Filtrační konvice

Filtrovaná voda vždy po ruce. Poradíme Vám s výběrem.

ca. 300 CZK
ca. 500 CZK
ca. 1 200 CZK
ca. 7 400 CZK
ca. 700 CZK
ca. 700 CZK

Jak vybrat filtrační konvici

V posledních letech se rozmáhá trend filtračních konvic. Je to dáno tím, že kvalita pitné vody není úplně ideální. Ne snad, že by byla zdravotně závadná, jde spíše o její výslednou chuť a vůni. Snad v každém městě najdete jinak kvalitní vodu, někde je větší množství chloru, jinde zase více těžkých kovů. V případě, že chcete pít chutnou vodu bez toho, abyste museli kupovat balenou, je pro vás filtrační konvice ideální řešení.

Kvalita vody

V České republice jsou zákonem stanovené závazné limity na kvalitu vody. Voda, která vám teče z kohoutku, je proto čistá, nezávadná s vyváženým poměrem chemických látek. Je pravidelně podrobována testům a její složení je jasně dané zdravotnickými a hygienickými normami. Některé normy jsou dokonce přísnější než pro kvalitu balené vody. Ta v PET lahvích je vystavena slunečními teplu a světlu a proto se v ní mohou množit bakterie.

Nicméně kohoutková voda nemusí splňovat vaše nároky na chuť a barvu. Jistě jste si už všimli její čajové barvy. Mohou za to těžké kovy jako olovo a měď. Obsah olova je zvýšen tam, kde ji přivádí staré olověné potrubí. Někdy je možné z vody cítit zápach chloru, který se do ní přidává, aby vodu dezinfikoval a odstranil bakterie. A právě těchto problémů vás zbaví filtrační konvice.

Klasická
Brita Marella XL
ca. 300 CZK
Aktuálni cena

Co filtry (ne)zvládnou

Co odstraní Co zůstává
Zbaví vodu přechodné tvrdosti, která způsobuje změnu chuti i vzhledu a také usazování vodního kamene. Sníží koncentraci dusičnanů, zcela je ale neodstraní.
Čistí od většiny chloru. Tyto látky nejsou škodlivé, ale kazí chuť vody. Ani sebelepší filtr neodstraní všechny zmíněné látky do posledního mikrogramu.
Minimalizují další nechtěné látky, jako jsou těžké kovy a dusičnany. Ani s filtrační konvicí nezískáte tak kvalitní vodu, která by se rovnala té kojenecké. Před použitím pro miminka je nutné ji ještě převařit.

Filtr byste měli použít především tehdy, jestliže je voda příliš tvrdá a hodně bohatá na chlor. Dobré je filtrovat i tam, kde si nejste kvalitou vody příliš jistí, například na dovolené nebo tam, kde se k pití používá voda ze studny.
Vybírejte proto takové filtrační technologie, které vás nepřipraví o prospěch těchto prvků. Dokážou to například filtry využívající aktivní uhlí a pryskyřice. Týká se to zejména značky Brita.

Výhody a nevýhody

Konvice z vody vyfiltruje těžké kovy ve formě iontů, které jsou zdraví škodlivé. Do vody se dostávají z vodovodních rozvodů. Koupit můžete filtr, který dokáže odstranit nadbytek minerálů z vody. Železo například způsobuje načervenalou barvu vody a také charakteristickou pachuť. Tento filtr ale není vhodný pro všechny, protože z vody odfiltruje i velké procento minerálů, které jsou pro tělo nezbytné. Jde především o vápník, draslík a hořčík. Tomuto procesu se říká demineralizace vody. Při dlouhodobém nedostatku minerálů získaných z vody se mohou objevit srdeční choroby, odvápnění kostí, dále stoupá riziko nádorů nebo těhotenských komplikací.

Pokud obsahuje velké množství minerálů, nazývá se tvrdou vodou. Tvrdost je přechodná nebo stálá. Přechodnou způsobuje vodní kámen a dá se snížit převařením nebo filtrací. Také na rozdíl od stále tvrdosti mění chuť a vůni. Stálá tvrdost není pro pití škodlivá. Destilovaná může při vypití způsobit nemalé zdravotní obtíže. Přitom je to obyčejná voda, ze které byly odstraněny minerály.

