Nejlepší houpací vaky 2024 a jak vybrat

Houpací vak pro každého.

Autorka: Martina Kopřivová | Aktualizováno: Červenec 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
La Siesta Joki s uchycením 33dolphy

Jak vybrat houpací vak

 • Houpací vak je určený především pro miminka a děti, existují však i modely pro dospělé.
 • Rozdělujeme je podle velikosti. V nabídce najdete vaky ve velikostech S – L.
 • Houpací vak můžete umístit kdekoliv, důležitý je však pevný materiál, ke kterému budete vak připevňovat.
 • Vybírat můžete jak z jednobarevných variant, tak i z různých motivů, jako jsou puntíky, květiny apod.
 • Pořizovací cena houpacího vaku se pohybuje v rozmezí 1 000 – 5 000 Kč.

Houpací vak - náš výběr

La Siesta Joki s uchycením 33dolphy
Výrobce: La siesta
Houpací vaky: ano
Zobrazit více
Houpací vak La Siesta Joki s uchycením 33dolphy je určen pro děti od 3 let a disponuje nosností 80 kg. Vyroben z 100 % organické bavlny, polštář je z 100 % polyesteru. Váha výrobku činí 2,7 g, šířka 70 cm, výška 150 cm a délka lana 300 cm. Vhodná minimální výška pro zavěšení je 200 cm.
Zobrazit méně

Houpací vaky pro děti

Kondela Siesta růžová
Výrobce: Kondela
Použití: univerzální
Materiál polstrování: 65% bavlna, 35% polyester
Stojan: bez stojanu
Zobrazit více
Houpací vak Kondela Siesta ve variantě růžová s plameňákovým vzorem je vyroben ze 65% bavlny a 35% polyesteru. Rozměry jsou 70 cm v šířce, 70 cm v hloubce a 150 cm výšky. Maximální nosnost je 80 kg a váha vaků 1,2 kg. Dodáván bez stojanu.
Zobrazit méně
Potenza MILO KOKON modrý
Výrobce: POTENZA
Použití: univerzální
Materiál polstrování: 100% bavlna
Stojan: bez stojanu
Dětská: ano
Zobrazit více
Houpací vak Potenza MILO KOKON modrý je vyroben z 100% bavlny a má nosnost 100 kg. Sedák má průměr 70 cm a lze jej vyjmout a umýt. Vak má délku 150 cm a je vhodný do interiéru i exteriéru. Uchycení ke stropu či stojan není součástí balení. Záruka: 24 měsíců.
Zobrazit méně
Zobrazit kompletní nabídku Houpací vak

Jak vybrat houpací vak

Typy

Houpací vak je vhodný prakticky pro každého. Využívat ho mohou miminka, větší děti, dospívající i dospělí. Můžeme je rozdělit na několik typů, a to podle věku a nosnosti.

Houpací vak S

Tento typ vaku je určený pro miminka a batolata do 15 kg. Působí vlastně jako uzavřený prostor, který zabraňuje smyslovému přetížení miminka podobně jako košík na miminko. Děťátko leží ve vaku většinou na molitanové matraci, která by se měla přizpůsobit jeho tělíčku a tvaru hlavičky.

Houpací vak M

Tato kategorie je určena pro děti od 3 let. Maximální nosnost je 50 kg. Houpátko je pro dítě bezpečnou, hravou a skvělou formou odpočinku. Mohou si s ním vyhrát i děti od 1,5 roku, ovšem do 3 let by měla být tato aktivita pod dozorem dospělého. Junior vak už připomíná svou konstrukcí jakési dětské křesílko.

Houpací vak L

Houpací vak
La Siesta Joki s uchycením 33dolphy

Jedná se o typ houpacího vaku, který ocení i dospělí. Spíše než vak už je to houpací křesílko. Jeho nosnost je okolo 120 kg pro jednotlivce a v případě, že se chcete houpat společně s vaším dítkem, můžete si pořídit variantu, která unese až 140 kg.

Houpací vak v pokoji

Houpací vak využijete i při houpání v interiéru., iStock / Kredit:Taking photos everywhere of nature, people, landscapes and different subjects on the way.


Pojďme si tyto údaje shrnout do stručné a přehledné tabulky.

Velikost vakuVěk Nosnost
S0 – 3 rokydo 15 kg
M3 – 13 letdo 50 kg
LOd 13 letdo 120 – 140 kg

Umístění

Závěsný vak můžete umístit jak v interiéru, tak i v exteriéru. Ať už se rozhodnete, že se vaše dítě bude houpat ve svém pokoji nebo například v malebném koutku na zahradě, vždy dbejte na to, aby byl materiál, ke kterému budete vak připevňovat pevný. Houpací vak můžete připevnit do betonu, cihel, dřeva nebo například sádrokartonu.

Víte, že…?

Houpání intenzivně stimuluje centrum rovnováhy. Jedná se o jednu z nejpřirozenějších pohybových aktivit malých dětí. Centrum rovnováhy při houpání zásobuje vyvíjející se mozek dítěte velkým množstvím impulzů a podporuje tak růst nových nervových spojů a rozvíjí inteligenci.

Rozměry

Houpací vaky pro děti
Kondela Siesta růžová

Rozměry konkrétního vaku by měl vždy uvádět výrobce.

 • U modelů pro miminka se rozměry pohybují většinou okolo 110 cm výška x 60 cm šířka.
 • Pro větší děti se často setkáte s rozměrem 150 x 80 cm.
 • Houpací vaky pro dospělé mohou mít délku vaku až 140 cm.

Design

Houpací vak bude vypadat krásně jak ve vašem interiéru, tak i na zahradě. Většinou se totiž jedná o jednobarevné textilní vaky s dřevěnou konstrukcí. Kombinace jednobarevné látky a dřeva vypadá elegantně, zároveň však ke spokojenosti vašeho dítěte můžete zvolit i výraznější barvu, jako je sytě oranžová nebo například modrá. Není problém pořídit vašemu dítěti také vak, který bude vyroben z látky s květinami nebo puntíky.

Žena sedí v zeleném houpacím vaku

Houpací vaky jsou k sehnání v mnoha designech, iStock / :Nicolas Ivan Gentili

Výrobci a ceny

Při výběru houpacího vaku byste měli myslet také na kvalitu výrobku, kterou vám zajistí osvědčený výrobce. V dnešní době se na trhu pohybuje spousta značek, které houpací vaky vyrábějí. Ne všechny jsou však kvalitní a vhodná pro děti a miminka. Mezi výrobce, kteří jsou v tomto oboru jedničkou, patří například společnost La siesta nebo Hojdavak.

 • Za kvalitu se platí, a to i v tomto případě. Pokud vám postačí obyčejný houpací vak, který vaše dítě využije pouze příležitostně, zaplatíte za něj okolo 1 000 Kč.
 • Jestliže chcete využívat vak pro vaše miminko, větší dítě nebo pro vás pravidelně, investujte do kvality. Výrobky pro miminka pořídíte mezi 2 000 – 3 000 Kč.
 • Pro větší děti a dospělé se cena vyšplhá většinou na částku 3 000 – 5 000 Kč.

Otázky a odpovědi

Může se houpací vak pro miminka využívat i na noční spánek?

Ne. Houpací vak je určený pro denní spaní či uspávání miminek. Nenahrazuje však dětskou postýlku pro noční spánek. Pokud chcete vak použít v noci, měli byste tak učinit pouze za výjimečných situací, kdy miminko pláče a nemůže klidně spát. Myslete také na to, že je třeba mít miminko neustále na očích z důvodů bezpečnosti.

Může spát miminko také ve velikosti vaku L?

Tato velikost je primárně určena k relaxaci dospělých a větších dětí. Jestliže se ale rozhodnete využívat ho i pro miminko, uvědomte si, že tato varianta nemá pružinu, která zajišťuje oblíbené houpání nahoru a dolů. Při použití pro kojence doporučujeme zakoupit matraci a vložit ji do vaku.
Zobrazit kompletní nabídku Houpací vak