Kamera na motorku

Připevnění na helmu i oblečení.

ca. 9 400 CZK
ca. 8 600 CZK
ca. 5 000 CZK
ca. 7 300 CZK

Jak vybrat kameru na motorku

 • Rozlišení – rozlišení má vliv na kvalitu pořízeného záznamu. Čím vyšší bude, tím lepší a kvalitnější obraz pořídíte.
 • Frekvence snímků – FPS je parametr, který udává počet snímků za vteřinu. Zajišťuje plynulost obrazu, v horších světelných podmínkách je obraz stále dostatečně kvalitní.
 • Zorný úhel – zorný úhel nebo také úhel záběru je oblast, kterou kamera dokáže zachytit na videozáznamu (např. cesta před vámi, krajnice, chodníky a další).
 • Zoom – přiblížení obrazu je častá funkce kamer a lze ho rozdělit na dva základní typy.
 • Stabilizace – stabilizace zajišťuje minimalizaci otřesů obrazu.

Rozlišení

Rozlišení má vliv na kvalitu pořízeného záznamu. Čím vyšší bude, tím lepší a kvalitnější obraz pořídíte. Kamery s vysokým rozlišením jsou označovány HD nebo lépe Full HD. Úplně nejvyšší hodnoty nabízí kamery s označením Ultra HD (4K).
Rozlišení kamer je většinou dáno jedním číslem např. 1080p. U některých výrobků můžete narazit na rozlišení v megapixelech. Tento údaj ale vypovídá o kvalitě fotografií, nikoli videa.

Rozlišení Poměr stran Označení
720p 720 x 1280 HD
1080p 1080 x 1920 Full HD
2160p 2160 x 3840 4K Ultra HD
4320p 4320 x 7680 8K Ultra HD

Frekvence snímků

FPS je parametr, který udává počet snímků za vteřinu. Zajišťuje plynulost obrazu, v horších světelných podmínkách je obraz stále dostatečně kvalitní. Hodnota by měla být minimálně 24 FPS, respektive jedná se o běžnou a zcela dostačující hodnotu. Jsou ale přístroje, které ji uvádí nižší, ale i vyšší.
Kamery s vysokým FPS mohou disponovat funkcí zpomalení videa. Počítejte ale s tím, že obraz nemusí odpovídat dané kvalitě, bude pravděpodobně nižší.

FULL HD
DOD Hummer – kamera na motorku FULL HD + WiFi + GPS logger

Zorný úhel

Zorný úhel nebo také úhel záběru je oblast, kterou kamera dokáže zachytit na videozáznamu (např. cesta před vámi, krajnice, chodníky a další). Zpravidla se pohybuje mezi 120° a 180°, přičemž nejčastěji narazíte na modely s hodnotami 160°170°.
Kamery s menším záběrem nezobrazí ani to, co běžně vidíte vy sami díky perifernímu vidění. Naopak širokoúhlý záběr nabízí přehled o tom, co se děje i vedle vás. Opravdu velké zorné úhly mohou ale deformovat obraz záběru do tzv. efektu rybího oka.

Víte, že…?

Nespoutanost a volnost, to jsou symboly jízdy na motorce. Nicméně podle statistik každý šestý mrtvý na silnici je právě motorkář. Kamera život nezachrání, ale může výrazně přispět při odhalení viníka nehody.

Zoom

Přiblížení obrazu je častá funkce kamer a lze ho rozdělit na dva základní typy:

Duální
Kamera na motorku DOD KSB500 – duální kamera s wifi
 • Optický – nedochází ke změně kvality obrazu; zachování rozlišení; k přiblížení dochází pomocí optické soustavy
 • Digitální – dochází ke zhoršení kvality obrazu; přiblížení probíhá na základě roztažení určité oblasti

Většina sportovních kamer disponuje digitálním zoomem. Nicméně při jízdě na motorce pravděpodobně nebudete mít čas, abyste natáčenou oblast přibližovali. Tuto funkci využijete spíše při jiných aktivitách.

Stabilizace

Stabilizace zajišťuje minimalizaci otřesů obrazu. Většinou ji najdete u klasických kamer, ale v současné době jí bývají vybaveny i kamery sportovní.

Vodotěsná
GITUP™ Gitup™ / VIOFO MT1 GPS 1080P vodotěsná kamera na motorku
 • Elektronická (digitální) stabilizace – dochází k výřezu obrazu v reálném čase a následné eliminaci rušivých pohybů; jedná se o základní a také levnější variantu
 • Optická, mechanická stabilizace – mechanismus uvnitř přístroje redukuje vliv chvění objektivu na videozáznam

Víte, že…?

Při výběru kamery berte v úvahu i možnost zpracování natočeného videa. Některé počítače totiž nemusí být schopny videa přehrát nebo bude jejich zpracování náročnější. Stává se to většinou ve chvílích, kdy máte starší typ počítače a např. nejnovější typ kamery s maximálním možným rozlišením.

Ovládání

Může se jednat o drobnost, ale to jakým způsobem budete kameru ovládat, ovlivní komfort i efektivitu při jejím používání. Jako motorkář budete mít na rukou často rukavice. Pokud bude umístěná na helmě, pravděpodobně na ni ani neuvidíte, pokud tedy helmu nesejmete. Případně se mohou objevit i jiné překážky v jejím ovládání.

Přední
Kamera na motorku duální (přední + zadní) Full HD + WiFi
 • Manuální – ovládání tlačítky může vypadat zastarale, ale je stále nejvíc efektivní právě při používání na motorce; ovládání je možné i v rukavicích; hmatem zjistíte, jestli je zapnutá, aniž byste museli sundávat helmu atd.
 • Dotykový displej – nelze ovládat v rukavicích ani, pokud bude navlhlý, ovládání např. v dešti je naprosto nemyslitelné
 • Hlasové pokyny
 • Pomocí jiného zařízení – např. přes aplikace ve vašem telefonu, pomocí dálkového ovládání

Ceny a výrobci

 • Sportovní kameru můžete v dnešní době koupit už do 2000,- Kč. Musíte ale počítat s nižší kvalitou videa malým nebo žádným optickým zoomem atd. V této ceně pravděpodobně nekoupíte kameru známější značky.
 • Kamery v cenové relaci 2000,- Kč až 5000,- Kč mohou natáčet v kvalitě Full HD a u některých modelů dokonce 4K. V tomto cenovém rozpětí si pravděpodobně vybere téměř každý uživatel. V horní cenové hranici najdete výrobky prestižních značek.
 • Kamery nad 5000,- Kč jsou určeny pro náročnější uživatele. Jedná se o přístroje vysoké kvality s celou řadou různých funkcí a vlastností.

Mezi značky, které lze označit, jako osvědčené patří především GoPro, Xiaomi, Sencor nebo Lamax.

Otázky a odpovědi

Co je kamera na motorku?

Vhodným typem kamer pro cestování na motorce je rozhodně kamera outdoorová, jinak označovaná jako sportovní, akční nebo samozřejmě kamera určená přímo pro jízdu na motorce. Tyto výrobky pořizují záznam z více úhlů, ale i z vlastního pohledu. Dají se připnout na helmu, oděv nebo kamkoliv jinam, ale vždy tak, abyste nebyli omezeni při řízení.

Jak velká je kamera na motorku?

Pokud kupujete klasickou kameru, pravděpodobně bude výhodnější koupit větší a těžší, která zajistí lepší stabilitu obrazu. Dá se říct, že ani u kamer na motorku nemusí být rozměr kamery úplně rozhodující, pokud se ji nechystáte umístit na helmu. V tomto případě bude pohodlnější zvolit rozměry menší. Sportovní kamery jsou těmto požadavkům uzpůsobeny a cení se u nich právě malé rozměry i nižší hmotnost.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Klára Machátová

About the Author

About the Author

Do týmu copywriterů, jsem se dostala na mateřské dovolené. Práce mě baví a psaním produktových článků, kterým se v současné době věnuji, si nejen rozšiřuji rozhled v nejrůznějších oblastech, ale také získávám celou řadu důležitých informací. Nejblíže mi jsou témata související s péčí o děti, ale také zdraví či dům a zahradu.