Karafa
Brita Fill&Serve Mind
ca. 500 CZK
Aktuálni cena

Jak konvice funguje

Voda se napustí do horní části konvice. Poté voda protéká filtrem s aktivním uhlíkem, který ji čistí. Pryskyřice iontové přeměny mění ionty těžkých kovů na nezávadné látky. Aktivní uhlí má schopnost odstranit z vody zápach, zabarvení a také její pachuť. Chlor se mění na chlorid, sirovodík na síran. Aby vše fungovala tak, jak má, je občas potřeba filtr vyměnit. Filtry nestojí mnoho a jsou schopné upravit až 150 litrů vody.

Některé filtry obsahují magnesium, díky kterému získáte jemně mineralizovanou vodu s hořčíkem, který je dobrý proti stresu a svalovým křečím. Kvalitní filtrační konvice by měla být schopna odstranit škodliviny, ale ponechat prospěšné minerální látky například vápník, hořčík a jiné.

Tvar konvice

Nalézt můžete různá barevní provedení a vybírat lze mezi třemi základními tvary.

Na cesty
LifeStraw Go
ca. 1 200 CZK
Aktuálni cena
  • Klasická konvice – tvar je běžný pro použití v domácnosti. Je oblíbená pro snadnou manipulaci a zjednodušené nalévání.
  • Karafa – je oblíbená u náročnějších zákazníků, kteří si potrpí na elegantní design a ladné křivky.
  • Láhev – Hodí se zejména pro cestování. Má malý rozměr a podlouhlé provedení, které se dobře drží v ruce.

Materiál

Při výběru se zaměřte především na kvalitu zpracování. Volte odolný materiál například sklo nebo tvrdý plast.

Objem nádoby

Konvice jsou k dostání v různých velikostech. Oblíbený objem pro běžné domácnosti je 3 – 3,5 litru. Pro menší počet lidí postačí i velikost menší. Velmi malé modely ale nejsou příliš praktické. Zaměřte se na objem přefiltrované vody, tedy na množství, které máte okamžitě k dispozici. V ideálním případě by to měly být alespoň 2 litry.

Parní destilace
Aqua Compact II
ca. 7 400 CZK
Aktuálni cena

Cestovní varianty mají objem okolo 1,5 litru, mohou být ale ještě menší. U těchto typů je potřeba zkontrolovat dostatečnou pevnost uzávěru a také snadnou manipulaci.

Filtry

Filtry mohou být uhlíkové, iontové, chemické, ale nejčastější je kombinovaná verze. Ty spojují některé nebo všechny typy. V souvislosti s filtrováním vody, pitným režimem a zdravým životním stylem se doporučuje používat filtr uhlíkový. Filtry z aktivního uhlíku se využívají především pro odstranění chloru a jeho sloučenin, zápachů, zákalů a také chutí. Hodí se pro úpravu, kterou můžete využít pro teplé i studené nápoje a pokrmy. Čistě uhlíkové filtry zaručují nejšetrnější způsob filtrace a neochuzují ji o prospěšné látky.

Většina průtokových filtrů má několik úrovní filtrace. První úrovní je jemné síto, které zachytí hrubé a mechanické nečistoty. Dále je to průtok přes směs látek, které sníží tvrdost vody a v poslední fázi aktivní uhlí odstraňující případné pachutě a vůně.

Česká výroba
Dewberry SlimLine
ca. 700 CZK
Aktuálni cena

Poslední krok s aktivním uhlím patří na celém procesu k tomu nejdůležitějšímu. Levnější filtrační systémy jej ale neumožňují, proto při výběru dbejte na používání uhlíkové filtrace.

Výměna filtrů

Filtry mají svoji životnost, která je dána množstvím vody nebo časovým obdobím. V prvním případě se jedná o 150 – 300 litrů, v případě druhém se životnost pohybuje v rozmezí 30 dnů. U modernějších modelů vás na výměnu filtru upozorní indikátor filtru. Ten může mít dvě podoby. Jednodušší je takzvaný mechanický indikátor, modernější varianta je pak elektronický indikátor.

Dá se říct, že každá značka používá své filtry. Některé konvice se ale mohou shodovat s několika řadami. Kromě ceny konvice se také zaměřte i na cenu filtrační patrony. Samotné filtrování je pak otázkou pár vteřin, záleží to na celkovém objemu konvice.

