Hopsadlo do dveří

Bezva zábava pro miminka.

ca. 900 CZK
ca. 900 CZK
ca. 1 400 CZK
ca. 1 400 CZK
ca. 1 200 CZK

Jak vybrat hopsadlo do dveří

  • Hopsadlo je vlastně závěsné látkové sedátko, které je provedením velmi podobné pasivnímu chodítku.
  • Hopsadlo je zavěšené na pružných lankách a umožňuje tak dítěti hopsat nahoru a dolů.
  • V dřívějších dobách patřilo k vybavení mnoha domácností s malými dětmi, v dnešní době se od něho ale pomalu upouští.
  • Výrobci tohoto zboží doporučují pořídit ho dětem ve věku cca 6 měsíců, fyzioterapeuti a pediatři však mají na tuto hračku jiný názor.

Víte, že…?

Žádný pohyb v přirozeném vývoji dítěte neodpovídá skákání na nohách, tak jako v hopsadle.

Názor odborníka

Mnoho pediatrů pro tento výrobek upřednostňují věk cca 9 měsíců, a to pouze v případě, že je miminko zdravé a správně se vyvíjí. Mezi dovednosti, které by mělo dítě zvládat, pak patří:

Nastavení výšky
Bright Starts skákadlo do dveří Playful Parade
Lze krátkodobě použít:
dítě se umí otáčet za hračkami na obě strany
zvládne si hrát na boku
přetáčí se z bříška na záda a naopak
dokáže se zvednout ze šikmého sedu s oporou o loket nebo nataženou dlaň
leze nebo se asymetricky plazí

Podle těchto dovedností lze poznat, jestli má dítě dostatečně silné svaly, aby udržely bederní páteř napřímenou. V případě, že dítě všechny tyto požadavky splňuje, doporučují pediatři závěsná hopsadla používat na cca 10 minut denně, ideálně ne každý den.

Naprosto nevhodné jsou pak pro děti:

Raději nepoužívat vubec:
pokud má dítě snížené svalové napětí, tzn. je měkké na dotek
má slabé bříško, nepřetáčí se ani nezvedá do sedu
preferuje jednu stranu při otáčení za hračkou
odstrkuje se jen jednou nohou

Důvod, proč je výrobek z pohledu fyzioterapeutů nevhodný, je to, že se miminko dostane do gravitačního pole, na které ještě není připravené, a nemá tedy zodpovědnost za vlastní těžiště. Při dlouhodobém pobytu může dojít k přetížení bederní nebo krční páteře a jakákoliv svalová nerovnováha se v hopsadle ještě prohloubí.

Do 15 měsíců
Hauck JUMP Disney Hopsadlo Pooh

Víte, že…?

Pro děti jsou mnohem bezpečnější gumová hopsadla, která se naopak doporučují i jako rehabilitační pomůcka. Jsou vhodná pro děti od 1 roku, které již umí chodit a drží stabilitu.

Cena a značka

Závěsné hopsadlo je na trhu k dostání v několika různých provedeních, na rozdíl od jiných výrobků však není výběr nijak velký. Cena těchto výrobků se pohybuje od cca 700 – 2 000 Kč. Jednodušší výrobky představují polstrovaný sedací kruh, který drží miminko ve vzpřímené poloze, a bezpečnostní popruh.

Dražší typy jsou doplněny o poutka, na které lze připevnit některé hračky, nebo lze koupit hopsadla, která jsou o různé hračky doplněna. Jedná se především o různá pískací nebo šustící zvířátka, zrcátka nebo chrastítka. Rám lze připevnit ke dveřím pomocí svorky bez použití jakéhokoliv nářadí. Hopsadla jsou lehká a manipulace s nimi je tedy jednoduchá. Sedací část by měla jít pro lepší údržbu sundat a vyprat v pračce.

Vysoká kvalita
Autoseating hopsadlo Hopsa puntík tyrkysová látka

Mezi značky patří především Bright Starts, Disney Hauck a Hauck Jump.

Otázky a odpovědi

Proč mít hopsadlo do dveří?

Kdo má doma malé miminko, ví, jak je někdy těžké je zabavit a mít chvíli klid například na uvaření oběda nebo jakoukoliv jinou činnost. Některé děti si neumí samy pohrát a vám pak nezbývá nic jiného, než dítě nosit a různě zabavovat. Dny tak mohou být velmi vyčerpávající a mnoho rodičů by dalo cokoliv za hračku, která každodenní starost o dítě alespoň trochu usnadní. Je ale otázkou, jestli jsou všechny výrobky pro malé děti vhodné a jestli není lepší pro miminko vymyslet jinou činnost, která jim v budoucnu nepřivodí zdravotní problémy.

Proč je hopsadlo nevhodné?

Stejně jako v případě pasivního chodítka visí dítě za rozkrok, zadeček není podsazený a páteř není podepřená, což způsobuje neúměrnou zátěž a to zejména u dětí, které se samy z polohy na čtyřech neumí posadit. Nožičky nejsou podepřeny od kolínka ke kolínku a nejsou tak v abdukční poloze a visí rovně dolů, dochází k nadměrnému namáhání kyčelních kloubů, pravidelným zavěšováním může v pozdějším věku docházek ke skolióze, bolesti zad nebo hlavy, dýchacím potížím kvůli zablokovaným žebrům nebo problémům s kyčlemi a pánví. Děti sice skákavý pohyb na nožičkách s dobrým rozhledem většinou baví a vydrží v této pozice delší dobu bez toho, abyste se jim museli nějak intenzivně věnovat, ale to neznamená, že je pro ně zdravý a prospěšný. 

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Nastavení výšky
Do 15 měsíců
Vysoká kvalita
Od 6 měsíců
Maximální nosnost 11 kg
Image
Produkt
Bright Starts skákadlo do dveří Playful Parade
Hauck JUMP Disney Hopsadlo Pooh
Autoseating hopsadlo Hopsa puntík tyrkysová látka
Autoseating hopsadlo Hopsa barevné kočky+oranžová lemovka
Bright Starts hopsadlo do dveří Einstein BS 60332
Výrobce
Bright Starts
AUTOSEATING
AUTOSEATING
Baby Einstein
Věk od
6 měsíců
6 měsíců
6 měsíců
6 měsíců
0 let
Barva
bílé
béžové
modré
oranžové
zelené
Nosnost
12 kg
12 kg
15 kg
15 kg
11 kg
Material
textilní
plast
plastové, kovové, textilní
plastové, kovové, textilní
gumové
Cena ca. 900 CZK ca. 900 CZK ca. 1 400 CZK ca. 1 400 CZK ca. 1 200 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Alena Rajnochová

About the Author

About the Author

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela několik různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které nejen ráda čtu, ale zkouším i občas nějaký příběh vytvořit. Díky tomuto svému koníčku jsem se dostala do týmu copywriterů. Začínala jsem s psaním dětských pohádek a příběhů, postupně jsem zpracovávala témata, která mohou zajímat rodiče i starší děti. Nyní se specializuji se na psaní produktových článků. Díky této práci jsem se dozvěděla mnohé z oblasti zdraví, péče o tělo, děti, domácnost a zahradu, což jsou témata, která mě zajímají nejvíce.