Nejlepší karbidové frézy 2024 a jak vybrat

Autor: Jakub Černý | Aktualizováno: Květen 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Dremel 9901 Fréza karbidová 3,2mm bal.1ks

Jak vybrat karbidovou frézu

Při výběru karbidové frézy je důležité zohlednit několik faktorů:

  • Materiál: Vyberte druh karbidu, který je vhodný pro zpracování materiálu, jímž se chystáte frézovat.
  • Tvar: Podle typu frézování vyberte odpovídající tvar frézy (válcová, kuželová, sférická atd.).
  • Velikost: Rozměry frézy musí odpovídat požadavkům vaší práce a také kapacitě vašeho frézovacího zařízení.
  • Počet řezných hran: Větší počet řezných hran může zvyšovat produktivitu, ale může být náročnější na spindl.
  • Povlak: Povlakování frézy může podstatně zlepšit její výkon a životnost, zvláště při práci s tvrdými materiály.
  • Velikost zrna: Jemnější karbidové zrna mohou zlepšit povrchovou kvalitu, ale mohou být méně odolná proti opotřebení.

Karbidová fréza - náš výběr

Dremel 9901 Fréza karbidová 3,2mm bal.1ks
Výrobce: Dremel
Zobrazit více
Dremel 9901 je karbidová fréza s průměrem stopky a pracovním průměrem o velikosti 3,2 mm. Je určena k obrobě různých tvrdých materiálů včetně kalené oceli a keramiky. Délka nástroje je 39,0 mm a má šířku řezné části 3,0 mm. Maximální rychlost otáčení dosahuje 30 000 ot/min.
Zobrazit méně
MAR-POL Fréza karbidová válec, stopka 6mm (A1225) M225651
Výrobce: Mar-Pol
Zobrazit více
Karbidová fréza MAR-POL (A1225) je nástroj s 6mm stopkou, vyrobený z wolframového karbidu.
Zobrazit méně
14-346-1 karbidová fréza pr. 6 mm
Zobrazit více
Karbidová fréza 14-346-1 má průměr pracovní části i stopky 6 mm.
Zobrazit méně
EXTOL INDUSTRIAL fréza karbidová, válcová s kulovým čelem, pr.12x25mm/stopka 6mm,sek střední (double-cut) 8703725
Zobrazit více
Výrobek EXTOL INDUSTRIAL je karbidová fréza s válcovým tvarem a kulovým čelem o průměru 12x25mm a stopkou 6mm. Má střední sek (double-cut) a je určena k opracování kovů včetně litiny a různých slitin až do tvrdosti 65HRC.
Zobrazit méně
fréza karbidová, kulová, pr.10mm/stopka 6mm,sek střední (double-cut)
Zobrazit více
Kulová karbidová fréza má průměr 10 mm s 6 mm stopkou. Vyrobená z wolfram karbidu s tvrdostí 89-91 HRA, určená pro frézování a zpracování kovových materiálů, včetně litiny a ocelových slitin. Celková délka nástroje je 54 mm.
Zobrazit méně

Kuželové karbidové frézy

Promed tvrdokovová fréza 198420 kuželová
Výrobce: ProMed
Zobrazit více
Tvrdokovová fréza Promed 198420 v kuželovém tvaru je určena pro akrylové gely a umělé nehty. Její materiál zajišťuje odolnost a vysokou pevnost. Fréza má standardní průměr 2,332 až 2,350 mm, otáčky do 20 000 za minutu a je sterilizovatelná v autoklávu při 121-134 °C.
Zobrazit méně

Válcové karbidové frézy

EXTOL INDUSTRIAL fréza karbidová, válcová s kulovým čelem, pr.12x25mm/stopka 6mm,sek střední (double-cut) 8703725
Zobrazit více
Výrobek EXTOL INDUSTRIAL je karbidová fréza s válcovým tvarem a kulovým čelem o průměru 12x25mm a stopkou 6mm. Má střední sek (double-cut) a je určena k opracování kovů včetně litiny a různých slitin až do tvrdosti 65HRC.
Zobrazit méně
Graphite Karbidová rotační fréza HM, typ A (válcová), 6 x 16 mm, stopka 6 x 45 mm
Zobrazit více
Karbidová rotační fréza Graphite HM, typ A, má cylindrický tvar o rozměrech 6 x 16 mm s stopkou 6 x 45 mm. Vhodná je pro zpracování kovu, hliníku a plastů a specifická pro použití s přímou bruskou. Materiál slinutého karbidu zajišťuje odolnost proti abrazivnímu opotřebení. Fréza je vybavena dvojitými zářezy pro efektivní odstranění materiálu.
Zobrazit méně
EXTOL INDUSTRIAL 8703714 fréza karbidová válcová s čelním ozubením 10x20mm, stopka 6mm
Zobrazit více
Válcová karbidová fréza EXTOL INDUSTRIAL 8703714 s průměrem 10 mm a délkou ostří 20 mm má stopku o průměru 6 mm. Materiál wolfram karbidu dosahuje tvrdosti 89-91 HRA, což umožňuje zpracování materiálů s tvrdostí až 65 HRC. Fréza má čelní ozubení a doporučuje se provozní otáčky 17 000-22 000 ot./min.
Zobrazit méně
Promed karbidová fréza 198452 válcová zaoblená
Výrobce: ProMed
Zobrazit více
Karbidová fréza Promed 198452 má zaoblený tvar válce, určená k odstraňování gelu a akrylu z nehtové ploténky bez generování tepla. Průměr zubové hřídele se pohybuje v rozsahu 2,332–2,350 mm. Otáčky dosahují až 20 000 ot/min a fréza je sterilizovatelná v autoklávu při 121–134 °C a tlaku kolem 2 barů.
Zobrazit méně
Zobrazit kompletní nabídku Karbidová fréza

Jak vybrat karbidovou frézu

K čemu slouží karbidové frézy a pro jaké aplikace jsou nejvhodnější

Karbidové frézy jsou nástroje používané k odstraňování materiálu z obrobku pomocí řezání. Jsou extrémně tvrdé a odolné proti opotřebení, což je činí vhodnými pro práci s tvrdými materiály, jako je nerezová ocel, železo, měď a slinuté karbidy. Díky své tvrdosti a odolnosti jsou karbidové frézy ideální pro přesné strojírenské aplikace, výrobu forem, gravírování, vrtání otvorů, obrábění kovů a dokonce i práci ve dřevařském průmyslu. Díky různým profilům a povrchovým úpravám se dají použít pro hrubování, jemné obrábění, čisté dokončovací práce, nebo i složitější operace jako je tvarové frézování.

Jaký vliv má povlak na vlastnosti a použití karbidové frézy

Povlak na karbidové fréze má klíčový vliv na jejich výkon a životnost. Povlaky, jako jsou TiN (titan-nitrid), TiAlN (titan-alumínium-nitrid), nebo DLC (diamond-like carbon), zlepšují odolnost nástroje proti teplu, tření a opotřebení a umožňují fréze pracovat při vyšších řezných rychlostech, což vede k efektivnější produkci. Povlaky mohou také snižovat potřebu maziva, což je výhodné pro výrobní prostředí, kde je potřeba udržet čistotu nebo kde jsou omezení na použití maziv.

Jaké jsou hlavní rozdíly mezi karbidovými frézami a ostatními druhy fréz

Karbidové frézy se liší od jiných typů fréz hlavně materiálem z kterého jsou vyrobeny. Karbid volfrámu (tungsten carbide) je nesmírně tvrdý a odolává opotřebení lépe než vysokorychlostní ocel (HSS) nebo kobaltové frézy. To umožňuje karbidovým frézám delší životnost a schopnost řezat tvrdší materiály. Dalším rozdílem může být cena, kde karbidové frézy bývají dražší než HSS frézy, avšak nabízí dlouhodobější efektivitu a nižší náklady na náhradní nástroje díky svojí vyšší odolnosti.

Jaké bezpečnostní opatření je třeba dodržovat při práci s karbidovými frézami

Karbidová fréza
Dremel 9901 Fréza karbidová 3,2mm bal.1ks

Při práci s karbidovými frézami je bezpečnost nesmírně důležitá. Základní opatření zahrnují nošení ochranných brýlí, aby se předešlo zranění způsobenému letícími třískami. Dále je doporučeno používání ochranných rukavic, které poskytují ochranu před řeznými hranami, a naslouchátka, zejména pokud práce probíhá v hlučném prostředí. Je klíčové zabezpečit obrobek a frézu před započetím obrábění, aby nedošlo k posunu nebo uvolnění během procesu, což by mohlo vést k nehodě. Dále je vhodné dodržovat správné otáčky a posuv, které odpovídají materiálu a typu frézy, abyste předešli přetížení nástroje nebo frézovacího stroje.

Jakou údržbu vyžadují karbidové frézy pro zachování jejich maximálního výkonu a životnosti

Pro zachování maximálního výkonu a životnosti karbidových fréz je důležité, aby byly pravidelně kontrolovány a udržovány. Je nutné je čistit po každém použití, odstraňovat z nich veškeré třísky a zbytky materiálů. Také je třeba sledovat ostří frézy – pokud začne docházet k otupení, měla by být fréza buď přebroušena nebo vyměněna. Dále je důležité pravidelně kontrola správného upnutí frézy ve stroji, protože nedostatečné upnutí může vést k vibracím a poškození nástroje. Uchovávejte frézy v suchém a čistém prostředí, aby se předešlo korozi a jiným poškozením.

Zobrazit kompletní nabídku Karbidová fréza