Charakter materiálu rámu:Hliník – odolný, nenáročný na údržbu
Dětské kolo Woom 3 2022 s hliníkovým rámem AA 6061, 16" koly a pneumatikami Schwalbe Little Joe 1,4" je vhodné pro děti od 4 do 6 let. Nabízí odlehčený design, ergonomické sedlo, široké řídítka pro kontrolu a V-brzdy s nastavitelnými pákami pro malé ruce. Bezpečnost zvyšuje reflexní proužek na pneumatikách.
Charakter materiálu rámu:Hliník – odolný, nenáročný na údržbu
Beany ZERO 16 je dětské kolo se hliníkovým rámem, hmotností 5,3 kg a objemem 95 - 115 cm. Nabízí řidítka zúženého průměru, sedlo s madlem pro rodiče a speciální kryt řetězu. Geometrie rámu je navržena pro děti a nosnost je 30 kg. Rám a vidlice mají 4 roky záruky.
Přední vidlice:RST Aerial 29 TnL, vzduchová, 100 mm
Zadní tlumič:SHIMANO ALTUS RD-M2000 Shadow
Náboje:Shimano HB-TX505 32h Center-Lock / FH-MT200-B 32h M10×141 mm
Hydraulické brzdy:ano
Přehazovačka:Shimano Altus RD-M2000 Shadow
Vhodné cesty:lehký terén
Úroveň komponent:rekreační
Nástup na kolo:klasický rám
Řadící páčky:Shimano Altus SL-M2010, 2x9, RapidFire Plus
Kategorie odpružení:XC (80–100 mm)
Brzdný systém:hydraulické kotoučové – spolehlivé za mokra i v blátě
Charakter materiálu rámu:Hliník – odolný, nenáročný na údržbu
Horské kolo Rock Machine Catherine 20-29 je osazené hliníkovým rámem s geometrií pro pohodlí, vzduchovou vidlicí (100 mm zdvihu) a hydraulickými brzdami Shimano. Převody 2x9 Shimano, s rozsahem 36-22 x 11-36, poskytují snadnou obsluhu i v náročnějších kopcích. Pláště WTB Ranger Comp 29x2,0". Velikosti S, M, L.
Přední vidlice:SR Suntour XCM HLO, 100 mm, Speed Lockout
Náboje:Shimano TX505 Disc Center Lock (32h)
Hydraulické brzdy:ano
Přehazovačka:Shimano Altus M2000 (Direct Mount)
Vhodné cesty:lehký terén
Úroveň komponent:rekreační
Hmotnostní kategorie:střední (11–14 kg)
Nástup na kolo:klasický rám
Řadící páčky:Shimano Altus SL-M2010-9 Rapidfire Plus
Kategorie odpružení:XC (80–100 mm)
Brzdný systém:hydraulické kotoučové – spolehlivé za mokra i v blátě
Charakter materiálu rámu:Hliník – odolný, nenáročný na údržbu
Horské kolo Kellys Vanity 70 2022 nabízí rámovou velikost M / L s geometrií pro ženy a vidlici SR SUNTOUR XCM HLO o zdvihu 100 mm. Celkem 18 převodů je řešeno kombinací kazety SHIMANO 11-34T a kliky SHIMANO MT101-2. Hydraulické kotoučové brzdy SHIMANO MT200 mají 160mm kotouče. Pláště jsou rozměru 29x2.10.
Charakter materiálu rámu:Hliník – odolný, nenáročný na údržbu
Beany ZERO 16 je dětské kolo se hliníkovým rámem, hmotností 5,3 kg a objemem 95 - 115 cm. Nabízí řidítka zúženého průměru, sedlo s madlem pro rodiče a speciální kryt řetězu. Geometrie rámu je navržena pro děti a nosnost je 30 kg. Rám a vidlice mají 4 roky záruky.
Charakter materiálu rámu:Hliník – odolný, nenáročný na údržbu
Dětské kolo Woom 3 2022 s hliníkovým rámem AA 6061, 16" koly a pneumatikami Schwalbe Little Joe 1,4" je vhodné pro děti od 4 do 6 let. Nabízí odlehčený design, ergonomické sedlo, široké řídítka pro kontrolu a V-brzdy s nastavitelnými pákami pro malé ruce. Bezpečnost zvyšuje reflexní proužek na pneumatikách.
Brzdný systém:hydraulické kotoučové – spolehlivé za mokra i v blátě
Charakter materiálu rámu:Hliník – odolný, nenáročný na údržbu
Dětské kolo Woom 4 2022 se 20" koly a hmotností 7,4 kg je určené pro zkušenější mladé cyklisty. Nabízí jednoduché řazení microSHIFT se 7 rychlostmi, ergonomické komponenty, nízké těžiště pro lepší ovladatelnost a nastavitelný představec pro širokou škálu věkových a výškových rozmezí. Hlavní výhodou jsou lehké hliníkové komponenty.
Přehazovačka:Microshift Acolyte RDM5180M, 8 rychlostí
Vhodné cesty:zpevněné cesty
Úroveň komponent:rekreační
Hmotnostní kategorie:lehké (do 11 kg)
Nástup na kolo:klasický rám
Řadící páčky:Microshift Acolyte, páčkové řazení
Připravenost pro dojíždění:stojan
Brzdný systém:hydraulické kotoučové – spolehlivé za mokra i v blátě
Charakter materiálu rámu:Hliník – odolný, nenáročný na údržbu
Dětské kolo Woom 5 24" s hmotností 8,2 kg je navrženo pro mladé cyklisty (7-11 let) ve výšce 125-145 cm. Rám s nízkým těžištěm zlepšuje ovládání. Woom 5 má 8 rychlostní řazení Sram GripShift vhodné pro malé dítě, odolné komponenty z hliníkových slitin a snižují valivý odpor pláště s reflexním bezpečnostním pruhem.
Náboje:Shimano HB-TX505 a FH-TX505, 32 děr, Center-Lock
Hydraulické brzdy:ano
Přehazovačka:Shimano RD-M310
Vhodné cesty:lehký terén
Úroveň komponent:rekreační
Nástup na kolo:klasický rám
Řadící páčky:Shimano SL-M315, RapidFire Plus
Kategorie odpružení:XC (80–100 mm)
Brzdný systém:hydraulické kotoučové – spolehlivé za mokra i v blátě
Charakter materiálu rámu:Hliník – odolný, nenáročný na údržbu
Horské kolo Rock Machine Manhattan 70-29 2022 nabízí rámovou sadu z hliníkové slitiny Al-6061 T6 s geometrií Fun Ride, odpruženou vidlici ZOOM 525S AMS s 100mm zdvihem a kotoučové brzdy Shimano. Dvoustupňové řazení 2x8 Shimano Altus a pláště WTB Ranger Comp 29x2.20" zajišťují jednoduchou obsluhu a univerzálnost v terénu i na silnici.
Přední vidlice:RST Aerial 29 TnL, vzduchová, 100 mm
Zadní tlumič:SHIMANO ALTUS RD-M2000 Shadow
Náboje:Shimano HB-TX505 32h Center-Lock / FH-MT200-B 32h M10×141 mm
Hydraulické brzdy:ano
Přehazovačka:Shimano Altus RD-M2000 Shadow
Vhodné cesty:lehký terén
Úroveň komponent:rekreační
Nástup na kolo:klasický rám
Řadící páčky:Shimano Altus SL-M2010, 2x9, RapidFire Plus
Kategorie odpružení:XC (80–100 mm)
Brzdný systém:hydraulické kotoučové – spolehlivé za mokra i v blátě
Charakter materiálu rámu:Hliník – odolný, nenáročný na údržbu
Horské kolo Rock Machine Catherine 20-29 je osazené hliníkovým rámem s geometrií pro pohodlí, vzduchovou vidlicí (100 mm zdvihu) a hydraulickými brzdami Shimano. Převody 2x9 Shimano, s rozsahem 36-22 x 11-36, poskytují snadnou obsluhu i v náročnějších kopcích. Pláště WTB Ranger Comp 29x2,0". Velikosti S, M, L.
Náboje:Shimano HB-MT400 15x110 mm / FH-MT400-B 12x148 mm
Hydraulické brzdy:ano
Přehazovačka:Shimano Deore RD-M5100 Shadow Plus
Vhodné cesty:lehký terén
Úroveň komponent:aktivní
Hmotnostní kategorie:těžší (nad 14 kg)
Nástup na kolo:klasický rám
Řadící páčky:Shimano Deore SL-M5100-IR RapidFire Plus
Kategorie odpružení:Trail (110–140 mm)
Brzdný systém:hydraulické kotoučové – spolehlivé za mokra i v blátě
Charakter materiálu rámu:Hliník – odolný, nenáročný na údržbu
Horské kolo Rock Machine Blizzard XCM 30-29 2022 nabízí celoodpružení se zdvihy 130/120 mm a Shimano Deore 1x11 převodový systém s rozsahem 32x11-51. Vybavení zahrnuje vzduchové odpružení RockShox, teleskopickou sedlovku, pláště WTB Ranger Comp 29x2,25" a čtyřpístkové Shimano brzdy. Dostupné ve velikostech M, L a XL.
Řadící páčky:Shimano Altus SL-M2010 RapidFire Plus
Kategorie odpružení:XC (80–100 mm)
Brzdný systém:hydraulické kotoučové – spolehlivé za mokra i v blátě
Charakter materiálu rámu:Hliník – odolný, nenáročný na údržbu
Rock Machine Manhattan 90-29 2022 je horské kolo s rámem z hliníku Al-6061 T6, odpruženou vidlicí Zoom 595S AMS HLO (100 mm zdvih) a rychlými 29" koly. Převodový systém 2x9 (36/22 x 11-36) je osazen součástkami Shimano Altus, hydraulickými kotoučovými brzdami a plášti WTB Ranger Comp (29x2,2").
V obecném článku týkajícím se bicyklů jsme se věnovali jejich výchozímu dělení. Horská kola tvoří jednu ze samostatných kategorií, ale zároveň se člení do několika dalších podskupin dle podobných vlastností a určení. Detailněji o nich pojednává naše následující tabulka:
Typ kola
Charakteristika
Výhody
Nevýhody
Cross-country
navržena pro maximální rychlost jízdy v nezpevněném terénu
Vysoká rychlost, dostatečná stabilita
Vyšší cena, náročná pozice jezdce
Trail
Nejoblíbenější druh určený pro rekreační jízdu
Dobrá ovladatelnost, komfortní posed, rozumná cena
Vhodný pouze do méně náročného terénu
Enduro
Největší důraz je kladen na stabilitu a komfort jezdce
Výborná ovladatelnost, stabilita, komfort jezdce, i do náročných terénů
Na horském kole můžete vyrazit i do náročného terénu, iStock / blyjak
Víte, že…?
Ve specializovaných prodejnách se mnohdy setkáte s dalšími unikátními typy jako jsou allmountain, maraton nebo freeride, vhodnými výhradně pro provozování specifických sportovních aktivit.
Velikost kola
V současné době se rozlišují dva hlavní parametry skýtající největší vliv:
Vzhledem k tomu, že každý z nich je poměrně zásadní pro stanovení odpovídajících rozměrů bicyklu, věnujeme každému z nich samostatnou podkapitolu.
Velikost rámu
Výšku rámu lze definovat jako vzdálenost od středové osy po konec sedlové trubky. U horských kol se udává v palcích, přičemž platí, že 1“ činí zhruba 2,54 cm. Opět přikládáme tabulku, podle níž si ty „své“ míry snadno dohledáte:
Výška postavy (v cm)
Velikost rámu (v palcích)
150–160
15–16
160–165
16–17
166–170
17–18
171–175
18–19
176–180
19–20
181–185
20–21
186–190
21–22
Nad 190
22 a více
Při výběru kola zohledněte i výšku své postavy, iStock / BalanceFormcreative
Velikost ráfku
Ještě před několika lety bychom tuto záležitost vůbec neřešili, jelikož nabídka obsahovala výhradně 26palcová kola. Moderní doba s sebou ale přináší neustálé změny, nelze se proto divit, že i v oblasti velikosti kol došlo k rozšíření nabídky. Vybírat proto můžete hned ze tří různých variant:
26“ – pro menší postavy, vysoká akcelerace a točivost, snadnější ovládání, menší stabilita a rychlost
Jste-li vyšší postavy, doporučujeme zakoupit kolo 29“ nebo 27,5“. U 26palcových kol se nebudete cítit příliš bezpečně a pocítíte na vlastní kůži jejich nedostatečnou stabilitu a nízký komfort.
Materiál rámu
Vhodný rám považujeme za klíčovou součást každého kola. Od jeho provedení se určuje jak kvalita a bezpečnost jízdy, tak životnost kola. Asi nemusíme dodávat, jak nebezpečné je rozlomení rámu při pádu. V současné době se používá hned několika různých materiálů, přičemž každý z nich se pyšní jinými vlastnostmi:
Ocelové rámy – dlouhá životnost, tvrdost, příliš vysoká hmotnost
Hliníkové rámy – nízká cena, malá hmotnost, nedostatečná odolnost
Karbonové rámy – vysoká cena, nízká hmotnost, vysoká pevnost, eliminace rušivých vibrací, náchylnost k nárazům z boku
Titan – obrovská cena, jednoznačně nejlepší a nejodolnější materiál, perfektní tlumení vibrací, odolnost proti korozi
Víte, že…?
Během vybírání rámu doporučujeme skutečně poctivou konzultaci s odborníkem. Samotný druh použitého materiálu totiž ještě automaticky neznamená potvrzení jeho vysokých kvalit. Levný a nejakostní karbon může být v konečném důsledku horší než hliník, a ještě k tomu mnohem dražší.
U rámu se ještě chviličku zdržíme, jelikož je zapotřebí důsledně ověřit míru jeho odpružení. Během jízdy náročným terénem oceníte, pokud vám každá nerovnost nepřejde do těla v podobě nepříjemných vibrací. Podle způsobu odpružení rozeznáváme dvě výchozí varianty:
Pevný rám – nízká cena, vysoká rychlost, nízká hmotnost, jednoduchá údržba, malý komfort, obtíže při překonávání náročnějšího terénu
Mezi další podstatné parametry spadá provedení brzd. Podobně jako u rámů rozlišujeme dva hlavní druhy, lišící se poměrně významně svými vlastnostmi:
Ráfkové brzdy – nižší cena, menší hmotnost, kratší životnost, nižší efektivita
Kotoučové brzdy – vyšší cena, větší hmotnost, delší životnost, lepší efektivita
Největší výhodu kotoučových brzd představuje prakticky bezúdržbový provoz a schopnost fungovat i ve náročných situacích. Méně nároční jezdci mohou ovšem být stejně spokojeni i s výrazně levnějšími brzdami ráfkovými.
Kolo s kvalitními komponenty obstojí v každé situaci, iStock / Graham McKerrell
Velmi často se ve specifikacích produktu setkáte i s parametrem odpružení vidlice. Na komfort při jízdě má mnohdy ještě větší vliv než rám, proto byste mu rozhodně měli věnovat svou pozornost. I v tomto případě je výběr poměrně široký:
Elastomer – kaučuková hmota schopná vracet se do původního tvaru, u nejlevnějších
Vzduchové tlumiče – nižší cena, snadné nastavení dle požadavků jezdce, lepší stabilita
Pružinové tlumiče – vyšší cena, pro náročnější závodní jezdce
Nášlapné pedály
Jedná se o speciální pedály, které vám umožní šlapání i při jízdě z kopce. Jsou vhodné zejména pro pravidelné sportovce. Tyto pedály však vyžadují používání speciální obuvi a jsou cenově náročnější. Jízda je však efektivnější a kolo lépe ovladatelné.
Nejvýznamnější značky
S nástupem jarních měsíců se snaží na vlně zájmu o jízdní kola svézt i supermarkety a další obchody, kterou se jinak jejich prodeji nevěnují. Jestliže vás zde zaujal extrémně levný model, jehož výrobce slibuje užití nejlepších materiálů vůbec a prezentuje své dílo jako nejlepší dopravní prostředek pod sluncem, zpozorněte. S největší pravděpodobností se bude jednat jen o marketingové kličky. Ještě předtím, než začnete vůbec o jeho pořízení uvažovat, ověřte si renomé výrobce. Nenajde-li vám vyhledávač vůbec nic, dejte ruce pryč.
Naproti tomu návštěvou specializované prodejny nezkazíte nic. Standardně jsou zde vystaveny značkové kusy, jejichž výrobci dbají na své dobré jméno a snaží se svá mistrovská díla neustále vylepšovat. Mezi ověřené společnosti řadíme kupříkladu Apache, Author, Bergamond, Cannondale, Cube, Dema, Kross, Lapierre, Leader Fox, Maxbike, Scott. Uvedená jména představují jen zlomek všech poctivých firem na trhu.
Cena
Jako vždy se i u problematiky horských kol podíváme závěrem na zoubek cenám. Nákup bicyklu rozhodně není nejlevnější záležitostí, zejména pokud chcete překonávat náročný terén a očekáváte dlouhou životnost. Vlastnosti vámi zvoleného produktu jsou ovšem přímo úměrné množství investovaných peněz. Můžete tedy očekávat, že čím více zaplatíte, tím pohodlnější a bezpečnější vaše jízda.
Na trhu jsou k mání tisíce různorodých modelů od desítek poctivých výrobců. Na základě analýzy trhu se nám podařilo identifikovat dokonce čtyři cenová pásma, do nichž je lze snadno zařadit:
Hledáte vhodné horské kolo pro svou ratolest? Patříte sami k mně náročným jezdcům, kteří si chtějí občas užít jízdu nezpevněnými místy? Přichystejte si částku do 10 000 korun a budete spokojeni. Rám bývá proveden z hliníku, vyznačujícího se nízkou hmotností, pozor však na prudké nárazy. Nezbude vám než se spokojit s 26palcovou velikostí kol. Valná většina dostupných modelů nabízí odpruženou vidlici, která pomáhá zásadním způsobem tlumit případné nárazy.
10 000−20 000 Kč
V nižší střední třídě již dominují bicykly určené dospělým osobám, dětská kola postupně ustupují do pozadí. Stále přetrvává rám vyrobený z hliníku, avšak u horní hranice intervalu již nezřídka naleznete i karbon. Doporučujeme si však řádně ověřit úroveň jeho zpracování a celkovou kvalitu. Poměr 26“ a 29“ kol je již vcelku vyvážený, takže záleží na osobních preferencích. Jestliže se jízdou na kole trávíte velké množství času, ale stále se jedná spíše o jednodenní výlety, budete se zástupcem této skupiny spokojeni.
20 000−50 000 Kč
Pomalu, ale jistě vstupujeme do tříd určených náročným jezdcům a poloprofesionálům. Pokud byste rádi s přáteli vyrazili na několikatýdenní túru po Evropě, jste na správném místě. Za základ považujeme vysoce odolnou karbonovou konstrukci. Čím více se blížíme hranici 50 000 korun, tím větší je pravděpodobnost setkání s luxusním titanovým rámem. Dražší kola se též pyšní celkovým odpružením, napomáhajícím zcela eliminovat jakékoliv vibrace a nárazy. Oproti předcházejícím skupinám se mnohem více prosazují 29palcová kola. Díky tomu zůstanete pevně v sedle i při jízdě opravdu velmi náročným terénem.
Plánujete se zúčastnit terénního závodu amatérských nebo profesionálních jezdců? Jistě se budete poohlížet v nejvyšší kategorii. Vysoce jakostní titan se postará o obrovskou odolnost, a přitom rozumnou hmotnost rámu, přičemž celý bicykl bude dokonale odpružen. Díky tomu uspoříte velké množství energie. Za samozřejmé považujeme 29“ kola. Zaplatíte-li za pořízení horského kola více než 50 000 korun, budete právem očekávat luxusní vlastnosti. Buďte si jisti, že je dostanete a nezastaví vás ani hory, lesy nebo bažiny.
Otázky a odpovědi
Jaké příslušenství ke kolu přikoupit?
Tím základním je pochopitelně cyklistická helma, která Vás ochrání při případných pádech. Větší uživatelský komfort z jízdy budete mít díky cyklistickým kalhotám. Mnoho užitečných funkcí můžete využít díky cyklopočítači.
Jak vybrat horské kolo?
Jste-li rekreačními jezdci, sáhněte po typu trail, jestliže plánujete i výjezd náročnějšími místy, doporučujeme zvolit druh Enduro. Cross-country a Downhill ocení spíše jen skupiny nadšenců věnujících se náročným odvětvím cyklistického sportu.