Hodiny řízené rádiem

Automatické seřizování, přesný čas.

ca. 1 400 CZK
ca. 600 CZK
ca. 1 500 CZK
ca. 1 000 CZK
ca. 2 900 CZK
ca. 1 500 CZK

Jak vybrat hodiny řízené rádiem

  • Výhoda těchto hodin spočívá v naprosto přesném času, který se automaticky seřizuje každý den.
  • S hodinami řízenými rádiem se již nemusíte starat ani o změnu letního a zimního času.
  • Hodiny řízené rádiem zvládají také automaticky seřizovat datum, a to i v přestupných letech.

V čem jsou odlišné

Na první pohled se jedná zcela klasické nástěnné hodiny, které ukazují čas. Důvtip tkví v tom, že jsou hodiny řízené rádiovým signálem, díky čemuž mají stále přesný čas. Jsou tak určené všem, kteří si potrpí na pečlivosti, případně potřebují mít někde vždy na očích přesný čas, nebo i těm, kteří se nechtějí starat o pravidelné seřizování všech hodin v domácnosti.

Umístění

Před samotným nákupem nových hodin si rozmyslete, do jaké místnosti budou určeny. Doporučuje se zohlednit vzdálenost a také dobrou čitelnost. Ve společných místnostech pak přijde vhod i hezčí design.

Stylové
Weltbild 760353

Pohon

Hodiny jsou obvykle poháněny bateriemi. Může se jednat o jednu, nebo více tužkových baterií. V případě hodin řízených rádiem počítejte minimálně se dvěma bateriemi, protože příjem rádiového signálu je energeticky náročnější. I tak počítejte, že výdrž baterií bude přibližně jeden rok, poté je budete muset vyměnit.

Parametry

Hodiny mají dále několik parametrů, které je vhodné si zjistit a ověřit, abyste při umístění doma na finální místo nebyli nemile překvapeni.

Rozměry

Hodiny řízené rádiem mají obvykle kruhový tvar o různých průměrech. Abyste si dovedli jejich velikost lépe představit, doporučuje se jednoduchý trik. Na kus papíru si danou kružnici imitující tvar a rozměr hodin nakreslit a přiložit na místo, kam byste hodiny rádi umístili. Získáte tím velmi přesnou představu o tom, zda je vybraná velikost dostačující, nebo bude potřeba najít menší, případně naopak větší model.

Digitální hodiny
TFA 60.2557.01

Hmotnost

Svou roli hraje samozřejmě také hmotnost s ohledem na to, na co je budete v případě stěny zavěšovat.

Hlučnost

Klasické analogové rádiem řízené mají vteřinovou ručičku, který svým chodem vydává zvuk, jehož hlasitost může být velice rozdílná. Pozor si dejte především u levnějších hodin, kdy tikot může být někomu až nepříjemný a například pro hodiny do klidných místností, nebo dokonce do ložnice by rozhodně nebyl vhodný. Naštěstí kvalitnější typy mají dnes tikot již velmi tichý, lze říci takřka neslyšitelný. Velmi nároční uživatelé však budou muset přeci jen sáhnout po digitálních hodinách.

Druhy hodin

Druhů rádiem řízených hodin je celá řada.

Nástěnné
JVD DH9335.1
  • Typicky jde o nástěnné hodiny určené na zdi místností. Tyto se instalují na šroubek, hřebík či hmoždinku, vždy záleží na hmotnosti, přičemž o správném zavěšení by vás měl informovat výrobce hodin v doprovodných manuálech.
  • Rádiem řízené hodiny mohou být také stolní, které jsou většinou vybaveny stojánkem tak, aby mohly samy o sobě stát. Dnes již najdete i dětské rádiem řízené hodiny, které bývají vyvedeny v líbivých barvách, případně s dětskými motivy.

Jak fungují

Rádiem kontrolované hodiny přijímají signál nejčastěji jedenkrát za den, zpravidla to bývá kolem 4. hodiny ranní. Vysílání signálu však probíhá nepřetržitě a seřízení hodin tak může proběhnout kdykoliv během dne, většinou se tak stane nejpozději do několika málo minut po zprovoznění hodin. V případě České republiky je rádiový signál přijímán z nejbližšího vysílače, který se nachází v německém Frankfurtu nad Mohanem. Přesnost rádiem řízených hodin je působivá a pohybuje se kolem 1 vteřiny za 1 milion let.

Příjem signálu

Rádiem řízené hodiny musí správně přijímat signál, v opačném případě bude jejich přesnost brzy minulostí. Obecně se doporučuje umístit hodiny řízené rádiem poblíž okna, neboť jakákoliv zeď je přirozenou překážkou pro jakýkoliv signál. Pakliže není možnost dát hodiny co nejblíže oknu, stojí za to je dát alespoň na stěnu ve směru příchodu signálu. V tomto případě tedy vždy směrem na západ či jihozápad. Jak jsme již naznačili, zdi představuji překážky v cestě signálu, což znamená, že rádiem řízené hodiny ve sklepě či suterénu nemusí vždy zcela korektně signál zachytit.

S čitelným ciferníkem
TFA 60.3529.02
Typy rádiem řízených hodin vhodné umístění    
nástěnné poblíž okna, směrem k vysílanému signálu    
stolní ideální poblíž okna    
dětské poblíž okna, směrem k signálu

Víte, že…?

Mějte na paměti, že pro kvalitní příjem signálu je potřeba nejen správné umístění hodin, ale také silná baterie. Špatný signál má za následek to, že hodiny se snaží rádiový signál ověřovat znovu a znovu, což baterii rychleji vybíjí.

Ceny

Rádiem řízené hodiny jsou cenově velmi dostupné. Nástěnné i například dětské hodiny pořídíte již za zhruba 500 Kč, avšak jde samozřejmě o základní modely. Pokud chcete hezčí vzhled či lepší než plastový materiál a především tichý tikot vteřinové ručičky, šplhá cena přibližně k hranici 1 000 Kč.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat rádiem řízené hodiny?

Výběr se řídí primárně vašimi preferencemi v oblasti velikosti hodin, jednotlivých čísel a případně hlučnosti tikotu.

Jak zajistit co nejlepší příjem signálu?

Umístěte rádiem řízené hodiny co nejblíže oknu a snažte se je orientovat směrem k příchozímu signálu. Vhodné je mít také plně nabité baterie.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Stylové
Digitální hodiny
Nástěnné
S čitelným ciferníkem
Elegantní a kvalitní
Moderní
Image
Produkt
Weltbild 760353
TFA 60.2557.01
JVD DH9335.1
TFA 60.3529.02
AMS 5966
JVD DH9335.2
Cena ca. 1 400 CZK ca. 600 CZK ca. 1 500 CZK ca. 1 000 CZK ca. 2 900 CZK ca. 1 500 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Michal Pavlíček

About the Author

About the Author

Již během studií na gymnáziu jsem měl možnost si vyzkoušet redaktorskou činnost v několika internetových magazínech věnujících se mobilním telefonům. O danou tematiku jsem se zajímal v podstatě od mala a psaní mě bavilo vždy. Jakožto redaktor pracuji dnes a denně již více než 12 let, avšak zaměření pouze jedním směrem se jevilo občas jako lehce svazující. Proto jsem zhruba před 2 lety zkusil také copywriting, kdy vytvářím texty rozličného obsahu a dozvídám se spoustu nových informací z různých oborů.