Nejlepší klece na andulky 2024 a jak vybrat

Pro dlouhý a spokojený život.

Autorka: Hana Kratochvílová | Aktualizováno: Duben 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Tatrapet klec pro andulky, kanárky 33 x 56 cm

Klec na andulku

  • Pořídit andulku není nijak nákladné.
  • K největší položce při nákupu tohoto ptáčka patří klec.
  • Pokud se rozhodnete mít andulku přes léto venku, bude pro ni ideální prostornější voliéra.
  • V kleci by však měla mít napáječku a krmítko.
  • Pořídit můžete i další příslušenství.

Velikost

Obecně se uvádí, že minimální rozměr klece by měl být pro jednoho papouška alespoň 46 x 46 x 56 cm. V ideálním případě je vhodné koupit klec klasického hranatého tvaru, která andulce umožní využít veškerý její prostor. K dostání jsou i různě tvarované klece, ty sice lépe vypadají, ale jsou méně praktické. K nevhodným patří kopulovité tvary.

Víte, že…?

Tito papoušci jsou velmi družní, proto je vhodné chovat alespoň 2 ptáčky. K tomu, aby andulka začala klást vajíčka, potřebuje budku. Pokud ji tedy nebude pořizovat, nemusíte se bát, že by se andulky zahnízdily.

Klec na andulku - náš výběr

Tatrapet klec pro andulky, kanárky 33 x 56 cm
Výrobce: Tatrapet
Druh: klece
Zobrazit více
Tatrapet klec pro andulky a kanárky o rozměrech 33 x 56 cm, skládající se ze dna, drátěné části a střechy spojených háčky. Dno je opatřeno výsuvnými zásuvkami a plastovou ochrannou mřížkou. Kompletní sady zahrnuje krmítko, napaječku, bidlo a zavěšovací háček.
Zobrazit méně
Inter-Zoo Fiona 78 x 48 x 80 cm
přečíst recenzi
Výrobce: Inter-zoo
Druh: klece
Zobrazit více
Inter-Zoo Fiona je klec pro středně velké papoušky se specifikacemi 78 x 48 x 81,5 cm a váhou 8 kg. Klec má plastový rám, dvě výsuvné šuplíky pro snadnější čištění a pět dvířek. Součástí jsou také tři bidýlka, jedno horní posezení a čtyři krmítka/napáječky. Barva drátů je černá, barva dna světle šedá. Rozteč drátů je 1,2 cm a síla drátů je 3 a 1,6 mm.
Zobrazit méně

Kulaté klece na andulku

Inter-Zoo Julia III 34 x 34 x 65 cm
Výrobce: Inter-zoo
Druh: klece
Zobrazit více
Klec Inter-Zoo Julia III o rozměrech 34 x 34 x 65 cm je určena pro malé papoušky. Součástí jsou 2 umělohmotné misky na vnější straně klece, 2 bidla a vyšupovací šuplík na plastovém dně pro snadné čištění. Rozteč mezi dráty je 1,3 cm. Klec je galvanicky zinkovaná podle aktuální nabídky barev.
Zobrazit méně
Ferplast Bali Antique 43,5 x 68,5 cm
Výrobce: Ferplast
Druh: klece
Zobrazit více
Klec Ferplast Bali Antique o rozměrech 43,5 x 68,5 cm je konstrukce vhodná pro kanárky nebo menší exotické ptáky. Tvar je klasicky kulatý, s dráty potaženými bílým plastem. Spodní část z pevného, netoxického plastu obsahuje vysunovací dno pro snadné čištění. Horní strana klece má držadlo pro přenášení.
Zobrazit méně
Rajen Andy 34 x 54 cm
přečíst recenzi
Výrobce: Rajen Pets
Druh: klece
Zobrazit více
Závěsná klec Rajen Andy o rozměrech 34 cm v průměru a 54 cm na výšku (včetně háčku) je navržena pro malé papoušky. Součástí jsou i zařízení zobrazená na fotografii. Dno klece má mříž a šuplík pro snadné čištění a údržbu. Rozteč drátů činí 0,8 cm, tloušťka drátů 0,15 cm. Horní a dolní část klece jsou k dispozici ve variantách: červená, modrá a žlutá. Bílá část je vždy bílá.
Zobrazit méně
ZOLUX Retro Marthe 45 x 45 x 70 cm
přečíst recenzi
Výrobce: Zolux
Druh: klece
Zobrazit více
Tato ptáčí klec má rozměry 63 x 60 x 40 cm a nabízí prostor pro ptáky střední velikosti. Je vyrobena z kovových tyčí, vzdálenost mezi nimi činí 1,2 cm, což zajišťuje bezpečnost ptáků. Klec je vybavena dvěma krmítky, dvěma napáječkami a jednou houpací tyčí pro ptáky.
Zobrazit méně

Klece na andulku na podstavci

Inter-Zoo Omega IV 75 x 100 x 176 cm
přečíst recenzi
Výrobce: Inter-zoo
Druh: klece
Rozměry: 75 x 100 x 175 cm
Zobrazit více
Inter-Zoo Omega IV je voliéra vhodná pro střední a velké papoušky. Nabízí rozměry 75x100x175 cm, které poskytují dostatek prostoru pro pohodlné ubytování ptáků. Tato klec pro andulky je navržena tak, aby správně fungovala v souladu s jejich potřebami a zároveň zajišťovala jejich bezpečnost.
Zobrazit méně
ZOLUX Neo Jili XL 132 x 48 x 81 cm
přečíst recenzi
Výrobce: Zolux
Druh: klece
Zobrazit více
Tato klec pro ptáky ZOLUX Neo Jili XL o rozměrech 132x48x81 cm je navržena pro větší papoušky. Obsahuje dvě zásuvky pro snadnější čištění, vrchní otvor s bidýlkem pro odpočinek ptáka, tři vnitřní bidla, jedno vnější bidlo, dvě krmítka a čtyři nohy pro zvednutí klece. Dvířka zajišťují přístup dovnitř.
Zobrazit méně
ZOLUX Chic Loft (L) 42 x 24 x 38 cm
Výrobce: Zolux
Druh: klece
Zobrazit více
Klec ZOLUX Chic Loft pro ptáky o rozměrech 42 x 24 x 38 cm je určená pro střední papoušky, zvláště andulky. Vyrobena ve černém designu, obsahuje bidýlka a misky na krmení. Součástí klece je i praktický podstavec s odkládací plochou pro příslušenství.
Zobrazit méně

Klece na andulku s příslušenstvím

Inter-Zoo Iza III 58,5 x 38 x 65 cm
přečíst recenzi
Výrobce: Inter-zoo
Druh: klece
Zobrazit více
Tento ptáčí klec o rozměrech 60 x 60 x 150 cm nabízí prostor pro ptáky s mřížovou strukturou 1 x 1 cm. Je vybavena předními dveřmi, spodní část kolečky pro snadnou manipulaci, odnímatelným podnosem pro snadné čištění a dvěma dráty na zavěšení hraček či napáječek.
Zobrazit méně
Ferplast Giulietta 4 57 x 30 x 50 cm
přečíst recenzi
Výrobce: Ferplast
Druh: klece
Zobrazit více
Klec Ferplast Giulietta 4 (57 x 30 x 50 cm) je dřevěná konstrukce s certifikátem FSC™ vhodná pro kanáry či malé exotické ptáky. Ošetřena protiplísňovou UV-barvou pro vyšší odolnost, vybavena dřevěným dnem s vyjímatelnými plastovými zásuvkami a otevíracími předními dvířky. Obsahuje odnímatelná otočná krmítka, láhev na pití, sponu na zeleninu a modulární bidélka.
Zobrazit méně
France Cage Viktoria 39 x 23 x 46 cm
Výrobce: France Cage
Druh: klece
Zobrazit více
Klec France Cage Viktoria je vhodná pro andulky a jiné střední papoušky. Rozměry klece činí 39 x 23 x 46 cm a rozteč drátů je 10 mm. V balení najdete 2 krmítka, 2 bidýlka a dnem v proměnlivé barvě dle dostupnosti. Obrázek se může lišit, barva není závazná.
Zobrazit méně
BIRD JEWEL K6 57,5 x 33,5 x 55 cm
Výrobce: Bird Jewel
Druh: klece
Zobrazit více
Tato klec pro menší papoušky a exoty má rozměry 57,5 x 33,5 x 94 cm. K dispozici jsou 2 bidla a 2 krmítka. Je vybavena výsuvným čistícím roštem a okem pro zavěšení. Barva vaniček je černá, modrá nebo vínová. Má přední dvířka, rozteč drátů 10 mm a sílu drátů 3 mm. Barva klece dle dodavatele.
Zobrazit méně
Ferplast Rekord 3 49 x 29 x 48,5 cm
přečíst recenzi
Výrobce: Ferplast
Druh: klece
Zobrazit více
Střední klec pro ptáky Ferplast Rekord 3 má rozměry 49 x 30 x 48,5 cm. Je vyrobena z plastu a plastem potaženého pletiva. Určena pro kanárky a další malé druhy ptáků. Obsahuje potřeby pro chov: pogumovaná bidla, nádoby Brava 2, pitnou láhev, kolíčky na občerstvení a zrcadlovou hračku.
Zobrazit méně
Zobrazit kompletní nabídku Klec na andulku

Velikost

Modrá andulka v kleci

Andulka by měla mít dostatečný prostor ke spokojenému životu, iStock /Krakatuk

Materiál

Klece jsou vyrobené nejčastěji v kombinaci nerezové oceli a odolného plastu. Materiál by měl být zdravotně nezávadný, protože papoušci vše rádi okusují. Z tohoto důvodu si pohlídejte, že mřížový není vyrobené z materiálu, který obsahuje olovo nebo zinek.
K dostání jsou různé barevné kombinace. Vybírat můžete i klece ošetřené práškovou barvou, díky ní nebude klec po čase rezivět. Spodní plastová část by měla jít snadno oddělat. Díky tomu se vám bude klec lépe čistit.

Mříže

Co se týká mříží, ty by neměly být příliš daleko od sebe, aby se nestalo, že jimi andulka prostrčí hlavu. Ideální rozměr je do 1, 2 cm. Vhodná klec by měla mít také vodorovní mříže, po kterých bude moci andulka šplhat. K dostání jsou klece, které tyto mříže mají na každé straně, nebo alespoň ze dvou stran. Bohužel narazíte i na klece, které jsou opatřeny pouze svislými mřížemi. Těm se ale vyhnete.

Příslušenství

Klec je pro chov andulek tím nejdůležitějším. Nevyhnete se však ani nákupu dalšího příslušenství.

Možné příslušenstvíPopis
PítkoLze ho koupit v různých velikostech, nejčastěji jsou plastová, skleněná nebo vyrobená v kombinaci z obou materiálu. Ne klec se připevňují pomocí držáku zvenku.
KrmítkoKrmítka mohou mít tvar misky nebo malé krabičky, kterou lze opět připevnit na mřížoví klece. Díky těmto krmítkům nebude docházek k rozhazování potravy ven z klece, což vám podstatně usnadní úklid bytu. V ideálním případě byste měli pořídit krmítka dvě. Do jednoho budete sypat klasickou potravu, do druhé minerální písek, který potřebuje k trávení. Písek je nutné koupit ve zverimexu, není možné andulku krmit obyčejným pískem.
BidýlkaTa bývají ve většině případů součástí klece, měla by být umístěna zejména v místech, kde se bude nacházet pítko a krmítko, k dispozici jich však může být i více. Andulce také uděláte radost větvičkou, na kterou bude moci sedět a zároveň ji okusovat.
KoupátkoRadost může andulce udělat také koupátko, které využije nejen při očistě peří.
HračkyAndulka si ráda hraje, z tohoto důvodu je možné koupit i nějaké hračky. Vybírat můžete různé houpačky, zvonečky nebo zrcátka.
Sépiová kostObsahuje velké množství organického vápníku a měla by být doplňkem stravy pro všechny druhy ptáků. Lze ji koupit přímo s drátkem, s jehož pomocí ho ke kleci přivážete, možné je koupit také speciální stojánek.
Zelená andulka v kleci

Klec můžete vybavit hračkami, které ptáčky na nějakou dobu zabaví, iStock /Legate

Cena

Klec na andulku
Tatrapet klec pro andulky, kanárky 33 x 56 cm

K výrobcům klecí patří značky jako Bird Jewel, Inter-zoo, Ferplast, Zolux, Rajen, Shumee, Cobbyspet a mnozí jiní.

  • Nejlevnější klece je možné pořídit za necelých 500 Kč. Jedná se o velmi krásné designové kousky. Tyto klece sice dobře vypadají, mají však nedostačující rozměry a nepraktické tvary, které andulku ještě více omezují v pohybu.
  • Kvalitnější klece pořídíte do 1 000 Kč.
  • Větší luxus papouškovi dopřejete, jestliže investujete do klecí, jejichž cena se pohybuje v rozmezí 1 – 2 000 Kč. Zde najdete praktické, prostorné a hezké klece, které umožní andulce trávit čas důstojně. Tito papoušci se mohou dožívat až 10 let a kvalitní život si jistě zaslouží.
  • Od 2 000 Kč jsou k dostání první voliéry, ještě větší a vybavenější typy klecí a také klece se stojánkem. Cena klecí a voliér pak může šplhat k 5 a více tisícům. Jedná se ale spíše o venkovní typy, vhodné pro chov více papoušků.

Otázky a odpovědi

Jak velkou klec koupit?

Klecí je k dostání velké množství. Tím nejdůležitějším je velikost klece. Andulka je tvor velmi aktivní a ke spokojenému životu potřebuje dostatek pohybu. Proto je vhodné pořídit co možná největší klec. Pokud jste limitovaní prostorem a budete muset klec menší, měla by mít andulka možnost nějakou dobu létat po pokoji.

Kam klec postavit?

Klec není možné postavit kamkoliv. Andulka má ráda společnost, proto musíte kleci vyhradit místo v místnosti, kde trávíte nejvíce času. Neměla by však stát v průvanu, ani na přímém slunci.
Zobrazit kompletní nabídku Klec na andulku