Herní monitor

Pařmeni všech zemí, spojte se!

ca. 14 400 CZK
ca. 6 700 CZK
ca. 15 100 CZK
ca. 13 000 CZK
ca. 9 700 CZK
ca. 4 700 CZK

Jak vybrat herní monitor?

Monitor je stěžejní části hardwaru počítače. Samotný počítač bez monitoru je v podstatě zbytečný a kvalitní monitor má velký vliv na kvalitu činnosti, kterou vykonáváme s počítačem. Jeho výběru tedy stojí za to věnovat určitou pozornost. V následujícím článku se podíváme na několik parametrů, na které je dobré se zaměřit, pokud pořizujete monitor pro hraní PC her.

Technologie

V dnešní době jsou už samozřejmostí ploché monitory, známe pod zkratkou LCD. Tyto LCD monitory na svět přicházejí pomocí různých technologií. Na výběr je ze tří variant:

  • twisted nematic (TN)
  • IPS
  • PVA/MVA
Zakřivený
Asus XG32VQ
ca. 14 400 CZK
Aktuálni cena

Technologie TN je ze všech tří variant tou nejstarší, a jestli je k něčemu stále hodně dobrá, tak je to právě hraní her. Díky nízké pořizovací ceně si tyto monitory mohou pořídit i nepříliš movití hráči. Další předností těchto monitorů je rychlá odezva, což je pro hraní her stěžejní parametr, o kterém se podrobněji zmíníme později. Pokud je této technologii něco vyčítáno, tak jsou horší kontrast, jas a špatné pozorovací úhly. S tím se hráči her asi dokážou smířit, především špatné pozorovací úhly Vás při hraní nebudou trápit, protože při hraní sedíte přímo před monitorem, takže jste v pohodě.

Technologie IPS se snaží odstranit nedostatky v kvalitě obrazu monitorů TN. Slabinou IPS monitorů byla v minulosti pomalá odezva, což je z výběru hráčů PC her víceméně vyřazovalo. S technickým pokrokem se tento problém podařilo odstranit a odezva se rovná monitorům s technologií TN. Jediným mínusem zůstává vysoká pořizovací cena těchto monitorů. A pokud budeme uvažovat v širších souvislostech, tak kvalitní obraz s rychlou odezvou bude znamenat vyšší nároky na Vaši grafickou kartu.

Technologie PVA/MVA kombinuje dvě výše zmíněné. Jedná se o jakýsi kompromis mezi kvalitou obrazu a cenou. V minulosti se tyto monitory rovněž trápily s pomalou odezvou, ale postupně dohánějí monitory TN. Kvalitou obrazu nedotahují IPS monitory a při nižších cenách je ani dotáhnout nemohou. Je otázkou času, jestli technologický vývoj doprovázející klesající cenu IPS monitoru technologii PVA/MVA nevymaže z trhu úplně.

Rychlá odezva
Samsung U28E590DS
ca. 6 700 CZK
Aktuálni cena

Pro jednoduché srovnání výhody a nevýhod jednotlivých technologií výroby LCD monitorů můžete použít tuto souhrnnou tabulku, která doplňuje i vhodné využití monitoru:

Technologie provedení monitoru Výhody Nevýhody Vhodné využití
NT Rychlá odezva Slabší obraz (jas a kontrast barev)) Hraní PC her
  Nízká pořizovací cena Špatné pozorovací úhly Kancelářské práce
IPS Kvalitní obraz Vysoká cena Práce s grafikou, fotografiemi
  Vynikající pozorovací úhly Pomalá (ale zlepšující se) odezva Sledování filmů, videí
MVA/PVA Kompromis mezi kvalitou obrazu a cenou Pomalá (ale zlepšující se) odezva Univerzální = není specializován
  Různorodé využití    

Velikost

Další otázka, kterou je při výběru monitoru nutno zodpovědět zní, jak velký monitor si pořídit? Při výběru monitoru se řeší velikost ve dvou úrovních, tou první je úhlopříčka, druhou poměr stran.

Uhlopříčka

Co se týče úhlopříčky, tak běžné kancelářské monitory nabízejí rozměr 22“. To by pro hraní her bylo zoufale málo. Nutné minimum je 24“, ale i to už v dnešní době není nic moc. Pokud je pro Vás hraní PC her koníčkem číslo jedna a chcete z něj mít opravdový požitek, tak sáhněte po monitoru s úhlopříčkou například 30“ nebo více. Potom se určitě ponoříte do hry a budete maximálně vtaženi do děje.

Podsvícený
GIGABYTE AD27QD
ca. 15 100 CZK
Aktuálni cena

Poměr stran

Poměr stran dává informaci o tom, v jakém poměru je obvod monitoru rozdělen mezi šířku a výšku. Na výběr jsou nejčastěji tyto alternativy poměru stran:

  • 4:3
  • 16:10
  • 16:9
  • 21:9

Pro hraní PC her jsou ideální poslední dvě varianty, tedy ty, u kterých šířka dominuje nad výškou. Široký obraz Vám ve hře přidá rozhled a budete si připadat, jako byste byli přímo na místě děje. Takovou libůstkou pro hráče PC her jsou monitory s rozměrem úhlopříčky 30“ (nebo více) a poměrem stran 21:9.

Plynulý obraz
LG 32GK850F
ca. 13 000 CZK
Aktuálni cena

Víte, že…?

Co se týče vtažení do děje, tak je ideální mít široký monitor, který je prohnutý. Díky tomu Vás obraz hry obklopí a dojem ze hry bude ještě větší.

Rozlišení

Na kvalitu obrazu má zásadní vliv i rozlišení monitoru. Rozlišení hovoří o tom, v jaké nejvyšší kvalitě je monitor schopen zobrazit detaily obrazu. Vyšší rozlišení znamená ostřejší obraz, přesnější a také menší detaily.

Samozřejmě čím vyšší hodnota rozlišení, tím hezčí obraz. Na druhé straně také vyšší rozlišení znamená vyšší cenu. Dejte si tedy pozor, abyste si nepořídili monitor, který zvládne vysoké rozlišení, ale Vaše grafická karta ho nedokáže vyprodukovat – potom jste vyhodili i několik tisíc do koše nebo musíte vytáhnout další tisíce a koupit výkonnější grafiku.

Super tenký
HP Pavilion Gaming 32 HDR
ca. 9 700 CZK
Aktuálni cena

Pokud bychom měli doporučit, po jakém rozlišení sáhnout, tak pro monitor s poměrem 16:9 a úhlopříčkou do 29“ se hodí fullHD rozlišení, to je 1 920 x 1 080 pixelů. Pokud jste se rozhodli pro rozměrnější monitor s širokým obrazem, tedy poměrem stran 21:9, tak zvolte rozlišení 4K, tedy 3 840 x 2 160. To je pro vášnivého hráče PC her pomyslné modré z nebe.

Matný vs. lesklý displej

Na výběr je i mezi matným a lesklým provedením displeje monitoru. Co je lepší nebo horší, to závisí především na tom, v jakém prostředí budete hrát.

Matný displej nemá takový kontrast a jasné barvy. Také neodráží světlo, takže se hodí, především pokud budete mít počítač v prosvětleném pokoji a nechcete, aby se Vám od obrazovky odrážely záblesky světla.

Dostupný
BenQ GL2760H
ca. 4 700 CZK
Aktuálni cena

Lesklý displej naopak disponuje živějšími a kontrastnějšími barvami. Je vhodný pokud máte počítač umístěný v nějakém koutku, kde nedosahuje denní světlo anebo pokud máte na hraní her čas především ve večerních a nočních hodinách.

Odezva

O parametru odezvy bylo už něco řečeno, respektive napsáno v podnadpise o jednotlivých technologiích. Teď se tomuto parametru podíváme na zoubek detailněji. V první řadě je potřeba říct, že pokud nebudete kupovat herní monitor, tak odezvu v podstatě nemusíte řešit.

V druhé řadě zkusme zjednodušeně říct, o co jde. Jedná se o čas, který monitor potřebuje, aby obraz překreslil z jedné barvy do druhé. Jednoznačně nejrychleji monitor překreslí šedou barvu – to zvládne i za 1 milisekundu. Tuto hodnotu pak výrobci uvedou do parametrů.

Samozřejmě život a svět není jen šedý a to ani v PC hrách. Takže je potřeba se podívat, jak rychle se překreslí i jiné barvy. To už výrobce neudává, takže je vhodné sáhnout po recenzích uživatelů, ideálně po video recenzích, kde na vlastní oči uvidíte, jak rychle si monitor poradí se změnou barev obrazu.

Obnovovací frekvence

Obnovovací frekvence je o tom, kolik snímku Vám dokáže monitor zobrazit za vteřinu. Tato veličina opět úzce spolupracuje s grafickou kartou. Monitor by měl být schopen adaptivní synchronizace s grafickou kartou, tak aby nedocházelo k trhání nebo zasekávání obrazu.

Pro kvalitní zážitek z hraní PC her si vyberte herní monitor s obnovovací frekvencí alespoň 70 Hz. To je takové herní minimum. Pokud máte možnost investovat do monitoru více peněz a máte kvalitní počítač, tak můžete sáhnout po herním monitoru s obnovovací frekvencí i 144 Hz. Taková kombinace zajistí skvělý a plynulý tok obrazu.

Výrobci

Výrobců monitorů je celá řada a v podstatě každý z nich má v nabídce aspoň několik kusů vhodných pro hraní PC her. Za dominantní značky na trhu se monitory můžeme označit Samsung, DELL, BenQ, ASUS nebo LG.
To jsou největší hráči na trhu, kteří se předhánějí ve vylepšování technologií a ve vylepšování svých nabídek. Buďme rádi za jejich dostihy, které je nutí posouvat technologie a snižovat náklady na výrobu a tak i ceny těch nejlepších monitorů.

Ceny

Jak už bylo zmíněno, tak ceny i těch nejlepších monitorů postupně klesají. Přesto pořízení kvalitního herního monitoru bude otázkou několika tisíců korun.

Od 5000 do 10000 Kč se pohybuje střední nebo taková nadprůměrná třída herních monitorů. Nejčastěji se v této cenové kategorii setkáte s monitory s rozlišení full HD a úhlopříčkou kolem 25“ nebo 27“ při poměru stran 16:9. Obnovovací frekvence u této skupiny monitorů je převážně 70 nebo 75 Hz. V této cenové skupině převládají monitory vyrobené s technologií TN.

Více než 10000 Kč už je cenovka herních monitorů, které patří mezi ty nejluxusnější. Sem spadají ty zmíněné širokoúhlé monitory s úhlopříčkou přes 30“ a poměrem stran 21:9. Běžné rozlišení těchto špičkových monitorů je 4K, ale postupně se na trhu objevuje i rozlišení 8K. Obnovovací frekvence by u takto drahých monitorů určitě neměla spadnout pod 144 Hz. Jak asi tušíte, za tuto cenu se pořizují monitory s použitím technologie IPS.

Samozřejmě za herní monitor lze utratit i mnohem více peněz, ale postupně se ty rozdíly mezi jednotlivými monitory zmenšují. Především pokud nemáte celý počítač poskládaný z nejmodernějších komponentů, tak už rozdíl v kvalitě v podstatě nepoznáte.

Jméno
Zakřivený
Rychlá odezva
Podsvícený
Plynulý obraz
Super tenký
Dostupný
Image
Produkt
Asus XG32VQ
Samsung U28E590DS
GIGABYTE AD27QD
LG 32GK850F
HP Pavilion Gaming 32 HDR
BenQ GL2760H
Doba odezvy
4 ms
1 ms
1 ms
5 ms
5 ms
2 ms
Frekvence
60 Hz
60 Hz
144 Hz
144 Hz
75 Hz
60 Hz
HDMI
Hmotnost
5.9 kg
5.28 kg
8 kg
8.3 kg
9.9 kg
5.4 kg
Jas
300 cd/m2
370 cd/m2
350 cd/m2
400 cd/m2
300 cd/m2
300 cd/m2
LED podsvětlení
Pivot
Rozlišení obrazovky
2560 x 1440 px
3840 x 2160 px
2560 x 1440 px
2560 x 1440 px
2560 x 1440 px
1920 x 1080 px
Typ panelu
VA
TN
IPS
VA
VA
TN
Úhlopříčka displeje
31.5 "
28 "
27 "
31.5 "
32 "
27 "
D-Sub (VGA)
DVI vstup
FreeSync
Spotřeba energie
43 W
38 W
44 W
54 W
29 W
Cena ca. 14 400 CZK ca. 6 700 CZK ca. 15 100 CZK ca. 13 000 CZK ca. 9 700 CZK ca. 4 700 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena