Herní tablet

Pro pařmeny na cesty.

ca. 8 900 CZK
ca. 3 500 CZK
ca. 8 500 CZK
ca. 5 000 CZK

Jak vybrat herní tablet

 • Pryč jsou doby, kdy jedinou platformu pro hraní her ztělesňoval počítač. S nástupcem chytrých telefonů a systému Android se zájem občasných hráčů přesunul na mobily a tablety.
 • Pro zajištění dokonalého zážitku potřebujete adekvátní výkon.
 • Provedení procesorů se liší i podle jednotlivých výrobců. Zařízení vybavené operačním systémem Android lze rozdělit do dvou základních skupin podle počtu jader.
 • Aby procesor mohl adekvátně pracovat, musí být tablet vybaven dostatkem operační paměti RAM.
 • Na komfort při hraní má vliv zejména velikost, ale i kvalita provedení displeje. I zde rozlišujeme tři základní skupiny podle úhlopříčky zobrazovacího zařízení.

Výkon

Při nákupu tabletu určeného výhradně k hraní má hlavní slovo jeho výkon. Na ten má vliv celá řada dílčích parametrů, takže jej ze specifikací vyčtete jen obtížně. Mezi ty nejdůležitější faktory řadíme:

 • Procesor
 • Operační paměť
 • Grafická karta
Výkonný
Apple iPad 10.2 (2021) 64GB Wi-Fi Space Gray MK2K3FD/A

Grafickým adaptérům specifickou kapitolu nevěnujeme, neboť neexistují žádná objektivní kritéria pro jejich laické posouzení. Doporučujeme vždy důkladně prostudovat názory uživatelů na diskuzních fórech či odborné recenze.

Procesor

Má váš přístroj problém se spuštěním několika aplikací nebo oken prohlížeče najednou? Problém spočívá ve slabém procesoru. Právě jeho kvalita má zdaleka největší vliv na to, jak plynulá hra bude. Frekvence musí za všech okolností dosahovat alespoň 2 GHz.

Provedení procesorů se liší i podle jednotlivých výrobců. Zařízení vybavené operačním systémem Android lze rozdělit do dvou základních skupin podle počtu jader:

Elegantní a lehký
Oukitel OKT1 84008013
 • 2–4 jádra – pro hraní méně náročných her a pro příležitostné hráče soustředící se na jednu aplikací
 • 6–8 jader – určené pro pravidelné hráče, poradí si i s nejnovějšími hříčkami, lépe zvládá i spuštění většího počtu programů najednou

Vzhledem k tomu, že Apple do svých přístrojů montuje zásadně vlastní součástky, rozlišujeme u něj tři základní druhy procesorů:

 • Apple A8 – starší typ, dnes již nepříliš vhodný pro hraní her, nejsou příliš plynulé
 • Apple A9 – střední třída, která si poradí i s novějšího hříčkami
 • Apple A10X – nejmodernější a nejvýkonnější jednotky, nabízející značnou rezervu do budoucna
Stylový design
Xiaomi Mi Pad 5 6GB/128GB Cosmic Gray

Víte, že…?

Ačkoliv se použitý procesor řadí mezi nejdůležitější součástky, nepřeceňujte jeho vliv příliš. Ani ten nejvýkonnější typ neodvede uspokojivou práci, nemá-li dostatečnou podporu operační paměti a grafické karty.

Operační paměť

Aby procesor mohl adekvátně pracovat, musí být tablet vybaven dostatkem operační paměti RAM. V současné době rozlišujeme tři základní skupiny zařízení dle jejího množství:

 • 2 GB – pro hraní nejméně náročných her
 • 3 GB – pro středně náročné hry a spouštění většího počtu procesů
 • 4 GB a více – pro nejnáročnější provoz, dobrá investice do budoucnosti
8C Procesor
Lenovo Tab M10 Plus 3G ZAAJ0247CZ

Velikost displeje

Na komfort při hraní má vliv zejména velikost, ale i kvalita provedení displeje. I zde rozlišujeme tři základní skupiny podle úhlopříčky zobrazovacího zařízení:

 • 7–8“ – pro nenáročné hráče či děti
 • 9–10“ – pro každodenní hraní, sledování filmů a multimédií
 • Nad 10“ – k sledování filmů a hraní her na velké obrazovce

Víte, že…?

Dávejte pozor, aby s rostoucí úhlopříčkou displeje stoupalo i jeho rozlišení. Zvolíte-li velký obraz s nízkým rozlišením, bude jeho kvalita nevalná, detaily rozostřené a celkový dojem velmi špatný.

Další funkce

S masivním rozšiřováním tabletů souvisí i neustále se zvětšující nabídka možností. Velmi oblíbené je například streamování, díky němuž můžete svou oblíbenou hru přesunout z počítače i do tabletu. Vyplatí se i možnost připojení externího příslušenství. Dotykový displej bohužel neoplývá takovou lehkostí jako kombinace myši a klávesnice. Dražší modely však standardně dovolují jejich propojení prostřednictvím Bluetooth.

Cena

Cenově se pohybujeme mezi 8 000 a 15 000 korunami. Výjimkou nejsou ani velmi drahé kusy, jejichž finanční obnos přesahuje 50 000 Kč, ale ty jsou určeny pouze pro milovníky luxusu a největší fajnšmekry. Hlavní rozdíl spočívá ve výkonu. U dražších modelů se můžete těšit na výraznou rezervu, jelikož bez problémů spustí hry i za několik let.

Otázky a odpovědi

Jakou značku vybrat?

Na poli výroby herních platforem jednoznačně dominují značky Apple a Samsung. Jejich přístroje oplývají takovým výkonem, že bez větších obtíží spustí prakticky všechny současné mobilní hry. Při nákupu buďte obezřetní, neboť mnohdy na pultech obchodu naleznete vedle sebe nejnovější a starší modely za podobnou cenu. Ověřujte si rok uvedení na trh.

Jak vybrat herní tablet?

Tablety se dělí podle výkonu a způsobu používání. Pro občasné používání si vystačíte s méně výkonnými tablety. Náročnější hráči by však neměli šetřit a pořídit si výkonný tablet s velkou vnitřní pamětí.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Nomination
Výkonný
Elegantní a lehký
Stylový design
8C Procesor
Image
Product
Apple iPad 10.2 (2021) 64GB Wi-Fi Space Gray MK2K3FD/A
Oukitel OKT1 84008013
Xiaomi Mi Pad 5 6GB/128GB Cosmic Gray
Lenovo Tab M10 Plus 3G ZAAJ0247CZ
Hmotnost
487 g
600 g
511 g
465 g
Kapacita baterie
8557 mAh
6580 mAh
8720 mAh
7700 mAh
LTE
Rozlišení zadního fotoaparátu
8 Mpx
13 Mpx
13 Mpx
8 Mpx
Slot pro paměťovou kartu
Slot pro SIM kartu
Typ displeje
Retina IPS LCD
IPS
IPS LCD
IPS
Velikost RAM paměti
3 GB
4 GB
6 GB
4 GB
Akcelerometr (G-senzor)
Bluetooth
Operační systém
iOS
Android 11
Android 11
Android 12
Rozlišení displeje
2160 x 1620
1920 x 1200
2560 x 1600
2000 x 1200
Velikost paměti
64 GB
4 GB
128 GB
64 GB
Cena ca. 8 900 CZK ca. 3 500 CZK ca. 8 500 CZK ca. 5 000 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena