Klec pro morče

Klec pro malé hlodavce.

ca. 2 700 CZK
ca. 3 100 CZK
ca. 1 500 CZK
ca. 2 500 CZK
ca. 800 CZK

Jak vybrat klec pro morče

 • Při výběru velikosti klece záleží na tom, jestli plánujete pořídit jedno nebo více morčat.
 • Nejvíce jsou na trhu zastoupeny klasické klece, využít můžete také plastový box a největší radost morčeti uděláte koupí morčatária.
 • Klec vybírejte na základě praktičnosti.
 • Vhodná klec by měla být doplněna o další příslušenství.

Velikost klece

Při výběru velikosti klece záleží na tom, jestli plánujete pořídit jedno nebo více morčat. Klece pro morčata se velikostně příliš neliší, koupit však můžete i několikapatrové klece.

 • Klec pro morče by měla mít rozměr alespoň 80 x 50 x 40 cm.
 • V případě, že budete chovat více zvířat, budete muset pořídit klec větší.
Prostorná
Ferplast Klec pro králíky a morčata Arena 100, 100 x 62,5 x 51 cm
 • Jakou podobu klece zvolit

Nejvíce jsou na trhu zastoupeny klasické klece, využít můžete také plastový box a největší radost morčeti uděláte koupí morčatária.

Klec

Klece jsou vzdušné a morčeti poskytnou dobrý kontakt s okolím. K nevýhodám však patří větší nepořádek, protože díky mřížím není pro morče problém neustále vyhazovat podestýlku nebo potravu. Nevyhnete se ani ohlodávání mříží, a to i v noci. Správně zvolená klec s pevným dnem je nejvhodnější možností, jak morče chovat v domácnosti. Pozor ale dávejte na klece s drátěnou spodní částí. Těmto výrobkům se vyhněte.

Odnímatelná přední stěna
TRIXIE Výběh pro morčata do vnitřních prostor 100x30x60cm

Plastbox

Díky pevným stěnám nebude morče vystaveno průvanu a zamezíte také vyhazování potravy i podestýlky. Nevýhodou je horši proudění vzduchu, což muže být problém zejména v létě. K dostání jsou plastové boxy, které disponují otevírací horní mříží. Díky ní bude proudění vzduchu lepší a tato varianta vám také ulehčí doplňování vody a potravy, ale i samotný kontakt. Přestože plastové boxy nabízí mnoho výhod, chovatelé je pro chov morčat nedoporučují, zejména díky horší cirkulaci vzduchu, kdy může dojít k zapaření srsti a vzniku plísňových nemocí.

Morčatárium

Jedná se o dřevěné patrové domečky, které mohou být umístěny také venku. Dřevěná klec pro hlodavce je k dostání jsou v mnoha různých provedeních. Klece mají velké rozměry a jsou vhodné zejména pro chov více zvířat. Nevýhodou je v tomto případě velký nárok na prostor a vyšší pořizovací cena. U těchto klecí si pohlídejte, zda každé patro disponuje omyvatelným dnem, které vám ulehčí čištění a jaký je do klece přístup. Jestliže patříte k domácím kutilům, můžete si morčatárium vyrobit svépomocí, inspirací pro vás mohou být různé návody, které najdete na internetu.

Typ Popis
Klec Dobrý kontakt s okolím
  Větší nepořádek
Plastbox Pevné stěny
  Horší proudění vzduchu
Morčatárium Dřevěné, prostorné
  Venkovní chov
  Větší rozměry

Víte, že…?

Pro snadnější přepravu je vhodné pořídit plastovou přepravku. Díky pevným stěnám, nebudete muset uklízet auto a morče v ní může trávit dobu, kdy budete například na chatě.

Oblíbená
Kerbl Klec BALDO 120 pro králíky, morčata, křečky, jiné hlodavce, 118 x 59 x 46 cm

Praktičnost

Klec vybírejte na základě praktičnosti. Ideální je odnímatelné plastové dno, které vám usnadní čištění a poskytne morčeti možnost trávit léto na trávě. Dostatečně vysoké dno částečně zabrání vypadávání podestýlky.

 • Pozornost věnujte mřížím, které by měly být dostatečně u sebe, aby v nich morčátko neuvízlo.
 • Klec by měla být vybavena většími dvířky nebo odnímatelnou horní částí.

Kam klec postavit

Klec je nutné umístit na dobře větrané místo, nikoliv však do průvanu. Neměla by stát ani v blízkosti topení. Dále není vhodné postavit klec do ložnice nebo dětského pokoje, protože morče je aktivní i v noci.

Venkovní
KERBL Králíkárna Freddy – kotec pro králíky a morčata, 116 x 45 x 62 cm

Příslušenství ke klecím

Vhodná klec by měla být doplněna o další příslušenství.

 • Mezi hlavní příslušenství, které by nemělo chybět v žádné kleci, nesmí chybět domeček, napáječka a miska na krmivo.
 • Dále je vhodné pořídit vhodný zásobník na seno nebo trávu.
 • A k dostání jsou také různé hračky, které morče zabaví. V tomto případě se jedná o různé prolézačky, tunely, rampy nebo hračky, do kterých můžete vložit různé pamlsky.
 • Pokud chcete morče učit čistotě, je možné pořídit morčátku také plastový záchod.
Klasická
MPS Italia klec Baldo 100 pro králíky a morčata 100x53x46cm

Cena

Cena jednotlivých klecí se odvíjí od jejich velikosti, ale také příslušenství, které je jejich součástí nebo materiálu, ze kterého jsou zhotovené. K dostání jsou kvalitní klece a boxy od značek jako Ferplast, Kerbl, Tommi, Zolux

 • Do 500 Kč – nejlevnější klece je možné koupit za necelých 500 Kč. Jedná se o menší variantu bez dalšího příslušenství. Jejich velikost však není pro morče ideální a často se setkáte s různými plastovými patry. Ty sice hezky vypadají, ale nejsou vhodné, protože morče patří mezi hlodavce a nevyhnete se tak okusování těchto částí.
 • Od 500 – 1 000 Kč – opět se jedná o klece bez dalšího příslušenství. Díky větším rozměrům je však můžete využít i pro chov morčete.

Od 1 000 – 2 000 Kč – v této cenové kategorii najdete větší množství klece s různým vybavením. Upřednostňujte výrobky doplněné o dřevěná patra, která mohou sloužit i jako domeček.

 • Od 2 000 a více Kč – mnohdy narazíte na několika patrové klece a zakoupit můžete i velké dřevěné klece, které využijete pro venkovní chov. Jejich cena může šplhat až k 10 000 Kč.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat klec pro morče?

Morčata jsou oblíbenými domácími mazlíčky. Vzhledem k tomu, že jejich chov není nijak náročný, je možné je pořídit také dětem. Jestliže přemýšlíte o možnosti pořídit morče domů, budete je v první řadě někde ubytovat. Výběr klece, kde bude morče trávit většinu dne, není vhodné podcenit. Klec by měla být dostatečně prostorná a také praktická pro přenášení a údržbu. Nevyhnete se ani nutnosti dokoupit další příslušenství.

Kolik morčat koupit?

Tato zvířátka jsou velmi společenská, v přírodě žijí ve skupinách. V případě, že nebude moci morčeti věnovat každý den více času, doporučujeme pořídit zvířátka dvě. V ideálním případě by se mělo jednat o dvě samičky, které se většinou dobře snášejí. Jestliže chcete chov rozšířit, doporučujeme samce a samici.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Prostorná
Odnímatelná přední stěna
Oblíbená
Venkovní
Klasická
Image
Produkt
Ferplast Klec pro králíky a morčata Arena 100, 100 x 62,5 x 51 cm
TRIXIE Výběh pro morčata do vnitřních prostor 100x30x60cm
Kerbl Klec BALDO 120 pro králíky, morčata, křečky, jiné hlodavce, 118 x 59 x 46 cm
KERBL Králíkárna Freddy – kotec pro králíky a morčata, 116 x 45 x 62 cm
MPS Italia klec Baldo 100 pro králíky a morčata 100x53x46cm
Cena ca. 2 700 CZK ca. 3 100 CZK ca. 1 500 CZK ca. 2 500 CZK ca. 800 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Alena Rajnochová

About the Author

About the Author

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela několik různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které nejen ráda čtu, ale zkouším i občas nějaký příběh vytvořit. Díky tomuto svému koníčku jsem se dostala do týmu copywriterů. Začínala jsem s psaním dětských pohádek a příběhů, postupně jsem zpracovávala témata, která mohou zajímat rodiče i starší děti. Nyní se specializuji se na psaní produktových článků. Díky této práci jsem se dozvěděla mnohé z oblasti zdraví, péče o tělo, děti, domácnost a zahradu, což jsou témata, která mě zajímají nejvíce.