Frézka

Dotáhněte Váš projekt k dokonalosti.

ca. 3 400 CZK
ca. 1 700 CZK
ca. 1 800 CZK
ca. 2 300 CZK
ca. 3 700 CZK
ca. 1 400 CZK
ca. 7 200 CZK

Jak vybrat frézku

Frézka je obvyklým vybavením profesionálních dílen, které se zabývají opracováním materiálu jako dřevo, kov nebo plasty. Takoví profíci většinou moc dobře vědí, jak takovou frézku vybrat. Na druhé straně hlavně se dřevem si rádo hraje mnoho domácích kutilů, kteří se rozhodnou posunout kvalitu svých děl a koupit si frézku. Hlavně jim věnujeme tento článek, kde se podíváme na základní parametry výběru frézky.

Typ frézky

Frézky, které se dnes běžně nabízejí v obchodech, můžeme rozdělit podle jejich využití, kterému odpovídá jejich konstrukce. Rozdíl mezi nimi poznáte na první pohled, protože se liší vzhledem.

Přímé frézky

Přímé frézky jsou známé také jako přímé brusky. Z toho vyplývá i nejčastější využití – nejčastěji s tímto nástrojem budete brousit. Využívají se k srovnání hran, broušení povrchů. Šířka škály využití tohoto nářadí záleží hlavně na tom, kolik nasazovacích fréz a kotoučů k frézce dostanete, nebo jaké si dokoupíte. Těmto násadám se také říká stopky – z toho vyplývá slangový název pro přímou frézku – stopková.

Výkonná
Bosch POF 1400 ACE 0.603.26C.820

Horní frézky

Horní frézky jsou zařízením pro vyřezávání hran, drážek a ornamentů především do dřeva. Tyto zařízení jsou téměř povinným vybavením každé stolářské dílny. Slouží k precizním pracím, ale výsledky stojí za to. Samozřejmě také záleží na správném výběru.

Specializované frézky

Jedná se o zařízení, která jsou méně flexibilní, co se týče využití, naopak jsou speciálně zaměřené na určitou činnost při opracování materiálu.

  • Ohraňovací frézka je určena k opracování okrajů materiálu.
  • Jednoruční frézka také slouží k úpravě hran, ale liší se v konstrukci.
  • Lamelovací frézka slouží k výrobě spojů, například při výrobě rámů, příčných spojů apod.
Lamelovací
Ferm FBJ-710

Příkon a otáčky

Frézky patří mezi elektrické nářadí, které ušetří Vaši námahu tím, že použije k práci elektrickou energii. Čím silnější zařízení potřebujete, tím vyšší hodnotu příkonu potřebujete. Otáčky mají vliv na to, jak rychle budete pracovat a s příkonem úzce souvisí.

Příkon

Přímé frézky dobře fungují s hodnotou příkonu 500 W, pokud nepotřebujete pracovat s tvrdým materiálem. Pro tvrdší materiály jako železo, tvrzený plast koukněte po frézce s výkonem alespoň kolem 700 W.

Horní frézky jsou větší, a tak si vezmou pro chod více energie. V průměru se s hodnotou příkonu pohybují kolem 1200 W. Určitě taky narazíte na stroje s vyšším příkonem a to přes 2000 W. Ty se kupují tam, kde se bude pracovat s hrubým a pevným materiálem.

Multifunkční
EXTOL CRAFT 408010

Otáčky

Otáčky frézky vychází z příkonu. Výrobci udávají počet otáček za minut při volnoběhu, takže je jasné, že jiných otáček dosáhnete při práci s měkkým dřevem a jiných při opracování železa. Všeobecně vzato optimální hodnota otáček udaná výrobcem by měla být 25 000 otáček za minutu.

Jestli budete mít u frézky o tisíc otáček více nebo méně nemá smysl řešit. Spíše se zaměřte na možnost regulace otáček. Frézku budete často potřebovat pro drobné dokončovací práce, kde potřebujete pomalejší chod a preciznost.

K tomu je důležité mít možnost upravit si otáčky dle své potřeby. Některé frézky mohou mít přednastavené stupně počtu otáček, ale nejlepší je, pokud máte možnost regulovat si otáčky sami dle aktuální potřeby.

Profi
Makita RT0700C

Hmotnost

Co se hmotnosti týče, tak u frézek je to podobné jako u vrtačky a dalších elektrických nářadí. Čím výkonnější a odolnější, tím je frézka těžší. Každopádně vše má své meze. U přímé frézky by hmotnost neměla být větší než 2 kg, aby se Vám pracovala dobře a neunavili jste se příliš brzy.

Horní frézky jsou na tom s hmotností o něco lépe, protože ji máte postavenou na ležícím materiálu, který opracováváte. Tady může být nějaké to kilo navíc plusem, protože frézka je pak stabilnější a působí na plochu materiálu vyšším tlakem. Přesto budete frézku přenášet a zvedat, takže ideální hmotnost u běžných velikostí horních frézek je 5–6 kg.

Nastavovací parametry

V této podkapitole se podíváme na zoubek hlavně horním frézkám. S frézkou můžete dělat velké divy, ale potřebujete široké množství využití. To Vám zajistí dostatečně variabilní nastavení frézky.

Přímá
Metabo GE 710

Průměr upínací kleštiny

Toto je položka, která ovlivní to, jak široký frézovací nástroj budete schopni upevnit do kleštiny. Od toho pak závisí například to, jak široké drážky budete schopni jedním tahem dělat. Za nízké hodnoty jsou považovány 6-8 mm. Ideální je 12 mm, což Vám dá velký výběr fréz k upevnění. Jsou i větší kleštiny, ale za ty si hodně připlatíte a běžně je nevyužijete.

Výška zdvihu

V této hodnotě se skrývá odpověď na to, jak hlubokou drážku budete schopni s horní frézkou udělat, případně jak dlouhou hranu oříznete. Levnější frézky se dostanou do hloubky přibližně 60 mm. Ty dražší zvládnou až 90 mm. Rozdíl v ceně nebývá až tak velký a většinou se vyplatí připlatit za více možností, protože kutil nikdy neví, co se mu dostane do dílny k opracování. K upevnění horní brusky v požadované výšce/hloubce řezu slouží upevňovací páčka.

Příslušenství a funkce

K frézce samotné existuje celá řada doplňkového sortimentu, který budete potřebovat, nebo se Vám aspoň bude hodit. Ke každé frézce budete potřebovat frézovací nože, frézy brusné kotouče apod.

Ohraňovací
MAKITA 3709

Tyto nástroje se nasazují do kleštiny a většinou si můžete vybrat frézku:

  • s nástrojovou výměnou
  • bez nástrojové výměny.

Výhodou první varianty je pevnější uchycení, kdy nůž v kleštině utáhnete ručně, takže záleží jen na Vaší síle, ale musíte mít po ruce nástroj, nejčastěji klíč na výměnu. U druhé varianty je to přesně naopak, obejdete se bez klíče, ale mechanizované samo uchycení nebývá tak pevné.

Stolní
PROMA SF-40/1500

Po připevnění vyměnitelného nástroje můžete k frézce také připojit vysavač, pokud je na to Vámi vybraná frézka stavěná. To je velice praktické, protože se zbavíte povinnosti uklízet piliny, hobliny a prach z frézování.

Dalším chytrým pomocníkem je paralelní a obloukové vodítko, které Vás vede, abyste s horní frézkou dokázali tvořit zaoblené a kruhové drážky. Kopírovací kroužek pro změnu po upevnění na frézku vede Váš tak podle šablony, kterou jste na opracovávaný materiál přiložili. Díky tomu dokážete vyrobit totožné kusy.

Některé frézky mají zabudované osvětlení, které Vám svítí například na čáru, kterou jste si narýsovali a podle které tvoříte drážku. Užitečnou funkcí je i tzv. plynulý start, díky kterému se freska rozbíhá postupně, takže s ní po zapnutí neškubnete a neuděláte zářez mimo plán.

Výrobci

Výrobců a značek frézek je celá řada. Můžete si vybrat mezi známými jmény jako Makita, Bosch, DeWalt, GÜDE, Extol apod. Tyto značky se specializují na elektronické nářadí a každý kutil má svoji oblíbenou. Navíc velkých výrobců je také velký výběr, což je plus.

Samozřejmě můžete sáhnout i po méně známé značce, ale tady je riziko v podobě problému se sehnáním příslušenství. Zároveň se vyplatí kupovat frézky v obchodech pro kutily, které poskytují i servis, protože frézka časem ten servis bude potřebovat. Vezměte v potaz, že budete řezat, brousit a drážkovat, takže vzniká prach, který frézku určitě zanese a pokud si nechcete čistit sami, tak jednou ji do servisu zanesete.

Ceny

Chystáte-li se ke koupi frézky, tak si připravte několik tisíc. Kolik tisíc to bude, to záleží na Vašich plánech a nárocích.

Do 5000 Kč bez problému koupíte frézku jak přímou, tak horní, která Vám bude dobře sloužit na práci se dřevem – podotkněme s měkkým dřevem bez suků. Ty nejlevnější frézky se dají koupit i za 2500 Kč, ale tam už je většinou cena na úkor kvality. Kolem těch 5000 Kč můžete čekat nižší příkon do 1000 W, několik přednastavených chodů otáček a šíři kleštiny 6 mm, takže neupevníte mnoho nožů.

Od 5000 do 10000 Kč se pohybují ceny frézek, které používají náruživí kutilové, ale i profesionálové, kteří nepotřebují frézku denně. Tyto zařízení nabízejí vyšší příkon kolem 1200 W a lepší propracování všech funkcí. Za cenu blíže horní hranici této kategorie pořídíte i frézku se pěknou sadou doplňujícího příslušenství a větší rozsah možností, jaké nože upevníte a jak hluboký provedete řež.

Více než 10000 Kč do frézky většinou investují firmy nebo podnikatelé, kteří potřebují vysoce výkonné frézky. Za tuto cenu koupíte frézku na dělání drážek do betonu, oceli apod. Příkon těchto zařízení přesahuje i 2000 W. Za desetitisíce korun koupíte i frézku stolní, se kterou se nemanipuluje a obrábí se na ve velkém. To už je ale jiná kategorie, běžný uživatel by si měl bez problémů vybrat vhodné zařízení při investici do 10000 Kč.

Jméno
Výkonná
Lamelovací
Multifunkční
Profi
Přímá
Ohraňovací
Stolní
Image
Produkt
Bosch POF 1400 ACE 0.603.26C.820
Ferm FBJ-710
EXTOL CRAFT 408010
Makita RT0700C
Metabo GE 710
MAKITA 3709
PROMA SF-40/1500
Hmotnost
3.5 kg
3.3 kg
1.3 kg
1.8 kg
1.4 kg
1.5 kg
32 kg
Příkon
1400 W
710 W
600 W
710 W
710 W
530 W
1500 W
Výkon
650 W
900 W
600 W
430 W
Cena ca. 3 400 CZK ca. 1 700 CZK ca. 1 800 CZK ca. 2 300 CZK ca. 3 700 CZK ca. 1 400 CZK ca. 7 200 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena