Nejlepší kleště na spony 2024 a jak vybrat

Autor: Jiří Novák | Aktualizováno: Květen 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Yato Kleště na spony hadicové samosvorné s lankem 42mm
90 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat kleště na spony

Při výběru kleští na spony je důležité vzít v úvahu několik klíčových kritérií:

  • Materiál: Ujistěte se, že kleště jsou vyrobeny z odolného materiálu, který zaručí jejich dlouhou životnost a odolnost proti opotřebení;
  • Velikost a tvar spony: Zkontrolujte kompatibilitu kleští se sponami, které budete používat. Kleště by měly odpovídat velikosti a tvaru spony;
  • Pohodlí a ergonomie: Hledáte kleště s pohodlnými rukojeťmi, které snižují únavu při práci a jsou ergonomicky navrženy pro snadnou manipulaci;
  • Typ mechanismu: Existují různé mechanismy, jako je například manuální nebo pneumatický, vyberte ten, který nejlépe vyhovuje vašim potřebám;
  • Cenu: Zvažte svůj rozpočet a vyhledejte kleště, které nabízí nejlepší poměr cena/výkon;
  • Přídavné funkce: Rozhodněte se, jestli potřebujete kleště s dodatečnými funkcemi jako je například nastavitelný tlak upevnění či vyměnitelné hlavice pro různé typy spon.

Kleště na spony - náš výběr

Yato Kleště na spony hadicové samosvorné s lankem 42mm
přečíst recenzi
Výrobce: YATO
Zobrazit více
Kleště Yato pro spony hadic jsou navrženy s bowdenem o délce 690 mm a rozpětím čelistí 0 - 42 mm pro manipulaci v hůře dostupných místech. Délka kleští je 210 mm a jsou vyrobeny z Chrom Molybdenové oceli CrMo 4140.
Zobrazit méně
Matabro MB-03-06004, Sada kleští na hadicové spony - 9 kusů
Zobrazit více
Set Matabro MB-03-06004 obsahuje 9 druhů kleští určených pro manipulaci s hadicovými sponami včetně samosvorných, zahnutých, s bowdenovým mechanismem a pro spony typu CLIC-R. Součástí jsou také nástroje pro demontáž hadic a oboustranný šroubovák.
Zobrazit méně
Tagred Sada kleští na hadicové spony - 9 kusů F02099, TA1019
Výrobce: Tagred
Zobrazit více
Sada Tagred F02099, TA1019 obsahuje 9 nástrojů pro manipulaci s hadicovými sponami, včetně kleští na samosvorné, bowdenové, jednoduché zahnuté, typu CLIC-R a na čalounění, demontážního přípravku a šroubováku CXB-1048.
Zobrazit méně
QUATROS QS20334
Výrobce: Quatros
Šroubovák: ano
Kleště: ano
Zobrazit více
Devítidílná sada QUATROS QS20334 obsahuje sedm typů kleští pro různé spony, včetně velkých, Clic/Clic-R a drátových. Zahrnuje speciální kleště s 60cm lankem pro hůř dostupná místa a přípravek s háčkem a šroubovák pro spony. Uloženo v plastovém kufříku.
Zobrazit méně
Zobrazit kompletní nabídku Kleště na spony

Jak vybrat kleště na spony

K čemu se kleště na spony obvykle používají

Kleště na spony se především používají pro práci s různými druhy spon, které se vkládají do materiálu za účelem jeho spojení nebo upevnění. Typické aplikace zahrnují činnosti v oblastech jako jsou čalounictví, stavebnictví, kde mohou být tyto kleště užitečné pro instalaci izolačních materiálů, nebo automobilový průmysl, kde se používají na montáž a demontáž vnitřního čalounění. Kleště na spony se také často využívají v elektrotechnice pro upevnění kabelů, stejně jako v mnoha domácích projektech a rukodělných činnostech.

Existují různé typy kleští na spony a jak se liší

Ano, existuje několik různých typů kleští na spony, které se liší jak mechanismem, tak i určením pro specifické aplikace. Manuální kleště vyžadují fyzickou sílu uživatele, aby aplikovaly spony, zatímco pneumatické nebo elektrické kleště využívají externí zdroj síly, což je činí vhodnými pro opakované použití nebo použití s většími sponami. Dalším kritériem rozdílu může být typ spony, pro kterou jsou kleště navrženy – například kleště na U-spony, T-spony nebo kolíčkové spony. V některých případech jsou kleště multifunkční a umožňují použití více druhů spon nebo mají vyměnitelné hlavice pro různé typy spon.

Jak se starat o kleště na spony, aby jejich životnost byla co nejdelší

Pro zachování dlouhé životnosti kleští na spony je důležitá pravidelná údržba a správné skladování. Po každém použití by měly být kleště očištěny od prachu a nečistot, a pokud je to možné, mazány na pohyblivé části speciálním mazivem. Dále je doporučeno udržovat kleště v suchém prostředí, aby se předešlo jejich korozi. Poškození nebo opotřebení částí by mělo být okamžitě opraveno nebo vyměněno, aby se předešlo nadměrnému opotřebení ostatních částí nástroje.

Jaký význam má ergonomie při výběru kleští na spony

Kleště na spony
Yato Kleště na spony hadicové samosvorné s lankem 42mm

Ergonomie je velmi důležitá při výběru kleští na spony, protože přímo ovlivňuje pohodlí a únavu uživatele při práci. Ergonomicky navržené kleště mají rukojeti, které dobře padnou do rukou, snižují zatížení zápěstí a paží a umožňují efektivnější přenos síly při aplikaci spon. To je obzvláště důležité v případě, že s kleštěmi pracujete opakovaně nebo po delší dobu. Při nedostatečné ergonomii se může uživatel setkat s bolestí rukou či jinými nepříjemnostmi, které mohou vést až k pracovním zraněním.

Jak si mám vybrat mezi manuálními a pneumatickými kleštěmi na spony

Volba mezi manuálními a pneumatickými kleštěmi na spony by měla být založena na typu a rozsahu práce, kterou vykonáváte. Pro menší domácí projekty nebo tam, kde není potřeba aplikovat velké množství spon, vám budou obvykle stačit manuální kleště. Jsou lehčí, přenosnější a nevyžadují přístup k zdroji elektrické energie nebo kompresoru. Na druhé straně, pro větší projekty nebo průmyslové aplikace, kde je potřeba spolehlivé a rychlé aplikace velkého množství spon, jsou pneumatické kleště ideální volbou. Tyto poskytují vyšší výkon a snížení únavy uživatele, ale vyžadují příslušnou infrastrukturu jako je kompresor a přístup k elektrické síti.

Zobrazit kompletní nabídku Kleště na spony