Kočárek s ruční brzdou

Pro průběžné dobrzďování.

ca. 20 500 CZK
ca. 12 200 CZK
ca. 15 900 CZK
ca. 9 700 CZK
ca. 14 400 CZK

Jak vybrat kočárek s ruční brzdou

 • Kočárky s ruční brzdou se vyrábí ve 2 provedeních, jedná se o kombinované kočárky nebo sportovní verze.
 • Při výběru dbejte na výběr kvalitních kol a celkového brzdového systému. Zaměřte se na počet kol, odpružení a aretaci, která vám usnadní manipulaci, a to jak v terénu, tak i ve městě.
 • Dále se zaměřte také na materiál, ze kterého je konstrukce kočárku vyrobena a na další vybavení, jako je bezpečnostní pás, polstrování, úložné prostory apod.

Typy

Kočárky, které mají ruční brzdu, můžete zakoupit ve 2 provedeních. Buď můžete pořídit kombinovaný model, nebo pouze sportovní verzi. Pojďme si říci, jaký je mezi nimi rozdíl.

Kombinovaný

Výhoda kombinovaného kočárku spočívá v tom, že jej můžete použít jak pro vašeho novorozence, tak i pro větší dítě. Obsahuje totiž hlubokou korbu, která je určena pro miminka do doby, než začnou samy sedět. Další součástí je pak sportovní nástavba, která může být i otočná, což znamená, že vaše dítě můžete mít otočené po směru i proti směru jízdy.

Sportovní
Thule Urban Glide 2 Dark Shadow 2021 + korba

Sportovní

Sportovní kočárky už neobsahují hlubokou, ale pouze sportovní korbu. Ta bývá často nastavitelná po směru i proti směru jízdy. Také je polohovatelná, což je pro dítě nezbytné. Většinou mají sportovní verze vyšší nosnost a můžete je snadněji skládat.

Brzdový systém

U kočárků je důležitý také brzdový systém a to zejména při jízdě z kopce. Ruční brzda ovšem nestačí, je potřeba, aby byl kočárek vybaven i velkou nožní brzdou.

 • Ruční brzda – je vhodná na průběžné přibržďování, které uleví nejen vašim rukám, ale i zádům
3v1 multifunkční
Kinderkraft Kombinovaný Prime 3v1 grey 2020
 • Velká nožní brzda – výhodou je dobře postavená a snadno dostupná brzda, která umožňuje našlápnutí v každém směru. Nesmí však při chůzi či běhu překážet.

Nosnost

Při nákupu si také dávejte pozor na maximální nosnost kočárku. Na trhu jsou totiž modely, jejichž maximální nosnost se pohybuje okolo 15 kg, ale můžete si pořídit i model, jehož maximální nosnost je okolo 22 kg. Měli byste si tedy uvědomit, jak dlouho chcete kočárek používat. Jestli chcete jeden model na celou dobu používání, nebo pak vyměníte za jiné model s vyšší nosností.

Kola

Pokud kupujete kočárek, měli byste se zaměřit i na jeho kola. A to především v případě, že byste chtěli jezdit se svým dítětem i do terénu. Důležitý je kromě typu kol i jejich počet, odpružení a aretace.

Terénní
Thule Urban Glide 2 Dark Shadow 2021

Typ

Typově můžete volit ze dvou možností:

 • Nafukovací kola – tyto kočárky poměrně dobře pruží; jsou vhodná i do náročného terénu; jejich nevýhoda je fakt, že se mohou propíchnout
 • Gumová s pěnovou výplní – zde riziko píchnutí nehrozí. Jezdí se s nimi dobře především v terénu.
 • Plastová kolečka – Ty jsou do terénu více než nevhodné, protože téměř vůbec netlumí nerovnosti. Takže se hodí pouze pro využití ve městě a na krátké vzdálenosti.
S bezpečnostním madlem
X-Lander X-Run astral black 2021

Počet

Kočárky se vyrábí ve dvojím provedení a to buď jako trojkolka nebo čtyřkolka. Trojkolka má dvě kola vzadu a jedno kolo vepředu, čtyřkolka má pak dvě kola vzadu a dvě vepředu. V následující tabulce najdete výhody a nevýhody obou variant.

Typ Výhody Nevýhody
Trojkolka Lepší manipulativnost s kočárkem Kočárky mají horší stabilitu
  Snazší průjezdnost terénem  
Čtyřkolka Kočárky jsou stabilní V úzkých úsecích mohou být hůře průjezdné

Odpružení

Odpružení je základ především terénních modelů, pokud chcete vašemu dítěti poskytnout opravdu komfortní svezení. Ideálně by se mělo nacházet na přední i zadní nápravě.

