Nejlepší klece pro papouška 2024 a jak vybrat

Autorka: Klára Machátová | Aktualizováno: Duben 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Inter-Zoo Fiona 78 x 48 x 80 cm
94 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat klec pro papouška

 • Klece pro papoušky lze podle velikosti, ale také podle účelu rozdělit do tří základních kategorií a to na klece přepravní, klasické nebo voliéry.
 • Nejdůležitější parametr při výběru je rozměr klece, který by měl vycházet z konkrétního druhu papouška. Větší rozměry je nutné volit při chovu většího množství papoušků.
 • Bezpečnost je další kritérium, které je při výběru klece velmi důležité. Souvisí s kvalitním zpracováním konstrukce a nezávadností použitých materiálů.

Klec pro papouška - náš výběr

Inter-Zoo Fiona 78 x 48 x 80 cm
přečíst recenzi
Výrobce: Inter-zoo
Druh: klece
Zobrazit více
Inter-Zoo Fiona je klec pro středně velké papoušky se specifikacemi 78 x 48 x 81,5 cm a váhou 8 kg. Klec má plastový rám, dvě výsuvné šuplíky pro snadnější čištění a pět dvířek. Součástí jsou také tři bidýlka, jedno horní posezení a čtyři krmítka/napáječky. Barva drátů je černá, barva dna světle šedá. Rozteč drátů je 1,2 cm a síla drátů je 3 a 1,6 mm.
Zobrazit méně
Gabbia Sophia, 57 x 36 x 56 cm
Výrobce: Selko
Druh: klece
Zobrazit více
Gabbia Sophia je kovová klec pro papouška. Vybavena je vysuvným plastovým dnem pro lehké čištění a výklopnými mřížovými dvířky. Součástí jsou také plastové bidélky a misky na krmení a vodu. Spodní část klece je možno odebrat. Rozměry produktu jsou 57 x 36 x 56 cm, s mezerou mezi mřížemi 1,3 cm.
Zobrazit méně
ZOLUX Retro Marthe 45 x 45 x 70 cm
Výrobce: Zolux
Druh: klece
Zobrazit více
Tato ptáčí klec má rozměry 63 x 60 x 40 cm a nabízí prostor pro ptáky střední velikosti. Je vyrobena z kovových tyčí, vzdálenost mezi nimi činí 1,2 cm, což zajišťuje bezpečnost ptáků. Klec je vybavena dvěma krmítky, dvěma napáječkami a jednou houpací tyčí pro ptáky.
Zobrazit méně

Klece pro papouška Ferplast

Ferplast Piano 4 59 x 33 x 55 cm
přečíst recenzi
Výrobce: Ferplast
Druh: klece
Rozměry: 60 x 33 x 60 cm
Zobrazit více
Klec pro papoušky Ferplast Piano 4 je prostředně velká s rozměry 59 x 33 x 60 cm. Vybavena je dřevěnými bidýlky, otočnými krmítky, napáječkou, držákem na zeleninu a hračkou se zrcátkem a zvonkem. Díky plastovým lištám na hranách a výsuvnému dnu je udržení klece jednoduché. Materiál je plast a kov.
Zobrazit méně
Ferplast Rekord 3 49 x 29 x 48,5 cm
Výrobce: Ferplast
Druh: klece
Zobrazit více
Střední klec pro ptáky Ferplast Rekord 3 má rozměry 49 x 30 x 48,5 cm. Je vyrobena z plastu a plastem potaženého pletiva. Určena pro kanárky a další malé druhy ptáků. Obsahuje potřeby pro chov: pogumovaná bidla, nádoby Brava 2, pitnou láhev, kolíčky na občerstvení a zrcadlovou hračku.
Zobrazit méně
Ferplast Sonia 61,5 x 40 x 65 cm
Výrobce: Ferplast
Druh: klece
Rozměry: 61.5 x 40 x 65 cm
Ferplast Canto 71 x 38 x 60,5 cm
Výrobce: Ferplast
Druh: klece
Zobrazit více
Ferplast Canto je ptačí klec s rozměry 71 x 38 x 60,5 cm. Umožňuje oddělení ptáků pomocí přepážky na dvě části. Klec má odnímatelnou základnu pro snadnější čištění a je doplněna o příslušenství – 2 napáječky, 4 bidýlky a 4 otočná krmítka Brava 2. Užití klece je zaměřeno na kanárky a exotické ptáky.
Zobrazit méně

Klece pro papouška Inter-Zoo

Inter-Zoo Iza III 58,5 x 38 x 65 cm
Výrobce: Inter-zoo
Druh: klece
Zobrazit více
Tento ptáčí klec o rozměrech 60 x 60 x 150 cm nabízí prostor pro ptáky s mřížovou strukturou 1 x 1 cm. Je vybavena předními dveřmi, spodní část kolečky pro snadnou manipulaci, odnímatelným podnosem pro snadné čištění a dvěma dráty na zavěšení hraček či napáječek.
Zobrazit méně
Inter-Zoo Nina 54 x 34 x 74 cm
Výrobce: Inter-zoo
Druh: klece
Rozměry: 54 x 34 x 74 cm
Inter-Zoo Sonia III 54 x 34 x 70 cm
Výrobce: Inter-zoo
Druh: klece
Rozměry: 54 x 34 x 75 cm
Zobrazit více
Tento ptáčí klec nabízí rozměry (uveďte rozměry) a je vyrobena z materiálů (popište materiály). Uvnitř klece je umístěno několik přistávacích plošin a zavěšených hraček pro ptáky. Dále je vybavena podavačem krmiva a miskou na vodu. Vlastnosti produktu jsou jasně definované pro podporu informovaného rozhodnutí zákazníků.
Zobrazit méně
Inter-Zoo Emma Cabrio 54 x 39 x 72 cm
Výrobce: Inter-zoo
Druh: klece
Zobrazit více
Inter-Zoo Emma Cabrio je klec pro papoušky střední velikosti s barevným designem. Nachází se zde otvírací horní část, 3 bidla, horní bidlo a 2 krmítka/napáječky. Výsuvný šuplík usnadňuje čištění. Dvě dvířka umožňují pohodlný přístup. Rozměry klece jsou 54 x 39 x 72 cm, rozteč je 1,5 cm.
Zobrazit méně
Inter-Zoo Omega II 56 x 71 x 146 cm
přečíst recenzi
Výrobce: Inter-zoo
Druh: voliéry
Rozměry: 56 x 71 x 146 cm
Zobrazit více
Inter-Zoo Omega II je voliéra určená pro papoušky střední a velké velikosti. Její konstrukce je stabilní a vyznačuje se vysokou bezpečností, je na kolečkách pro snadné přemisťování. Ochranný nátěr je dlouhodobě odolný. Rozměry klece jsou 56 cm (šířka), 72 cm (hloubka) a 146 cm (výška).
Zobrazit méně

Klece pro papouška Flamingo

Zobrazit kompletní nabídku Klec pro papouška

Jak vybrat klec pro papouška

Jaké typy existují

Klece lze podle velikosti rozdělit do tří základních kategorií.

Papoušek v kleci

Papoušky můžete chovat v interiéru i exteriéru, iStock / michaelkremer_art

Přepravní klece

Slouží pouze k přepravě papouška z místa na místo. Jedná se o malé klece, které poskytují ptáčkovi omezený prostor, který se neslučuje s jeho potřebami. Čas, který stráví papoušek v této kleci, by měl být vždy omezený na nezbytně nutnou dobu. Minimální rozměr tohoto typu klece musí papouškovi umožnit alespoň vzpřímené stání a volné roztažení křídel.

Klasické ptačí klece

Tyto klece jsou vhodné zejména pro malé druhy papoušků. Vyrábí se v různých velikostech i tvarech. Zpravidla mají velmi lehkou konstrukci, která umožňuje snadné přemisťování. Výhodou může být i nižší pořizovací cena.

Voliéry

Klec pro papouška
Inter-Zoo Fiona 78 x 48 x 80 cm

Rozdíl mezi velkou klecí a malou voliérou může být prakticky minimální. Obecně jsou voliéry považovány za nejvhodnější variantu pro optimální aktivitu papoušků. Hodí se jak pro malé, tak velké druhy. Na našem trhu existují interiérové i exteriérové varianty. Druhý typ může mít opravdu velkorysé rozměry. U voliér je zpravidla také kvalitnější a bytelnější konstrukce než u klasických klecí. Nutné je ale počítat s vyšší pořizovací cenou.

Papoušek v kleci

Papoušek musí mít v kleci dostatek prostoru, iStock / Natalya Vilman

Jakou zvolit velikost

Při volbě velikosti vždy platí pravidlo – čím větší tím lepší. Klec musí papouškovi poskytnout dostatek místa k roztáhnutí křídel, lépe však k vzlétnutí. Nutné je počítat také s tím že vnitřní vybavení klece zabírá poměrně dost místa a ubírá tak prostor k potřebné aktivitě ptáka.
Velikost klece je také nutné přizpůsobit konkrétnímu druhu papouška a jeho velikosti. V tomto ohledu existují jistá doporučení (viz. tabulka níže) platná pro jedince daného druhu. Pokud bude v kleci chováno více papoušků, je nutné tento prostor logicky volit větší. Kromě velikosti je třeba vzít v potaz také rozteč mříží klece a to nejen kvůli tomu, aby papoušek z klece nevyletěl, ale také aby se případně nezranil.

Druh papouškaRozměr klece pro 1 ptáka v cmOptimální rozteč mříží klece v cm
Andulka45 x 45 x 601,3
Korela50 x 50 x 601,3 až 1,6
Alexandr malý60 x 60 x 901,3 až 1,6
Amazónek60 x 60 x 601,6 až 2
Papoušek šedý90 x 60 x 1202 až 2,5
Kakadu bílý100 x 75 x 1202,5 až 3,8
Ara ararauna120 x 90 x 1502,5 až 3,8

Víte, že…?

Klec může být pro papouška pouze místem odpočinku. Ideální je, pokud má ptáček možnost být i mimo klec. K těmto účelům slouží např. dřevěné stojany, které mohou být také dekorativním doplňkem daného prostoru.

Bezpečnost

Klece pro papouška Ferplast
Ferplast Piano 4 59 x 33 x 55 cm

V případě volby nevhodné klece může dojít u papouška k nejrůznějším zraněním včetně otravy toxickými látkami. Bezpečná klec splňuje následující podmínky:

 • Původ v Evropských zemích – u čínských výrobků nelze zaručit to, že budou zdravotně nezávadné; u produktů z Evropských zemí je kontrolována jakost a tedy není možné, aby se na trh dostaly zdravotně závadné výrobky
 • Zdravotně nezávadný materiál, případně vhodně ošetřený nezávadnou povrchovou úpravou – pro papoušky je toxický např. zinek nebo rez, která se může objevit u nevhodně ošetřených železných materiálů; naopak vhodná je např. kvalitní nerez
 • Kvalitně zpracovaná konstrukce – nesmí mít ostré hrany, které mohou papouška pořezat, u velkých otvorů hrozí udušení; někdy se dráty vkládají do předvrtaných děr v jeklovém rámu, do nich se mohou dostat nečistoty, které následně způsobí korozi v daném místě; ideální konstrukce je tvořena z dílů, které tvoří celosvařený komplet.
Čištění klece

Klec by měla jít jednoduše vyčistit, iStock / Ladanifer

Základní vybavení klece

Aby se papoušek v kleci cítil dobře, je nutné ji dovybavit základním vybavením. Sem patří zejména:

 • Krmítka a pítka – umisťují se do horní části klece, tím je zabráněno zapadání trusu do jídla a pití
 • Bidla – ideálně z přírodních materiálů; vhodné je do klece umístit více bidýlek o různém průměru
 • Sépiová kost, brusné kameny – slouží k obrušování zobáčku
 • Hračky – např. zrcátka, houpačky, zvonečky, rolničky, hřiště atd.
 • Koupelny – většina papoušků se také ráda osvěží zejména v horkých letních měsících

Otázky a odpovědi

Jak vybrat klec pro papouška?

Klec pro papouška je nutné volit podle konkrétního druhu, případně počtu chovaných papoušků. Z tohoto hlediska je nejdůležitější kritérium velikost klece. Té je pak možné přizpůsobit konkrétní typ tedy, zda bude dostačující klasická klec nebo bude lepší zvolit voliéru.

Kam je vhodné klec umístit?

Papoušci jsou společenská zvířata, a proto potřebují kontakt s chovatelem, zejména pokud jsou chovaní samostatně. Ideální je tedy takové místo, kde nebude většinu času sám. Z obecných doporučení pak lze zmínit umístění na vyvýšená místa. Klec by neměla být v průvanu nebo na radiátorech.
Zobrazit kompletní nabídku Klec pro papouška