19 nejlepších fólií na okna 2023

Funkční i krásná, do interiéru i exteriéru.

Autor: Jiří Novák | Aktualizováno: Březen 2023

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Zrcadlová fólie na okna - zlatá 75 x 200 cm

Jak vybrat fólii na okno

  • Fólii můžete nalepit na okna v interiérech i exteriérech.
  • Protisluneční fólie pomáhá chránit místnost před přílišným slunečním zářením.
  • Pro zvýšení soukromí se používají fólie na okno, které zamezí průhlednost.

Fólie na okno - náš výběr

Zrcadlové fólie na okno

Ochranné fólie na okno proti slunci

Zatmavovací fólie na okno

Zobrazit kompletní nabídku fólií na okna

Jak vybrat fólii na okno

Interiérová vs. exteriérová

Fólie na okno se lepí na skleněné okenní tabule a je na výběr mezi fólii interiérovou a exteriérovou. Interiérová se lepí na vnitřní stranu okna a exteriérová na venkovní stranu. Ve většině případů není možné oba typy vzájemně měnit, protože každý typ je vyráběn s jinými vlastnostmi a pro jiné využití. Krátké srovnání nabízí tato tabulka:

Typ fólie Výhody Nevýhody Využití
Interiérová Delší životnost Nižší účinnost Redukce záření
  Mírně levnější   Zvýšení bezpečnosti
Exteriérová Vyšší účinost Kratší životnost Neprůhlednost
    O něco vyšší cena Zvýšení bezpečnosti

Jednoduše řečeno, interiérové fólie déle vydrží a jsou méně náročné na výrobní technologii, protože jsou chráněny od povětrnostních vlivů, což je pravý opak těch exteriérových.

Fólie na okno
Zrcadlová fólie na okna - zlatá 75 x 200 cm

Exteriérová fólie na okno je ovšem účinnější, protože je to první vrstva, na kterou dopadnou sluneční paprsky. Díky tomu dokáže tato fólie zastavit více světla, tepla, UV záření a zároveň dokážou zařídit naprostou neprůhlednost skrze okna.

Podívejme se na jednotlivé typy okenních fólií dle využití detailněji.

Funkce fólie

Jak jsme si už zaznačili, tak fólie na okno může plnit různé funkce, většina fólií zvládá plnit vícero funkcí zároveň. Podívejme se na jednotlivé funkce detailněji:

Zrcadlové fólie na okno
Meedo Reflexní zrcadlová privátní fólie na okno samolepící 0,9 x 10 m
  • Protisluneční fólie pomáhá chránit místnost před přílišným slunečním zářením. Tyto fólie se budou hodit hlavně, pokud máte okna na jižní stranu a většinu dne tak jste vystaveni slunečnímu záření, které jednak pokoj zbytečně přehřívá a také Vás může oslňovat při práci nebo sledování TV. Zároveň chrání i přes UV zářením. K tomuto účelu lze použít jak vnitřní tak externí fólii.
  • Pro zvýšení soukromí se používají fólie na okno, které zamezí průhlednost a tím zajistí, že kolemjdoucí Vám nebudou zírat do domácnosti, dílny nebo kamkoliv kam nechcete. Tyto fólie jsou často kombinované s předchozí funkcí, jsou schopné zamezit slunečnímu záření. Některé jsou ale naprosto translucentní = nejsou průhledné, ale jsou průsvitné, takže Vaše místnost nebude zatemněna. Pokud chcete zajistit absolutní neprůhlednost, tak je potřeba sáhnout po externí fólii na okno.
  • Bezpečnostní fólie opět kombinují i funkce, které jsme zmínili výše. Většina fólií zvýší zabezpečení oken, které jsou hůře rozbitelná, takže je menší šance, že jej rozbije například míč z ulice. Pokud se stane, že například do okna udeříte a rozbijete ho, tak díky fólii se tabule netříští na spoustu střepů a snižuje se riziko poranění. Bezpečnost opět zajišťují jak externí, tak interiérové fólie.

Víte, že…?

Jestli fólie zamezuje průhlednosti zvenčí, tak je nižší šance, tak potencionální zloději neuvidí, co se skrývá uvnitř a nebude je tak Váš domov lákat. Dá se říct, že každá neprůhledná fólie na okno je svým způsobem bezpečnostní.

  • Izolace je další funkcí fólie na okno. Fólie v podstatě zvyšují tloušťku skla, takže taková okna s fólií v zimě lépe udržují teplo a v létě zase nepropouští tolik tepla dovnitř. Tuto funkci plní všechny typy fólií.
Ochranné fólie na okno proti slunci
Statická protisluneční fólie na okna 43x34cm
  • Design je další aspekt, který hovoří ve prospěch fólií na okno. Především u moderních novostaveb je vhodně zvolená fólie na okno esteticky doplňujícím prvkem. Na výběr jsou stříbrné reflexní fólie, které jsou jako zrcadlo. Méně nápadné jsou šedé, tmavě modré nebo jemně hnědé fólie, které můžou být lesklé či matné. Pokud plánujete fólií olepit okna své firmy, můžete si ji nechat speciálně potisknout a kromě výše zmíněných přínosů získáte taky novou reklamní plochu.

Výrobci

Co se týče výrobců fólií na okna, tak portfolio je hodně široké, protože je spousta lokálních firem, které fólie na okno vyrábějí a při jednom nabízejí i jejich instalaci na okna, což se hodí, protože nalepení fólie na okno je poměrně precizní práce. Ne každý na to má trpělivost a zručnost, navíc při nalepení firmou je také větší šance reklamovat případné potíže.

Pokud si chcete okna olepit sami, tak můžete sáhnout například po značce D-C Fix, která je dostupná jak na eshopech, tak v kamenných hobby marketech.

Zatmavovací fólie na okno
FORMULA Zatmavovací fólie elektrostatická PROFI JUMBO 75 x 300cm - děrovaná

Cena

Není úplně snadné stanovit nějakou cenu, kolik by měla stát fólie na okno. Ve hře je totiž celá řada proměnných, které je potřeba vzít v potaz.

Nejlevněji Vás vyjde, pokud si koupíte fólii v roli v hobbymarketu a sami si vyřežete rozměry na míru dle svého okna. Nejlevnější role s šíří kolem 1,5 m pak vyjdou na 200 až 250 Kč za metr. Jsou většinou, ale spíše s funkcí estetickou a jen mírně zacloní sluneční světlo. Pokud budete chtít kvalitní ochranu proti světlu a dobrou izolaci, tak si připravte až 300 Kč na 1 metr.

Pokud budete mít štěstí, tak najdete už nařezané rozměry pro Vaše okno. Tyto fólie jsou většinou o pár korun dražší, ale ušetří Vás titěrné práce a nevznikne Vám zbytečný odpad.

Fólie na okno
Den Braven Ochranná samolepící folie na dveře a okna ,modrá B980FOL

Pokud se rozhodnete, že si necháte okna olepit fólií od profesionální firmy, tak Vás levnější interiérové fólie i s montáží vyjdou na cca 450 – 500 Kč za metr čtvereční. Ti, kteří zvolí dražší fólie s kvalitní termoizolací, tak si můžou připravit až 700 Kč. U exteriérových fólií se levnější materiály pohybují kolem 700 Kč a ty dražší 900 Kč za metr čtvereční. Cena profesionálů je zásadně vyšší, ale měla by garantovat mnohem delší životnost.

Otázky a odpovědi

Lze fólii napojovat?

Fólie jsou k dostání v několika rozměrech, v případě, že vám rozměr nevyhovuje, můžete fólii dle potřeby napojovat. Přebytečnou fólii odříznete řezacím nožem. Aby vše fungovalo tak, jak má, je nutné skleněné plochy nejprve dokonale očistit. Různé typy produktů.

Co je energetická fólie?

Jedná se o speciální fólii, díky které můžete dle výrobců snížit náklady na vytápění až o 20%.Fólii je možné nalepit na jakýkoliv skleněný povrch. Fólii však můžete používat celoročně, v létě bude odrážet škodlivé sluneční paprsky, které mají neblahý vliv na stálost barev nábytku i koberců.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Zobrazit kompletní nabídku fólií na okna