Aretace

Díky aretaci předních kol se vám bude s kočárkem lépe manipulovat, snadněji udržíte směr, který nebude třeba tolik korigovat. Aretaci oceníte jak při jízdě v terénu, tak i ve městě.

Důmyslný a všestranný
ABC Design Diamond Salsa 4 Air bubble 2022

Víte, že…?

Konstrukce kočárků může být vyrobena většinou z kovu nebo hliníku. Kov je odolný, ale jeho hmotnost je vyšší. Modely z hliníku mají kromě dlouhé životnosti také výhodu nízké hmotnosti, ovšem více si za ně připlatíte.

Vybavení

Praktické vybavení kočárku zajistí bezpečnou a pohodlnou jízdu vašemu dítěti ale i vám. Patří sem:

 • Bezpečnostní pásy – ideálně pětibodový systém s možností nastavení délky pásu a vybavený polstrovanými polštářky
 • Polstrování – zajistí dostatek pohodlí vašemu dítěti uvnitř kočárku
 • Integrovaná sluneční clona – ochrana dítěte před sluncem, větrem, ale i deštěm
 • Úložné prostory – dobře dostupný koš by měl být samozřejmostí; ověřte dostatečnou hloubku, výhodou je, pokud bude uzavíratelný
 • Držák na láhev – může se jednat jak o přihrádku na pití pro vaše dítě, tak o klasický držák na vaši lahev, což oceníte zejména při sportovních aktivitách

Cena

Nejlevnější modely kočárků s ruční brzdou se pohybují okolo 2 000 Kč. Jedná se ovšem o základní varianty, bez dalšího vybavení. Pokud chcete kombinovaný kočárek, jeho cena začíná cca na 10 000 Kč. Nejkvalitnější modely kočárků s ruční brzdou začínají na 20 000 Kč.

Otázky a odpovědi

S jakými výrobci kočárků s ruční brzdou se na trhu setkáme?

Jednou z nejoblíbenějších značek na trhu je momentálně společnost Thule, která se soustředí především na terénní modely. Kvalita je tu samozřejmostí. Mezi další oblíbené a kvalitní výrobce patří například Britax Römer, ABC Design nebo Baby Jogger.

Existují i modely s ruční brzdou pro dvojčata?

Ano. V nabídce najdete i kočárky pro dvojčata, jejichž součástí je ruční brzda. Vybírat můžete jak kombinované, tak i sportovní. Při výběru dávejte pozor na maximální nosnost a kvalitní kola.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Sportovní
3v1 multifunkční
Terénní
S bezpečnostním madlem
Důmyslný a všestranný
Image
Produkt
Thule Urban Glide 2 Dark Shadow 2021 + korba
Kinderkraft Kombinovaný Prime 3v1 grey 2020
Thule Urban Glide 2 Dark Shadow 2021
X-Lander X-Run astral black 2021
ABC Design Diamond Salsa 4 Air bubble 2022
Hmotnost
11.5 kg
21.9 kg
14.8 kg
11.6 kg
21 kg
Modelový rok
2021
2020
2021
2021
2022
S ruční brzdou
Typ
sportovní
kombinované
sportovní
sportovní
kombinované
Výrobce
Thule
KinderKraft
Thule
X-lander
ABC Design
Nosnost
34 kg
22 kg
34 kg
22 kg
Průměr zadních kol
30 cm
40 cm
39 cm
27 cm
S odpružením
Cena ca. 20 500 CZK ca. 12 200 CZK ca. 15 900 CZK ca. 9 700 CZK ca. 14 400 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Martina Oborná

About the Author

About the Author

Už během studia vysoké školy jsem našla oblibu v psaní seminárních prací. Vždy mě bavilo dozvídat se nové a nové informace, které jsem pak prostřednictvím svých prací mohla posílat dál. Moje hlavní profese je učitelka v mateřské škole. Během mateřské dovolené, jsem začala i s copywritingem. Copywriter pro mě byla jasná volba. Momentálně zpracovávám články na témata, která se týkají různých produktů. Jsem ráda za jakékoliv zadání, protože se vždy dozvím něco nového. Nejblíže jsou mi ovšem témata, která se týkají dětí, bydlení a péče o zdraví i o tělo.