Jak vybrat klávesnici
- Vhodně vybrané příslušenství k počítači je pro mnoho uživatelů pouze detail. Tento detail může zásadně ovlivnit váš pocit a efektivitu vaší práce s počítačem.
- Nejvíce se používá kancelářská klávesnice, pro milovníky počítačových her jsou k dostání klávesnice herní. Oblíbenou se postupně stává klávesnice ergonomická.
- Čeho si všimneme hned na první pohled je rozložení kláves, v Česku jsme zvyklí využívat rozložení QWERTZ.
- Klávesnici je nutné s Vašim zařízením určitým způsobem propojit. Na výběr máte několik variant propojení.
Klávesnice - náš výběr
Herní klávesnice
Bezdrátové klávesnice
Mini klávesnice
Ergonomické klávesnice
Jak vybrat klávesnici
Typy klávesnic
Když už vybíráte klávesnici doopravdy důkladně, tak první podstatnou informací pro Vás je přehled, z jakých typů klávesnic si vlastně můžete vybrat.
Kancelářské
Jedná se o nejobyčejnější typ klávesnic, který klasické rozložení kláves a je většinou bez dalších doplňujících funkcí. Cena těchto klávesnic je nízká a tomu odpovídá i jejich provedení. Jde o zařízení pro ty, kteří nepotřebují nic navíc.
Herní
Tyto klávesnice jsou určeny pro ty, kteří se vyžívají v hraní her. Klávesnice by měly být vyrobeny propracovanější technologií, aby tlačítka reagovala rychle a většinou využívají připojení pomocí kabelu, protože to přináší rychlejší reakci. Tyto klávesnice mají často další funkce jako makro klávesy nebo podsvícení.
U herní klávesnice především oceníte krátkou dobu odezvy, která je na úrovní jedné nebo méně milisekundy, tedy okamžitá. Běžnému uživateli možná přijde zbytečné řešit milisekundy, ale opravdu náruživý hráči počítačových her Vám potvrdí, že i to je časový interval, který ve hře může rozhodnout o úspěchu či neúspěchu.
Ergonomické
Jde o klávesnice se specifickým tvarem, který umožňuje přirozené držení rukou během práce na počítači. Toho se dosáhne právě atypickým tvarem klávesnice, která tvoří mírný oblouk v polovině rozdělený. Jedná se o užitečnou věcičku hlavně pro, kteří se živí psaním delších textů.
Za mírný handicap se dá považovat to, pokud máte v práci ergonomickou klávesnici a doma obyčejnou. Přechod z jednoho typu na druhý nemusí být zrovna snadný.
I u obyčejné kancelářské klávesnice se dá dosáhnout menšího ergonomického efektu a to pomocí nastavení sklonu klávesnice. K tomu má klávesnice na spodní straně nahoře vestavěné nožky, které jsou standardně polohovatelné ve třech pozicích.
K tabletu
Mnoho lidí si dnes pořizuje tablet, který je velice užitečný například pro práci nebo brouzdání na internetu během cestování. Dnešní tablety již dosahují výkonu menších laptopů. Nevýhoda tabletu je právě absence klávesnice, protože už psaní delšího mailu na dotykové klávesnici není zrovna snadné. Ideální řešení je pořídit si obal na tablet s vestavěnou klávesnicí. Tu připojíte k tabletu nejčastěji pomocí bluetooth, méně často pomocí micro USB. Cenově se nejedná o nic zásadního, je to otázka pár stovek a rázem máte z výkonného tabletu solidní laptop.
Nízké klávesnice
Jedná se o klávesnici, která je podobná vestavěným klávesnicím u notebooku. Jednotlivé klávesy tedy nejsou vystouplé, ale naopak nízko a v rovině. To je výhodné, pokud jste zvyklí psát právě na notebooku například v práci a doma chcete mít stejnou klávesnici. Další výhodou této klávesnice je tišší klikání.
Chiclet klávesy
Tyto klávesnice nemají zkosený, ale rovný tvar kláves, které jsou čtvercové a mají mezi sebou větší mezery. To je vhodné například pro ty, kteří mají silnější prsty a na běžné klávesnici se jim stává, že často zmáčknou dvě klávesy zároveň a pak musí opravovat chyby v psaném textu. Všeobecně je psaní na těchto klávesnicích přesnější a pro ty, kteří píší všem deseti, může přinést úsporu času.
