Nejlepší kamery na motorky 2024 a jak vybrat
Připevnění na helmu i oblečení.
Jak vybrat kameru na motorku
- Rozlišení – rozlišení má vliv na kvalitu pořízeného záznamu. Čím vyšší bude, tím lepší a kvalitnější obraz pořídíte.
- Frekvence snímků – FPS je parametr, který udává počet snímků za vteřinu. Zajišťuje plynulost obrazu, v horších světelných podmínkách je obraz stále dostatečně kvalitní.
- Zorný úhel – zorný úhel nebo také úhel záběru je oblast, kterou kamera dokáže zachytit na videozáznamu (např. cesta před vámi, krajnice, chodníky a další).
- Zoom – přiblížení obrazu je častá funkce kamer a lze ho rozdělit na dva základní typy.
- Stabilizace – stabilizace zajišťuje minimalizaci otřesů obrazu.
Kamera na motorku - náš výběr
Kamery na motorku s automatickým zapnutím
Jak vybrat kameru na motorku
Rozlišení
Rozlišení má vliv na kvalitu pořízeného záznamu. Čím vyšší bude, tím lepší a kvalitnější obraz pořídíte. Kamery s vysokým rozlišením jsou označovány HD nebo lépe Full HD. Úplně nejvyšší hodnoty nabízí kamery s označením Ultra HD (4K).
Rozlišení kamer je většinou dáno jedním číslem např. 1080p. U některých výrobků můžete narazit na rozlišení v megapixelech. Tento údaj ale vypovídá o kvalitě fotografií, nikoli videa.
Rozlišení | Poměr stran | Označení |
---|---|---|
720p | 720 x 1280 | HD |
1080p | 1080 x 1920 | Full HD |
2160p | 2160 x 3840 | 4K Ultra HD |
4320p | 4320 x 7680 | 8K Ultra HD |
Frekvence snímků
FPS je parametr, který udává počet snímků za vteřinu. Zajišťuje plynulost obrazu, v horších světelných podmínkách je obraz stále dostatečně kvalitní. Hodnota by měla být minimálně 24 FPS, respektive jedná se o běžnou a zcela dostačující hodnotu. Jsou ale přístroje, které ji uvádí nižší, ale i vyšší.
Kamery s vysokým FPS mohou disponovat funkcí zpomalení videa. Počítejte ale s tím, že obraz nemusí odpovídat dané kvalitě, bude pravděpodobně nižší.
Zorný úhel
Zorný úhel nebo také úhel záběru je oblast, kterou kamera dokáže zachytit na videozáznamu (např. cesta před vámi, krajnice, chodníky a další). Zpravidla se pohybuje mezi 120° a 180°, přičemž nejčastěji narazíte na modely s hodnotami 160° až 170°.
Kamery s menším záběrem nezobrazí ani to, co běžně vidíte vy sami díky perifernímu vidění. Naopak širokoúhlý záběr nabízí přehled o tom, co se děje i vedle vás. Opravdu velké zorné úhly mohou ale deformovat obraz záběru do tzv. efektu rybího oka.
Víte, že…?
Nespoutanost a volnost, to jsou symboly jízdy na motorce. Nicméně podle statistik každý šestý mrtvý na silnici je právě motorkář. Kamera život nezachrání, ale může výrazně přispět při odhalení viníka nehody.
Zoom
Přiblížení obrazu je častá funkce kamer a lze ho rozdělit na dva základní typy:
- Optický – nedochází ke změně kvality obrazu; zachování rozlišení; k přiblížení dochází pomocí optické soustavy
- Digitální – dochází ke zhoršení kvality obrazu; přiblížení probíhá na základě roztažení určité oblasti
Většina sportovních kamer disponuje digitálním zoomem. Nicméně při jízdě na motorce pravděpodobně nebudete mít čas, abyste natáčenou oblast přibližovali. Tuto funkci využijete spíše při jiných aktivitách.
Stabilizace
Stabilizace zajišťuje minimalizaci otřesů obrazu. Většinou ji najdete u klasických kamer, ale v současné době jí bývají vybaveny i kamery sportovní.
- Elektronická (digitální) stabilizace – dochází k výřezu obrazu v reálném čase a následné eliminaci rušivých pohybů; jedná se o základní a také levnější variantu
- Optická, mechanická stabilizace – mechanismus uvnitř přístroje redukuje vliv chvění objektivu na videozáznam
Víte, že…?
Při výběru kamery berte v úvahu i možnost zpracování natočeného videa. Některé počítače totiž nemusí být schopny videa přehrát nebo bude jejich zpracování náročnější. Stává se to většinou ve chvílích, kdy máte starší typ počítače a např. nejnovější typ kamery s maximálním možným rozlišením.
Ovládání
Může se jednat o drobnost, ale to jakým způsobem budete kameru ovládat, ovlivní komfort i efektivitu při jejím používání. Jako motorkář budete mít na rukou často rukavice. Pokud bude umístěná na helmě, pravděpodobně na ni ani neuvidíte, pokud tedy helmu nesejmete. Případně se mohou objevit i jiné překážky v jejím ovládání.
- Manuální – ovládání tlačítky může vypadat zastarale, ale je stále nejvíc efektivní právě při používání na motorce; ovládání je možné i v rukavicích; hmatem zjistíte, jestli je zapnutá, aniž byste museli sundávat helmu atd.
- Dotykový displej – nelze ovládat v rukavicích ani, pokud bude navlhlý, ovládání např. v dešti je naprosto nemyslitelné
- Hlasové pokyny
- Pomocí jiného zařízení – např. přes aplikace ve vašem telefonu, pomocí dálkového ovládání
Ceny a výrobci
- Sportovní kameru můžete v dnešní době koupit už do 2000,- Kč. Musíte ale počítat s nižší kvalitou videa malým nebo žádným optickým zoomem atd. V této ceně pravděpodobně nekoupíte kameru známější značky.
- Kamery v cenové relaci 2000,- Kč až 5000,- Kč mohou natáčet v kvalitě Full HD a u některých modelů dokonce 4K. V tomto cenovém rozpětí si pravděpodobně vybere téměř každý uživatel. V horní cenové hranici najdete výrobky prestižních značek.
- Kamery nad 5000,- Kč jsou určeny pro náročnější uživatele. Jedná se o přístroje vysoké kvality s celou řadou různých funkcí a vlastností.
Mezi značky, které lze označit, jako osvědčené patří především GoPro, Xiaomi, Sencor nebo Lamax.