25 nejlepších horolezeckých bot 2023

Kvalitní obuv pro náročný terén.

Autorka: Martina Oborná | Aktualizováno: Březen 2023

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
La Sportiva Trango Cube GTX Men YellowBlack
100 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat horolezecké boty

  • Horolezeckých boty jsou rozděleny podle účelu použití.
  • Tyto boty můžete koupit dětem i dospělým.
  • Horolezecké boty se vyrábějí ze dvou základních druhů materiálu.
  • Můžete volit mezi třemi způsoby zapínání.

Horolezecké boty - náš výběr

Universální horolezecké boty

Horolezecké boty na stěnu

Saltic Spirit Rent
přečíst recenzi
Výrobce: Saltic
Stupeň obtížnosti: univerzální
Určení: na stěny a bouldry
Triop Lambada
přečíst recenzi
Výrobce: Triop
Stupeň obtížnosti: pro středně pokročilé
Určení: na stěny a bouldry

Horolezecké boty La Sportiva

Horolezecké boty Asolo

Zobrazit kompletní nabídku horolezeckých bot

Jak vybrat horolezecké boty

Rozdělení podle terénu

Způsob použití Popis
Kolmé a lehce převislé cesty Lepší volbou jsou tvrdší boty, které se nebudou moc prohýbat. Na malých stupech toho s nimi ustojíte o mnoho víc.
Pro bouldering Zde je důležitá těsná pata, přesná špička a také jednoduché a zároveň rychlé nazouvání. U lezeček vhodných pro bouldering se setkáte s často prohnutou klenbou a agresivně zakončenou špičkou. Často jsou pokryté gumou i z vrchu.
Do střech a na písek Tady se zase hodí naopak měkký a citlivější typ bot.
Velké stěny a vícedélkové cesty V tomto případě vám přijde vhod pohodlná obuv. Jestliže se chystáte lézt spáry, tak dejte přednost tvrdším lezečkám. Vyšší kotníkové modely jednoznačně ochrání vaše kotníky.

Velikost

Co se týče velikosti horolezeckých bot, většinou se udává v metrické řadě a klasicky vychází z délky chodidla v milimetrech. Takže nohu můžete snadno změřit a podle předpokládané výkonnosti zvolit přibližnou velikost boty.

Ovšem každý člověk má jinak tvarované chodidlo i prsty, jiný objem i šířku nohy. Pokud máte širokou nohu a koupíte si velmi úzkou botu, budou vás tlačit prsty takovým způsobem, že v nich nebudete moci lézt. A naopak pokud máte úzké chodidlo a pořídíte si širokou botu, podstupujete velké riziko, při kterém se vám může bota protáčet na noze, a budete sklouzávat ze vstupů. Přesnou velikost je nejlepší vyzkoušet v obchodě.

Horolezecké boty
La Sportiva Trango Cube GTX Men YellowBlack

Materiál

Horolezecké boty se vyrábějí ze dvou základních druhů materiálu.

  • Prvním z nich je kůže. Ta se může časem vytáhnout až o jednu velikost. Tomu by měla zabránit podšívka, ale i přesto boty trochu povolí.
  • Druhou variantou jsou boty ze syntetických materiálů, které se příliš nevytahují, takže máte jistotu, že budou podobně sedět během celé doby, co je budete používat. Nevýhodou je, že jakmile se vám potí noha, zapáchají výrazně více, než kožené lezečky.

Zapínání

Můžete volit mezi třemi způsoby zapínání. Jsou jimi tkaničky, suchý zip nebo obyčejné nazouváky.

Universální horolezecké boty
Ocún Crest LU
  • Horolezecké boty s tkaničkami nejlépe dotáhnete a přizpůsobíte je tak vašemu chodidlu. Nevýhodou je, že chvíli trvá, než je obujete a vyzujete.
  • Mnohem rychlejší a snazší možností je suchý zip, kdy můžete mít jeden až tři pásky. Když bude mít bota více pásků, bude také lepší možnost ji stáhnout. Jestliže se budete rozhodovat mezi zavazovacími a nazouvacími lezečkami, nezapomeňte na to, že nazouvací varianta je měkká a citlivá, ale na noze poskytuje menší oporu.

Víte, že…?

Jestliže patříte mezi nováčky, je vhodné pořídit si tvrdší lezečky. Svaly v chodidlech totiž ještě nemají dost síly, a proto jim opora přijde vhod. Dejte pozor na to, aby boty nebyly příliš malé nebo naopak velké. Zvolte takové, které vám pevně obepnou nohu a zároveň budou pohodlné. Lezečky se nosí bez ponožek, pouze v chladných horských podmínkách má smysl je natahovat.

Lezečky pro ženy

Horolezecké boty, které jsou určené pro ženy, se na rozdíl od pánských liší tím, že mají uzpůsobený tvar, které zohledňuje svatbu ženského chodidla. Jsou o poznání měkčí a komfortnější, než lezečky určené pro muže. Také se od pánských modelů mohou lišit barevným provedením.

Horolezecké boty na stěnu
Saltic Spirit Rent

Lezečky pro děti

Když budete vybírat boty pro dítě, volte raději o číslo větší velikost, protože příliš těsné lezečky nejsou vhodné pro vývoj jejich nohou. Ze začátku může prostor zaplnit ponožka a za nějaký čas budou boty sedět lépe, protože vaše dítko do nich zkrátka doroste. Existují i lezečky, které můžete díky nastavitelné patě o jednu velikost zmenšit nebo zvětšit.

Péče

V případě kožených lezeckých bot je jednoduše necháváme vyschnout a vyvětrat daleko od slunečních paprsků. Syntetický materiál může po použití páchnout, v tom případě můžeme boty vložit do mrazicího boxu. Nikdy ale lezecké boty neperte v pračce.

Cena

Jistě vás zajímá, za jakou částku si lze horolezecké boty pořídit. Nemusíte se bát, pokud jste zvyklí investovat i do klasických bot, pak vás jistě cena lezeček nezaskočí. Jejich hodnota začíná na tisíci korunách.

Horolezecké boty La Sportiva
La Sportiva Trango Tech Leather Gtx black yellow
  • Pro dospělé – Horolezecké boty pro dospělé můžete pořídit především v rozmezí od 1 000 Kč do zhruba 4 000 Kč. Hodnota se samozřejmě odvíjí nejen od značky, kterou zvolíte, ale také od použitého materiálu. Svoji roli může hrát i zvolené zapínání lezeček.
  • Pro děti – Dětské lezečky jsou levnější záležitostí. Jejich hodnota se pohybuje nejčastěji mezi 1 000 až 1 500 Kč. Za tuto částku pořídíte jak syntetickou obuv, tak i koženou. Záleží na tom, jakou částku budete chtít investovat.

Otázky a odpovědi

Co jsou lezečky?

K výbavě každého lezce neodmyslitelně patří také kvalitní horolezecké boty. V dnešní době se jim říká lezečky. Pokud i vy patříte mezi nadšence, kteří milují přírodu a rádi zdolávají hory a vrcholy, pak lezečky potřebujete.

Jak vybrat horolezecké boty?

Při výběru horolezeckých bot je také důležité, abyste věděli, pro jaký účel je budete využívat a především v jakém terénu se budete pohybovat. Při zkoušení horolezeckých bot je ideální vyzkoušet i cvičnou horolezeckou stěnu, pokud ji prodejna má. Postavte se špičkou na boty na menší stup a vyzkoušejte stabilitu. Ujistěte se, že vás bota netlačí do achilovky.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Zobrazit kompletní nabídku horolezeckých bot