Hopsadlo do dveří

Bezva zábava pro miminka.

ca. 1 300 CZK
ca. 800 CZK
ca. 1 200 CZK
ca. 1 200 CZK

Jak vybrat hopsadlo do dveří

  • Hopsadlo je vlastně závěsné látkové sedátko, které je provedením velmi podobné pasivnímu chodítku.
  • Hopsadlo je zavěšené na pružných lankách a umožňuje tak dítěti hopsat nahoru a dolů.
  • V dřívějších dobách patřilo k vybavení mnoha domácností s malými dětmi, v dnešní době se od něho ale pomalu upouští.
  • Výrobci tohoto zboží doporučují pořídit ho dětem ve věku cca 6 měsíců, fyzioterapeuti a pediatři však mají na tuto hračku jiný názor.

Víte, že…?

Žádný pohyb v přirozeném vývoji dítěte neodpovídá skákání na nohách, tak jako v hopsadle.

Názor odborníka

Mnoho pediatrů pro tento výrobek upřednostňují věk cca 9 měsíců, a to pouze v případě, že je miminko zdravé a správně se vyvíjí. Mezi dovednosti, které by mělo dítě zvládat, pak patří:

S hračkami
Bright Starts Einstein BS 60332
Lze krátkodobě použít:
dítě se umí otáčet za hračkami na obě strany
zvládne si hrát na boku
přetáčí se z bříška na záda a naopak
dokáže se zvednout ze šikmého sedu s oporou o loket nebo nataženou dlaň
leze nebo se asymetricky plazí

Podle těchto dovedností lze poznat, jestli má dítě dostatečně silné svaly, aby udržely bederní páteř napřímenou. V případě, že dítě všechny tyto požadavky splňuje, doporučují pediatři závěsná hopsadla používat na cca 10 minut denně, ideálně ne každý den.

Naprosto nevhodné jsou pak pro děti:

Raději nepoužívat vubec:
pokud má dítě snížené svalové napětí, tzn. je měkké na dotek
má slabé bříško, nepřetáčí se ani nezvedá do sedu
preferuje jednu stranu při otáčení za hračkou
odstrkuje se jen jednou nohou

Důvod, proč je výrobek z pohledu fyzioterapeutů nevhodný, je to, že se miminko dostane do gravitačního pole, na které ještě není připravené, a nemá tedy zodpovědnost za vlastní těžiště. Při dlouhodobém pobytu může dojít k přetížení bederní nebo krční páteře a jakákoliv svalová nerovnováha se v hopsadle ještě prohloubí.

Měkké sedátko
Hauck JUMP Jungle fun

Víte, že…?

Pro děti jsou mnohem bezpečnější gumová hopsadla, která se naopak doporučují i jako rehabilitační pomůcka. Jsou vhodná pro děti od 1 roku, které již umí chodit a drží stabilitu.

Cena a značka

Závěsné hopsadlo je na trhu k dostání v několika různých provedeních, na rozdíl od jiných výrobků však není výběr nijak velký. Cena těchto výrobků se pohybuje od cca 700 – 2 000 Kč. Jednodušší výrobky představují polstrovaný sedací kruh, který drží miminko ve vzpřímené poloze, a bezpečnostní popruh.

Dražší typy jsou doplněny o poutka, na které lze připevnit některé hračky, nebo lze koupit hopsadla, která jsou o různé hračky doplněna. Jedná se především o různá pískací nebo šustící zvířátka, zrcátka nebo chrastítka. Rám lze připevnit ke dveřím pomocí svorky bez použití jakéhokoliv nářadí. Hopsadla jsou lehká a manipulace s nimi je tedy jednoduchá. Sedací část by měla jít pro lepší údržbu sundat a vyprat v pračce.

S hracím panelem
Hauck JUMP Disney Pooh

Mezi značky patří především Bright Starts, Disney Hauck a Hauck Jump.

Otázky a odpovědi

Proč mít hopsadlo do dveří?

Kdo má doma malé miminko, ví, jak je někdy těžké je zabavit a mít chvíli klid například na uvaření oběda nebo jakoukoliv jinou činnost. Některé děti si neumí samy pohrát a vám pak nezbývá nic jiného, než dítě nosit a různě zabavovat. Dny tak mohou být velmi vyčerpávající a mnoho rodičů by dalo cokoliv za hračku, která každodenní starost o dítě alespoň trochu usnadní. Je ale otázkou, jestli jsou všechny výrobky pro malé děti vhodné a jestli není lepší pro miminko vymyslet jinou činnost, která jim v budoucnu nepřivodí zdravotní problémy.

Proč je hopsadlo nevhodné?

Stejně jako v případě pasivního chodítka visí dítě za rozkrok, zadeček není podsazený a páteř není podepřená, což způsobuje neúměrnou zátěž a to zejména u dětí, které se samy z polohy na čtyřech neumí posadit. Nožičky nejsou podepřeny od kolínka ke kolínku a nejsou tak v abdukční poloze a visí rovně dolů, dochází k nadměrnému namáhání kyčelních kloubů, pravidelným zavěšováním může v pozdějším věku docházek ke skolióze, bolesti zad nebo hlavy, dýchacím potížím kvůli zablokovaným žebrům nebo problémům s kyčlemi a pánví. Děti sice skákavý pohyb na nožičkách s dobrým rozhledem většinou baví a vydrží v této pozice delší dobu bez toho, abyste se jim museli nějak intenzivně věnovat, ale to neznamená, že je pro ně zdravý a prospěšný. 

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
S hračkami
Měkké sedátko
S hracím panelem
Česká kvalita
Image
Produkt
Bright Starts Einstein BS 60332
Hauck JUMP Jungle fun
Hauck JUMP Disney Pooh
Autoseating Hopsa
Výrobce
Bright Starts
Hauck
Hauck Disney
AUTOSEATING
Věk od
0.5 let
Barva
zelené
béžové
šedé
Cena ca. 1 300 CZK ca. 800 CZK ca. 1 200 CZK ca. 1 200 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena