14 nejlepších fyziologických roztoků 2023

Vodička do každé domácnosti.

Autorka: Johana Malá | Aktualizováno: Březen 2023

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Saline Solution RefectoCil fyziologický roztok 100 ml
94 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat fyziologický roztok

 • Fyziologický roztok, mezi lékaři či dalšími odborníky z praxe bývá označován i jako „fýzák“, je 0,9% vodný roztok chloridu sodného. Přesněji 1 litr obsahuje 9 gramů NaCl.
 • Fyziologický roztok je možné použít pro výplach očí, oplach ran a kontaktních čoček, ale je oblíbený i v kosmetice. Rovněž se používá i při nachlazení na uvolnění ucpaného nosu nebo také jako prevence.
 • Solný roztok je jedna z „medicín“, kterou mohou bez problému využít, jak kojenci, tak i těhotné ženy.

Fyziologický roztok - náš výběr

Fyziologické roztoky na výplach očí

Fyziologické roztoky 500ml

Zobrazit kompletní nabídku fyziologických roztoků

Jak vybrat fyziologický roztok

Co je fyziologický roztok

Fyziologický roztok, mezi lékaři či dalšími odborníky z praxe bývá označován i jako „fýzák“, je 0,9% vodný roztok chloridu sodného. Přesněji 1 litr obsahuje 9 gramů NaCl. Tento roztok, je rovněž isotonický. To znamená, že má stejnou osmolaritu s krevní plazmou. Proto má největší využití právě v medicíně a měl by být součástí každé lékárničky ve výrobní firmě, zejména ve velmi prašném prostředí.

Použití je mimo trávicí trakt. V nemocnicích je tedy dodáván injekcí či jako infuze nejčastěji při dehydrataci organismu. My se dnes budeme věnovat použití tohoto roztoku mimo nemocniční zařízení.

Fyziologický roztok
Saline Solution RefectoCil fyziologický roztok 100 ml

Použití fyziologického roztoku

Jak již víme, největší zastoupení má mezi lékaři. Ovšem i vy můžete pro ošetření tento roztok použít. Zejména pro výplach očí, oplach ran a kontaktních čoček, ale je oblíbený i v kosmetice. Rovněž se používá i při nachlazení na uvolnění ucpaného nosu nebo také jako prevence. Pojďme se na jednotlivá použití podívat podrobněji.

Ještě než se na to však vrhneme, musíme vám zdůraznit, že byste v žádné případě neměli fyziologický roztok použít, pokud v něm plavou různé částice či sraženiny nebo zda je poškozen jeho obal.

Výplach očí

Fyziologický roztok je jeho složením podobný lidským slzám. Proto se pro výplach očí používá, jelikož nedráždí jejich přirozené prostředí. Oceníte ho hlavně při zasažení oka mechanickými částicemi. Slouží jako jakási první pomoc, kdy včasný výplach může zachránit zrak před trvalým poškozením. Proto je nezbytnou součástí lékárniček v prostředí, kde se vyskytuje velké množství prachu, jako jsou například dopravní podniky, doly a kamenolomy či stavební, zemědělské nebo lesní společnosti.

Fyziologické roztoky na výplach očí
Box s láhvemi na výplach očí DUO, 1 x 500 ml roztok pH neutrální, 1 x 500 ml fyziologický roztok

Roztok by však neměl chybět ani v domácí lékárničce, zejména při zánětu spojivek, ječnému zrnu či svědění, řezání či pálení oka.

Lahvičky s fyziologickým roztokem bývají dodávány v bezpečnostních lahvích, které tuto vzácnou tekutinu chrání. Nesmí se totiž do ní dostat jakékoliv nečistoty. K lahvičkám jsou dodávány ergonomicky tvarované misky, jenž napomáhají dostatečně otevřít oční víčko tak, aby došlo ke správnému výplachu oka, při kterém se vyplaví nežádoucí nečistoty.

Víte, že…?

Na intenzivní výplach po dobu 4 minut vám bude stačit 500 ml slaného roztoku. Vždy však používejte přiloženu oční misku.

Fyziologické roztoky 500ml
Fyziologický roztok EYEWASH pro výplach očí - 500ml

Oplach ran

Pro oplach povrchových ran se doporučuje používat fyziologický roztok, jelikož nedráždí pokožku. Ránu opatrně vyčistí bez poškození tkáně. Rovněž se doporučuje použít roztok i na okolí rány. Zasaženou oblast lze jen polévat, stříkat jemným rozprašovačem či vyčistit za pomoci injekční stříkačky.

Oplach kontaktních čoček

Fyziologický roztok je součástí péče o kontaktní čočky. Je levnější variantou, než používání multifunkčních roztoků. Dříve se v něm čočky, jednak čistily ale i uchovávaly. Dnes se doporučuje pouze na oplach. Vždy je však dobré konzultovat to se svým optometristou.

Prevence před nachlazením

Ucpaný nos je věc, kterou nemá nikdo z nás rád. Chemické spreje do nosních dutin mohou při dlouhém používání poškodit sliznici, ale člověk na nich může být dokonce i závislý.

Fyziologický roztok
Refectocil Saline Solution fyzilogoický roztok 150 ml

V poslední době je velmi moderní tzv. konvičkování. Fyziologický roztok se používá pro pravidelnou každodenní nosní hygienu. Výhodou je, že ho mohou používat jak dospělí, děti ale kojenci. Jednak slouží jako prevence, ale také ředí již vzniklý hlen pro snadnější vysmrkání. Roztok můžete použít i na jinou rýmu, než na kterou jsme zvyklí při nachlazení. Uleví se vám i v případě alergické rýmy.

Postup při konvičkování: Jedná o výplach nosních dutin, proto tuto činnost provádějte nad umyvadlem či vanou. Nakloňte hlavu a konvičku s roztokem přiložte k horní nosní dírce. Roztok bude pomalu vytékat druhou nosní dírkou. Jakmile použijete zhruba polovinu konve, uvolněte nos jemným vysmrkáním a nakloňte hlavu na druhou stranu a vlijte vodu do druhé nosní dírky. Jakmile je hotovo, opět se lehce vysmrkejte. Všechna voda, kterou jste pro výplach použili, musí z těla odtéct.

Stačí, aby se tento postup stal vaším ranním rituálem, a budete více odolní oproti okolním nemocem. Sliznice bude pravidelně zvlhčována a nebude docházet k vysychání a vzniku nepříjemných strupů. Pamatujte však, aby voda měla tělesnou teplotu a správnou koncentraci soli. Mohlo by tak dojít k nepříjemnému pocitu pálení.

Fyziologické roztoky na výplach očí
Nadrzenapalivo.cz Fyziologický roztok na výplach očí, 250 ml

Víte, že…?

Fyziologický roztok nemusíte používat jen na výplach nosních dutin. Ale lze ho použít také při bolesti v krku, kdy můžete několikrát denně kloktat či inhalovat.

Využití v kosmetice

S kladnými ohlasy se setkalo i používání fyziologického roztoku v kosmetice. Pozitivní účinky hlásí jedinci, jenž ho používají na ošetření pleti. Po delší době aplikace zaznamenali postupné mizení černých teček a dále z pleti zmizela nadbytečná mastnost a s tím ucpané póry. Někdy bývá doplněn i jinými šetrnými přísadami, které zvýší účinek. Lze ho použít i na citlivou pleť, jelikož je bez alkoholu a nežádoucích parabenů.

Dnes je moderní, když si ženy, někdy i muži, barevně zvýrazňují obočí či řasy. Fyziologický roztok je skvělým přípravkem pro odstranění mastnoty, který může barvení pokazit.

Fyziologické roztoky 500ml
Nadrzenapalivo.cz Fyziologický roztok na výplach očí, 500 ml

Výhody fyziologického roztoku

Solný roztok je jedna z „medicín“, kterou mohou bez problému využít, jak kojenci, tak i těhotné ženy. Po použití roztoku zatím nejsou žádné nevýhody. Díky jeho složení, které se podobá tělním tekutinám má jen samé plusy, např.:

 • Nepálí ani neštípe při oplachu ran či výplachu oka
 • Fyziologický roztok hydratuje sliznici a nedráždí nosní dutiny
 • Složení je zcela přirozené při jeho používání nemůže vzniknout závislost
 • Rozpouští ucpaný nos a ulevuje při rýmě

Balení

Nejčastěji se fyziologický roztok prodává v klasické plastové lahvi od 100 ml. K dostání jsou však i větší balení kolem 500 ml. Do nemocnic je roztok dodáván ve speciálním plastových vacích, které se zavěsí na kovovou konstrukci, a pacientovi je do těla dodáván kanylou.

Fyziologický roztok
Chicco fyziologický roztok do nosu 2 ml 10 ampulek

Výrobky do domácích či firemních lékárniček obsahují i oční misky na výplach. Roztok je rovněž dodáván v malých 2 nebo 5 ml ampulkách v balení po 10 ks. V lékárnách je k dostání jako nosní sprej objemu 20 ml.

Domácí fyziologický roztok

Na internetu existuje mnoho rad, jak si vyrobit domácí fyziologický roztok. Ovšem i to má své zastánce i odpůrce. My vám dnes poskytneme návod na jeho přípravu, nicméně samotné rozhodnutí, zda dáte přednost domácí výrobě či si ho raději pořídíte v lékárně, necháme na vás:

 • základem je převářená voda minimálně na 100 °C nebo destilovaná voda, ta má ovšem horší vlastnosti než převařená voda
 • do ní přidejte 2 – 3 malé lžičky klasické kuchyňské soli
 • řádně promíchejte, dokud se sůl nerozpustí
 • pro uchování budete potřebovat prázdnou a čistou, nejlépe horkou vodou vypláchnutou skleněnou či plastovou láhev
 • jakmile roztok zchladne na pokojovou teplotu, můžete ho přelít a lahev uzavřít
Fyziologické roztoky na výplach očí
Fyziologický roztok na výplach očí 500ml Plum (KP-PLUM4604) (Speciální oční roztok na vyplachování cizích těles a chemikálií z očí)

Takto připravený roztok lze skladovat až po dobu 1 týdne při pokojové teplotě. Je tedy vždy po ruce a můžete ho ihned použít.

Nejznámější značky

Značka Popis
Avizor Španělská farmaceutická firma nejprve začínala jako chemická laboratoř. Dnes se již po více jak 25 letech své působnosti specializují na výrobu moderního fyziologického roztoku na čištění a údržbu mnoha typů kontaktních čoček.
Wimpernwelle Řadí se mezi světové dodavatele barev na řasy, obočí a další k tomu potřebné příslušenství. Německá společnost nabízí své výrobky převážně pro profesionální využití, proto se s nimi v běžném obchodě moc nesetkáte.
La Roche Posay Od roku 1928 se ve Francii vyrábí dermatologické přípravky. Název je odvozen od malé vesnice, kde se vyskytuje termální pramen s blahodárnými účinky. Dnes jejich přípravky doporučuje přes 25 000 dermatologů.
Libenar Značka zaměřující se na výrobu fyziologického roztoku v malých ampulích. Ty jsou ideální pro každodenní hygienu novorozenců a kojenců. Toto nepatrné množství spolehlivě odstraní rýmu a miminko bude moct nerušeně spát.

Ceny

Cena fyziologického roztoku by v ideálním případě neměla být rozdílná, jelikož složení bude vždy stejné. Cena bude ovlivněna velikostí balení, ale také prodejcem, či spíše značkou. U kosmetických produktů mohou ceny ovlivnit i další přidané přísady.

Cena do 100 Kč

Nejlevnější roztok pořídíte v malých ampulkách. Jak jsme již uvedli, nejčastěji bývají o objemu 2 ml avšak v balení po 10 kusech. Jedna ampule vystačí na vyčištění dětského nosíku a s každodenní hygienou máte pokrytých 10 dní. Navíc jsou skladné a v případě potřeby je můžete vozit v kočárku a použít hned, kdykoliv bude potřeba.

Fyziologické roztoky 500ml
AJ Produkty Fyziologický roztok, 0,9% roztok NaCl, 500 ml

Cena od 100 Kč do 300 Kč

Potřebujete-li více množství, protože vám ampule nestačí, můžete pořídit fyziologický roztok v malých lahvičkách o objemu 100 ml. Ty jsou běžně k dostání v lékárnách, ale i obchodech s kosmetikou. Horní hranice, kterou pro naše porovnání máme nastavenou je 300 Kč. V této ceně seženete roztok do 350 ml.

Cena od 300 Kč

Nad 300 Kč pořídíte půllitrové lahve s oční miskou, které v případě rychlé pomoci jednoduše přiložíte k oku, nakloníte a oko ihned vypláchnete. Pro firemní naplnění lékárničky jsou k dispozici i velká balení, například o 10 lahvích. Větší balení nad 500 ml již slouží pro nemocniční zařízení.

Součástí této kategorie je i dermokosmetika, kdy je její základ tvořen právě fyziologickým roztokem.

Fyziologický roztok
Avizor Saline 350 ml

Otázky a odpovědi

Jak vyrobit fyziologický roztok na proplachování nosu?

Nejprve je nutné převařit pitnou vodu, kterou je nutné následně zchladit na teplotu těla. Poté je třeba přidat cca čajovou lžičku soli a to na množství 1 litru vody. Sůl s vodou je třeba důkladně promíchat. V případě, že je roztok určen dětem, mělo by být množství soli menší. Doporučuje se 1/3 lžičky soli na sklenici vody.

Jaký roztok na kontaktní čočky?

Fyziologický roztok na kontaktní čočky má různé složení, díky roztoku je možné čočky vyčistit, dostatečně zvlhčit i regenerovat. V případě roztoků pro čočky platí pravidlo, čím více složek roztok obsahuje, tím více mohou být oči drážděny. K nežádoucím příznakům patří pálení, zamlžené vidění atd.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Zobrazit kompletní nabídku fyziologických roztoků