Nejlepší fixy na textil 2023 a jak vybrat

Osobité kousky do Vašeho šatníku za pár korun.

Autorka: Alena Rajnochová | Aktualizováno: Listopad 2023

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Centropen Foukací fixy TEXTILE 1539 na textil sada 10 ks
100 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat fixy na textil

  • Fixy na textil obsahují permanentní náplň, díky kterým lze tričko nebo jinou textilii opakovaně prát bez toho, aby došlo k vyblednutí.
  • Fixy využijete doma při zdobení oblečení, velmi oblíbené jsou i ve školních zařízeních.
  • Zaměřit se můžete na šířku hrotu a svou roli hraje i výrobce.

Fixy na textil - náš výběr

Fixy na textil Centropen

Fixy na textil SMT

SMT Creatoys Fixy na textil vodě odolné 6ks v krabičce 13x13cm
Výrobce: SMT Creatoys
Barva: vícebarevné
Věk od: 3 let
SMT Creatoys Fixy na textil vypratelné 6ks v krabičce
Výrobce: SMT Creatoys
Hmotnost: 70 g
Věk od: 3 let
Barva: vícebarevné
Zobrazit kompletní nabídku fixů na textil

Jak vybrat fixy na textil

  • Fixy na textil obsahují permanentní náplň, díky kterým lze tričko nebo jinou textilii opakovaně prát bez toho, aby došlo k vyblednutí.
  • Fixy využijete doma při zdobení oblečení, velmi oblíbené jsou i ve školních zařízeních.
  • Zaměřit se můžete na šířku hrotu a svou roli hraje i výrobce.

Na jakám principu fungují

Fixy na textil obsahují permanentní náplň, díky kterým lze tričko nebo jinou textilii opakovaně prát bez toho, aby došlo k vyblednutí. Teplota praní by neměla přesáhnout 40°C. Při zdobení se nezastavujte a nedržte hrot fixu dlouho na jednom místě, aby nedošlo k rozpití barvy.

Barevné fixy

Práci s fixami zvládnou i děti, iStock /Liudmila Chernetska


Fixy na textil nejsou příliš vhodné k vybarvování velkých ploch, jednotlivé tahy tahy fixou mohou být na ploše patrné. Pokud chcete fixem vyplnit větší prostor, udělejte to raději ťupkováním. Další možností je kombinovat fixy s barvami. V tomto případě je nutné nechat předchozí kresbu fixami vždy nejprve zaschnout.

KrokDetailní popis
PraníNež začnete malovat, zvolenou textilii raději vyperte. Zbavíte ji tak impregnace z výroby, která brání přilnutí barvy. Látka se také při praní může srazit. Na závěr nepoužívejte aviváž.
ŽehleníLátku si předem pečlivě vyžehlete.
Kreslení Je vhodné nejprve obrázek lehce načrtnout pomocí tužky a až budete naprosto spokojení, obrysy obtáhnout pomocí fixy.
UschnutíPřed závěrečnou fixací barvy nechte látku důkladně uschnout, tak, jak je uvedeno v návodu. Některé barvy se fixují žehlením nebo při doporučení výrobce v troubě.
Pro odvážné Můžete vyzkoušet textil před malováním trochu namočit, barvy se budou trochu rozpíjet a vznikne něco jako akvarelový efekt. Látka by měla být pouze navlhčená, vhodné je, pokud si tuto techniku nejprve vyzkoušíte.

Šířka hrotů

Fixy jsou k dostání s různou šířkou hrotů, od úzkých, které jsou vhodné pro tvorbu detailů, až po štětcové, díky kterým obrázek vybarvíte nebo vystínujete.

Víte, že…?

Aby při kreslení nedošlo k propsání, je nutné vložit mezi přední a zadní díl oblečení zábranu, postačí obyčejný tvrdý karton nebo ručník s igelitem. Abyste předešli posunování látky, můžete ji pomocí špendlíků přišpendlit.

Žena kreslí na textil

Fixy jsou oblíbené i u profesionálů, iStock /Alexander Gavrilov

Vhodný materiál

Fixy na textil
Centropen Foukací fixy TEXTILE 1539 na textil sada 10 ks

Kreslit se dá na jakýkoliv textilní materiál, není tedy nutné preferovat pouze bavlnu. Můžete ozdobit trička, tašky, povlaky, penály atd. Je ale vhodné zvolenou látku nejdříve otestovat na nějakém skrytém místě.

Typy

Fixy na textil jsou k dostání v mnoha provedeních, samostatně po 1 kuse nebo v sadách. Koupit můžete mnoho barev obyčejných typů, velký výběr je i v případě foukacích fixů. Mezi další pak patří metalické nebo třpytivé.

  • Foukací – Do tubusu fixy se fouká a barva se tak postupně uvolňuje na papír nebo textil. Foukacími fixami na textil lze vytvořit originální tričko či třeba mikinu přesně podle vlastních představ. Kresby na textilu následně odolají teplotě až 60° C, tudíž je lze při nižších teplotách běžně prát. Inkoust je, zdravotně zcela nezávadný. Jsou vhodné zejména pro děti. Pomocí foukání si dítě trénuje své dýchání a posiluje plíce a jejich výdrž, což je ze zdravotního hlediska a pro podporu zdraví zásadní.
  • Metalické – po nakreslení zajistí fixy metalický povrch. Barvy nechte zaschnout na rovné ploše asi 4 – 6 hodin. Namalované tričko vyperte až po 1 týdnu, aby barvy důkladně zaschly.
  • Třpytivé – doba zasychání je 24 – 48 hodin a i zde se doporučuje prát výrobky na 40°C.

Ceny a značka

Pořízení těchto popisovačů není nijak nákladné, sada vás vyjde v rozmezí od 50 – 200 Kč, záleží především na velikosti balení. Třpytivé fixy jsou prodávány samostatně nebo v sadě a i zde se vejdete do 100 Kč za sadu. Dražší jsou pak metalické, které jsou k dostání po kusech, a cena jednoho fixu se pohybuje kolem 100 Kč. V tomto případě není na výběr z velkého množství barev

Fixy na textil jsou k dostání od předního českého výrobce Centropen, dále jsou to pak značky jako Edding, Javana, Kuretake Zig, Kreul a mnoho dalších.

Šablonování i razítkování

Fixy na textil Centropen
Fixy na textil Centropen 10

Vytváření obrázků na textil pomocí šablon je s fixami na textil mnohem jednodušší. Lépe si ohlídáte hrany šablony a barva se vám nedostane, kam nemá.
 
Fixy na textil můžete použít k razítkování. Ideální jsou v tomto případě gumová razítka. Fixou jednoduše nabarvíte motiv a rychle obtiskneme. Na jedno razítko pochopitelně můžeme použít i více barev. Je však vždy potřeba pracovat rychleji, než je tomu u barev na textil, protože fixy na textil na vzduchu rychleji zasychají.

K dostání je velké množství různých šablon. Ty na textil jsou pro lepší fixaci vybaveny na rubové straně samolepící vrstvou. Pokud si však vyrobíte svoji vlastní, pomůže vám s fixací lepící páska nebo špendlíky.

Otázky a odpovědi

K čemu se hodí fixy na textil?

Pokud jste rádi originální a nechybí vám zručnost a nápad, mohou se vám hodit fixy na textil, díky kterým vylepšíte jakékoliv tričko oblíbeným vzorem nebo nápisem. Kreslení s fixami je jednoduché a jsou výborné zejména při tvorbě detailů nebo nápisů. Využijete je i v případě malých dětí, kdy odpadne složité a pracné vyšívání značek na oblečení do školky.

Jak vybrat fixy na textil?

Výběr není nijak složitý, stačí zvolit správného výrobce a vhodnou šířku hrotu.
Zobrazit kompletní nabídku fixů na textil