Rozložení kláves
Kdo se živí prací na počítači, nebo je milovníkem her a stráví tak desítky hodin týdně u počítače, ten se bude výběrem klávesnice zabývat detailněji. Čeho si všimneme hned na první pohled je rozložení kláves, v Česku jsme zvyklí využívat rozložení QWERTZ, v tom asi není co řešit. Navíc česká klávesnice má velké množství písmen s háčky a čárkami, které jsou umístěny nad QWERTZ klávesnicí a pro čísla většinou využíváme samostatnou numerickou klávesnici.
- Některé klávesy mívají různou velikost a nebo můžou být i úplně vynechány, to se týká právě numerické klávesnice. Potom si musíte pomáhat čísly nad numerickou klávesnicí, což nemusí být ideální, pokud klávesnici používáte při práci s čísly. Pro ty, kteří hodně využívají Excel bude zásadní, aby klávesnice měla zvlášť numerickou klávesnici, dostatečně velké šipky pro přesun mezi buňkami a tabulátor pro psaní funkcí. Pro psaní textu může být zásadní dobře umístěný a snadno nahmatatelný Shift, Enter a mezerník.
- Naopak častí hráči her často oželí právě numerickou klávesnici, ale šipky můžou být stěžejní. U herních klávesnic se často vyskytují klávesy, které na běžné klávesnici nenajdeme a jsou připraveny pro individuální nastavení a přiřazení vlastních funkcí. Jedná se o tzv. marko klávesy. Ty se většinou nacházejí po levé straně od QWERTZ klávesnice.
Existují klávesnice, které mají funkci osobního nastavení, takže pod různá tlačítka nebo kombinace tlačítek si můžete navolit vybrané funkce. Často jsou nabízeny pod názvem programovatelné klávesnice.
Provedení
U klávesnic si můžeme vybrat ze dvou provedení klávesnice:
- membránové
- mechanické
Membránová klávesnice funguje pomocí „gumové“ vypoukliny, kterou stisknutím klávesy přitlačíte na plošný spoj, na což reaguje počítač. Tyto klávesnice jsou rozšířenější a používá je většina běžných uživatelů.
Mechanické klávesnice aktivují plošný spoj pomocí mechanického spínače. Ti, kdo píší delší texty by měli zvážit možnost pořízení mechanické klávesnice, protože nevyžaduje takový tlak úhozu na klávesu, což umožňuje rychlejší a plynulejší psaní. Před koupí mechanické klávesnice je dobré, nejprve vyzkoušet různé druhy, protože mechanické klávesnice mají různé druhy spínačů a každému může vyhovovat jiný typ.
Pro srovnání výhod a nevýhod obou typů poslouží jednoduchá tabulka:
Typ klávesnice | Výhody | Nevýhody |
---|---|---|
Membránová | Nízká cena, nízká hlučnost | Pomalejší reakce, nižší životnost |
Mechanická | Rychlé reakce, dlouhá životnost | Vyšší cena, větší hlučnost |
Připojení
Klávesnici je nutné s Vašim zařízením určitým způsobem propojit. Na výběr máte několik variant propojení.
- Připojení pomocí USB kabelu je v současnosti nejrozšířenější variantou a většina klávesnic na trhu má již kabel s USB koncovkou vestavěný, takže stačí zapojit do zdířky v počítači a klávesnice se po pár sekundách propojí s počítačem.
- Připojení pomocí bluetooth je bezdrátovou variantou připojení a vyžaduje funkci bluetooth i od zařízení, ke kterému chcete klávesnici připojit. Tato varianta je tady vhodná zejména pro připojení k notebookům a tabletům.
- Připojení pomocí USB transceiver je varianta pro bezdrátové připojení u zařízení, které nemá funkci bluetooth, tedy hlavně u stolních počítačů. Klávesnici bezdrátově propojíte pomocí USB transceiveru, který zasunete do zdířku pro USB.
Pamatujte na to, že klávesnice potřebuje přísun energie. U klávesnice připojené kabelem není co řešit, energie proudí z počítače přes kabel. Ale jak je to bezdrátových klávesnic? Tady je nejčastější variantou čerpání energie z tužkové baterie. Dražší klávesnice může mít vestavěnou baterii, která kumuluje energii a stačí ji jednou za čas nabít, nejčastěji pomocí USB.
Víte, že…?
Pokud si pořizujete herní klávesnici nebo klávesnici, na které budete psát delší texty, zvolte raději připojení USB. Má rychlejší reakce a navíc u bezdrátových klávesnic rychlost reakce postupně klesá s tím, jak se vybíjí baterie.
Další funkce
Podsvícení
Dalším aspektem, který je dobré zvážit, když přijde na výběr klávesnice je podsvícení klávesnice. Tato funkce má nejen estetický přínos. Podsvícení klávesnice je k nezaplacení pro ty, kteří mají na práci nebo relax na počítači rádi svůj klid a tak usedají k počítači v pozdějších hodinách. Podsvícení se dá u většiny klávesnic vypnout, u dražších typů nastavit intenzitu svícení, barvy a další prvky.
Pro Váš zrak je jednoznačně nejzdravější bílé podsvícení, které nabízí i levnější typy klávesnic.
Touchpad
Některé klávesnice mají touchpad, takže po spárovaní se zařízením Vám klávesnice supluje i myš. Je to podobné jako například u notebooků. Tuto funkci oceníte například, pokud máte klávesnici spárovanou s chytrou televizí, takže ji můžete pohodlně ovládat podobně jako laptop nebo stolní počítač.
Voděodolnost
Pitný režim je potřeba dodržovat i při práci na počítači. A při hraní her se člověk leckdy zapotí a vyschne mu v krku, takže bude mít po ruce připraven nějaký ten nápoj na osvěžení. Poměrně často se, ale stane to, že si nápoj převrhnete polijete klávesnici. V tu chvíli určitě oceníte to, že jste si vybrali vodě odolnou klávesnici, kterou stačí vysušit například fénem a za chvíli pokračujete v započatém díle.
Výrobci
Na trhu je k dostání velké množství klávesnic od nejrůznějších výrobců. Pokud se zaměříme na nejvýznamnější hráče na trhu, kteří mají velký výběr různých typů a různých kvalit, tak jako první je nutno zmínit značku Genius. To je specialista na výrobu IT zařízení. V těsném závěsu můžeme jmenovat značky jako Logitech, ASUS, A4 Tech, Microsoft nebo Connect IT.
Pokud se budete držet těchto výrobců, tak za odpovídající cenu dostanete odpovídající kvalitu.
Ceny
Klávesnic je celá řada a jejich cena začíná na pár stokorunách a může se dostat hrubě přes pět tisíc. Rozhodnutí kolik peněz do klávesnice investovat záleží na tom, jaké pro ni plánujete použití. Pokud jste uživatel, který stráví u počítače jednotky hodin týdně, vystačíte si pravděpodobně s levnějším typem klávesnice. Pokud u počítače trávíte více času, ať už proto že je to součást Vaší práce nebo jste fanda PC her, tak je vhodné investovat do klávesnice poněkud větší sumu. Co můžete očekávat v různých cenových relacích?
Do 500 Kč na trhu najdete obyčejné kancelářské klávesnice s membránovým provedením a USB připojením. Nejvyšší level, co si u této klávesnice můžete zvolit je poloha pomocí nožiček na spodu klávesnice. Do 500 Kč také pořídíte obal na tablet s externí klávesnici.
Od 500 do 1000 Kč se pohybují buď obyčejné kancelářské klávesnice s přidanými funkcemi jako bluetooth nebo podsvícení. Dále tady můžete najít klávesnice, které už jsou označeny například jako herní nebo jsou mechanické. Kvalita ale odpovídá nižší ceně.
V rozmezí 1000 až 3000 Kč už jsou klávesnice, které mají doopravdy přidanou hodnotu, která odpovídá ceně. Najdete zde opravdu herní klávesnice s dobou reakce pod 1 milisekundu a podsvícením, které se dá nastavit na celou řadu způsobů, dle Vaší nálady. Dále si můžete najít klávesnici s touchpadem, kovovou vrchní deskou nebo různě vylepšenými tlačítky pro lepší nahmatání klávesy. V této cenové kategorii se také nacházejí speciálně upravené ergonomické klávesnice. Dá se říct, že běžný uživatel si za tuto cenu bez problémů najde klávesnici, která mu bude vyhovovat.
Za 3000 Kč a více už dostanete doopravdy speciální klávesnice, které jsou určeny pro hráče, kteří požadují nejvyšší kvalitu. Takové klávesnice si pořizují ti, kteří se účastní různých turnajů v PC hrách. U těchto klávesnic můžete také najít zařízení s vestavěnou baterií, kterou nabijete například jednou za měsíc a pak máte bezdrátovou klávesnici bez nutnosti výměny baterek. Za cenu kolem tří tisíc se také pohybuje většina klávesnic značky Apple.