Kapesní ohřívač

Jak vybrat kapesní ohřívač

  • Kapesní ohřívače jsou neocenitelnými pomocníky zejména v chladných měsících roku. Náš trh nabízí poměrně pestrou nabídku, co se typů týká. Nejčastěji se lze setkat s ohřívači benzinovými, gelovými, uhlíkovými a oxidačními.
  • Výběr kapesních ohřívačů může ovlivnit např. možnost jejich opakovaného používání.
  • Z hlediska vytváření tepla existují dva typy a to ohřívače využívající chemickou reakci nebo s nutností spalování náplně.

Jaké typy kapesních ohřívačů existují

Kapesní ohřívače jsou oblíbenými doplňky především v chladnějším období. Neocenitelné jsou při pobytu v přírodě, ale i při delším čekání např. na odjezd autobusu. Většinou se lze setkat se třemi základními typy kapesních ohřívačů.

Žena si dýchá na ruce

Díky kapesnímu ohřívače nebudou Vaše ruce v zimě mrznout, iStock / dvulikaia

Benzinový kapesní ohřívač

Tento typ patří mezi dostupnější na našem trhu a podobá se klasickému zapalovači, jen je trošku větší. Princip fungování je také obdobný jako u zapalovače – naplní se benzinem, zapálí se katalytický hořák a následně vznikne chemická reakce, při které se povrch zahřeje nejčastěji na 50 až 60°C. Při plnění je nutná jistá obezřetnost. Přebytečnou náplň je třeba nechat okapat, jinak bude ohřívač v lepším případě pravděpodobně zapáchat, v horším případě může tato nadbytečná náplň vzplanout. Tyto ohřívače mohou být také méně spolehlivé při nízkých teplotách, protože se snižuje odpařování benzinových par. Jako výhodu lze zmínit udržení tepla až na 12 hodin. Tento ohřívač je vhodné používat v kombinaci s textilním obalem a to i za jeho provozu.

Gelové kapesní ohřívače

V tomto případě se jedná o jakýsi sáček, který je nejčastěji naplněný octanem sodným a vodou. Součástí je také aktivační plíšek. Po jeho prohnutí se spustí chemická reakce, při které se kapalné skupenství náplně přemění na pevnou hmotu, která hřeje. Ohřívače slouží k opakovanému používání a to po převaření ve vodě. Životnost výrobku závisí na odolnosti obalu ohřívače nebo plíšku, který je uvnitř. Ten se může postupem času opotřebit, což může mít za následek samovolné spouštění reakce. Tuto pak nelze nijak zastavit.

Gelové kapesní ohřívače se velmi snadno uvedou do provozu, proto jsou vhodné také pro děti. Z hlediska dostupnosti jsou na tom ještě lépe než benzinová varianta, protože bývají běžně v nabídkách nejen na internetu, ale i v supermarketech. Na druhou stranu je nutné počítat s tím, že rychleji vychladne. Doba výhřevnosti se pohybuje mezi půlhodinou až 1 hodinou v souvislosti s venkovní teplotou.

Uhlíkový ohřívač

Uhlíkový ohřívač pracuje na principu doutnajícího uhlíku. Ten je uzavřený v kovovém pouzdře, které se označuje jako kamínka. Uhlík se zapálí, po rozhoření se sfoukne a vloží do kamínek a uzavře se. Uhlík zapálený z jedné strany může doutnat cca 4 hodiny. Zapálí-li se z obou stran, lépe se zahřeje, ale výhřevnost je kratší. Uhlík je také možno zlomit a zkrátit tak v případě potřeby dobu výhřevu. Tento typ ohřívače se hodí nejen do kapes pro zahřátí rukou, ale může sloužit k vyhřívání obuvi, oblečení, spacího pytle atd. Nevýhodou je, že pokud se nerozhoří dostatečně, má tendence vyhasínat. Navíc může vydávat nepříjemný zápach spáleniny.

Oxidační ohřívače

Oproti předchozím typům je tento pouze jednorázový, ale ekologický a netoxický. Sestává z aktivního karbonu, buničiny, vody, soli a železa. Princip je opět velmi jednoduchý. Oxidační proces se spouští okamžitě po vyjmutí z obalu. Výhřevnost je v tomto případě cca 60°C. Proces ohřevu lze přerušit a to vložením ohřívače do uzavíratelného sáčku. Tento typ ohřívače nezapáchá. Opět může mít více využití, např. při teplené terapii u namoženého svalstva nebo pro zahřátí vychladlých bot.

Typ Výhody Nevýhody
Benzinový Dobrá dostupnost na trhu Náročnější uvedení do provozu
    Při nesprávné manipulaci může dojít k popálení nebo i vzniku požáru
Gelové Velmi snadná manipulace Menší doba výhřevnosti závislá mimo jiné na okolní teplotě
  Vhodné i pro děti Pro další provoz je zapotřebí sáček vyvařit
  Velmi dobrá dostupnost na trhu Omezená životnost výrobku
Uhlíkové Jednoduchá manipulace Je třeba dát pozor na dostatečné rozhoření uhlíku, jinak může vyhasínat
  Lze ovlivnit dobu výhřevnosti Může vydávat zápach spáleniny
  Multifunkční ohřívač  
Oxidační Ekologická biologicky rozložitelná varianta Pouze jednorázové
  Ohřívač je netoxický  
  Proces ohřevu je možné přerušit  
  Nijak nezapáchá  

Víte, že…?

Kapesní ohřívače se nejčastěji používají při pobytu v přírodě a to v chladnějším období. Své využití mají při práci, kempování, ale i aktivitách jako rybaření nebo myslivost. Praktické jsou v případě pěší turistiky nebo zimních sportů.

Žena s rukama v kapsách

Kapesní ohřívače se liší vzhledem i délkou provozu, iStock / Tatiana Stepanishcheva

Délka provozu

Při výběru kapesních ohřívačů může být délka provozu a další aspekty s ním spojené rozhodující. Obecně lze kapesní ohřívače rozdělit na dva základní typy a to jednorázové nebo s možností opakovaného používání.

Jednorázové kapesní ohřívače

Jak už název napovídá, tento typ lze použít pouze jednou. Po vychladnutí již neplní svou funkci. Do této kategorie spadají pouze ohřívače oxidační.

Ohřívače k opakovanému použití

Do této skupiny lze zařadit více typů ohřívačů. Při výběru pak lze zohlednit následující faktory:

  • Doba výhřevnosti, respektive jak dlouho vydrží výrobek hřát v daný okamžik
  • Možnost proces výhřevnosti zastavit
  • Opakované použití během jedné akce, jednoho dne (např. gelové ohřívače je nutné před dalším použitím vyvařit)

Výběr podle principu vytváření tepla

To jakým způsobem se teplo vytváří, může být dalším kritériem. Zpravidla existuje dvojí možnost:

  • Chemická reakce – použití ohřívačů je velmi jednoduché; tento typ je zcela bezpečný např. pro děti
  • Přímé spalování náplně – k provozu je třeba náplň (benzín, uhlíkové tyčinky); teplo se spouští na základě jejího zapálení

Otázky a odpovědi

Jak vybrat kapesní ohřívač?

Výběr je zpravidla otázkou osobních preferencí. Typů existuje několik. Při jejich výběru je vhodné zvážit, jednak, jakým způsobem se teplo vytváří nebo možnost opakovaného použití.

Jaké kapesní ohřívače jsou vhodné pro děti?

Pro děti lze vybírat z ohřívačů založených na chemické reakci. Jedná se tedy o variantu gelových nebo jednorázových oxidačních ohřívačů. Gelové ohřívače jsou u dětí poměrně populární a to zejména díky svému designu.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Klára Machátová

About the Author

About the Author

Do týmu copywriterů, jsem se dostala na mateřské dovolené. Práce mě baví a psaním produktových článků, kterým se v současné době věnuji, si nejen rozšiřuji rozhled v nejrůznějších oblastech, ale také získávám celou řadu důležitých informací. Nejblíže mi jsou témata související s péčí o děti, ale také zdraví či dům a zahradu.