Holiny

Jak vybrat holiny

 • Holínky patří mezi oblíbenou obuv zejména v deštivých dnech a to nejen pro děti, ale také dospělé. Dnešní nabídka je poměrně široká, co se provedení týká. Koupit tak lze nejen praktické pracovní modely, ale také designovou obuv vhodnou např. do města.
 • Velikost holínek se neliší od velikosti jiného typu obuvi. V jejich případě je ale možné volit modely o kousek větší pro případ nošení silnějších ponožek.
 • Zaměřit se lze také na typ podrážky, který se liší u modelů určených na hladké povrchy a těch do přírody. Holínky pro běžné nošení se pak vyrábí ve dvou základních výškách.

Jaké typy holínek koupit

Základní dělení spočívá v tom, pro koho jsou holínky určeny. Z tohoto hlediska se jedná o obuv dětskou, dámskou a pánskou. Modely pro dospělé se vyrábí také v unisex variantách, tedy vhodných jak pro ženy, tak muže. Další dělení pak spočívá v tom, zda se jedná o univerzální modely nebo obuv pracovní, či jinak specificky zaměřenou.

Různé gumáky

Holiny najdou svoje uplatnění u mužů, žen i dětí, iStock / petrenkod

Univerzální holínky

Jedná se klasické modely určené pro běžné nošení v deštivých dnech nebo např. na zablácenou zahradu. Tyto holínky jsou k dostání jak v dětských velikostech, tak pro dospělé. Univerzální holínky mohou mít nenápadný vzhled, ale také se může jednat o velmi designové modely, které doplní jakýkoliv outfit. Tento typ obuvi je zpravidla k dostání v jakékoliv prodejně bot a je určený výhradně pro občasné nošení. To se pak týká zejména dětských modelů.

Speciální holínky

Do této kategorie lze zařadit holínky se specifickými vlastnostmi, které vychází vstříc hlavnímu účelu jejich použití. Jejich koupě se doporučuje ve specializovaných prodejnách pro konkrétní obor. Jako příklad lze uvést:

 • Myslivecké gumáky – disponují silnější, pevnější podrážkou; klenba holínek je tvarovaná tak, aby vyhovovala delší chůzi
 • Rybářské holínky – pro ty je typická výška často až ke slabinám; tento typ slouží k suchému brodění
 • Pracovní holínky – vhodné pro různé profese; mohou mít např. vyztuženou špičku (prevence proti úrazu), zvýšenou odolnost vůči chemikáliím atd.
Typ holínek Výhody Nevýhody
Univerzální Pestrá nabídka pro všechny věkové kategorie Boty určené pouze na občasné nošení
  Široký výběr i co se designu týká  
Speciální Vlastnosti přizpůsobené konkrétnímu účelu K zakoupení pouze ve specializovaných prodejnách
  Často vhodné pro celodenní nošení Neprodávají se v dětských velikostech
Pohled na nohy v holinách

Nejdůležitější je zvolit správnou velikost holin, iStock / Irina Orlova

Jakou zvolit velikost holínek

Mezi velikostí holínek a jiným typem obuvi není prakticky žádný rozdíl. Při nákupu je možné se řídit vlastní konfekční velikostí obuvi. Vzhledem k tomu, že se do tohoto typu bot velmi často nosí teplejší ponožky, je možné vybírat modely s malou rezervou. Ideální samozřejmě je boty osobně vyzkoušet. Toto se týká zejména holínek pracovních, ve kterých člověk tráví větší část dne. Ve správně padnoucí botě pak jde volně pohybovat prsty a pata neujíždí dopředu ani dozadu. Výrobci holínek zpravidla vydávají vlastní tabulky velikostí, podle kterých je možné se řídit.

Volba typu podrážky

Struktura podrážky u holínek se může u jednotlivých modelů podstatně lišit. Na tuto část boty je vhodné se zaměřit s ohledem na to, k čemu budou holínky primárně sloužit. Rozdíl je např. u modelů určených na kluzké podlahy nebo vhodných do přírodního terénu.

 • Rovná podlaha – pro tyto účely jsou vhodné boty s hladším vzorkem, díky tomu sedí na povrchu co největší plochou
 • Přírodní terén – boty mají zpravidla hluboký, bohatý vzor; ten lépe chrání nohu při chůzi v nerovném terénu

I výška se může lišit

Většina holínek se vyrábí ve dvou základních výškách.

 • Nejnižší variantou jsou boty ke kotníkům. Tyto modely se uplatní zejména tam, kde nehrozí, že do boty horní částí nateče. Hodí se tedy např. na procházky městem, proto jsou zpravidla velmi hezky designově zpracované.
 • Nejtypičtější je pak výška do půli lýtek. Tyto se pak vyrábí prakticky ve všech variantách od speciálních bod až po univerzální modely. Díky tomu se hodí také k různým účelům. U této výšky je třeba dbát zvýšené pozornosti právě oblasti kolem lýtek. Bota by neměla nohu příliš svírat. V opačném případě bude nejen snížený komfort při nošení, ale bude také problematičtější botu nazout.
 • Kromě těchto dvou základních variant existují i holínky vyšší, určené pro rybáře k účelu brodění.

Víte, že…?

Hlavním úkolem holínek je ochrana nohy před vlhkostí z okolního prostředí, což zajišťuje hlavně materiál, ze kterého je bota vyrobena. Aby vlhkost nevnikla dovnitř vrchní částí boty, je možné pořídit modely se stahovatelným horním lemem.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat holínky?

Holínky je třeba vybírat podle účelu použití. Pro běžné nošení jsou vhodné zejména univerzální modely. Velikost holínek se nijak neliší od jiného typu obuvi. Vybírat lze ze dvou základních výšek holínek. Zaměřit se lze také na typ podrážky.

Pro jaká období je tato obuv nejvhodnější?

Většina modelů nemá žádnou podšívku, a proto jsou určeny pro nošení od jara do podzimu. Pokud by měly být holínky nošeny také v zimě, je vhodné koupit zateplený model. Ten má buď tepelně izolační podšívku, nebo vyjímatelné zateplení. Druhá varianta je výhodnější z hlediska čištění a sušení obuvi.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Klára Machátová

About the Author

About the Author

Do týmu copywriterů, jsem se dostala na mateřské dovolené. Práce mě baví a psaním produktových článků, kterým se v současné době věnuji, si nejen rozšiřuji rozhled v nejrůznějších oblastech, ale také získávám celou řadu důležitých informací. Nejblíže mi jsou témata související s péčí o děti, ale také zdraví či dům a zahradu.