Houpací vak

Houpací vak pro každého.

ca. 3 500 CZK
ca. 1 100 CZK
ca. 1 900 CZK
ca. 2 800 CZK

Jak vybrat houpací vak

 • Houpací vak je určený především pro miminka a děti, existují však i modely pro dospělé.
 • Rozdělujeme je podle velikosti. V nabídce najdete vaky ve velikostech S – L.
 • Houpací vak můžete umístit kdekoliv, důležitý je však pevný materiál, ke kterému budete vak připevňovat.
 • Vybírat můžete jak z jednobarevných variant, tak i z různých motivů, jako jsou puntíky, květiny apod.
 • Pořizovací cena houpacího vaku se pohybuje v rozmezí 1 000 – 5 000 Kč.

Typy

Houpací vak je vhodný prakticky pro každého. Využívat ho mohou miminka, větší děti, dospívající i dospělí. Můžeme je rozdělit na několik typů, a to podle věku a nosnosti.

Houpací vak S

Tento typ vaku je určený pro miminka a batolata do 15 kg. Působí vlastně jako uzavřený prostor, který zabraňuje smyslovému přetížení miminka podobně jako košík na miminko. Děťátko leží ve vaku většinou na molitanové matraci, která by se měla přizpůsobit jeho tělíčku a tvaru hlavičky.

Závěsný
La Siesta Závěsný vak Joki Outdoor 35 nemo

Houpací vak M

Tato kategorie je určena pro děti od 3 let. Maximální nosnost je 50 kg. Houpátko je pro dítě bezpečnou, hravou a skvělou formou odpočinku. Mohou si s ním vyhrát i děti od 1,5 roku, ovšem do 3 let by měla být tato aktivita pod dozorem dospělého. Junior vak už připomíná svou konstrukcí jakési dětské křesílko.

Houpací vak L

Jedná se o typ houpacího vaku, který ocení i dospělí. Spíše než vak už je to houpací křesílko. Jeho nosnost je okolo 120 kg pro jednotlivce a v případě, že se chcete houpat společně s vaším dítkem, můžete si pořídit variantu, která unese až 140 kg.
Pojďme si tyto údaje shrnout do stručné a přehledné tabulky.

Velikost vaku Věk Nosnost
S 0 – 3 roky do 15 kg
M 3 – 13 let do 50 kg
L Od 13 let do 120 – 140 kg

Umístění

Závěsný vak můžete umístit jak v interiéru, tak i v exteriéru. Ať už se rozhodnete, že se vaše dítě bude houpat ve svém pokoji nebo například v malebném koutku na zahradě, vždy dbejte na to, aby byl materiál, ke kterému budete vak připevňovat pevný. Houpací vak můžete připevnit do betonu, cihel, dřeva nebo například sádrokartonu.

Dostupný
Primabag Ideal zelená

Víte, že…?

Houpání intenzivně stimuluje centrum rovnováhy. Jedná se o jednu z nejpřirozenějších pohybových aktivit malých dětí. Centrum rovnováhy při houpání zásobuje vyvíjející se mozek dítěte velkým množstvím impulzů a podporuje tak růst nových nervových spojů a rozvíjí inteligenci.

Rozměry

Rozměry konkrétního vaku by měl vždy uvádět výrobce.

 • U modelů pro miminka se rozměry pohybují většinou okolo 110 cm výška x 60 cm šířka.
 • Pro větší děti se často setkáte s rozměrem 150 x 80 cm.
 • Houpací vaky pro dospělé mohou mít délku vaku až 140 cm.
Pro děti
JOKI – modrý 67112

Design

Houpací vak bude vypadat krásně jak ve vašem interiéru, tak i na zahradě. Většinou se totiž jedná o jednobarevné textilní vaky s dřevěnou konstrukcí. Kombinace jednobarevné látky a dřeva vypadá elegantně, zároveň však ke spokojenosti vašeho dítěte můžete zvolit i výraznější barvu, jako je sytě oranžová nebo například modrá. Není problém pořídit vašemu dítěti také vak, který bude vyroben z látky s květinami nebo puntíky.

Výrobci a ceny

Při výběru houpacího vaku byste měli myslet také na kvalitu výrobku, kterou vám zajistí osvědčený výrobce. V dnešní době se na trhu pohybuje spousta značek, které houpací vaky vyrábějí. Ne všechny jsou však kvalitní a vhodná pro děti a miminka. Mezi výrobce, kteří jsou v tomto oboru jedničkou, patří například společnost La siesta nebo Hojdavak.

 • Za kvalitu se platí, a to i v tomto případě. Pokud vám postačí obyčejný houpací vak, který vaše dítě využije pouze příležitostně, zaplatíte za něj okolo 1 000 Kč.
 • Jestliže chcete využívat vak pro vaše miminko, větší dítě nebo pro vás pravidelně, investujte do kvality. Výrobky pro miminka pořídíte mezi 2 000 – 3 000 Kč.
 • Pro větší děti a dospělé se cena vyšplhá většinou na částku 3 000 – 5 000 Kč.
S polštářkem
La Siesta Joki růžová/fialová

Otázky a odpovědi

Může se houpací vak pro miminka využívat i na noční spánek?

Ne. Houpací vak je určený pro denní spaní či uspávání miminek. Nenahrazuje však dětskou postýlku pro noční spánek. Pokud chcete vak použít v noci, měli byste tak učinit pouze za výjimečných situací, kdy miminko pláče a nemůže klidně spát. Myslete také na to, že je třeba mít miminko neustále na očích z důvodů bezpečnosti.

Může spát miminko také ve velikosti vaku L?

Tato velikost je primárně určena k relaxaci dospělých a větších dětí. Jestliže se ale rozhodnete využívat ho i pro miminko, uvědomte si, že tato varianta nemá pružinu, která zajišťuje oblíbené houpání nahoru a dolů. Při použití pro kojence doporučujeme zakoupit matraci a vložit ji do vaku.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Martina Oborná

About the Author

About the Author

Už během studia vysoké školy jsem našla oblibu v psaní seminárních prací. Vždy mě bavilo dozvídat se nové a nové informace, které jsem pak prostřednictvím svých prací mohla posílat dál. Moje hlavní profese je učitelka v mateřské škole. Během mateřské dovolené, jsem začala i s copywritingem. Copywriter pro mě byla jasná volba. Momentálně zpracovávám články na témata, která se týkají různých produktů. Jsem ráda za jakékoliv zadání, protože se vždy dozvím něco nového. Nejblíže jsou mi ovšem témata, která se týkají dětí, bydlení a péče o zdraví i o tělo.