Horská kola

Horská kola - pro dámy, pány i děti.

ca. 13 400 CZK
ca. 3 300 CZK
ca. 7 900 CZK
ca. 10 900 CZK

Jak vybrat horské kolo

 • Horské kolo má několik podob, vybírat ho budete na základě preferovaného stylu jízdy.
 • Vybrat můžete velikost kola i rámu.
 • O lepší jízdní vlastnosti se postará odpružený rám.
 • Své kolo můžete vybavit dalším příslušenstvím.

Typ

V obecném článku týkajícím se bicyklů jsme se věnovali jejich výchozímu dělení. Horská kola tvoří jednu ze samostatných kategorií, ale zároveň se člení do několika dalších podskupin dle podobných vlastností a určení. Detailněji o nich pojednává naše následující tabulka:

Typ kola Charakteristika Výhody Nevýhody
Cross-country navržena pro maximální rychlost jízdy v nezpevněném terénu Vysoká rychlost, dostatečná stabilita Vyšší cena, náročná pozice jezdce
Trail Nejoblíbenější druh určený pro rekreační jízdu Dobrá ovladatelnost, komfortní posed, rozumná cena Vhodný pouze do méně náročného terénu
Enduro Největší důraz je kladen na stabilitu a komfort jezdce Výborná ovladatelnost, stabilita, komfort jezdce, i do náročných terénů Vysoká cena
Downhill Vhodné do extrémních podmínek Obrovská odolnost, rychlé zdolávání nejnáročnějších terénů Nevhodné k běžné jízdě

Víte, že…?

Ve specializovaných prodejnách se mnohdy setkáte s dalšími unikátními typy jako jsou allmountain, maraton nebo freeride, vhodnými výhradně pro provozování specifických sportovních aktivit.

Oblíbené
Scott Aspect 970 2022

Velikost kola

V současné době se rozlišují dva hlavní parametry skýtající největší vliv:

 • Velikost rámu
 • Velikost ráfku

Vzhledem k tomu, že každý z nich je poměrně zásadní pro stanovení odpovídajících rozměrů bicyklu, věnujeme každému z nich samostatnou podkapitolu.

Dětské kolo
Beany Zero 2022

Velikost rámu

Výšku rámu lze definovat jako vzdálenost od středové osy po konec sedlové trubky. U horských kol se udává v palcích, přičemž platí, že 1“ činí zhruba 2,54 cm. Opět přikládáme tabulku, podle níž si ty „své“ míry snadno dohledáte:

Výška postavy (v cm) Velikost rámu (v palcích)
150–160 15–16
160–165 16–17
166–170 17–18
171–175 18–19
176–180 19–20
181–185 20–21
186–190 21–22
Nad 190 22 a více

Velikost ráfku

Ještě před několika lety bychom tuto záležitost vůbec neřešili, jelikož nabídka obsahovala výhradně 26palcová kola. Moderní doba s sebou ale přináší neustálé změny, nelze se proto divit, že i v oblasti velikosti kol došlo k rozšíření nabídky. Vybírat proto můžete hned ze tří různých variant:

 • 26“ – pro menší postavy, vysoká akcelerace a točivost, snadnější ovládání, menší stabilita a rychlost
 • 29“ – stabilita, komfort, perfektní tlumicí vlastnosti, snadnější brždění, horší ovladatelnost, značnější hmotnost
 • 27,5“ – střední cesta, pro menší postavy, vysoká stabilita, uspokojivá manipulace, komfort
Česká značka
Leader Fox Factor 2022

Víte, že…?

Jste-li vyšší postavy, doporučujeme zakoupit kolo 29“ nebo 27,5“. U 26palcových kol se nebudete cítit příliš bezpečně a pocítíte na vlastní kůži jejich nedostatečnou stabilitu a nízký komfort.

Materiál rámu

Vhodný rám považujeme za klíčovou součást každého kola. Od jeho provedení se určuje jak kvalita a bezpečnost jízdy, tak životnost kola. Asi nemusíme dodávat, jak nebezpečné je rozlomení rámu při pádu. V současné době se používá hned několika různých materiálů, přičemž každý z nich se pyšní jinými vlastnostmi:

 • Ocelové rámy – dlouhá životnost, tvrdost, příliš vysoká hmotnost
 • Hliníkové rámy – nízká cena, malá hmotnost, nedostatečná odolnost
 • Karbonové rámy – vysoká cena, nízká hmotnost, vysoká pevnost, eliminace rušivých vibrací, náchylnost k nárazům z boku
 • Titan – obrovská cena, jednoznačně nejlepší a nejodolnější materiál, perfektní tlumení vibrací, odolnost proti korozi
Hliníkové
Leader fox Esent 2021

Víte, že…?

Během vybírání rámu doporučujeme skutečně poctivou konzultaci s odborníkem. Samotný druh použitého materiálu totiž ještě automaticky neznamená potvrzení jeho vysokých kvalit. Levný a nejakostní karbon může být v konečném důsledku horší než hliník, a ještě k tomu mnohem dražší.

Odpružení

U rámu se ještě chviličku zdržíme, jelikož je zapotřebí důsledně ověřit míru jeho odpružení. Během jízdy náročným terénem oceníte, pokud vám každá nerovnost nepřejde do těla v podobě nepříjemných vibrací. Podle způsobu odpružení rozeznáváme dvě výchozí varianty:

 • Pevný rám – nízká cena, vysoká rychlost, nízká hmotnost, jednoduchá údržba, malý komfort, obtíže při překonávání náročnějšího terénu
 • Odpružený rám – vyšší cena, výraznější komfort, jednodušší ovládání, dokonalé tlumení vibrací, nutnost intenzivní údržby

Brzdy

Mezi další podstatné parametry spadá provedení brzd. Podobně jako u rámů rozlišujeme dva hlavní druhy, lišící se poměrně významně svými vlastnostmi:

 • Ráfkové brzdy – nižší cena, menší hmotnost, kratší životnost, nižší efektivita
 • Kotoučové brzdy – vyšší cena, větší hmotnost, delší životnost, lepší efektivita

Největší výhodu kotoučových brzd představuje prakticky bezúdržbový provoz a schopnost fungovat i ve náročných situacích. Méně nároční jezdci mohou ovšem být stejně spokojeni i s výrazně levnějšími brzdami ráfkovými.

Vidlice

Velmi často se ve specifikacích produktu setkáte i s parametrem odpružení vidlice. Na komfort při jízdě má mnohdy ještě větší vliv než rám, proto byste mu rozhodně měli věnovat svou pozornost. I v tomto případě je výběr poměrně široký:

 • Elastomer – kaučuková hmota schopná vracet se do původního tvaru, u nejlevnějších
 • Vzduchové tlumiče – nižší cena, snadné nastavení dle požadavků jezdce, lepší stabilita
 • Pružinové tlumiče – vyšší cena, pro náročnější závodní jezdce

Nášlapné pedály

Jedná se o speciální pedály, které vám umožní šlapání i při jízdě z kopce. Jsou vhodné zejména pro pravidelné sportovce. Tyto pedály však vyžadují používání speciální obuvi a jsou cenově náročnější. Jízda je však efektivnější a kolo lépe ovladatelné.

Nejvýznamnější značky

S nástupem jarních měsíců se snaží na vlně zájmu o jízdní kola svézt i supermarkety a další obchody, kterou se jinak jejich prodeji nevěnují. Jestliže vás zde zaujal extrémně levný model, jehož výrobce slibuje užití nejlepších materiálů vůbec a prezentuje své dílo jako nejlepší dopravní prostředek pod sluncem, zpozorněte. S největší pravděpodobností se bude jednat jen o marketingové kličky. Ještě předtím, než začnete vůbec o jeho pořízení uvažovat, ověřte si renomé výrobce. Nenajde-li vám vyhledávač vůbec nic, dejte ruce pryč.

Naproti tomu návštěvou specializované prodejny nezkazíte nic. Standardně jsou zde vystaveny značkové kusy, jejichž výrobci dbají na své dobré jméno a snaží se svá mistrovská díla neustále vylepšovat. Mezi ověřené společnosti řadíme kupříkladu Apache, Author, Bergamond, Cannondale, Cube, Dema, Kross, Lapierre, Leader Fox, Maxbike, Scott. Uvedená jména představují jen zlomek všech poctivých firem na trhu.

Cena

Jako vždy se i u problematiky horských kol podíváme závěrem na zoubek cenám. Nákup bicyklu rozhodně není nejlevnější záležitostí, zejména pokud chcete překonávat náročný terén a očekáváte dlouhou životnost. Vlastnosti vámi zvoleného produktu jsou ovšem přímo úměrné množství investovaných peněz. Můžete tedy očekávat, že čím více zaplatíte, tím pohodlnější a bezpečnější vaše jízda.

Na trhu jsou k mání tisíce různorodých modelů od desítek poctivých výrobců. Na základě analýzy trhu se nám podařilo identifikovat dokonce čtyři cenová pásma, do nichž je lze snadno zařadit:

 • Do 10 000 Kč
 • 10 000−20 000 Kč
 • 20 000−50 000 Kč
 • Nad 50 000 Kč

Do 10 000 Kč

Hledáte vhodné horské kolo pro svou ratolest? Patříte sami k mně náročným jezdcům, kteří si chtějí občas užít jízdu nezpevněnými místy? Přichystejte si částku do 10 000 korun a budete spokojeni. Rám bývá proveden z hliníku, vyznačujícího se nízkou hmotností, pozor však na prudké nárazy. Nezbude vám než se spokojit s 26palcovou velikostí kol. Valná většina dostupných modelů nabízí odpruženou vidlici, která pomáhá zásadním způsobem tlumit případné nárazy.

10 000−20 000 Kč

V nižší střední třídě již dominují bicykly určené dospělým osobám, dětská kola postupně ustupují do pozadí. Stále přetrvává rám vyrobený z hliníku, avšak u horní hranice intervalu již nezřídka naleznete i karbon. Doporučujeme si však řádně ověřit úroveň jeho zpracování a celkovou kvalitu. Poměr 26“ a 29“ kol je již vcelku vyvážený, takže záleží na osobních preferencích.
Jestliže se jízdou na kole trávíte velké množství času, ale stále se jedná spíše o jednodenní výlety, budete se zástupcem této skupiny spokojeni.

20 000−50 000 Kč

Pomalu, ale jistě vstupujeme do tříd určených náročným jezdcům a poloprofesionálům. Pokud byste rádi s přáteli vyrazili na několikatýdenní túru po Evropě, jste na správném místě. Za základ považujeme vysoce odolnou karbonovou konstrukci. Čím více se blížíme hranici 50 000 korun, tím větší je pravděpodobnost setkání s luxusním titanovým rámem. Dražší kola se též pyšní celkovým odpružením, napomáhajícím zcela eliminovat jakékoliv vibrace a nárazy.
Oproti předcházejícím skupinám se mnohem více prosazují 29palcová kola. Díky tomu zůstanete pevně v sedle i při jízdě opravdu velmi náročným terénem.

Nad 50 000 Kč

Plánujete se zúčastnit terénního závodu amatérských nebo profesionálních jezdců? Jistě se budete poohlížet v nejvyšší kategorii. Vysoce jakostní titan se postará o obrovskou odolnost, a přitom rozumnou hmotnost rámu, přičemž celý bicykl bude dokonale odpružen. Díky tomu uspoříte velké množství energie. Za samozřejmé považujeme 29“ kola.
Zaplatíte-li za pořízení horského kola více než 50 000 korun, budete právem očekávat luxusní vlastnosti. Buďte si jisti, že je dostanete a nezastaví vás ani hory, lesy nebo bažiny.

Otázky a odpovědi

Jaké příslušenství ke kolu přikoupit?

Tím základním je pochopitelně cyklistická helma, která Vás ochrání při případných pádech. Větší uživatelský komfort z jízdy budete mít díky cyklistickým kalhotám. Mnoho užitečných funkcí můžete využít díky cyklopočítači.

Jak vybrat horské kolo?

Jste-li rekreačními jezdci, sáhněte po typu trail, jestliže plánujete i výjezd náročnějšími místy, doporučujeme zvolit druh Enduro. Cross-country a Downhill ocení spíše jen skupiny nadšenců věnujících se náročným odvětvím cyklistického sportu.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Nomination
Oblíbené
Dětské kolo
Česká značka
Hliníkové
Image
Product
Scott Aspect 970 2022
Beany Zero 2022
Leader Fox Factor 2022
Leader fox Esent 2021
Odpružení
pevná
pevná
s odpruženou vidlicí
s odpruženou vidlicí
Přehazovačka
Shimano Tourney RD-TY300, 21 Speed
SUNRACE 3x7
SHIMANO ALTUS RD-M370
Brzdy
Kotoučová
TEKTRO MECHANICKÉ
Počet převodů
3 x 7
1 x 7
3 x 7
3 x 7
Materiál rámu
dural
hliník
hliník
hliník
Modelový rok
2022
2022
2022
2021
Pláště
Kenda Booster, 2.4" / 30TPI
Innova
CST 52-559
CST,52-622
Přední vidlice
Suntour XCE28, 100mm travel
Beany alloy 6061
ZOOM FORGO
ZOOM FORGO, ZDVIH 80mm, ZAMYKATELNÁ
Určení
pánská
dětská
unisex
pánská
Cena ca. 13 400 CZK ca. 3 300 CZK ca. 7 900 CZK ca. 10 900 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena