5 nejlepších hrazd do zdi 2023
Nechcete se při cvičení mačkat ve fitku? Není problém.
Jak vybrat hrazdu do zdi
- Hrazda do zdi má několik různých podob, každá tyč je nějakým způsobem specifická.
- U hrazdy do zdi je velmi důležité sledovat její nosnost.
- Správně umístit hrazdu není nic složitého. Důležité je řídit se hlavně tím, abyste při cvičení neměli pokrčené nohy.
- Abyste měli doma kvalitní hrazdu na zeď, věnujte pozornost výrobnímu materiálu.
Hrazda do zdi




Jak vybrat hrazdu do zdi
Typy hrazd do zdi
Pod pojmem hrazda si mnoho lidí představí jen tyč upevněnou do zdi. Ale to nemusí být úplně pravda. Sportovci, jenž na hrazdě cvičí v posilovně, nebo kdesi venku na tyči, vědí, že existuje mnohem více druhů, na kterých lze provozovat mnohem více cviků a zapojit tak o to víc svalů.
- Rovná tyč
- Tyč se zahnutými kraji
- Tyč se zahnutými okraji a dalšími úchopy
- Multifunkční hrazda s dvěma tyčemi, mezi nimiž je možnost více úchopů
- Dlouhá hrazda s možností uchycení TRX
Každá výše uvedené hrazda má své výhody i nevýhody, což už je patrné z jejich rozdělení do jednotlivých typů. Nejméně místa zabírá hrazda obyčejná, jelikož vám nikde netrčí žádný jiný úchop. Není však výjimkou i služba hrazdy na míru, chcete-li mít hrazdu do zdi podle svých představ.
Nosnost
U hrazdy do zdi je velmi důležité sledovat její nosnost. Hlavně tehdy, když plánujete cvičit i s činkami či jinou zátěží. Hrazdy obecně mají nosnost kolem 150 kg, nicméně u multifunkčních verzí můžete čekat nosnost až 250 kg.
Ovšem pořád pamatujte na to, že než nosnost samotné hrazdy je i důležité znát kvalitu vašich zdí tak, abyste do ní hrazdu bez problémů mohli přišroubovat a nebát se na ni zavěsit.
Víte, že…?
Jestli se vám nechce vrtat do zdi a máte doma např. žebřiny, podívejte se v obchodech po závěsných hrazdách. Jen je důležité sledovat šířku příčky žebřin.
Vzdálenost od zdi
Správně umístit hrazdu není nic složitého. Důležité je řídit se hlavně tím, abyste při cvičení neměli pokrčené nohy. Nevýhodou v některých domácnostech může být to, když na hrazdě do zdi cvičí více členů.
- Levnější hrazdy se na zeď připevní a již není možné s nimi jakkoliv dále hýbat.
- Ovšem drahé modely poskytují i možnost upravit si výšku dle potřeby.
Když se teď rozhlížíte po místnosti a říkáte, že místo máte, ale je moc blízko rohu, což při cvičení může překážet, měli byste zvážit rohový typ hrazdy do zdi.
Víte, že…?
Pro někoho méně zručného může být montáž složitá. Proto, pokud ve svém okolí nemáte někoho šikovného, lze využít i služby některých prodejců, kteří vám to přivezou i namontují.
Materiál a spoje
Abyste měli doma kvalitní hrazdu na zeď, věnujte pozornost výrobnímu materiálu. Cokoliv, co není vyrobeno z oceli, dejte stranou. S takovým materiálem nikdy nebudete mít jistotu vysoké nosnosti. Dalším ukazatelem kvality hrazdy do zdi jsou její spoje. Při výběru se setkáte se spoji pevně svařenými k sobě, nebo s montovanými a spojenými šrouby.
- Pevné spoje: Kvalitní pevný spoj je hladký, nikde nic nevyčnívá a z hlediska pevnosti se na něj můžete bez obav spolehnout.
- Šroubovaný spoj: Jednotlivé části hrazdy do zdi, které jsou k sobě spojené za pomoci šroubů, mohou při zátěži vydávat nepříjemné zvuky a prohýbat se. To vám určitě pocit bezpečí nepřidá.
Nejznámější značky
Značka | Popis |
---|---|
FUBO: | Česká firma, která nabízí produkty do posiloven. V Hradci Králové mají dokonce svoji vlastní posilovnu, kde si přímo jejich zboží můžete vyzkoušet. Věnují se rovněž i zakázkové výrobě. Dokážou tedy splnit i některá vaše přání. |
inSPORTline: | V České republice velmi známá značka, kterou propaguje několik sportovců. Výrobci si zakládají na kvalitním provedení a svým zákazníkům poskytují prodlouženou záruku až na 10 let. |
WOclub: | České produkty, které najdete i na mnoha workoutových hřištích v Evropě. Zabývají se výrobou strojů, jenž se využívají pro cvičení s vlastní vahou těla. |
Cena
Po prostudování všech výše uvedených parametrů se pojďte podívat ještě na poslední, kterým je cena. Cenu ovlivňuje mnoho faktorů. Tou hlavní je však velikost hrazdy na zeď.
Cena do 1 000 Kč
Nejlevnější hrazdy na zeď nejsou ničím zvláštní. Opravdu se jedná jen o jednoduchou a rovnou tyč. Jejich nosnost se pak pohybuje kolem 150 kg a spoje bývají často spojené šrouby.
Cena od 1 000 Kč do 3 000 Kč
Mnohem kvalitnější, ať základní či hrazdu do zdi s dalšími úchyty, pořídíte ve střední cenové kategorii. Nezapomeňte před koupí zkontrolovat spoje. Nosnost očekávejte kolem 200 kg.
Cena nad 3 000 Kč
Poslední cenová třída již nabízí profesionální modely hrazdy na zeď s mnoha dalšími úchopy, včetně protiskluzového potahu a nastavitelnou výškou hrazdy na zeď.
Otázky a odpovědi
Proč mít hrazdu do zdi?
Jak vybrat hrazdu do zdi?
Různé typy produktů porovnejte zde.