Nejlepší ifaky 2024 a jak vybrat

Autorka: Klára Machátová | Aktualizováno: Duben 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
IFAK Tasmanian Tiger kapsa první pomoci Head Rest černá

Jak vybrat IFAK

 • IFAK je de facto osobní lékárnička, která je ale původně určena pro bojové podmínky. Lze ji však využít i pro civilní potřeby a to zejména v náročnějších situacích
 • Při výběru IFAKu je vhodné se zaměřit na jeho pouzdro. To by mělo být kvalitně zpracované, obsah v něm přehledný. Důležité jsou prvky jako systém Ripp-Off nebo možnost jeho označení.
 • Obsah IFAKu tvoří kvalitní vybavení potřebné pro ošetřování závažných poranění.

IFAK - náš výběr

IFAK Tasmanian Tiger kapsa první pomoci Head Rest černá
Výrobce: Tasmanian tiger
Rozměry: 19 x 14 x 5 cm
Zobrazit více
IFAK Tasmanian Tiger Head Rest, taktická autíčková lékárnička, se připevňuje na opěrku hlavy pomocí dvou pásků. Vybavena je nosným dílem s Velcro panelem a výsuvným dílem pro uložení zdravotnického materiálu. Je kompatibilní s MOLLE systémem, rozměry jsou 19 cm x 14 cm x 5 cm, váha 250 g.
Zobrazit méně
Blizzard IFAK - termoizolační přikrývka do IFAKu
Výrobce: PerSys Medical
Hmotnost: 150 g
Zobrazit více
Blizzard IFAK je termoizolační přikrývka s rozměry 198 cm x 117 cm. Je vyrobena z patentovaného materiálu Reflexcell s trojitými vrstvami pro odolnost vůči větru a vodě. Obsahuje kapesní balení o rozměrech 15 cm x 12 cm x 4 cm a váží 150 g. Vyžaduje jednorázové použití.
Zobrazit méně
Tasmanian Tiger Medic sumka IFAK Pouch S Mk II multicam
Zobrazit více
Tasmanian Tiger IFAK Pouch S Mk II multicam je zdravotnická taška navržená pro rychlé použití. Je vybavena odnímatelným panelem, který umožňuje individuální uspořádání obsahu. Taška má rychle otevíratelný zip a popruhy ve dvou barvách. Je vyrobena z CORDURA® 700 den, váží 190 g a má rozměry 15 x 15 x 5 cm.
Zobrazit méně
IFAK TRAUMA kit - vybavený IFAK coyote hnědá
Výrobce: Fox Outdoor
Značka: Fox Outdoor
Zobrazit více
IFAK Trauma Kit obsahuje řadu základních prvků pro první pomoc, včetně taktického škrtidla, hemostatické gázy Chitogauze XPro, dekompresní jehly, hrudní chlopně, taktického tlakového obvazu, kompresní gázy a další. Součástí je také univerzální taktické pouzdro FOX, vyrobené z taktického polyesteru RN 99598 a #Cordura Denier na vnější straně, s rozměry přibližně 20x17x10 cm a váhou 360g.
Zobrazit méně

IFAKY Mil-Tec

Mil-Tec Ifak Laser Cut lékárnička kompletní černá
Výrobce: Mil-Tec
Značka: Mil-Tec
S náplní: ano
Mil-Tec Ifak Laser Cut lékárnička černá prázdná
Výrobce: Mil-Tec
Zobrazit více
Mil-Tec Ifak Laser Cut je lékárnička s jednokomorovou kapsou a pružnými úchyty pro zdravotnické doplňky. Její "Clam Shell" konstrukce umožňuje otevření skrze boční zipy a rychlý přístup k obsahu. Mohou být upevněny na opasek, vestu nebo batoh díky panelu na suchý zip a popruhům s druky.
Zobrazit méně
Mil-Tec IFAK Pouzdro na lékárničku hnědé
Výrobce: Mil-Tec
Rozměry: 22 x 16 x 7 cm
Zobrazit více
Mil-Tec IFAK je pouzdro na lékárničku od německé firmy Mil-Tec. Pouzdro je navrženo pro jednoduché a rychlé rozepnutí. Prostor vnitř pouzdra umožňuje uložení zdravotnických potřeb, jako obvazy, gázy nebo náplasti. Zdravotnické potřeby nejsou součástí tohoto produktu.
Zobrazit méně
Mil-Tec Ifak Laser Cut lékárnička kompletní Dark Coyote
Výrobce: Mil-Tec
S náplní: ano
Rozměry: 16 x 7 x 21.5 cm

Stehenní IFAKY

Elite Bags Quckaid's stehenní Ifak černá
Výrobce: Elite Bags
Zobrazit více
Stehenní IFAK Quickaid's od Elite Bags, s rozměry 10 cm × 21 cm × 20 cm a váhou 530g, má rozšířený prostor pro zdravotnické vybavení. Disponuje dvojitým upevněním (pas/noha), protiskluzovými pásky a plně otevíratelnými skrytými zipy. Vnitřní prostor zahrnuje kapsy a elastické poutka. Barvy: černá, červená, hnědá. Produkt je prodáván bez výbavy.
Zobrazit méně
Zobrazit kompletní nabídku IFAK

Jak vybrat IFAK

IFAK není klasická lékárnička

Individual First Aid Kit neboli IFAK je osobní lékárnička, která obsahuje vybavení, které vychází ze zkušeností v bojových podmínkách. Oproti klasickým lékárničkám tedy obsahuje vše potřebné pro ošetření závažných zranění, mezi která patří např. masivní krvácení, poranění hrudníku nebo neprůchodnost dýchacích cest. Tento typ lékárničky je samozřejmě možný pořídit i pro civilní využití. Základem je znát všechny položky uvnitř a umět je také použít.
IFAK je vhodné mít po ruce např. v následujících případech:

 • Při provádění adrenalinových sportů – (např. paragliding, horolezectví atd.)
 • Při práci s nebezpečnými nástroji – může se jednat o různé frézy, motorové pily apod.; základem jsou vhodné ochranné pomůcky, ale i přesto může docházet k závažným poraněním
 • Na střelnici – každý držitel zbrojního průkazu musí vědět, jak bezpečně zacházet se zbraní stejně tak by měl mít základy ze zdravovědy
 • V autě – autolékárnička patří do povinné výbavy každého automobilu, nicméně je vhodné zvážit, zda její obsah je dostačující v případech těžkých nehod
Muž držící polní lékárničku

IFAK se od klasické lékárničky liší vzhledem i výbavou, iStock / Aleksey Matrenin

Jak vypadá pouzdro IFAKu

Kvalitní pouzdro představuje základ každé lékárničky. Mělo by být dostatečně velké, aby pojmulo všechno potřebné vybavení a zároveň umožňovalo dobrou organizaci svého obsahu. V případě IFAKu je možné se setkat s tzv. systémem Rip-Off, který umožňuje jeho snadné oddělení od zbytku vybavení. Díky tomu je lékárnička okamžitě připravená k použití. Důležitým prvkem je možnost označení pouzdra. Toto slouží k případné identifikaci lékárničky v ostatním vybavení ve chvíli, kdy ji bude nucen použít někdo jiný. IFAK lze zpravidla připnout na opasky, mohou mít odepínací popruh.

Co by měl IFAK obsahovat

Položek, které může IFAK obsahovat je celá řada. Při zřizování této lékárničky je vhodné promyslet jednotlivé položky. Vždy by měla obsahovat vše potřebné pro případ závažných zranění. Mezi vhodné pomůcky patří:

 • Trauma nůžky – jsou zcela bezpečné pro pacienta; umí přestřihnout tvrdší materiály i tlustší tkaninu; zpravidla se používají k zajištění přístupu ke zranění (uvolnění oděvu, obuvi atd.)
 • Vojenský turniket (taktické škrtidlo) – umí efektivně zastavit tok krve do končetin; je vysoce účinný a díky dostatečné šířce také bezpečnější než klasické pryžové škrtidlo; použití je snadné a lze ho aplikovat i sám na sebe
 • Tlakový obvaz (tzv. Izraelák) – v současné době je běžně dostupný pro civilní použití; snadno se s ním manipuluje; součástí bývá plastová pomůcka nebo spona, díky které lze vyvinout větší tlak na ránu a tím zvýšit jeho efektivitu
 • Kompresní gáza – vhodný doplněk tlakového obvazu; sterilní tkanina z vysoce savých materiálů; lze ji aplikovat do rány nebo použít k jejímu převazu; vhodná je pro prvotní ošetření znečištěných ran
 • Hemostatická gáza – skládaný sterilní obvaz obsahující reaktivní látku zastavující krvácení; vhodná u velmi silných krvácivých stavů, kde nelze použít škrtidlo ani turniket
 • Vybavení pro ošetření poranění hrudníku – patří sem zejména kvalitní hrudní krytí nebo dekompresní jehla
 • Termofolie – brání rychlé ztrátě tělesné teploty zejména v chladných měsících roku; jsou skladné a velmi účinné
 • Ochranné pomůcky – součástí by vždy měly být kvalitní nitrilové rukavice nebo resuscitační maska s ventilem
IFAK
IFAK Tasmanian Tiger kapsa první pomoci Head Rest černá

Vzhledem k tomu, že se jedná o osobní lékárničku, je vždy vhodné obsah přizpůsobit vlastním potřebám a preferencím. Veškeré vybavení musí osoba, které lékárnička patří, umět správně použít.

Vybavení IFAKVybavení autolékárnička
Trauma nůžkyNůžky
Taktické škrtidloŠkrtící pryžové obinadlo
Tlakové obvazy, kompresní gáza, hemostatická gázaHotové obvazy s 1 nebo 2 polštářky, náplast v cívce
Izotermická fólieIzotermická fólie
Nitrilové rukavicePryžové rukavice

Víte, že…?

Poskytnutí první pomocí je zpravidla vždy stresující záležitostí. Pro efektivní a rychlé jednání byly vymyšleny mnemotechnické pomůcky. IFAK by měl být sestavený tak, aby ošetření mohlo proběhnout podle algoritmu MARCHE (Massive hemorhage – masivní krvácení; Airway – dýchací cesty; Respiratory – respirace, dýchání; Circulation – oběh; Head – hlava; Exposure/Evacuation – obnažení / evakuace.

Muž se zraněnou rukou

IFAk by neměl chybět milovníkům trampování, iStock / Vadym Plysiuk

Otázky a odpovědi

Jak vybrat IFAK?

IFAK je lékárnička, která by měla obsahovat vše potřebné pro ošetření závažných poranění. Její obsah lze přizpůsobit osobním požadavkům. Zaměřit se lze na provedení obalu.

V čem se IFAK liší od běžných lékárniček?

Běžné lékárničky jsou vybaveny tak, aby na základě jejich obsahu mohla být ošetřena méně závažná, život neohrožující poranění. IFAK je osobní lékárnička původně určená pro bojové účely a tomu je uzpůsobený i její obsah.
Zobrazit kompletní nabídku IFAK