Nejlepší indukční cívky 2024 a jak vybrat

Zapalovací cívka do auta.

Autor: Michal Pavlíček | Aktualizováno: Duben 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
cívka indukční zapalování s kabelem a fajfkou - CPI

Jak vybrat indukční cívku

  • Indukční cívky jsou velmi důležitou součástí klasických motorů v automobilech.
  • Každé vozidlo vyžaduje konkrétní indukční cívku, která je vhodná pro daný typ motoru.
  • Indukční cívka se používá ke vznícení směsi a nastartování vozidla.

Indukční cívka - náš výběr

zapalovací indukční cívka MINIBIKE, POCKETBIKE, MINICROSS 2T 49 ccm
Zobrazit více
Indukční cívka pro minibike, pocketbike a minicross s 2T 49 ccm motorem slouží ke správnému zapalování směsi paliva a vzduchu. Tento typ cívky je určen pro dětské čtyřkolky s objemem motoru 49cc. Výrobek se zabývá řádným spouštěním motoru a zajišťuje optimální výkon při jízdě.
Zobrazit méně
zapalovací indukční cívka SUZUKI , YUKI 125/200/250 SM,TR,MANXMAN
přečíst recenzi
Zobrazit více
Tato indukční cívka se používá pro SUZUKI GN 125 a různé modely YUKI, včetně 125/200/250 SM, TR a MANXMAN. Obsahuje kabel se 2 konektory (černý) a je označena pro snadné porovnání s obrázkem. Kompatibilní s řadou ročníků a verzí těchto motocyklů.
Zobrazit méně
zapalovací,indukční cívka s kabelem a fajfkou 50/125 139QMB/QMA GY6 - dva konektory
přečíst recenzi
Zobrazit více
Indukční cívka s kabelem a fajfkou 50/125 139QMB/QMA GY6 je navržena pro motoři 2T i 4T a nabízí dvě konektory pro snadné připojení. Délka kabelu je 390 mm, což umožňuje pohodlnou instalaci na různé modely skútrů a motocyklů. Kompatibilní s řadou značek a modelů, uvedených v dodaném seznamu.
Zobrazit méně

Indukční cívky Jawa 50

zapalovací indukční cívka s fajfkou a držákem - 139 FMB/A,JAWA,TMEC,YUKI,ATV
Zobrazit více
Nabízí se indukční zapalovací cívka 4T s dvěma vývody a kulatým konektorem. Použitelná pro Jawa New Pionýr 50, Jawa Betka 50, Jawa Robby, Kentoya Twin shot, Yuki Quick 50, Hero Majestic, čínské Honda Monkey, Gorila, Dax, JINCHENG, Kingway Naked 50, Sachs MadAss 50, Shineray XY50 Q-2E a pitbike.
Zobrazit méně
Zobrazit kompletní nabídku Indukční cívka

Jak vybrat indukční cívku

Co je indukční cívka

Indukční cívka je někdy též nazývaná cívkou zapalovací a nachází se ve všech běžných automobilech, které spalují benzin či naftu. Indukční cívka přenáší napětí, které následně zapálí směs a dojde k nastartování motoru daného vozu. Dokáže totiž změnit napětí z běžných 12 voltů, a to klidně až na 50 tisíc voltů, které je v danou chvíli krátkodobě žádoucí.

Životnost cívky

Indukční cívka je v zásadně vcelku jednoduché zařízení, které vydrží velmi dlouhou dobu, aniž by vyžadovalo speciální údržbu. Zpravidla lze říci, že je potřeba výměna po najetí přibližně 70 tisíc kilometrů, což u průměrného motoristy vychází řekněme jednou za 4 roky. Při výměně je nutné dbát na správný model určený přesně nejen pro váš model vozidla, ale také jeho konkrétní motorizaci. Záměna za jiný typ indukční cívky může vést k problémům se zapalováním.

Zapalovací cívka pro spalovací motor automobilu

Indukční cívka je součástí běžných automobilů, iStock /

Typy

Indukční cívky se rozlišují na několik základních typů dle toho, jakým způsobem zapalují požadovanou směs. Jinými slovy se liší systém jejich provozu.

Rozdělená

Indukční cívka
cívka indukční zapalování s kabelem a fajfkou - CPI

Jedna indukční cívka zajišťuje spolupráci s více válci, což je standardní a dříve běžný systém. Dnes však již přežitý a vídaný jen ve starších vozech.

Dvojité zapalování

Vysoké napětí z jedné indukční cívky se stará o chod dvou zapalovacích svíček, které následně pracují synchronně s pohybujícími se písty. Jedná se o aktuálně velmi používaný systém, který je označován zkratkami DIS, nebo v případě modernizované verze jako DIS-COP.

Individuální

Indukční cívka v tomto případě pasuje přímo na zapalovací svíčku, což znamená, že jde o jednoduché ale účelné řešení, u kterého nejsou potřeba vysokonapěťové dráty. Tento systém nese označené COP.

Indukční cívky Jawa 50
zapalovací indukční cívka s fajfkou a držákem - 139 FMB/A,JAWA,TMEC,YUKI,ATV

Systém COP je přitom prozatím poměrně vzácný, avšak automobilky jej začínají preferovat. Ačkoliv působí na první pohled složitě, minimum komponentů jej předurčuje k dlouhé životnosti a především vcelku snadné výměně po nějakém čase či ujetých kilometrech. Opomenout nelze ani estetickou stránku, kdy v motorovém prostoru není všudy přítomná kabeláž. Taková skutečnost nahrává i tomu, že již nebudete muset řešit překousané kabely k zapalování například od kun.

Typ indukční cívkyPopis  
RozdělenáStandardní, dnes již méně používaná  
Dvojité zapalováníNejpoužívanější systém v současné době  
IndividuálníNejmodernější systém, spojení bez kabelů

Správný výběr

Při výběru vhodné indukční cívky je třeba se řídit několika klíčovými vlastnostmi tak, abyste zvolili tu správnou pro váš konkrétní vůz. Důležité je to z toho důvodu, že se indukční cívka nachází přibližně uprostřed celého zapalovacího okruhu a je tudíž citlivá na jakoukoliv odchylku. Příkladem budiž to, že když svíčka potřebuje více energie, než kolik je schopna cívka dodat, dojde k jejímu spálení.

Ideální je proto se řídit VIN kódem vašeho vozidla. Případně můžete ve specializovaném obchodě, kdy nevíte VIN číslo vašeho vozu, sdělit konkrétní

  • typ vašeho auta, rok výroby
  • konkrétní model
  • druh karoserie.
Indukční cívka
zapalovací,indukční cívka s kabelem a fajfkou pro skútry 50 - 125 ccm 139QMB/QMA GY6 125-150cm³ 152QMI/157QMJ (GY6 125-150) 4T

Když dodáte ještě konkrétní typ motoru, budete mít i tímto stylem vyhráno a vyberete vhodnou indukční cívku. Platí tedy osvědčené pravidlo, že čím více informací znáte, tím spolehlivěji vám pracovník prodejny dokáže poradit při výběru.

Víte, že…?

Indukční cívka je nesmírně důležitou součástí spalovacího motoru a je klíčové, aby byla vždy vybrána ta konkrétní pro daný druh vozidla a motorizaci.

Zapalovací cívka na bílém pozadí

Indukční cívku vybíreje s ohledem na typ Vašeho vozu, iStock / Ana-O

Ceny

Ceny indukční cívek se mohou poměrně výrazně lišit.

  • Často záleží na výrobci, kdy například méně známí výrobci vyrábějící mnoho druhů indukčních cívek dokáží cenu stlačit i pod hranici 100 Kč za jeden kus indukční cívky.
  • Pakliže si potrpíte na kvalitu, volte například značku Bosch, která rovněž produkuje indukční cívky, avšak jejich cena se pohybuje v řádech vyšších 100 Kč. Na druhou stranu se za vyšší cenu dočkáte delší životnosti dané indukční cívky.
  • Komplikovanější indukční cívky pro složitější zařízení mohou stát výrazně více a neměla by vás překvapit ani cena v řádech nižších 1000 Kč.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat indukční cívku?

Indukční cívka bývá výbavou vašeho automobilu a neměla by být po letech zaměňována za jiný typ. Je proto důležité zachovat identický typ pro správné zapalování svíček prostřednictvím indukční cívky.

Jak dlouho indukční cívka vydrží?

Indukční cívka je v dnešních vozech poměrně stálým prvkem, který nevyžaduje častý servis. Většinou vydrží několik let v závislosti na tom, kolik tisíc kilometrů ročně najdete. Obvyklá životnost se pohybuje kolem 70 tisíc kilometrů.
Zobrazit kompletní nabídku Indukční cívka