Nejlepší biotiny na vlasy 2024 a jak vybrat
Jak vybrat biotin na vlasy
- Biotinu se přisuzuje schopnost zlepšení, zrychlení růstu vlasů. K těmto účelům lze zvolit nejrůznější výživové doplňky v podobě doplňků stravy nebo kosmetických výrobků. Biotin lze ale získat také konzumací některých potravin.
- V oblasti kosmetických výrobků lze volit ze speciálních biotinových olejů nebo běžných výrobků, které tuto látku také obsahují.
- U dospělých osob je doporučené denní dávkování 30 mgc. Tato dávka se samozřejmě s nižším věkem snižuje. Osoby se zdravotním problémem by užívání biotinu měly konzultovat s lékařem.
Biotin na vlasy - náš výběr
Jak vybrat biotin na vlasy
Různé podoby biotinu
Biotin je látka, které jsou přisuzovány pozitivní účinky při růstu vlasů, který podporuje. Zpracovává se jak do podoby různých produktů, tak ji lze získat i prostřednictvím některých potravin.
Výživové doplňky
Celá řada výrobců reflektuje na potřeby zákazníků a tak vzniklo několik základních podob výživových doplňků s biotinem. Mezi základní podoby patří následující možnosti:
- Potravinové doplňky – jedná se o pilulky, které slouží jako doplněk stravy, užívají se tedy vnitřně; jedná se o nejoblíbenější verzi výživových doplňků s biotinem, který účinkuje u většinové populace; tato forma není vhodná pro osoby, které mají potíže s trávením nebo obecně polykáním tablet a kapslí
- Kosmetické doplňky – tato kategorie zahrnuje přípravky, jako jsou šampony, oleje, masky apod.; aplikují se přímo na vlasovou pokožku, kde následně působí
Potraviny obsahující biotin
Biotin jako takový lze získat také přírodní cestou a to konzumací vhodných potravin. Do jídelníčku tak lze zařadit např.:
- Mangold – tato potravina obsahuje největší množství biotinu, dále vitamin C a A, vlákninu nebo hořčík; lze ho konzumovat v různých podobách
- Mandle – kromě biotinu obsahují proteiny a vitamín E, dále mononenasycené tuky; tyto látky mají vliv na lepší stav pokožky, vlasů i nehtů; nevýhodou je vyšší množství kalorií
- Mrkev – obsahuje biotin a vysoké množství betakarotenu; kromě účinků na vlasy je pozitivní také pro zdraví očí
- Květák – mimo biotinu obsahuje sodík, draslík, vápník, mangan, železo a další látky a vitamíny; mezi jeho benefity patří neutralizace toxinu, prevence vzniku rakoviny, podpora funkce jater a samozřejmě podpora růstu vlasů
- Studenovodní ryby – patří sem sardinky, sledi, tuňák, losos pstruh apod.; dále obsahují vitamín H nebo omega-3-mastné kyseliny, které mimo jiné příznivě působí na krevní oběh
Víte, že…?
Účinky biotinu lze zaznamenat zhruba po měsíci pravidelného používání. Kromě zrychlení růstu vlasů, případně zmírnění jejich vypadávání lze dále pozorovat zlepšení růstu řas i nehtů, nebo zmírnění ekzémů.
Jaké kosmetické doplňky existují
Ne každému může vyhovovat konzumace potravinových doplňků v podobě pilulek nebo kapslí. Samotné potraviny pak nabízí pouze částečný přísun této látky. Další variantu představují kosmetické doplňky, které biotin také obsahují, ale aplikují se přímo na pokožku hlavy při běžné hygieně.
Biotinový olej
Biotin jako výživový doplněk lze používat ve formě oleje. Aplikuje se buď vtíráním do pokožky, nebo pomocí rozprašovače. Pravidelným používáním by se měly dostavit pozitivní výsledky. Může se jednat o čistý biotinový olej nebo v kombinaci s dalšími látkami např. kolagenem apod.
Šampony a další vlasová kosmetika
Kromě oleje se složka biotinu přidává i do běžných kosmetických přípravků běžně používaný ke každodenní hygieně. Patří sem:
- Šampony
- Kondicionéry a balzámy na vlasy
- Masky na vlasy
- Spreje k rozčesávání vlasů atd.
Všechny tyto přípravky pomáhají zlepšovat průtok krve a také opravovat poškozené vlasy. Mnohdy jsou proto přímo určeny pro vlasy lámavé nebo jinak oslabené. Při výběru vlasové kosmetiky je třeba vycházet také z typu pokožky a vlasů (suchá, mastná, normální atd.)
Doporučené množství biotinu pro podporu růstu vlasů
Výzkumů, které jsou zacíleny na prokázání účinku biotinu při růstu vlasů, mnoho není. Několik studií ale provedeno bylo a pozitivní výsledky prokázaly. Uvádí také, že pokud není překročena dávka 300 tisíc mcg denně, nemělo by docházet k žádným vedlejším účinkům. Pro podporu růstu vlasů však stačí mnohem menší množství. Orientačně se lze řídit následujícím dávkováním.
Věkové rozpětí | Optimální denní dávka |
---|---|
Do 12 měsíců | 7 mcg |
1 až 3 roky | 8 mcg |
4 až 8 let | 12 mcg |
9 až 13 let | 20 mcg |
14 až 18 let | 25 mcg |
Dospělí jedinci | 30 mcg |
Biotin mohou užívat i těhotné a kojící ženy.
- Doporučená dávka pro těhotné je také 30 mcg.
- Kojící ženy mohou užívat až 35 mcg.
Užívání biotinu v době těhotenství i kojení je nutné zkonzultovat s lékařem. Někteří lidé pro rychlejší růst vlasů používají mnohonásobně větší denní dávky. Ty mohou, ale nemusí vést ke vzniku vedlejších účinků. Pokud chce začít biotin používat osoba se zdravotním problémem, je lepší tuto skutečnost opět konzultovat se svým lékařem.