Herní tablet

Pro pařmeny na cesty.

ca. 31 800 CZK
ca. 18 300 CZK
ca. 11 500 CZK
 

Jak vybrat herní tablet

Pryč jsou doby, kdy jedinou platformu pro hraní her ztělesňoval počítač. S nástupcem chytrých telefonů a systému Android se zájem občasných hráčů přesunul na mobily a tablety. Pro zajištění dokonalého zážitku potřebujete adekvátní výkon. I z toho důvodu věnujeme následující řádku výběru herních tabletů. Věříme, že po jejich přečtení se vám již nestane, že některé náročnější hry ani nespustíte.

Výkon

Při nákupu tabletu určeného výhradně k hraní má hlavní slovo jeho výkon. Na ten má vliv celá řada dílčích parametrů, takže jej ze specifikací vyčtete jen obtížně. Mezi ty nejdůležitější faktory řadíme:

 • Procesor
 • Operační paměť
 • Grafická karta
Pro fajnšmekry
Apple iPad Pro 12,9
ca. 31 800 CZK
Aktuálni cena

Grafickým adaptérům specifickou kapitolu nevěnujeme, neboť neexistují žádná objektivní kritéria pro jejich laické posouzení. Doporučujeme vždy důkladně prostudovat názory uživatelů na diskuzních fórech či odborné recenze.

Procesor

Má váš přístroj problém se spuštěním několika aplikací nebo oken prohlížeče najednou? Problém spočívá ve slabém procesoru. Právě jeho kvalita má zdaleka největší vliv na to, jak plynulá hra bude. Frekvence musí za všech okolností dosahovat alespoň 2 GHz.

Provedení procesorů se liší i podle jednotlivých výrobců. Zařízení vybavené operačním systémem Android lze rozdělit do dvou základních skupin podle počtu jader:

Za dobrou cenu
Samsung Galaxy Tab S4 10.5"
ca. 18 300 CZK
Aktuálni cena
 • 2–4 jádra – pro hraní méně náročných her a pro příležitostné hráče soustředící se na jednu aplikací
 • 6–8 jader – určené pro pravidelné hráče, poradí si i s nejnovějšími hříčkami, lépe zvládá i spuštění většího počtu programů najednou

Vzhledem k tomu, že Apple do svých přístrojů montuje zásadně vlastní součástky, rozlišujeme u něj tři základní druhy procesorů:

 • Apple A8 – starší typ, dnes již nepříliš vhodný pro hraní her, nejsou příliš plynulé
 • Apple A9 – střední třída, která si poradí i s novějšího hříčkami
 • Apple A10X – nejmodernější a nejvýkonnější jednotky, nabízející značnou rezervu do budoucna
Efektivní
Apple iPad 9.7
ca. 11 500 CZK
Aktuálni cena

Víte, že…?

Ačkoliv se použitý procesor řadí mezi nejdůležitější součástky, nepřeceňujte jeho vliv příliš. Ani ten nejvýkonnější typ neodvede uspokojivou práci, nemá-li dostatečnou podporu operační paměti a grafické karty.

Operační paměť

Aby procesor mohl adekvátně pracovat, musí být tablet vybaven dostatkem operační paměti RAM. V současné době rozlišujeme tři základní skupiny zařízení dle jejího množství:

 • 2 GB – pro hraní nejméně náročných her
 • 3 GB – pro středně náročné hry a spouštění většího počtu procesů
 • 4 GB a více – pro nejnáročnější provoz, dobrá investice do budoucnosti
Dostupná kvalita
Samsung Galaxy Tab S2 8.0

Velikost displeje

Na komfort při hraní má vliv zejména velikost, ale i kvalita provedení displeje. I zde rozlišujeme tři základní skupiny podle úhlopříčky zobrazovacího zařízení:

 • 7–8“ – pro nenáročné hráče či děti
 • 9–10“ – pro každodenní hraní, sledování filmů a multimédií
 • Nad 10“ – k sledování filmů a hraní her na velké obrazovce

Víte, že…?

Dávejte pozor, aby s rostoucí úhlopříčkou displeje stoupalo i jeho rozlišení. Zvolíte-li velký obraz s nízkým rozlišením, bude jeho kvalita nevalná, detaily rozostřené a celkový dojem velmi špatný.

Další funkce

S masivním rozšiřováním tabletů souvisí i neustále se zvětšující nabídka možností. Velmi oblíbené je například streamování, díky němuž můžete svou oblíbenou hru přesunout z počítače i do tabletu. Vyplatí se i možnost připojení externího příslušenství. Dotykový displej bohužel neoplývá takovou lehkostí jako kombinace myši a klávesnice. Dražší modely však standardně dovolují jejich propojení prostřednictvím Bluetooth.

Nejvýznamnější značky

Na poli výroby herních platforem jednoznačně dominují značky Apple a Samsung. Jejich přístroje oplývají takovým výkonem, že bez větších obtíží spustí prakticky všechny současné mobilní hry. Při nákupu buďte obezřetní, neboť mnohdy na pultech obchodu naleznete vedle sebe nejnovější a starší modely za podobnou cenu. Ověřujte si rok uvedení na trh.

Cena

Cenově se pohybujeme mezi 8 000 a 15 000 korunami. Výjimkou nejsou ani velmi drahé kusy, jejichž finanční obnos přesahuje 50 000 Kč, ale ty jsou určeny pouze pro milovníky luxusu a největší fajnšmekry. Hlavní rozdíl spočívá ve výkonu. U dražších modelů se můžete těšit na výraznou rezervu, jelikož bez problémů spustí hry i za několik let.

Nomination
Pro fajnšmekry
Za dobrou cenu
Efektivní
Dostupná kvalita
Image
Product
Apple iPad Pro 12,9
Samsung Galaxy Tab S4 10.5"
Apple iPad 9.7
Samsung Galaxy Tab S2 8.0
3G
Bluetooth
Gyroskopický senzor
HDMI
Hmotnost
631 g
482 g
469 g
264 g
Kapacita baterie
9720 mAh
7300 mAh
8827 mAh
4000 mAh
LTE
NFC
Operační systém
iOS
Android
iOS
Android
Rozlišení displeje
2388 x 1668
2560 x 1600
2048 x 1536
2048 x 1536
Rozlišení zadního fotoaparátu
12 Mpx
13 Mpx
8 Mpx
8 Mpx
Slot pro paměťovou kartu
Slot pro SIM kartu
Typ displeje
Retina
Super AMOLED
Retina
Super AMOLED
Úhlopříčka displeje
12.9 palce
10.5 palce
9.7 palce
8 palce
Velikost paměti
512 GB
64 GB
128 GB
32 GB
Velikost RAM paměti
6 GB
4 GB
2 GB
3 GB
WiFi
Cena ca. 31 800 CZK ca. 18 300 CZK ca. 11 500 CZK  
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena