslete se nad nákupem elektrokola. Bicykly s elektromotorem si v posledních letech získávají obrovskou podporu zejména mezi obyvateli měst. Ti si jich cení pro ekologičnost, spolehlivost a rychlost. Nehledě na to, že je lze vmžiku proměnit na klasické kolo.

Typy elektrokol

V prvé řadě si dobře promyslete, jaký typ elektrokola bude pro vás tím pravým. V současné době se setkáte hned se čtyřmi základními druhy, o nichž se rozepíšeme podrobněji. Jedná o tyto varianty:

 • Horská elektrokola
 • Městská elektrokola
 • Trekingová a krosová elektrokola
 • Skládací elektrokola
Do terénu
Crussis e-Guera 5.6 dámské 2021

Horská elektrokola

Zdoláváte při cestě do práce náročná převýšení? Milujete jízdu náročným terénem, při níž své kolo pořádně zatížíte? Zabrouzdejte do nabídky speciální horských modelů, jež jsou navrženy s ohledem na vysokou zátěž. Dostane se vám silného odpružení vidlice, účinných hydraulických brzd a posílenou elektronikou, jež zvládne dodávat dostatek energie.

Pro své odpružení není horská varianta příliš vhodná pro jízdu na silnici. Některá kola jsou k této činnosti částečně přizpůsobena osazením úzkých plášťů, případně blatníky a světly, i přes to všechno si s nimi jízdu příliš neužijete.
Počítejte s tím, že označení „horská“ musíte brát s rezervou. Na rozdíl od běžných horských kole jsou i přes všechny úpravy použitelné maximálně ve středně těžkém terénu.

Městská elektrokola

Hledáte optimální prostředek pro jízdu přehuštěnými městskými ulicemi? Pátrejte v segmentu městských elektrokol, která jsou navržena, aby nabízela optimální provoz na zpevněných cestách. Naproti tomu na náročném přírodním terénu se dostanete do potíží vlivem nedostatečného odpružení.

S nosičem
Lectron Citana 2021

Městské typy jsou vybaveny blatníky, nosiči, svítilnami či odrazkami pro optimální uplatnění ve městě. Rám podporuje vzpřímenou polohu, díky čemuž zvládnete delší jízdu, aniž by vás bolela záda. Totéž lze říci i o dalších doplňcích navržených tak, aby poskytovaly maximální komfort.

Víte, že…?

Ze široké nabídky městských modelů pátrejte pouze po těch, které jsou vybaveny ochranným řetězem krytu. Nemusíte se obávat, že byste při míjení chodců někoho umazali olejem.

Trekingová a krosová elektrokola

Projíždíte rádi lesem? Dostali jste chuť na zdolání cyklostezky vinoucí se městem? Žádný problém, stačí jen mít po ruce trekingové elektrokolo, navržené pro optimální jízdu na všech typech terénů. Geometrie rámu poskytne přirozenější polohu při jízdě než horská varianta, ale přitom si udržuje dostatečné odpružení vidlice.

Moderní
Cube Reaction Hybrid Performance 500 2021

V současné době se běžně uplatňuje jak označení trekingová (pro městskou variantu), tak krosová (pro těžký terén) kola. Radost udělá, že ať už si vyberete kteroukoliv variantu, vždy se budete moci bez větších obav vydat do jakéhokoliv terénu.

Skládací elektrokola

Vyžadujete-li hlavně praktické rozměry a skladnost, poohlédněte se po skládacím elektrokole. Jeho zakoupením získáte vhodný dopravní prostředek pro krátkou projížďku ve městě. Do terénu se s ním raději nepouštějte, neboť na vyšší zátěž rozhodně není stavěné.

V poslední době se začínají na trhu objevovat i skládací horská kola. Kombinují výhody klasických skládacích a horských elektrokol. Po rozložení byste je nerozeznali od klasické horské varianty, dávejte si pozor na nižší odolnost materiálů.

Silný motor
Leader Fox Bend 2020

Velikost rámu

Po volbě typu se začněte věnovat rámu. Jízda na příliš nízkém nebo naopak příliš vysokém bicyklu se jednak projeví nepříjemnou bolestí zad, jednak výrazně zkrátí životnost elektromotoru. Podle výšky postavy rozlišujeme několik velikostí rámu:

 • do 165 cm – do 44 cm
 • 160–170 cm – do 48 cm
 • 170–185 cm – do 52 cm
 • 185–200 cm – do 55 cm
 • Nad 200 cm – 58–60 cm

Výše uvedené míry respektujte za všech okolností! V opačném případě skončí kolo po první jízdě v garáži a již nikdy se na něm nesvezete.

Cenový hit
Proteco EKH-550-27 2021

Druhým důležitým atributem je nosnost rámu. Výrobci naštěstí myslí na všechny zákazníky, takže jsou v prodeji modely, jež unesou 110–170 kilogramů. Nad tuto hranici již může jízda na kole vážně ohrozit zdraví.

Uložení motoru

Uložení motoru hraje daleko větší roli, než by se na první pohled mohlo zdát. Rozlišujeme tři základní varianty jeho umístění. Každá z nich má své významné výhody a nevýhody, o nichž pojednává následující tabulka:

Umístění motoru Vhodné pro Výhody Nevýhody
Na předním kole Městská a krosová elektrokola Jednoduchá instalace Nízká cena Optimální vyvážení Značné zatížení předního kola Nevyužitelný v náročnějším terénu
Na zadním kole Horská, krosová a trekingová elektrokola Vyšší výkon Snadnější manipulace s kolem Silnější zatěžování motoru
Uprostřed Horská elektrokola Optimální vlastnosti Perfektní výkon Vysoká cena Náročná instalace

Umístění motoru vždy vybírejte s ohledem na terén, v němž plánujete jezdit. Pohonná jednotka na předním kole rozhodně nevydrží dlouhodobou jízdu lesními pěšinami, naproti tomu s motorem uprostřed se nemusíte bát vyrazit prakticky kamkoliv.

Výkon motoru

Čím více Wattů, tím lépe. Toto tvrzení je sice logické, neberte jej však doslovně. Česká legislativa za elektrokola považuje pouze stroje s výkonem do 250 W. Výkonnější dopravní prostředky je nutné zaregistrovat jako elektrické motocykly, k jejichž řízení potřebujete řidičský průkaz.

Víte, že…?

Potřebujete-li i přes zákonná omezení vysoký výkon, vybírejte modely s tzv. Offroad režimem. Jejich motor má sice výkon vyšší než 250 W, na silnicích bývá uměle snižován právě k této hranici. Mimo cesty však stiskem jediného tlačítka snadno vyženete otáčky do jiných výšin. Výhodou tohoto řešení je i delší životnost, neboť při jízdě na poloviční výkon se motor tolik neopotřebovává.

Typ baterie

Čím by byl elektromotor bez baterie? Jen nefunkční spletí drátů. Obecně platí, že cena akumulátoru tvoří třetinu celkové hodnoty elektrokola. V současné době se uplatňují tři základní druhy – Li-Pol, Li-Ion a LiFePO4. Všechny se vyznačují dlouhou životností okolo 15 000 najetých kilometrů a vcelku rychlým dobíjením.

Akumulátor dobíjejte po každé jízdě, díky čemuž vydrží dostatečně dlouho a nebude postupně ztrácet na výkonnosti. Lithiovým bateriím totiž nedělá hluboké vybíjení příliš dobře. V zimě na elektrokolo zapomeňte, neboť teploty pod 0 °C životnost akumulátoru rapidně snižují.

Umístění baterie

Z řádků výše vyplývá, že ač si zvolíte kterýkoliv typ baterie, nabízené vlastnosti budou podobné. Velké rozdíly panují mezi třemi variantami umístění:

 • Baterie na nosiči – negativně ovlivňuje ovladatelnost, skvěle splyne s kolem, uvolňuje rámovou oblast pro umístění osobních předmětů
 • Baterie za sedlovou trubkou – nejméně ovlivňuje ovladatelnost, vyžaduje úpravu rámu – kolo má méně převodů
 • Baterie na předním rámu – překáží kolenům, znemožňuje umístění osobních předmětů, nižší kapacita vlivem omezeného objemu

Dojezd

Dojezd úzce souvisí jednak s kapacitou baterie, jednak se stylem jízdy a charakterem terénu. Svou roli sehrávají ale i hmotnost jezdce, povětrnostní podmínky, četnost užití dopomoci a mnohé další faktory. V současné době můžete počítat se zhruba 40–120 km na jedno nabití.

Na tomto místě se sluší varovat před nadnesenými slogany některých producentů nabízejících vysokou kapacitu baterie a enormní dojezd. Jedná se o hodnoty naměřené v ideálních podmínkách či zcela smyšlené. Liší-li se některý model svými specifikacemi výrazně od zbytku produkce, zpozorněte.

Ovládací panel

Nedílnou součást všech modelů tvoří praktický ovládací LCD panel. Jeho prostřednictvím získáte potřebné informace o stavu baterie, ujetých kilometrech a době jízdy. Pomůže vám též vybrat úroveň dopomoci. Stejně tak umožňuje elektrický pohon zcela vypnout a vy můžete začít šlapat jako na klasickém kole. Počítejte ovšem s tím, že tak jednoduché to nebude, neboť ona výbava navíc něco málo váží.

Náročnost panelu vybírejte vždy s ohledem na technickou zdatnost uživatele. Zejména zařízení pro seniory lze ovládat velmi jednoduše, takže nebude problém s jejich nastavením. Existují i mnoha možnostmi nabitá elektrokola určená fajnšmekrům, kteří si chtějí s různým nastavením pořádně pohrát.

Součástky

Nedílnou součástí každého kola, ať již s elektromotorem či nikoliv, je i řada dalších součástek. Při výběru konkrétního produktu tedy musíte přihlížet i k úrovni jejich provedení:

 • Brzdy – hydraulické kotoučové (odolnější a efektivnější) u horských kol; lehčí a méně efektivní V-brzdy u městských a trekingových elektrokol
 • Odpružení – pružinová nebo vzduchová přední vidlice s inteligentním systémem pružení podle terénu
 • Řídítka – ideálně karbonová, pohlcující vibrace

Bohužel počítejte s tím, že pokud nejste připraveni za elektrokolo zaplatit částku přesahující i 50 000 korun, nevyhnete se kompromisům. Dělejte je zejména s ohledem na terén, jímž plánujete projíždět.

Nejvýznamnější značky

Firem zabývajících se navrhováním a konstrukcí elektrokol, je překvapivě mnoho. Valná většina z nich se již dříve proslavila produkcí klasických bicyklů a nyní jen své portfolio rozšířila o další zajímavou položku.

Důrazně varujeme před nákupem modelů neznámých výrobců. Jejich elektromotor obvykle nevydrží příliš dlouho, v mnohem horším případě vám zůstanou při jízdě v rukou řídítka, nebo se roztrhne rám. Co bude následovat, stane-li se to třeba při průjezdu lesem, asi nemusíme rozvádět.

Za zmínku stojí hned několik renomovaných firem, z nichž mnoho pochází z českých luhů a hájů:

 • Apache
 • Leader Fox
 • Crussis
 • Lapierre
 • KTM

Výše uvedení zástupci jsou pouze výběrem toho nejlepšího. Na trhu funguje více než 100 různých značek, jejichž produkty se pyšní tou nejvyšší kvalitou. V momentě, kdy si nebudete jisti, stačí zadat jméno výrobce do vyhledávače a kýžené informace snadno dohledáte.

Apache

Prvním zástupcem naší provenience je společnost Apache, která začala své dějiny psát roku 2001. Její produkty se těší velké oblibě zejména mezi cyklistickými nadšenci, jelikož nabízejí vyvážený poměr cena/výkon. Za zmínku rozhodně stojí i fakt, že všechny potřebné součástky dodávají výhradně ověřené české strojírenské firmy.

V současné době se Apache kromě hobby kategorie věnuje i produkci kol pro profesionály. Společnost též neustále pracuje na zdokonalování svých technologií, což ji činí konkurenceschopnou na přesyceném trhu.

Leader Fox

Také druhý zástupce našeho přehledu významných značek pochází z České republiky, konkrétně z Českých Budějovic. V roce 1996 společnost založil Pavel Müller, kterému se z ní podařilo během několika let vybudovat úspěšnou společnost. Stejně jako Apache i Leader Fox montuje své modely v dílně v České republice.

Elektrokola se v průběhu let stala významným segmentem značky a v prodejích stojí pevně vedle klasických bicyklů. Zdaleka nejvíce společnost boduje v produkci dětských kol, a to i na celoevropské úrovní.

Crussis

Roku 2015 vstoupila na kolbiště společnost Crussis, jež je také spjata s Českou republikou. Na rozdíl od dvou předcházejících zástupců se hned od svého založení orientuje na produkci elektrokol a její nabídka čítá několik stovek modelů. Velký důraz klade zejména na precizní designové provedení a využití těch nejlepších materiálů.

Lapierre

Nastává čas vyrazit za hranice. A vydáme se hned do dílen francouzské legendy – společnosti Lapierre. Ta se již přes 70 let zabývá výrobou jízdních kol pro všechny – od dětských začátečníků až po profesionály závodící v Tour de France. Kromě široké nabídky klasických silničních bicyklů prodává i kola vybavená elektromotory. Jedná se o luxusní značku pyšnící se výbornou kvalitou všech použitých materiálů a vysokým výkonem.

KTM

Hlavní těžiště produkce rakouského koncernu KTM leží trochu někde jinde. Největší péči věnuje produkci offroadových motocyklů. Zájem ovšem věnuje i výrobě bicyklů včetně elektrokol. Své zkušenosti s dopravními prostředky ke zdolávání těžkého terénu uplatňuje i zde. Těšte se tedy na výborná horská kola za vysokou cenu.

Cena

Nákup elektrokola se rozhodně neřadí k levným investicím. Ty nejnákladnější modely mohou dosahovat obnosů, které zaplatíte za pořízení několik let starého vozu. Proto si před nákupem vše pořádně rozmyslete, abyste si nekoupili hračku na jedno použití, která bude dalších pár let jen ležet v garáži.

Abyste měli výběr jednodušší, rozhodli jsme se kouknout na nabídku v obchodech. Objevili jsme tři základní cenové hranice poměrně širokého rozpětí. Naleznete v nich modely velmi podobných vlastností.

 • Do 40 000 Kč
 • 40 000 – 80 000 Kč
 • Nad 80 000 Kč

Cena do 40 000 Kč

V nejnižší kategorii se vyskytují zejména skládací, městská a trekingová elektrokola pro občasné ježdění. Dojezd se pohybuje v rozmezí od 40 do 120 km. Volit můžete s různých způsobů umístění motoru, jen výjimečně jej však naleznete uprostřed. Naproti tomu pro uložení baterie využívají výrobci prakticky všechna možná místa.

Výkon motoru jen výjimečně přesahuje 200 W, ale pro provoz na městských cestách plně dostačuje. LCD displej poskytuje základní údaje a je navržen tak, aby jeho ovládání bez větších problémů zvládli i senioři. Počítejte se základními typy V-brzd i méně odolnými rámy. Milovníci občasných projížděk si i tak přijdou na své.

Cena od 40 000 Kč do 80 000 Kč

Střední třída se projevuje zejména vyšší úrovní použitých materiálů. V prodeji jsou i speciálně navržená horská kola, která vydrží i výraznější zatížení. Dojezd mnohdy dosahuje i 195 kilometrů, takže se nemusíte bát, že by došla šťáva někde uprostřed cesty. Stoupá počet modelů s motorem umístěným uprostřed, což se pozitivně podepisuje i na jeho výkonu.

Za samozřejmost považujte i luxusní LCD panely informující o všem potřebném. S jejich pomocí budete přesně vědět, jak dlouho jedete, kolik kilometrů jste již zdolali a procentuální vyčíslení zbývající baterie.

Cena od 80 000 Kč

V luxusní sféře naleznete bicykly vyrobené z těch nejodolnějších materiálů. Nemusíte se bát s nimi vyrazit i do náročného terénu a dojezd přesáhne klidně i 200 km. Zakoupení takového výrobku ovšem zvažujte jen tehdy, jestliže víte, že budete na kole jezdit každý den.

Nomination
Do terénu
S nosičem
Moderní
Silný motor
Cenový hit
Image
Product
Crussis e-Guera 5.6 dámské 2021
Lectron Citana 2021
Cube Reaction Hybrid Performance 500 2021
Leader Fox Bend 2020
Proteco EKH-550-27 2021
Modelový rok
2021
2021
2021
2020
2021
Umístění motoru
středový
nábojový
středový
středový
nábojový
Umístění baterie
Integrovaná
na zadním nosiči
integrovaná baterie
integrovaná baterie do rámu
rámová baterie
Určení
dámská
pánská
pánská
pánská
unisex
Cena ca. 37 800 CZK ca. 23 000 CZK ca. 62 000 CZK ca. 45 000 CZK ca. 29 000 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena