20 nejlepších klecí na andulky 2023

Pro dlouhý a spokojený život.

Autor: Cenovyradar | Aktualizováno: Březen 2023

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Tatrapet klec pro andulky, kanárky 33 x 56 cm

Klec na andulku - náš výběr

Kulatá klec na andulku

Klec na andulku na podstavci

Klec na andulku s příslušenstvím

Zobrazit kompletní nabídku klecí na andulky

Klec na andulku

  • Pořídit andulku není nijak nákladné.
  • K největší položce při nákupu tohoto ptáčka patří klec.
  • Pokud se rozhodnete mít andulku přes léto venku, bude pro ni ideální prostornější voliéra.
  • V kleci by však měla mít napáječku a krmítko.
  • Pořídit můžete i další příslušenství.

Velikost

Obecně se uvádí, že minimální rozměr klece by měl být pro jednoho papouška alespoň 46 x 46 x 56 cm. V ideálním případě je vhodné koupit klec klasického hranatého tvaru, která andulce umožní využít veškerý její prostor. K dostání jsou i různě tvarované klece, ty sice lépe vypadají, ale jsou méně praktické. K nevhodným patří kopulovité tvary.

klec na andulku
Tatrapet klec pro andulky, kanárky 33 x 56 cm

Víte, že…?

Tito papoušci jsou velmi družní, proto je vhodné chovat alespoň 2 ptáčky. K tomu, aby andulka začala klást vajíčka, potřebuje budku. Pokud ji tedy nebude pořizovat, nemusíte se bát, že by se andulky zahnízdily.

Materiál

Klece jsou vyrobené nejčastěji v kombinaci nerezové oceli a odolného plastu. Materiál by měl být zdravotně nezávadný, protože papoušci vše rádi okusují. Z tohoto důvodu si pohlídejte, že mřížový není vyrobené z materiálu, který obsahuje olovo nebo zinek.
K dostání jsou různé barevné kombinace. Vybírat můžete i klece ošetřené práškovou barvou, díky ní nebude klec po čase rezivět. Spodní plastová část by měla jít snadno oddělat. Díky tomu se vám bude klec lépe čistit.

Mříže

Co se týká mříží, ty by neměly být příliš daleko od sebe, aby se nestalo, že jimi andulka prostrčí hlavu. Ideální rozměr je do 1, 2 cm. Vhodná klec by měla mít také vodorovní mříže, po kterých bude moci andulka šplhat. K dostání jsou klece, které tyto mříže mají na každé straně, nebo alespoň ze dvou stran. Bohužel narazíte i na klece, které jsou opatřeny pouze svislými mřížemi. Těm se ale vyhnete.

kulatá klec na andulku
INTER ZOO Julia III 34 x 34 x 65 cm

Příslušenství

Klec je pro chov andulek tím nejdůležitějším. Nevyhnete se však ani nákupu dalšího příslušenství.

Možné příslušenství Popis
Pítko Lze ho koupit v různých velikostech, nejčastěji jsou plastová, skleněná nebo vyrobená v kombinaci z obou materiálu. Ne klec se připevňují pomocí držáku zvenku.
Krmítko Krmítka mohou mít tvar misky nebo malé krabičky, kterou lze opět připevnit na mřížoví klece. Díky těmto krmítkům nebude docházek k rozhazování potravy ven z klece, což vám podstatně usnadní úklid bytu. V ideálním případě byste měli pořídit krmítka dvě. Do jednoho budete sypat klasickou potravu, do druhé minerální písek, který potřebuje k trávení. Písek je nutné koupit ve zverimexu, není možné andulku krmit obyčejným pískem.
Bidýlka Ta bývají ve většině případů součástí klece, měla by být umístěna zejména v místech, kde se bude nacházet pítko a krmítko, k dispozici jich však může být i více. Andulce také uděláte radost větvičkou, na kterou bude moci sedět a zároveň ji okusovat.
Koupátko Radost může andulce udělat také koupátko, které využije nejen při očistě peří.
Hračky Andulka si ráda hraje, z tohoto důvodu je možné koupit i nějaké hračky. Vybírat můžete různé houpačky, zvonečky nebo zrcátka.
Sépiová kost Obsahuje velké množství organického vápníku a měla by být doplňkem stravy pro všechny druhy ptáků. Lze ji koupit přímo s drátkem, s jehož pomocí ho ke kleci přivážete, možné je koupit také speciální stojánek.

Cena

K výrobcům klecí patří značky jako Bird Jewel, Inter-zoo, Ferplast, Zolux, Rajen, Shumee, Cobbyspet a mnozí jiní.

  • Nejlevnější klece je možné pořídit za necelých 500 Kč. Jedná se o velmi krásné designové kousky. Tyto klece sice dobře vypadají, mají však nedostačující rozměry a nepraktické tvary, které andulku ještě více omezují v pohybu.
  • Kvalitnější klece pořídíte do 1 000 Kč.
  • Větší luxus papouškovi dopřejete, jestliže investujete do klecí, jejichž cena se pohybuje v rozmezí 1 – 2 000 Kč. Zde najdete praktické, prostorné a hezké klece, které umožní andulce trávit čas důstojně. Tito papoušci se mohou dožívat až 10 let a kvalitní život si jistě zaslouží.
klec na andulku na podstavci
INTER ZOO Omega IV 75 x 100 x 176 cm
  • Od 2 000 Kč jsou k dostání první voliéry, ještě větší a vybavenější typy klecí a také klece se stojánkem. Cena klecí a voliér pak může šplhat k 5 a více tisícům. Jedná se ale spíše o venkovní typy, vhodné pro chov více papoušků.

Otázky a odpovědi

Jak velkou klec koupit?

Klecí je k dostání velké množství. Tím nejdůležitějším je velikost klece. Andulka je tvor velmi aktivní a ke spokojenému životu potřebuje dostatek pohybu. Proto je vhodné pořídit co možná největší klec. Pokud jste limitovaní prostorem a budete muset klec menší, měla by mít andulka možnost nějakou dobu létat po pokoji.

Kam klec postavit?

Klec není možné postavit kamkoliv. Andulka má ráda společnost, proto musíte kleci vyhradit místo v místnosti, kde trávíte nejvíce času. Neměla by však stát v průvanu, ani na přímém slunci.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Zobrazit kompletní nabídku klecí na andulky