Klepadlo na dveře

Netradiční designový prvek nejen na vchodové dveře.

ca. 1 600 CZK
ca. 1 900 CZK
ca. 1 700 CZK
ca. 1 200 CZK
ca. 1 500 CZK
ca. 1 700 CZK

Jak vybrat klepadlo na dveře

  • Klepadla byla v dřívějších dobách typickou součástí vchodových dveří a nesla si s sebou zajímavé významy
  • Materiál by měl být vysoce kvalitní a odolný, jelikož je klepadlo umístěno na vchodových dveřích, kde se může setkat s různými výkyvy počasí
  • Ceny se odvíjí především od materiálu, případně od toho, kde si chcete klepadlo pořídit, zda od kováře na míru či z kamenné prodejny

Význam

V dřívějších dobách klepadla naznačovala finanční hojnost majitele domu, měla obyvatele chránit před nezvanou návštěvou. Většinou z toho důvodu můžete vidět klepadla se lví hlavou, jenž měla představovat ochránce domu, jakožto silné a majestátní zvíře. Lev je považován za symbol statečnosti a odvahy, tím pádem se hodí, jako nejideálnější ochránce vašeho domova. Klepadlo má v mnoha zemích stále svou tradici a důležitý význam. V oblasti středního východu Afriky mžete spatřit klepadlo jako ženskou ruku. Má znázorňovat“ ruku Fatimy“, který má chránit dům před vším zlým.

Materiál

Klepadla se nejčastěji vyrábí z litiny, která je pro tento výrobek typickým materiálem a je taktéž nejkvalitnější. Litina je odolná vůči veškerým vlivům počasí. Klepadlo snese déšť, mráz a vlhkost, takže klepadlo z litiny vám mže vydržet několik let. Velikost, tvar a design musíte vybírat na základě typu vašich dveří a taktéž jejich materiálu. Na masivní vchodové dveře můžete použít i velká masivní klepadla, jelikož masiv jejich tíhu unese.

Lev
Cobra Lev 150 x 90 mm bronz hnědý

Specifika

Montáž klepadel se zpravidla používá na masivní dřevěné nebo kovové dveře. Klepadlo se skládá z mnoha částí.

  • Volná část přezdívaná kladívko slouží přímo k samotnému klepání.
  • Většinou je součástí klepadla i kovadlinka, na které kladívko dopadá a díky tomu nezpůsobuje poškození vašich dveří a zároveň vydává zajímavý dunivý zvuk. Z toho důvodu je dobré před koupí klepadlo vyzkoušet, abyste věděli, jaký vydává zvuk. Důležitý je taktéž jeho vzhled, který by měl k vašim vchodovým dveřím ladit.

Vzhled

Vzhled klepadel může být různý a jak je výše zmíněno, v určitých zemích je přímo typický symbol, který na vašich dveřích nesmí chybět.

Kované klepadlo
Galbusera 2115 klepadlo Kované
Vzhled Obecné
Prostý kruh s úchytem s kovadlinkou i bez Používaný nejčastěji v dřívějších dobách
Kruhové klepadlo s podkladní rozetou a čtvercem na koso Oblíbenost tohoto tvar převažuje i do dnešní doby
Kruhové klepadlo kroucené a hladké s hlavičkou a rozetami Oblíbenost tohoto tvar převažuje i do dnešní doby
Různě tvarovaná klepadla jako třmeny, lyra či vsazené srdce Dřívějších dobách používaly především kováři
Klepadla s úchytem lidské hlavy Tyto symboly mohou představovat významy pro určité národnosti či mohou být pouze hezký doplněk
Klepadla s úchytem zvířecí hlavy Tyto symboly mohou představovat významy pro určité národnosti či mohou být pouze hezký doplněk

Víte, že…?

Existují litinová klepadla, která jsou opatřena zvonkem. Vaši návštěvníci si mohou tedy vybrat, zda zaťukají či zacinkají na zvon, což je také krásné a příjemné ohlášení návštěvy.

Design

Barevné provedení může být různé. Na trhu naleznete klepadla v odstínech zlaté, bronzové, chromové či například černé. Barvu a design byste měli vždy volit tak, aby ladil k vašim vchodovým dveřím a případně se sladil s klikou a dalšími dveřními doplňky. Můžete to brát tak, že klepadlo rovnou sladíte i s vnitřním vybavením vašeho domu. Jestliže máte domácnost spíše v rustikálním stylu, je vhodné vybírat spíše rustikální klepadla než ty moderní, které se hodí na moderní dveře a do moderního stylu domácnosti. Klepadla mohou být i různě malované, například klepadlo ve tvaru holubice sedící na větvi stromu, kdy holubice má světlou barvu a lístky na stromě jsou v barvě zelené i takové kombinace jsou možné.

Zajímavosti

Klepadla nemusí být umístěna pouze na vchodových dveřích, ale můžou vám udělat hezký dojem i v některých místnostech vašeho domu a specifikovat tak jeho prostor a význam. V tomto případě se jedná o drobnější klepadla, která tolik vaše dveře nezatíží. Do pracovny můžete například zvolit klepadlo, které zdůrazní, jaká místnost se za dveřmi nachází.

Černo-stříbrný pozink
Galbusera 2217 klepadlo Kované

Otázky a odpovědi

Jak vybrat klepadlo na dveře?

Klepadlo můžete vybírat na základě několika parametrů. Záleží, zda kladete nároky na symbol a význam klepadel či jej berete jako pouhý doplněk vašich dveří. Můžete si vybrat klepadla se zvířecím motivem či klasickým kulatým vzorem.

Jaká je cena klepadel?

Klepadla můžete pořídit již od 250 korun, kdy není zaručena dlouhá životnost. Proto je na zváženou, zda si nezhotovit klepadlo od kvalitního kováře či se poohlížet po litinových masivních klepadlech, které vás mohou stá minimálně 1 000 korun a výše.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Lev
Kované klepadlo
Černo-stříbrný pozink
Nahrazuje funkci zvonku
Zlaté
Stylové
Image
Produkt
Cobra Lev 150 x 90 mm bronz hnědý
Galbusera 2115 klepadlo Kované
Galbusera 2217 klepadlo Kované
Cobra Tirol 85 mm kované
Cobra Annelo 90 mm mosaz leštěná lesklá
Galbusera 322 klepadlo Kované
Výrobce
Cobra
Galbusera
Galbusera
Cobra
Cobra
Galbusera
Materiál
bronzové
železné
železné
kované
mosazné
železné
Cena ca. 1 600 CZK ca. 1 900 CZK ca. 1 700 CZK ca. 1 200 CZK ca. 1 500 CZK ca. 1 700 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena