Nejlepší inhalátory pro děti 2024 a jak vybrat

Autorka: Klára Machátová | Aktualizováno: Červenec 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Norditalia MO-03 Ultrazvukový inhalátor
90 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat inhalátor pro děti

  • Inhalátory jsou vhodné pro děti každého věku. Používají se jak u chronických onemocnění jako např. astma, tak při alergiích nebo běžných onemocněních dýchacích cest. Dětské inhalátory se od běžných typů liší především svým vzhledem.
  • Stěžejním parametrem dětských inhalátorů je rozprašovací výkon, který má zásadní vliv na délku inhalace. Ta by v případě dětí neměla přesáhnout 15 minut, respektive čím kratší čas cyklus zabere, tím lépe.
  • Mezi další parametry patří velikost rozprašovaných částic nebo zásobníku. Před nákupem je vhodné si ověřit, jestli daný model má doplňky vhodné pro děti.

Inhalátor pro děti - náš výběr

Norditalia MO-03 Ultrazvukový inhalátor
přečíst recenzi
Výrobce: Norditalia
Typ: ultrazvukové
Zobrazit více
Inhalátor Norditalia MO-03 je určen pro inhalační léčbu a prevenci dýchacích onemocnění. Je lehký, snadno přenosný, s tichým chodem a napájením ze zásuvky nebo baterie. Nabízí možnost upevnění na postel, vytváří jemnou mlžinu léčiva a má LCD displej pro nastavení intenzity mlžiny a upozornění. Součástí balení jsou adaptér, hadice, masky a cestovní pouzdro.
Zobrazit méně
Norditalia Meganeb Plus Kompresorový inhalátor
přečíst recenzi
Výrobce: Norditalia
Typ: kompresorové
S regulací průtoku vzduchu: ano
Nástavce: na nos
S regulací velikosti částic: ano
Hlučnost: 55 db
Zobrazit více
Inhalátor Norditalia Meganeb Plus je kompresorový přístroj s možností volby dvou stupňů rozprašovacího výkonu prostřednictvím unikátní Neboplus ampule (0,2 ml/min a 0,62 ml/min). Umožňuje úpravu velikosti částic léčiva díky výměně plastových tryskových kloboučků a selektorů částic. Výrobek obsahuje nebulizační příslušenství, masky, nástavce, náustek, hadici a filtry. Vyrobeno v Itálii.
Zobrazit méně

Kompresorové inhalátory pro děti

Omron Inhalátor Nami Cat C303K
přečíst recenzi
Výrobce: Omron
Typ: kompresorové
Hlučnost: 58 db
Dětské: ano
Zobrazit více
Inhalátor OMRON Námi Cat C303K je kompresorový přístroj pro děti i rodinu, který účinně dopravuje léčivo do dýchacího systému. Jeho malé částice s průměrem 3 mikrometry pronikají až do průdušek a dolních alveolů. Balení obsahuje příslušenství, jako náustek, masky pro děti i dospělé a návod.
Zobrazit méně
Norditalia HI NEB Kompresorový inhalátor
přečíst recenzi
Výrobce: Norditalia
Typ: kompresorové
Hlučnost: 55 db
Nástavce: na nos
Zobrazit více
Norditalia HI NEB je kompresorový inhalátor s impaktním plastovým krytem prodlužujícím životnost. Inhalování nabízí dvě rychlosti - 0,22 ml/min nebo 0,37 ml/min, v závislosti na věku pacienta. Jeho rysy zahrnují pístový kompresor, rozprašovač, který funguje i v náklonu, a odměrku na ampuli.
Zobrazit méně
Flaem Delphinus kompresorový inhalátor
Výrobce: Flaem Nuova
Typ: kompresorové
Esperanza ECN001 inhalátor Breeze 5901299914007
Výrobce: Esperanza
Typ: kompresorové
Dětské: ano
Zobrazit více
Inhalátor Promedix PR-810UK je navržen pro kontinuální použití při chronických onemocněních. Umožňuje podávání antibiotik a bronchiálních léků. Obsahuje dětskou a dospělou masku, vzduchovou hadici, 5 vzduchových filtrů a lékový hrnek. Specifikace zahrnují kapacitu léku 10 ml, velikost částic 0,5-10 mm a hlasitost 0,3 ml/min.
Zobrazit méně
Nimo HNK-NBL-FISH
Výrobce: Nimo
Typ: kompresorové
Hlučnost: 60 db
S regulací průtoku vzduchu: ano
Dětské: ano

Ultrazvukové inhalátory pro děti

Laica MD6026P ultrazvukový inhalátor
přečíst recenzi
Výrobce: Laica
Typ: ultrazvukové
Nástavce: na ústa
Cestovní: ano
Dětské: ano
Zobrazit více
Laica MD6026 je ultrazvukový inhalátor určený pro domácí použití. Léčiva rozdrtí na částice menší než 5 µm a rozprašuje rychlostí 0,4 ml/min. Obsahuje dětskou i dospělou masku, náhubek, konektory, hadice a 40 jednorázových ampulí. Provoz je tichý (40 dB) a napájí se ze sítě. Výrobek nesmí být používán s léčivy na olejové bázi ani s léky s vysokou hustotou.
Zobrazit méně
Laica NE1001 ultrazvukový inhalátor
přečíst recenzi
Výrobce: Laica
Typ: ultrazvukové
Dětské: ano
S regulací průtoku vzduchu: ano
S regulací velikosti částic: ano
Nástavce: na ústa
Zobrazit více
Ultrazvukový inhalátor Laica NE1001, určený pro domácí použití, je schopen rozfouknout léčivou tekutinu na částice o velikosti 3,4 µm s průtokem 0,4 ml za minutu. Tichý provoz s hlukem 45 dB. Součástí jsou masky pro děti a dospělé, náustek a regulator průtoku.
Zobrazit méně
AirProjet Plus Inhalátor
Výrobce: Artsana
Typ: ultrazvukové
Dětské: ano
Hlučnost: 39 db
Zobrazit více
AirProjet Plus je ultrazvukový inhalátor určený pro domácí použití. Toto zařízení umožňuje převod léků na jemnou mlhu pomocí ultrazvukové technologie. Disponuje uzavřeným rezervoárem, který nevyžaduje přídavky vody. Obsluha a čištění je jednoduché, hlučnost činí 39 dB. Obsahuje univerzální masku pro děti i dospělé.
Zobrazit méně
Little Doctor ultrazvukový inhalátor LD-812U
Výrobce: Little Doctor
Typ: ultrazvukové
Dětské: ano
Zobrazit více
Inhalátor Little Doctor LD-812U využívá technologii MESH pro výrobu aerosolu, což šetří léky. Přístroj je kompaktní a tichý, což umožňuje inhalaci během spánku dítěte. Inhalátor může být napájen USB adaptérem nebo dvěma AA alkalickými bateriemi. Nebulizační výkon je minimálně 0,2 ml/min. Objem zásobníku na léčiva je maximálně 8 ml.
Zobrazit méně
Respira ultrazvukový inhalátor 0219
Typ: ultrazvukové
Dětské: ano
Zobrazit více
Respira ultrazvukový inhalátor 0219 je kompaktní přístroj určený pro léčbu dýchacích onemocnění, jako je astma či bronchitida. Jeho nebulizační výkon může dosahovat až 0,7 ml/min a nádržka má kapacitu 8 ml. Pohodlí zvyšuje 3 úrovně nastavení a možnost napájení buďto adaptérem nebo aku-baterií.
Zobrazit méně
Zobrazit kompletní nabídku Inhalátor pro děti

Jak vybrat inhalátor pro děti

Specifikace dětských inhalátorů

Rozdíl mezi klasickým inhalátorem pro dospělé a dětskou verzí je prakticky pouze v jeho vzhledu. Jejich zpracování je takové, aby odstranily obavy z jejich používání. Existují samozřejmě klasické modely, ale oblíbenější jsou ty ve tvaru zvířátek. Pestřejší je také barevné zpracování těchto inhalátorů.

Chlapec s inhalátorem

Dětské inhalátory potěší příjemným vzhledem, iStock / Irina Belova


Dětské inhalátory lze koupit ve variantě kompresorové nebo ultrazvukové. Parní modely nejsou v tomto ohledu příliš vhodné z hlediska bezpečnosti, protože pracují na základně vytváření páry prostřednictvím horké vody.

Typ inhalátoruPopis
KompresorovýJiné označení je tryskový nebulizátor
 Přetváří tekuté léčivo na mlžinu pomocí rozprašovače
 Kvůli kompresoru, který je součástí zařízení, je tento typ poměrně hlučný
 Poradí si se všemi typy léčiv i těmi hustšími
 Má větší rozměry a tedy i vyšší hmotnost
 Hodí se k častému, pravidelnému používání
UltrazvukovýUltrazvukový oscilátor rozbíjí tekutinu na mikroskopické kapky a tím vytváří umělou mlhu
 Vyžadují přidání vody pod nádobku s léčivem
 Vhodný i k ošetření vedlejších nosních dutin nebo plicních sklípků
 Tichý provoz
 Menší rozměry a nižší váha

Víte, že…?

Na našem trhu je možné koupit inhalátory s motivem zvířátek. Jednat se může např. o kočičku, medvídka, kravičku, berušku nebo pejska. Pro chlapce je možné pořídit inhalátor ve tvaru autíčka nebo vláčku.

Miminko s inhalátorem

Dětský inhalátor musí být dostatečně výkonný, iStock / Taborsk

Výkon ovlivňuje rychlost inhalace

V případě inhalátorů určených pro děti je velmi důležitým parametrem zejména rozprašovací výkon, který ovlivňuje délku samotné inhalace. Doba, po kterou by dítě mělo inhalovat účinnou látku, by měla být maximálně 10 až 15 minut. Delší časový úsek by totiž nemuselo zvládnout. Jako dostačující se uvádí výkon kolem 0,5 mililitrů za minutu. Tato hodnota odpovídá jak tempu, tak kapacitním možnostem dětského dýchání.
Děti samozřejmě ocení co nejkratší délku této procedury. Některé modely dokonce umožňují ukončení cyklu inhalace i pod 10 minut.

Víte, že…?

Inhalátor pro děti
Norditalia MO-03 Ultrazvukový inhalátor

Proces inhalace může u dětí vzbuzovat obavy. Pro jejich odstranění je důležitý především přístup rodičů. Vhodné je dítěti srozumitelně vysvětlit důležitost inhalace a její vliv na zdraví. Neuškodí ani názorná ukázka použití přístroje.

Rozprašované částice a jejich velikost

Tento parametr je důležitý s ohledem na zdravotní problém, ale obecně u dětí je požadovaná velikost 1 až 5 mikronů. Jedná se o střední velikost částic, která bývá velmi často označována zkratkou MMAD (mass median aerodynamic diameter). Obecně se uvádí, že částečky o velikosti do 5 mikronů, se mohou dostat i do nejmenších zákoutí dýchacích cest, proto jsou vhodné i pro léčbu astmatu nebo průduškových onemocněních. Větší částice kolem cca 10 mikronů jsou dostačující např. pro ošetření nosohltanu a lépe dostupných míst dýchacích cest.

Holčička nasazuje inhalátor medvídkovi

Při výběru inhalátoru sledujte všechny podstatné parametry, iStock / Julia Zemskaya

Jakou zvolit velikost zásobníku

Objem zásobníku ovlivňuje množství dávky léčiva, kterou bude schopný pojmout. Většinou se hodnoty pohybují mezi 7 až 12 mililitry. U větších zásobníků je vždy jistota, že pojmou i větší dávku léčiva a tedy bude stačit k inhalaci jeden cyklus. U menších zásobníku je v některých případech nutné proces inhalace opakovat.

Víte, že…?

Kompresorové inhalátory pro děti
Omron Inhalátor Nami Cat C303K

Inhalace je možné provádět také preventivně např. v chřipkové nebo pylové sezoně. V těchto případech je doporučení inhalovat léčebnou látku jednou denně, ideálně večer před spaním. V případě léčby již rozvinutého onemocnění by se mělo inhalovat až 3 krát denně.

Důležité části inhalátoru

Vzhledem k tomu, že se jedná o dětskou verzi, je třeba přizpůsobit i případné příslušenství. U dětských inhalátorů by mělo být samozřejmostí, že obsahují doplňky jako např.:

  • Dětská maska – hodí se pro většinu případů; doporučuje se polovinu času procesu nadechovat se nosem, druhou pak ústy
  • Dětský nosní nástavec – vhodný zejména při onemocnění průdušek a plic; dýchání by mělo být klidné, přirozené
  • Odsávačka hlenů – praktický doplněk zejména u malých dětí

Výrobci a ceny

Mezi výrobce dětských inhalátorů patří např. OM Pharma, Omron, Nimo, Beurer a další. Cenově se tyto přístroje pohybují v rozmezí 600 Kč až 2500 Kč.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat inhalátor pro děti?

Pro děti je vhodné zvolit inhalátor kompresorový nebo ultrazvukový. Důležitý je pak zejména výkon. Ten ovlivňuje délku inhalace, která by měla být v případě dětí co nejkratší. Strach z použití přístroje může potlačit vhodně zvolený design.

V jaké poloze je vhodné inhalovat?

Nejčastější je poloha v sedě. Dýchací cesty budou nejvíce otevřené při rovném držení zad a krku. Možná je také poloha v leže. V tomto případě se dítěti přikládá k obličeji maska nebo ústí hadice inhalátoru.
Zobrazit kompletní nabídku Inhalátor pro děti