Do chladničky
Laica XXL Firenze J9068A1 set
ca. 700 CZK
Aktuálni cena

Cena

Je třeba dbát o kvalitní výrobky od ověřených výrobců. Setkat se můžete s levnějšími typy konvic, které ale nemají dostatečně přizpůsobený filtr k odstranění nečistot. Jedná se o konvice s papírovým filtrem, které ji zbaví pouze některých nečistot.

cena popis
Do 500 Kč Jedná se o menší modely, případně o malé sportovní nádoby s celkovým objemem do 2,6 litru
Od 500 do 1 000 Kč Objem až 3,7 litru, moderní vzhled a výběr z několika barevných variant. Nabízí možnost několikastupňové filtrace.
Od 1 000 – 2 000 Kč Lepší výrobní materiál, větší objem a moderní design v barevném provedení.
Nad 2 000 Kč Velmi kvalitní technologie čištění. Setkat se můžete s velmi kvalitními materiály jako je nerez nebo sklo. Nabízí mnohastupňové čištění a velkou kapacitu vody.

Výrobci

Brita – německá společnost specializující se na výrobu produktů k filtraci pitné vody. Produkty Brita jsou distribuovány do více než 60 zemí světa. Mezi její výrobky patří filtrační konvice, patrony a láhve, které k filtrování využívají stříbro, aktivní uhlí a iontoměniče. Na trhu můžete najít i rychlovarnou filtrační konvici této značky. Filtry této značky jsou určeny k filtraci pitné vody, ne však k čištění té neošetřené nepitné.
Její filtry mají dvojí účinek. Filtr s aktivním uhlím odstraňuje zápach a chuť halogenových sloučenin. Anex snižuje koncentraci uhličitanů vápenatých.

Laica – italská společnost, která se specializuje na vývoj, výrobu a prodej filtračních systémů, produktů péče o zdraví a dalšího spotřebního zboží. Laica klade velký důraz na kvalitu svých výrobků. Celosvětový úspěch společnosti byl dosažen zejména díky zaměření na nejvyšší kvalitu, bezpečnost a výrazný design všech produktů s cílem přispět ke zlepšení kvality života a zdraví jejich uživatelů. Kvalita všech produktů je certifikována nejdůležitějšími mezinárodními ústavy.

Aquaphor – společnost nabízí široký sortiment filtračních systémů. Na rozdíl od většiny firem společnost realizuje celý cyklus výroby od vědeckého nápadu až po výrobu a prodej hotového zboží. Vláknové materiály Aqualen speciálně zpracované pro použití při čištění vody v kombinaci s jemně granulovanými sorbenty spolehlivě odstraní téměř všechny nežádoucí příměsi z vody. Základním krédem společnosti je stabilní vysoká kvalita a využití špičkových technologií.

Mezi další výrobce patří i česká firma Dewberry, společnost Xavax a další.

Víte, že…?

Něco o chloru. Chlor je do vody ať už pitné nebo užitkové dávkován před jejím příchodem do vodovodní sítě. Slouží jako desinfekce, která dokáže bezpečně zabránit šíření chorob přenosných vodou jako je cholera, břišní tyfus, úplavice, dětská obrna a další. Nevábná vůně i chuť není způsobena chlorem samotným, ale jeho sloučeninami s ostatními látkami. Chlor tedy není nic, co byste měli zařadit do vašich jídelníčků. Škodí ale méně než třeba fekální bakterie, které byste nebýt chloru pili. Chlorem ošetřená voda je tedy menším zlem, které můžete ještě navíc snížit použitím filtrování.

Nomination
Klasická
Karafa
Na cesty
Parní destilace
Česká výroba
Do chladničky
Image
Product
Brita Marella XL
Brita Fill&Serve Mind
LifeStraw Go
Aqua Compact II
Dewberry SlimLine
Laica XXL Firenze J9068A1 set
Objem
3.5 l
1,3 l
0.65 l
4 l
3.5 l
3.7 l
Cena ca. 300 CZK ca. 500 CZK ca. 1 200 CZK ca. 7 400 CZK ca. 700 CZK ca. 700 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena