Biotin na vlasy

Jak vybrat biotin na vlasy

 • Biotinu se přisuzuje schopnost zlepšení, zrychlení růstu vlasů. K těmto účelům lze zvolit nejrůznější výživové doplňky v podobě doplňků stravy nebo kosmetických výrobků. Biotin lze ale získat také konzumací některých potravin.
 • V oblasti kosmetických výrobků lze volit ze speciálních biotinových olejů nebo běžných výrobků, které tuto látku také obsahují.
 • U dospělých osob je doporučené denní dávkování 30 mgc. Tato dávka se samozřejmě s nižším věkem snižuje. Osoby se zdravotním problémem by užívání biotinu měly konzultovat s lékařem.

Různé podoby biotinu

Biotin je látka, které jsou přisuzovány pozitivní účinky při růstu vlasů, který podporuje. Zpracovává se jak do podoby různých produktů, tak ji lze získat i prostřednictvím některých potravin.

Žena při mytí vlasů

Biotin je častou složkou mnoha šamponů, iStock / triocean

Výživové doplňky

Celá řada výrobců reflektuje na potřeby zákazníků a tak vzniklo několik základních podob výživových doplňků s biotinem. Mezi základní podoby patří následující možnosti:

 • Potravinové doplňky – jedná se o pilulky, které slouží jako doplněk stravy, užívají se tedy vnitřně; jedná se o nejoblíbenější verzi výživových doplňků s biotinem, který účinkuje u většinové populace; tato forma není vhodná pro osoby, které mají potíže s trávením nebo obecně polykáním tablet a kapslí
 • Kosmetické doplňky – tato kategorie zahrnuje přípravky, jako jsou šampony, oleje, masky apod.; aplikují se přímo na vlasovou pokožku, kde následně působí

Potraviny obsahující biotin

Biotin jako takový lze získat také přírodní cestou a to konzumací vhodných potravin. Do jídelníčku tak lze zařadit např.:

 • Mangold – tato potravina obsahuje největší množství biotinu, dále vitamin C a A, vlákninu nebo hořčík; lze ho konzumovat v různých podobách
 • Mandle – kromě biotinu obsahují proteiny a vitamín E, dále mononenasycené tuky; tyto látky mají vliv na lepší stav pokožky, vlasů i nehtů; nevýhodou je vyšší množství kalorií
 • Mrkev – obsahuje biotin a vysoké množství betakarotenu; kromě účinků na vlasy je pozitivní také pro zdraví očí
 • Květák – mimo biotinu obsahuje sodík, draslík, vápník, mangan, železo a další látky a vitamíny; mezi jeho benefity patří neutralizace toxinu, prevence vzniku rakoviny, podpora funkce jater a samozřejmě podpora růstu vlasů
 • Studenovodní ryby – patří sem sardinky, sledi, tuňák, losos pstruh apod.; dále obsahují vitamín H nebo omega-3-mastné kyseliny, které mimo jiné příznivě působí na krevní oběh

Víte, že…?

Účinky biotinu lze zaznamenat zhruba po měsíci pravidelného používání. Kromě zrychlení růstu vlasů, případně zmírnění jejich vypadávání lze dále pozorovat zlepšení růstu řas i nehtů, nebo zmírnění ekzémů.

Jaké kosmetické doplňky existují

Ne každému může vyhovovat konzumace potravinových doplňků v podobě pilulek nebo kapslí. Samotné potraviny pak nabízí pouze částečný přísun této látky. Další variantu představují kosmetické doplňky, které biotin také obsahují, ale aplikují se přímo na pokožku hlavy při běžné hygieně.

Biotinový olej

Biotin jako výživový doplněk lze používat ve formě oleje. Aplikuje se buď vtíráním do pokožky, nebo pomocí rozprašovače. Pravidelným používáním by se měly dostavit pozitivní výsledky. Může se jednat o čistý biotinový olej nebo v kombinaci s dalšími látkami např. kolagenem apod.

Šampony a další vlasová kosmetika

Kromě oleje se složka biotinu přidává i do běžných kosmetických přípravků běžně používaný ke každodenní hygieně. Patří sem:

 • Šampony
 • Kondicionéry a balzámy na vlasy
 • Masky na vlasy
 • Spreje k rozčesávání vlasů atd.

Všechny tyto přípravky pomáhají zlepšovat průtok krve a také opravovat poškozené vlasy. Mnohdy jsou proto přímo určeny pro vlasy lámavé nebo jinak oslabené. Při výběru vlasové kosmetiky je třeba vycházet také z typu pokožky a vlasů (suchá, mastná, normální atd.)

Žena v zrcadle

Díky biotinu busou vlasy zdravější a pevnější, iStock / bowie15

Doporučené množství biotinu pro podporu růstu vlasů

Výzkumů, které jsou zacíleny na prokázání účinku biotinu při růstu vlasů, mnoho není. Několik studií ale provedeno bylo a pozitivní výsledky prokázaly. Uvádí také, že pokud není překročena dávka 300 tisíc mcg denně, nemělo by docházet k žádným vedlejším účinkům. Pro podporu růstu vlasů však stačí mnohem menší množství. Orientačně se lze řídit následujícím dávkováním.

Věkové rozpětí Optimální denní dávka
Do 12 měsíců 7 mcg
1 až 3 roky 8 mcg
4 až 8 let 12 mcg
9 až 13 let 20 mcg
14 až 18 let 25 mcg
Dospělí jedinci 30 mcg

Biotin mohou užívat i těhotné a kojící ženy.

 • Doporučená dávka pro těhotné je také 30 mcg.
 • Kojící ženy mohou užívat až 35 mcg.

Užívání biotinu v době těhotenství i kojení je nutné zkonzultovat s lékařem. Někteří lidé pro rychlejší růst vlasů používají mnohonásobně větší denní dávky. Ty mohou, ale nemusí vést ke vzniku vedlejších účinků. Pokud chce začít biotin používat osoba se zdravotním problémem, je lepší tuto skutečnost opět konzultovat se svým lékařem.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat biotin na vlasy?

Biotin se vyrábí v různých podobách. Nejčastěji se jedná o doplněk stravy v podobě pilulek nebo kapslí. Volit ale lze také kosmetické přípravky. Pro podporu růstu vlasů je vhodné zvolit optimální dávkování. Osoby se zdravotními problémy by měly jeho užívání konzultovat s lékařem.

V jakých kosmetických přípravcích může být biotin obsažený?

Na biotin lze narazit ve všech kosmetických přípravcích určených pro péči o pokožku hlavy a vlasy. Jedná se tedy o šampony, balzámy a kondicionéry, vlasové masky atd. Intenzivní péči pak poskytují biotinové oleje.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Klára Machátová

About the Author

About the Author

Do týmu copywriterů, jsem se dostala na mateřské dovolené. Práce mě baví a psaním produktových článků, kterým se v současné době věnuji, si nejen rozšiřuji rozhled v nejrůznějších oblastech, ale také získávám celou řadu důležitých informací. Nejblíže mi jsou témata související s péčí o děti, ale také zdraví či dům a zahradu.