Glukometr

Mějte svůj diabetes plně pod kontrolou.

ca. 1 500 CZK
ca. 700 CZK
ca. 900 CZK
ca. 900 CZK
ca. 1 000 CZK
ca. 600 CZK

Jak vybrat glukometr?

Měřidlo hodnot glukózy v krvi je jednoduché zařízení, které měří koncentraci glukózy ve vzorku krve. Pacienti s diabetem musí pravidelně měřit hladinu glukózy v krvi – alespoň jednou denně. Jedná se tedy o jeden z nejdůležitějších přístrojů pro pacienty s diabetem.

Při výběru glukometru se musíme podívat na několik věcí. Jaký je nejpřesnější měřič krevního cukru? Jak bolestný je postup odebírání vzorku krve pomocí lancety? Jaká je cena nejpřesnějšího glukometru?

Glukometr se konkrétně skládá ze tří částí:

Do kapsy
Beurer Glukometr GL 50 EVO
ca. 1 500 CZK
Aktuálni cena
 • Samotného měřiče cukru v krvi
 • Testovací proužky (specifické pro každý metr)
 • Lanceta pro odběr vzorku krve

Každá z těchto částí přispívá k přesnosti měření glukózy v krvi. Každá z nich však také zvyšuje náklady na měření hladin glukózy v krvi.

Na trhu je mnoho typů měřičů krevního cukru, je tedy nutné zvážit, jaká kritéria výběru jsou pro vás nejdůležitější.
Možná chcete nejpřesnější měřič krevního cukru. Možná, že cena glukometru je pro vás nejdůležitější. Toto je nejdůležitějších šest charakteristik glukometrů, které byste při výběru nového glukometru měli vzít v úvahu:

Velký displej
SD-Codefree Plus
ca. 700 CZK
Aktuálni cena

Přesnost

Jak přesný je váš glukometr? Přesnost glukometru je velmi důležitá. Měřiče obecně mohou vykazovat až 20% odchylku, což se stále považuje za poměrně přesné měření. To znamená, že pokud máte hladinu cukru v krvi 100 mg / ml, může měřidlo zobrazit výsledek kdekoli v rozmezí od 80 mg / ml do 120 mg / ml a měření stále bude považováno za přesné.

Úroveň bolesti

Pokud hledáte nejméně bolestivý glukometr, podívejte se tedy na ty, které vyžadují nejmenší množství krve. Uvědomte si však, že větší množství krve obvykle znamená vyšší přesnost. Pokud jde o monitorování hladiny glukózy v krvi, pak existuje určitý kompromis mezi bolestí a přesností.

Dokonce ještě před několika lety byl průměrný požadovaný objem krve přibližně 1 mikrolitr. Dnes zjistíte, že všechny nejlépe hodnocené glukometry vyžadují poměrně znatelně pod 1 mikrolitr. Například glukometr Accu-Chek a Contour vyžadují 0,6 μl. To je celkem rozumné množství odebrané krve.

S bezdrátovým přenosem dat
Diamond Mini FC
ca. 900 CZK
Aktuálni cena

Nejlepší (resp. nejméně bolestivý monitor glukózy) vyžaduje pouze 0,3 μL. Na druhou stranu má také stále relativně dobrou přesnost pro měření krevního cukru. Ovšem jak již bylo uvedeno, má o něco vyšší cenový rozsah.

Pokud jste citlivá osoba na bolest, pak určitě upřednostníte glukometr s co nejnižší bolestivostí při odběru. Možnost vzít vzorek z prstu, stejně jako z horní části paže a lýtka nebo stehna, zcela jistě oceníte. Někteří pacienti s cukrovkou uvádějí, že jiná místa pro odběr než právě z prstu mohou být méně bolestivá.

Paměť

Kolik měření může zaznamenat glukometr? Některé mohou zaznamenávat jen 10 vzorků. Ostatní mohou zaznamenat 100 vzorků nebo i více (dokonce i 500). Pokud se chcete podívat na to, jak vaše hladina glukózy v krvi vypadala minulý týden, budete možná chtít zakoupit glukometr s trochu větší paměti.

Velká paměť
Abbot FreeStyle Optium Neo
ca. 900 CZK
Aktuálni cena

Funkce

Připojení glukometru k PC přes USB nebo přes Bluetooth. Někteří pacienti zjišťují, že údaje o hladině cukru v krvi jsou užitečné pro další zpracování. Měřiče mohou obsahovat připojení přes Bluetooth nebo jednoduchý USB port pro snadný transfer dat do počítače. Některé pokročilé funkce dokonce zahrnují například kalkulačky dávkování inzulínu.

Pokud již máte plán koupit přesný glukometr, můžete také zvážit velikost měřidla. Většina z nich se však vejde do malé kapsy.

Přesnost měření

Přesnost je velmi důležitá. Každý výrobce glukometru by měl tedy dodržovat následující normy přesnosti:

Pro nevidomé
Wellion Calla Dialog
ca. 1 000 CZK
Aktuálni cena
 • 95% přesnost měření – glykémie se může odchýlit maximálně od 5% od skutečné hodnoty
 • 99% přesnost měření – glykémie se může odchylovat od nejvýše 1% od skutečné hodnoty

V praxi to znamená, že pokud máte glukózu v krvi 100 mg/ml a měřidlo zobrazuje měření kdekoli mezi 85 a 115 mg/ml, považuje se měření za přesné. Samozřejmě podle současného průmyslového standardu.

Požadavky na přesnost měřících přístrojů používaných v klinickém prostředí jsou však stále přísnější a všichni výrobci musí dodržovat pravidla o přesnosti glukometru.

Set s proužky
Visgeneer eBsensor set
ca. 600 CZK
Aktuálni cena

Značky

Mezi oblíbené glukometry na trhu patří:

 • Bayer Contour
 • Abbott FreeStyle
 • Standard diagnostics

Podle hodnocení přesnosti vychází nejlépe glukometr Bayer’s Contour Next. Contour glukometry jsou při měření tedy nejblíže ke střední hodnotě měření glukózy v krvi.

Na druhou stranu i glukometry Abbott FreeStyle Lite mají velkou přesnost. Nicméně přesnost Contour podle testů o něco lepší.

Cena

Kolik stojí glukometr? Měřidla mohou stát kdekoli od 250Kč do 1300Kč. Co se týká odběrových lancet, tak ty nejsou vůbec nákladné. Na druhou stranu je velkým problémem cena testovacích proužků. Jeden testovací proužek může stát až 20Kč. Pokud potřebujete alespoň jeden proužek denně (nebo dokonce pět), může se cena vyhoupnout i přes 2000Kč za měsíc.

Před nákupem glukometru tedy vždy ověřte, jaká je cena testovacích proužků, protože právě ty tvoří skutečné náklady na měření hladiny krevního cukru. Pokud je to možné, pak také vždy při nákupu glukometru zakupte spolu s ním v sadě i testovací proužky. Dále se při opakovaném nákupu testovacích proužků zaměřte na balení s co největším počtem proužků.

Metody odběru krve

Zde vám uvedeme některé bonusové rady týkající se snížení bolesti. Bez ohledu na glukometru, který používáte, existuje 5 nejlepších technik, respektive tipů, jak snížit úroveň bolesti při odběru vzorku krve:

 • Použijte různé prsty pro odběry krve
 • Nepoužívejte lancety opakovaně. Většina z nich je jednorázová a měla by být použita pouze pro jeden vzorek krve.
 • Zkuste nepoužívat alkohol pro sterilizaci. Použití teplé vody může být dobrou alternativou.
 • Netiskněte špičky prstů přímo. Zkuste nejprve zatlačit na spodní straně prstu a poté pohybovat nahoru.
 • A samozřejmě, používejte správný glukometr s co nejnižší možnou hodnotu bolestivosti odběru
Jméno
Do kapsy
Velký displej
S bezdrátovým přenosem dat
Velká paměť
Pro nevidomé
Set s proužky
Image
Produkt
Beurer Glukometr GL 50 EVO
SD-Codefree Plus
Diamond Mini FC
Abbot FreeStyle Optium Neo
Wellion Calla Dialog
Visgeneer eBsensor set
Cena ca. 1 500 CZK ca. 700 CZK ca. 900 CZK ca. 900 CZK ca. 1 000 CZK ca. 600 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena