15 nejlepších gravírovacích per 2023

K dekorování dřeva, kovu, plastu, skla.

Autor: Cenovyradar | Aktualizováno: Březen 2023

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Verk 15628 Gravírovací pero na baterie
97 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat gravírovací pero

 • Gravírovací pera se používají k rychlému a trvalému označování předmětů, dekorování nebo psaní do různých materiálů. Rozlišit lze dva základní typy a to podle způsobu jejich napájení
 • Nejdůležitější částí gravírovacích per jsou jejich hroty, u samotného těla je rozhodující ergonomické zpracování, které zajišťuje komfortní používání.
 • Kvalitnější modely mohou být vybaveny také několika praktickými funkcemi nebo dalšími doplňky.

Gravírovací pero - náš výběr

Pneumatická gravírovací pera

Elektrická gravírovací pera

Zobrazit kompletní nabídku gravírovacích per

Jak vybrat gravírovací pero

Typy gravírovacích per podle způsobu napájení

Podle způsobu napájení lze gravírovací pera rozdělit do dvou kategorií a to na pera akumulátorová a elektrická.

Akumulátorové

Napájení akumulátorových gravírovacích per probíhá dvojím způsobem:

Gravírovací pero
Verk 15628 Gravírovací pero na baterie
 • Baterie AA – zpravidla nejsou součástí balení
 • Dobíjecí akumulátor – vybaven dobíjecím USB kabelem

V obou případech bude důležitým parametrem doba provozu. Většinou se udává rozmezí od 2 do 10 hodin v závislosti na konkrétním typu baterie a také na četnosti používání.

Elektrické

Napájení elektrických modelů probíhá klasicky z elektrické sítě prostřednictvím přívodního kabelu. Tento typ tedy vyžaduje mít v dostatečném dosahu elektrickou zásuvku. Důležitým parametrem je pak údaj o délce kabelu.

Pneumatická gravírovací pera
Pneumatické gravírovací pero
Typ gravírovacího pera Klady Zápory
Akumulátorové Lze použít prakticky kdekoli Pouze omezená doba provozu v souvislosti s typem baterie
  Manipulace není omezena přívodním kabelem  
Elektrické Neomezená doba provozu Nutnost mít při práci v dosahu el. zásuvku
    Přívodní kabel může zhoršovat manipulaci s perem

Víte, že…?

Gravírování je metoda ručního rytí. Vytvářet lze různé nápisy, loga, ozdobné předměty atd. Gravírovací pera se používají zejména pro hobby tvorbu. Na profesionální gravírování se používají speciální stroje – pantografy nebo gravírovací plottery.

Gravírovací hrot

Gravírovací hrot je nejdůležitější částí tohoto pera. Základní vlastností hrotu pera, je možnost jeho vyjmutí. Poté je možné jeho výměna, případně nové nabroušení. Informace o možném dokoupení náhradního hrotu, by mělo být vždy uvedeno v popisu konkrétního modelu.
Materiál, ze kterého je hrot vyroben, ovlivňuje, na jaké materiály bude možné gravírovací pero použít. Nejčastěji se pak špička hrotu vyrábí z karbidu wolframu. Tato pera lze použít na materiály s tvrdostí do 58 HRC (např. dřevo, sklo, plast, měkké kovy atd.)

Ergonomie úchopu

Gravírovací pera se prakticky ničím neliší od klasických per. Jejich tvar může být ale uzpůsoben tak, aby splňoval požadavky komfortního používání. Jedná se např. o:

Elektrická gravírovací pera
Extol EX404130
 • Pogumovanou úchopovou část – tlumí případné vibrace; umožňuje pevnější úchop, prsty nekloužou
 • Ergonomické tvarování – pohodlné a bezpečné držení

Průměr úchopové části může mít různé hodnoty
Z hlediska úchopu je také důležité umístění spouštěcího tlačítko. Ideální je, když je v místě, kde se nachází palec. To umožňuje neustálou kontrolu nad samotným provozem gravírovacího pera

Funkce a doplňky

Gravírovací pera jsou jednoduché pracovní předměty, které nedisponují mnoha funkcemi, ale najdou se i výjimky. To stejné pak platí i o případném příslušenství.

Gravírovací pero
ISO 9147 Gravírovací pero na baterie
 • Regulace hloubky gravírování – hloubka může být nastavitelná v několika stupních podle konkrétního druhu materiálu
 • Regulace rychlosti – gravírovací pera mohou mít až tři rychlostní stupně
 • Šablony – součástí per mohou být také nejrůznější šablony, které usnadní tvorbu požadovaných motivů; jednat se může např. o písmena, číslice, ornamenty atd.

Součástí sad mohou být také upínací vložky, náhradní gravírovací hlavy (různá tloušťka pro různé linie) a hlavy na leštění

Víte, že…?

Obdobnou technikou jako gravírování je tzv. pyrografie. Prakticky se jedná o vypalování daného motivu prostřednictvím malé pájky zpravidla do dřeva, ale i jiných měkkých materiálů. Tato pájka je stejně jako gravírovací pero upravena do takové podoby, aby se s ní pohodlně a citlivě pracovalo.

Pneumatická gravírovací pera
GISON GP-940

Materiál vhodný pro gravírování

Výběr gravírovacích per ovlivňuje také množství materiálů, na které je možné jednotlivé modely použít. Zpravidla platí, že méně kvalitní levné výrobky lze použít pouze na měkčí materiály. Obecně lze pera použít na různé materiály s hladkým, tvrdým povrchem jako je např.:

 • Dřevo
 • Sklo
 • Keramiku
 • Kov
 • Plech
 • Plast
 • Kámen
 • Mramor atd.

Výrobci a ceny

Na našem trhu lze narazit na celou řadu značek těchto per. Může se jednat např. o značku Verk, Dremel, Proxxon, Extol Caft a další.
Nejlevnější gravírovací pera lze zakoupit za několik desítek korun, nejdražší modely se cenově pohybují i kolem 8000 Kč. Rozdíl je samozřejmě v kvalitě zpracování výrobku. Nejlevnější pera jsou vždy určena pro hobby využití a je třeba počítat s horšími vlastnostmi. Druhou stranu představují profi výrobky určené pro výtvarníky.

Elektrická gravírovací pera
Elektrické mikroúderové gravírovací pero StarFrap 230V, 140200 PRAMARK

Otázky a odpovědi

Jak vybrat gravírovací pero?

Parametrů při výběru není mnoho. Základem je výběr typu podle napájení. Rozhodujícím faktorem může být také pořizovací cena, která odráží účel používání pera, tedy jestli je určeno pro hobby využití nebo pro profesionální účely.

Jaký je rozdíl mezi gravírováním a pyrografií?

Jedná se o obdobné techniky popisování či dekorování různých předmětů. Rozdíl je v samotných přístrojích. Pyrografické pájky jsou určené pro měkčí materiály jako je dřevo, kůže, korek atd., naproti tomu gravírovat je možné i do skla, plastu nebo kovu. Gravírovací pera mají tedy širší využití.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Zobrazit kompletní nabídku gravírovacích per