Herní tablet

Pro pařmeny na cesty.

ca. 4 400 CZK
ca. 2 700 CZK
ca. 3 800 CZK
ca. 11 700 CZK
ca. 7 100 CZK

Jak vybrat herní tablet

Pryč jsou doby, kdy jedinou platformu pro hraní her ztělesňoval počítač. S nástupcem chytrých telefonů a systému Android se zájem občasných hráčů přesunul na mobily a tablety. Pro zajištění dokonalého zážitku potřebujete adekvátní výkon. I z toho důvodu věnujeme následující řádku výběru herních tabletů. Věříme, že po jejich přečtení se vám již nestane, že některé náročnější hry ani nespustíte.

Výkon

Při nákupu tabletu určeného výhradně k hraní má hlavní slovo jeho výkon. Na ten má vliv celá řada dílčích parametrů, takže jej ze specifikací vyčtete jen obtížně. Mezi ty nejdůležitější faktory řadíme:

 • Procesor
 • Operační paměť
 • Grafická karta
Lenovo Tab M10 Plus ZA5T0081CZ
ca. 4 400 CZK
Aktuálni cena

Grafickým adaptérům specifickou kapitolu nevěnujeme, neboť neexistují žádná objektivní kritéria pro jejich laické posouzení. Doporučujeme vždy důkladně prostudovat názory uživatelů na diskuzních fórech či odborné recenze.

Procesor

Má váš přístroj problém se spuštěním několika aplikací nebo oken prohlížeče najednou? Problém spočívá ve slabém procesoru. Právě jeho kvalita má zdaleka největší vliv na to, jak plynulá hra bude. Frekvence musí za všech okolností dosahovat alespoň 2 GHz.

Provedení procesorů se liší i podle jednotlivých výrobců. Zařízení vybavené operačním systémem Android lze rozdělit do dvou základních skupin podle počtu jader:

iGET Smart L103
ca. 2 700 CZK
Aktuálni cena
 • 2–4 jádra – pro hraní méně náročných her a pro příležitostné hráče soustředící se na jednu aplikací
 • 6–8 jader – určené pro pravidelné hráče, poradí si i s nejnovějšími hříčkami, lépe zvládá i spuštění většího počtu programů najednou

Vzhledem k tomu, že Apple do svých přístrojů montuje zásadně vlastní součástky, rozlišujeme u něj tři základní druhy procesorů:

 • Apple A8 – starší typ, dnes již nepříliš vhodný pro hraní her, nejsou příliš plynulé
 • Apple A9 – střední třída, která si poradí i s novějšího hříčkami
 • Apple A10X – nejmodernější a nejvýkonnější jednotky, nabízející značnou rezervu do budoucna
iGET Blackview Tab G8
ca. 3 800 CZK
Aktuálni cena

Víte, že…?

Ačkoliv se použitý procesor řadí mezi nejdůležitější součástky, nepřeceňujte jeho vliv příliš. Ani ten nejvýkonnější typ neodvede uspokojivou práci, nemá-li dostatečnou podporu operační paměti a grafické karty.

Operační paměť

Aby procesor mohl adekvátně pracovat, musí být tablet vybaven dostatkem operační paměti RAM. V současné době rozlišujeme tři základní skupiny zařízení dle jejího množství:

 • 2 GB – pro hraní nejméně náročných her
 • 3 GB – pro středně náročné hry a spouštění většího počtu procesů
 • 4 GB a více – pro nejnáročnější provoz, dobrá investice do budoucnosti
Apple iPad 2020 128GB Wi-Fi Space Gray MYLD2FD/A
ca. 11 700 CZK
Aktuálni cena

Velikost displeje

Na komfort při hraní má vliv zejména velikost, ale i kvalita provedení displeje. I zde rozlišujeme tři základní skupiny podle úhlopříčky zobrazovacího zařízení:

 • 7–8“ – pro nenáročné hráče či děti
 • 9–10“ – pro každodenní hraní, sledování filmů a multimédií
 • Nad 10“ – k sledování filmů a hraní her na velké obrazovce

Víte, že…?

Dávejte pozor, aby s rostoucí úhlopříčkou displeje stoupalo i jeho rozlišení. Zvolíte-li velký obraz s nízkým rozlišením, bude jeho kvalita nevalná, detaily rozostřené a celkový dojem velmi špatný.

Lenovo Tab P11 ZA7X0014CZ
ca. 7 100 CZK
Aktuálni cena

Další funkce

S masivním rozšiřováním tabletů souvisí i neustále se zvětšující nabídka možností. Velmi oblíbené je například streamování, díky němuž můžete svou oblíbenou hru přesunout z počítače i do tabletu. Vyplatí se i možnost připojení externího příslušenství. Dotykový displej bohužel neoplývá takovou lehkostí jako kombinace myši a klávesnice. Dražší modely však standardně dovolují jejich propojení prostřednictvím Bluetooth.

Nejvýznamnější značky

Na poli výroby herních platforem jednoznačně dominují značky Apple a Samsung. Jejich přístroje oplývají takovým výkonem, že bez větších obtíží spustí prakticky všechny současné mobilní hry. Při nákupu buďte obezřetní, neboť mnohdy na pultech obchodu naleznete vedle sebe nejnovější a starší modely za podobnou cenu. Ověřujte si rok uvedení na trh.

Cena

Cenově se pohybujeme mezi 8 000 a 15 000 korunami. Výjimkou nejsou ani velmi drahé kusy, jejichž finanční obnos přesahuje 50 000 Kč, ale ty jsou určeny pouze pro milovníky luxusu a největší fajnšmekry. Hlavní rozdíl spočívá ve výkonu. U dražších modelů se můžete těšit na výraznou rezervu, jelikož bez problémů spustí hry i za několik let.

Nomination
Image
Product
Lenovo Tab M10 Plus ZA5T0081CZ
iGET Smart L103
iGET Blackview Tab G8
Apple iPad 2020 128GB Wi-Fi Space Gray MYLD2FD/A
Lenovo Tab P11 ZA7X0014CZ
3G
Bluetooth
Gyroskopický senzor
HDMI
Hmotnost
460 g
580 g
600 g
490 g
490 g
Kapacita baterie
5000 mAh
5800 mAh
6580 mAh
7500 mAh
LTE
NFC
Operační systém
Rozlišení displeje
Rozlišení zadního fotoaparátu
8 Mpx
5 Mpx
13 Mpx
8 Mpx
13 Mpx
Slot pro paměťovou kartu
Slot pro SIM kartu
Typ displeje
IPS
IPS
IPS
IPS
IPS
Úhlopříčka displeje
Velikost paměti
Velikost RAM paměti
4 GB
3 GB
4 GB
3 GB
6 GB
WiFi
Cena ca. 4 400 CZK ca. 2 700 CZK ca. 3 800 CZK ca. 11 700 CZK ca. 7 100 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena