Fritovací hrnec

Dokonalé řízky jako od babičky.

ca. 2 500 CZK
ca. 1 200 CZK
ca. 1 800 CZK
ca. 2 000 CZK
ca. 800 CZK
ca. 2 100 CZK
ca. 1 400 CZK
ca. 2 700 CZK

Jak vybrat fritovací hrnec

Fritovací hrnce byly hitem počátkem devadesátých let. Představovaly nový způsob vaření. Kdo by také odolal dozlatova usmaženým hranolkům nebo třeba obaleným řízkům. Je to jídlo, do kterého nemusíte nutit ani děti. Na hranolky nebo bramborové krokety už nemusíte chodit pouze do restaurace. Hravě je zvládnete i doma a nemusí vás trápit ani výčitky svědomí, že jste pro rodinu připravili něco nezdravého. V dnešní době, kdy je zdravé stravování jednoznačným hitem, můžete připravit zdravě i smažená jídla.

Co vědět před nákupem

  • fritéza by měla chránit obsluhu před parou a teplem
  • vnitřní plášť by měl být vyroben z nepřilnavého materiálu
  • teplo uvnitř fritézy by nemělo být přenášeno na venkovní plášť

Typ fritézy

Nabídka na trhu je široká, pokud chcete vybírat podle použitých technologií, máte na výběr několik různých způsobů ohřevu oleje.

Horkovzdušný
Sencor SFR 5320 WH
ca. 2 500 CZK
Aktuálni cena

Topné těleso ponořené v oleji

Je praktická hlavně, co se údržby týká. Stačí vytáhnout topné tělísko a fritézu můžete umýt v myčce. Také provoz je o něco úspornější. Spirála ohřívá olej přímo, nedochází tak k tepelným ztrátám. Pod topnou spirálou je už jenom studený olej. Je to dáno tím, že teplý olej stoupá nahoru. Nemusíte se tedy obávat připalujících se drobků ani nepříjemného zápachu.

Skryté topné těleso

Tento způsob přípravy je nejrozšířenější. V tomto hrnci není topná spirála vidět je skryto uvnitř hrnce. Nad ním je pak samotná fritovací nádoba s olejem. Výhodou je maximální využití vnitřního prostoru. Složitější je ale údržba, protože fritovací nádobu nelze vyjmout a umýt. Jediným omyvatelným prvkem je drátěný koš. Také malé části strouhanky se budou po čase připalovat a bude nutné olej po čase přecedit.

Rotační fritéza

Vzhledem připomíná fritovací hrnec se skrytým topným tělesem. Uvnitř je nakloněná plocha s drátěným košem, který je částečně ponořený v oleji. Po spuštění koš rotuje na nakloněném dnu. Výhodou je úspora oleje a zdravější příprava.

Možnost mytí v myčce
Tefal FF 162131 Filtra One
ca. 1 200 CZK
Aktuálni cena

Horkovzdušná fritéza

Je to velký hit poslední doby. Jedinečnost těchto fritéz spočívá v tom, že vám umožní připravit zdravé a chutné jídlo s použitím pouze lžíce oleje. Pokrmy jsou připravovány v horkém vzduchu, který proudí uvnitř fritézy. Takto připravené pokrmy nebudou mastné a tučné. Vzhledem k tomu, že se používá minimum oleje, odpadá starost, co s tím zbylým. Nemusíte se bát ani přepalování nebo nepříjemnému pachu.

V tomto typu fritézy připravíte hranolky, zeleninové chipsy a také maso. Stačí suroviny pokrájet na kousky a nechat fritovat.

Mezi nevýhody tohoto spotřebiče patří delší příprava, také velikost vnitřní nádoby není ideální pro větší rodinu a jídlo budete muset připravovat na dvakrát. A v neposlední řadě, v této fritéze nepřipravíte klasický smažený sýr nebo třeba řízky. Lze připravovat pouze menší kousky masa nebo sýru například kuřecí nugetky. Důvod, proč to tak je, je právě ona rotující lopatka, která jídlo během přípravy posunuje a převaluje. V případě velkého kusu by se zasekla.

Pro velkou rodinu
Klarstein Quickpro XXL 3000
ca. 1 800 CZK
Aktuálni cena

Jiným vadí její velké rozměry a poměrná hlučnost. Pokud si občas rádi pochutnáte na koblihách, vězte, že si budete muset pořídit i jiný typ fritézy. Ani tuto pochoutku horkovzdušná fritéza nezvládne.

Pokud od tohoto spotřebiče očekáváte, že vám připraví všechny druhy smažených pokrmů zdravě, nedočkáte se. Horkovzdušná fritéza je přirovnávána spíše k parnímu hrnci nebo horkovzdušné troubě.

Tyto typy fritéz spadají do těch elektrických. Setkat se můžete s dalšími typy a to plynovými a horkovzdušnými.

Multifunkční
Orava MH-02
ca. 2 000 CZK
Aktuálni cena
Typ Výhody Nevýhody
Elektrická Nejrozšířenější na trhu Bezpečnější než plynové Použití v domě Vhodné pro příležitostné smažení Menší rozměry Nepříjemný zápach z přepalovaného oleje
Plynová Vhodná pro velké množství potravin Lze připravit větší kusy – celé kuře Frituje lépe než elektrická Lze ji používat venku Rychlejší předehřátí oleje Náročnější na bezpečnost Možnost pouze venkovního použití Starosti s pořizováním plynové bomby
Horkovzdušná Využití horkého vzduchu, který pouze opéká z vnějšku Zdravější příprava s minimem oleje Levnější provoz Nehodí se pro všechny druhy potravin Pokrmy nejsou ve skutečnosti smažené Vyšší cena

Velikost a design

Udává, jaké množství potravin lze připravit na jedno použití. Můžete se setkat s malými spotřebiči, které mají objem 0,5 l a také modely, které jsou dostačující pro velké rodiny a zvládnou připravit i 4 litry. Standartní čtyřčlenná rodina si vystačí s velikostí 2,5 litrů, což odpovídá možnosti připravit 1,4 kg potravin.

Při výběru počítejte také s tím, že čím větší fritézu pořídíte, tím větší množství oleje budete potřebovat. Větší objem znamená také větší spotřebu elektrické energie. Na druhou stranu pokud připravíte požadované množství potravin naráz, budete olej přepalovat míň a vyhnete se k jeho méně časté výměně.

Co se designu týká, můžete vybírat mezi bílou, stříbrnou, černou nebo šedou barvou. Také se setkáte z různými tvary a provedeními.

Do malé kuchyně
Domoclip DOC 198
ca. 800 CZK
Aktuálni cena

Výkon

Výkon udává, jak rychle dojde k zahřátí oleje. Měl by být vyšší než 1,3 W. Pokud si vystačíte s velikostí pro 2 osoby, bude vám vyhovovat výkon 1 000 – 1 500 W. Velká rodina, která si pořídí větší typ spotřebiče, bude potřebovat výkon 1 750 W.
Nejprodávanější typ horkovzdušné fritézy má výkon 1 500 W.

Čištění

Samotné čištění souvisí s typem fritézy. Snadněji vyčistíte ty, které mají topné těleso vložené v oleji. Zde existuje možnost vložit celou fritézu do myčky. Umývat nejde pouze topné těleso.

Obtížnější čištění nastává v případě fritéz se skrytým topným tělesem. Zde je nutné použít pouze hadřík. Je třeba dávat pozor, abyste při čištění nepoškodili elektroniku. Vnější části také omyjete navlhčeným hadříkem, použít můžete i neagresivní čisticí prostředky.

Rotační
DeLonghi F 28311
ca. 2 100 CZK
Aktuálni cena

Vhodná je také pravidelná výměna oleje.
V případě horkovzdušné fritézy je údržba jednoduchá. Nádoba, do které se potraviny vkládají je vyjímatelná a má nepřilnavý povrch. Nádobu, lopatku, která otáčí s potravinami a také odnímatelné víko jednoduše umyjete buďto v ruce nebo myčce na nádobí. Díky absenci oleje se také vyhnete nepříjemnému zápachu.

Funkce a doplňky

Filtry

Moderní přístroje jsou vybaveny filtrem tuků a pachů. Díky filtru se snižuje zdravotní riziko spojené s přípravou smažených pokrmů. Filtr je součástí všech fritéz, zachytává nečistoty a zbytky potravin uvnitř nádoby. Po použití je dobré jeho omytí.
Pachový filtr může být kovový omyvatelný. Je pohodlnější a cenově výhodnější. Další možnost je filtr papírový. Ten je vyměnitelný, jeho životnost je kolem 90 hodin. Musí se tedy průběžně dokupovat.

Displej

Mezi další, dnes už běžné funkce patří LCD displeje. Ten vám pomůže zvolit správný program a také čas přípravy. Mezi fritézy vybavené tímto displejem patří i horkovzdušné fritézy.

Vítěz nezávislého testu
Domo DO458FR
ca. 1 400 CZK
Aktuálni cena

Hadička pro vypuštění oleje

Olej lze použít vícekrát. Je třeba ho ale nechat vychladnout, vypustit a uložit do lednice. Právě v tom vám poslouží vypouštěcí hadička.

Signalizace výměny oleje

Automatické upozornění v případě nutnosti výměny oleje.

Termostat

Pomáhá udržovat nastavenou teplotu. Teplotu lze nastavit v rozmezí 80 – 180 °C. Termostat můžete libovolně ovládat. Tato funkce je užitečná i v případě, že chcete připravovat různé druhy potravin. Ne všechny potraviny vyžadují stejnou teplotu.

Zdravé smažení
Tefal FX 1000
ca. 2 700 CZK
Aktuálni cena

Pojistka proti přehřátí

Automaticky vypne přístroj při dosažení hraniční teploty oleje.

Víko

Vhodnější varianta je ta, kdy je víko po otevření hrnce nadále jeho součástí. Odpadá vám tak starost kam z víkem v případě, že je zcela oddělitelné. Samostatné víko totiž budete muset při manipulaci odkládat. Může hrozit popálení, je totiž velmi horké.
Možnost, jak kontrolovat průběh fritování máte díky volbě průhledného víka. Nemusíte tedy přerušovat průběh přípravy.

Příslušenství

  • fritovací koš – lze dokoupit různé velikosti a hloubky košů, které využijete při přípravě různých druhů surovin
  • pumpa na olej – pokud vaše fritéza nevlastní hadičku na vypouštění oleje, můžete využít praktickou pumpu určenou k tomuto účelu
  • teploměr- využijete ho v případě že vaše fritéza nevlastní termostat
  • plynový hořák – v případě, že si pořídíte plynovou fritézu, která není vybavena zdrojem ohřevu, budete muset investovat do hořáku

Bezpečnost

Je třeba dbát zvýšené opatrnosti v případě plynových fritéz. Zde může být špatné zacházení velmi nebezpečné. Při přehřátí může dojít ke vznícení oleje a následného požáru.

Elektrické fritézy jsou vybaveny funkcemi, které pomáhají regulovat teplotu a zamezují tak přehřívání oleje. I u těchto výrobků je ale třeba dbát na bezpečnost. Hodit se budou minimálně protiskluzové nožičky, které zabraňují sklouznutí spotřebiče.

Ceny

  • do 1 000 Kč – fritézy s menším příkonem do 1 500 W. Ohřev oleje je pomalejší a také samotná příprava trvá déle. Jedná se především o fritézy se skrytým topným tělesem, je tedy nutné počítat s obtížnější údržbou.
  • od 1 000 – 4 000 Kč – větší výkon do 2 300 W umožňuje rychlejší ohřev oleje i samotnou přípravu. Některé modely mohou mít displej s digitálním ovládáním. Vybírat můžete mezi různými typy spotřebičů a také různé velikosti.
  • nad 4 000 Kč – těšit se můžete na moderní design se spoustou funkcí a doplňků. V této cenové kategorii najdete také horkovzdušné fritézy.

Výrobci

Mezi nejvýznamnější výrobce patří především Tefal a Domo. Výrobky těchto společností jsou považovány za kvalitní a spolehlivé spotřebiče. S jejich pomocí snadno připravíte kvalitní, zdravé a chutné pokrmy.
Zejména společnost Tefal posunula fritování na mnohem lepší úroveň úpravy jídel. Díky novým technologiím pokrmy nevsakují olej a samotná příprava ve fritovacím hrnci je tedy zdravější než smažení na pánvi.

Víte, že…?

Během smažení je nejdůležitější udržovat správnou teplotu a také používat vhodný olej. Teplota se má pohybovat v rozmezí 150 – 190 °C. Na fritování je třeba používat takové oleje, které jsou k tomu přímo určené. Při dodržování správné teploty nevznikají téměř žádné škodlivé látky. Zdravé tuky v případě smažení tvoří více rizikových a nebezpečných látek.

Nomination
Horkovzdušný
Možnost mytí v myčce
Pro velkou rodinu
Multifunkční
Do malé kuchyně
Rotační
Vítěz nezávislého testu
Zdravé smažení
Image
Product
Sencor SFR 5320 WH
Tefal FF 162131 Filtra One
Klarstein Quickpro XXL 3000
Orava MH-02
Domoclip DOC 198
DeLonghi F 28311
Domo DO458FR
Tefal FX 1000
Možnost mytí v myčce
Příkon
1400 W
1900 W
3000 W
1500 W
1800 W
3000 W
1450 W
Časovač
Objem oleje
2.1 l
5 l
5 l
1.5 l
1.2 l
4 l
Hmotnost
5.1 kg
4.275 kg
3.5 kg
3 kg
5 kg
Regulace teploty
Vyjimatelná nádoba
Displej
Objem nádoby
3 kg
1.2 kg
1 kg
0.8 kg
Termostat
Cena ca. 2 500 CZK ca. 1 200 CZK ca. 1 800 CZK ca. 2 000 CZK ca. 800 CZK ca. 2 100 CZK ca. 1 400 CZK ca. 2 700 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena