Kempingové sprchy

Jak vybrat kempingovou sprchu

  • Kempingová sprcha může řešit problém s nedostatečnou hygienou při této oblíbené aktivitě. Jedná se o mobilní variantu, která umožňuje mít vodu pro sprchování prakticky kdekoli. Obecně lze rozlišit dva základní typy těchto přenosných sprch.
  • Základním parametrem při výběru je v případě solárních sprch velikost nádoby na ohřev vody. Ta vychází z počtu lidí, kteří budou sprchu využívat.
  • Z dalších parametrů stojí za zmínku délka sprchové hadice, případně možnosti dalšího příslušenství.

Dva typy kempingových sprch

Kempingové sprchy lze rozdělit do dvou základních typů, které se od sebe liší způsobem použití sprchy nebo tím, jak se řeší ohřev vody.

Žena se sprchuje venku

Kempingová sprcha je k dostání ve dvojím provedení, iStock / torwai

Solární

Solární sprchy zpravidla sestávají z vaků o různém objemu, které se umístí na slunné místo a díky tomu se voda uvnitř postupně ohřeje na potřebnou teplotu. Výhodou je regulovatelný proud vody, který zprostředkovává otočný kohoutek. Sprchu je nutné zavěsit do větší výšky, protože voda z ní vytéká samospádem. Jednotlivé modely od různých výrobců jsou si téměř podobné.

Do autozásuvky

Součástí těchto sprch je ponorné čerpadlo, které funguje po zapojení sprchy do autozásuvky. K provozu vyžaduje 12 V. Díky čerpadlu není nutné sprchu zavěšovat do výšky, protože proud teče prakticky pod jakýmkoliv úhlem. Zpravidla stačí připevnit pomocí přísavky na okno auta. Součástí je samozřejmě i hák na zavěšení. Čerpadlo lze vložit buď do přenosné tašky nebo kanystru, které bývají většinou součástí nebo prakticky do jakékoli nádoby. U tohoto typu sprchy je nutné si zajistit jiný zdroj ohřevu vody.

Typ sprchy Výhody Nevýhody
Solární Solární panel zajistí ohřev vody Pro ohřátí vody je nutné slunečné počasí
  Použití této sprchy je možné prakticky kdekoli Nádoba s vodou se musí zavěsit do výšky
  Možnost regulovat proud vody  
Do autozásuvky Díky ponornému čerpadlu teče voda ve všech úhlech Sprchu lze umístit pouze v dosahu automobilu
  Nevyžaduje žádnou speciální nádobu na vodu Nutnost zajistit vlastní ohřev vody
Rodina leží ve stole

Kempingová sprcha vyhoví jednotlivcům i rodinám, iStock / Wavebreakmedia

Volba velikosti nádoby na vodu

Volba velikosti nádoby na vodu je otázkou více solárních modelů než sprch určených do autozapalovače, protože u těch lze využít prakticky jakoukoli nádobu, která je zrovna po ruce. Obecně jsou kempingové sprchy vybaveny nádobami, taškami nebo kanystry o objemu mezi 10 až 40 litry. Volba vždy souvisí s tím, pro kolik osob bude sprcha určená. S vyšším objemem se ale samozřejmě také prodlužuje doba ohřevu vody.

  • Objem 10 litrů – sprchy určené pro jednu osobu
  • Objem 20 litrů – sprchu může použit 1 až 2 osoby
  • Objem 40 litrů – modely určené i pro více lidí

Víte, že…?

Solární vaky se doporučují položit na rovnou plochu černou stranou otočenou ke slunci. V případě vaků o 20 litrech bývá voda po jedné hodině ohřátá na cca 27°C, po třech hodinách zhruba na 41°C. Rychlost ohřevu samozřejmě ovlivňuje také teplotě vzduchu a intenzita slunečního záření.

Délka sprchovací hadice?

Délka sprchovací hadice je parametr, který je třeba řešit u modelů sprch do autozásuvek. V těchto případech se může délka podstatně lišit a nejčastěji se pohybuje mezi 2 až 4,5 metry. Volba délky sprchové hadice ovlivňuje komfort při použití tohoto zařízení. V případě solárních sprch je proud vody řešený samospádem, takže sprchové hadice bývají zpravidla kratší a délka nebývá vždy uvedena.

Víte, že…?

Výrobní materiál je u většiny výrobků podobný a málokdy je v popisu uvedený. Nejčastěji se ale používá odolné PVC s tím, že sprchová hadice je vyrobena z plastu. Kvalitní materiál je ale zárukou dlouhé životnosti, proto je vhodné se spoléhat spíše na ověřené výrobce.

Jaké příslušenství může být součástí kempingových sprch?

Případné další příslušenství vždy souvisí s konkrétním výrobkem, tedy i typem přenosné sprchy. Nejčastěji se jedná o následující možnosti:

  • Přenosné tašky, kanystry – zpravidla součástí sprch do autozásuvek, mohou se použít jako zásobník na vodu při sprchování; solární kempingové sprchy mají vak na vodu vždy
  • Háčky, přísavky – háčky jsou standardním vybavením všech sprch, přísavky u autosprch
  • Nožní pumpa – některé modely solárních sprch jsou určeny k postavení na zem, voda tedy neteče samospádem a pro zajištění tekoucí vody je nutné pumpování
  • Ukazatel vody – kontrolní funkce; vak je opatřený okénkem, díky které umožňuje ověřit, jaké množství vody v nádobě zbývá

Otázky a odpovědi

Jak vybrat kempingovou sprchu?

Prvotní je výběr vhodného typu. Každý má pak svá pozitiva i negativa. Základním a nejdůležitějším parametrem je velikost sběrné nádoby. To se týká zejména solárních modelů.

Jakým způsobem je řešen ohřev vody u kempingových sprch?

Solární sprchy jsou vybaveny vakem ze speciálního materiálu opatřeného solárním panelem. Tato sprcha pro ohřev vody vyžaduje pouze sluneční záření. U sprch určených do autozapalovače je nutné zajistit vlastní ohřev vody (např. na cestovním vařiči, z vodovodního řádu např. v kempech apod.)

Různé typy produktů porovnejte zde.

Klára Machátová

About the Author

About the Author

Do týmu copywriterů, jsem se dostala na mateřské dovolené. Práce mě baví a psaním produktových článků, kterým se v současné době věnuji, si nejen rozšiřuji rozhled v nejrůznějších oblastech, ale také získávám celou řadu důležitých informací. Nejblíže mi jsou témata související s péčí o děti, ale také zdraví či dům a zahradu.