Nejlepší krby 2023 a jak vybrat

Zahřejte se na těle i na duši - pořiďte si krb. Víme, jak na to.

Autor: Jiří Novák | Aktualizováno: Listopad 2023

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Klarstein Villach
92 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat krb

 • Dnes jsou k dostání mimo klasických krbů na dřevo i krby elektrické, které imitují plamen tak, že je od opravdových nerozeznáte.
 • Nejprve se důkladně zamyslete nad tím, proč vlastně krb kupujete.
 • Ať už jste si zvolili kterýkoliv druh, největší vliv stejně má způsob přenosu tepla.
 • Základní parametr pro výběr každého topného zařízení představuje výkon.

Krb - náš výběr

Elektrické krby

Krby s výměníkem

Rohové krby

BIO krby

DOBRESNY BIO KRB 900x400
Výrobce: DobreSNY
Typ: na biolíh
Bio Flame Easy M Open
Výrobce: Bio Flame
Typ: na biolíh
BIO FLAME Easy XS
přečíst recenzi
Výrobce: Bio Flame
Výkon: 1400 W
Typ: na biolíh
Hmotnost: 6 kg
BIO FLAME Easy XXL
Výrobce: Bio Flame
Typ: na biolíh
Hmotnost: 17 kg
Zobrazit kompletní nabídku krbů

Jak vybrat krb

 • Dnes jsou k dostání mimo klasických krbů na dřevo i krby elektrické, které imitují plamen tak, že je od opravdových nerozeznáte.
 • Nejprve se důkladně zamyslete nad tím, proč vlastně krb kupujete.
 • Ať už jste si zvolili kterýkoliv druh, největší vliv stejně má způsob přenosu tepla.
 • Základní parametr pro výběr každého topného zařízení představuje výkon.

Krb, kamna a vložka

V současné době se na trhu setkáte se třemi různorodými řešeními. Každé z nich se vyznačuje trochu jinými vlastnostmi a nalezne uplatnění v jiných podmínkách. Blíže se jejich specifickým vlastnostem věnuje následující tabulka:

TypCharakteristikaVýhodyNevýhody
Otevřený krbKlasický otevřený krb zajišťující přímý kontakt s plamenyStylovost, parádní design, autentický charakter teplaNízká bezpečnost, malá účinnost spalování
Krbová kamnaPředpřipravené topeniště určené k přímému zapojení ke komínuSnadná instalace, menší náročnost na prostor, bezpečnostNutnost volby z připravených typů, omezená nabídka materiálů a barev,
Krbová vložkaVnitřní výbava krbu vyžadující další stavební úpravy a obestaveníOriginalita, vysoká efektivita při vytápění celého domu, nižší cenaNutnost důkladného obestavení, potřeba splnění bezpečnostních předpisů
Žena sedí vedle krbu

Krb v obýváku vykouzlí velmi příjemnou atmosféru, iStock /Alina Rosanova

Způsob vytápění

Ať už jste si zvolili kterýkoliv druh, největší vliv stejně má způsob přenosu tepla. Volit lze z následující trojice:

 • Teplovzdušné vytápění
 • Teplovodní vytápění
 • Sálavé vytápění

Teplovzdušné vytápění

Systém teplovzdušného vytápění využívá principu přirozené cirkulace vzduchu v místnosti. Studený vzduch je ohříván prouděním kolem krbu a následně rozváděn do okolních místností. Jelikož sám o sobě by neměl šanci se do jiných prostor dostat, je užíváno hnacích ventilátorů. Díky tomuto důmyslnému systému lze bez větších obtíží zajistit vytápění celého domu.

Krb
Klarstein Villach

Jediné výraznější negativum horkovzdušného systému spočívá v hlučnosti ventilátorů. Částečně se sice podařilo tento neduh eliminovat užitím moderních regulátorů otáček, stále však vydávají zřetelný hluk.

Teplovodní vytápění

Máte k dispozici klasické ústřední topení a chcete jej propojit se svým krbem? Žádný problém, stačí jen instalovat výměník. Voda se začne ohřívat a čerpadlo se stará o její rozvod do jednotlivých radiátorů. Riziko koroze pomáhá eliminovat trojcestný ventil, jenž zpět do útrob krbu nevpustí vodu o nižší teplotě než 60 °C. Díky tomu je zajištěn dlouhý a bezproblémový provoz.

Před nákupem teplovodního systému vytápění doporučujeme potřebný výkon důkladně propočítat. Pořízení příliš slabého modelu povede k nedostatečnému vytopení všech prostor domu, vysoký výkon se naopak bude zbytečně ztrácet nebo bude vzduch v domácnosti přesušovat. Zajímavá varianta spočívá v zakoupení akumulační nádrže vytvářející zásobu teplé vody i tehdy, nedochází-li k přímému topení. Zkrátka si ohřátou kapalinu drží a vypustí ji do oběhu až v momentě, kdy teplota v radiátorech klesne pod únosnou mez.

Sálavé vytápění

Elektrické krby
Homestyling KO-ASX000160

Konvekční a sálavá kamna předávají teplo klasickým způsobem, jaký lze pozorovat u otevřeného ohně, jež ohřívá předměty v místnosti. Jak již bylo zmíněno výše, tento systém sice zvládne bez větších obtíží ohřát i poměrně rozměrné pokoje, avšak neexistuje způsob, jakým poslat jejich tepelnou energii na větší vzdálenosti. Tedy kromě pořízení několika samostatných kamen a s nimi spojených komínů. Jak je takové řešení nákladné a konstrukčně náročné asi nemusíme zmiňovat.

Víte, že…?

Počítejte s tím, že pokud zvolíte systém sálavého topení, je nutné kamna umístit do všech místností, jež chcete vytápět. Bohužel neexistuje žádný způsob přenosu jejich tepla do vzdálenějších prostor. V přehledu je uvádíme spíše jako zajímavost a pro dokreslení situace na trhu.

Rodina před krbem

Nejdůležitější je zvolit správný výkon krbu, iStock /Liudmila Chernetska

Výkon

Základní parametr pro výběr každého topného zařízení představuje výkon. Množství Wattů musí odpovídat velikosti vytápěné plochy, přičemž se vyplatí ponechat si menší rezervu. Standardně se počítá s 1 000 W na 20 m2 prostoru.
Pokud neplánujete krb užívat jako hlavní zdroj tepla, počítejte se zhruba polovičními ciframi, v opačném případě se zbytečně zapotíte.

Víte, že…?

Krby s výměníkem
Hein Solid F Accum kachlový krb s akumulačním výměníkem

Výše uvedená čísla platí pouze orientačně. Na výsledné hodnoty má rozhodující vliv stáří domu a úroveň jeho izolace. Moderní novostavba rozhodně vyžaduje mnohem méně energie než stoletá vila bez jakéhokoliv zateplení.

Topivo

Ještě před prvním zažehnutím plamene mějte jasno, čím budete topit. Za nejefektivnější a zároveň nejvhodnější je považována kombinace briket a dřeva. Jestliže jste si pořídili svůj první krb, začněte s ní, neboť produkuje jen málo spalin, popele a dalších nečistot.

Doporučujeme vyhnout se chemii, která přírodní dřevo prostě nenahradí. Maximální vlhkost paliva by měla dosahovat 20 %, v ideálním případě 10–15 %. Vydáváte-li se sbírat dříví do lesa, počkejte alespoň jeden, v lepším případě dva roky než stačí zcela vyschnout. Příliš vlhké palivo není moc výhřevné a zbytečně krb zanáší.

Materiál a vzhled

Rohové krby
KRATKI DELTA 600

Láká vás starobylý vzhled ohniště připomínající středověký hrad? Žádný problém. Chcete si naopak pořídit futuristicky vyhlížející krb do své moderně zařízené domácnosti? I vy si v široké nabídce vyberete. Při zdění vložky užívejte výhradně žáruvzdorný materiál, který zajistí dostatečnou životnost krbu při zachování jeho tepelných vlastností.

Nejvýznamnější značky

Dovedete si představit tu spoušť, když dojde k výbuchu kamen? Celý interiér je od sazí a popela, v horším případě dokonce začne hořet. Naštěstí tyto apokalyptické scénáře nastávají jen zřídka, téměř vždy jsou však způsobeny buď nekvalitním krbem, nebo neodborným zásahem řemeslníka. To druhé ovlivníte jen těžce, možná snad důkladným studiem diskuzních fór a recenzních webů. Na kvalitu krbu však přímý vliv máte – stačí zvolit model některé z mnoha renomovaných firem.

Kamnářství má historii sahající až do dob středověku, proto není divu, že se do dnešních dob zachovala řada společností hlásících se k dávným tradicím. Jejich znalosti a um se přenáší z generace na generaci, za každý svůj kus ručí vlastním jménem. I z toho důvodu nedopustí, aby nekvalitní materiál nebo nedostatečně opracovaná konstrukce způsobily neštěstí. Mezi exkluzivní výrobce řadíme kupříkladu značky ABX, Nordica, Haas+Sohn, Prity, Thorma, Morso, Edilkamin, Invicta, Jotul nebo Ungaro.

Cena

BIO krby
DOBRESNY BIO KRB 900x400

Jestliže jste se rozhodli pro pořízení kamen, asi neočekáváte, že je koupíte za hubičku. Stále ještě se jedná o poměrně luxusní zboží určené pro fanoušky a movitější zákazníky. Vzhledem k rozšíření počtu modelů a poklesu cen v posledních letech si ale na své přijde skoro každý. Přesvědčte se sami pohledem na výsledky námi provedené analýzy:

 • Do 25 000 Kč
 • 25 000–50 000 Kč
 • Nad 50 000 Kč

Cena do 25 000 Kč

Za cenovku nepřesahující hranici 25 000 korun zakoupíte celou řadu zajímavých kusů. Obvykle se jedná o sálavá kamna vhodná třeba do obýváku, v horních patrech ale naleznete i modely připravené k propojení s centrálním vytápěním. Hlavní výrobní materiály představují litina a ocel kombinující dostatečnou odolnost a zajímavý vzhled. Luxus v podobě kachlí očekávejte jen ve výjimečných případech.

Výkon jen zřídka přesahuje hranici 8 000 W. Zvažujete-li tedy zapojení kamen do ústředního topení, neměla by být rozloha vaší domácnosti větší než 160 m2. Nezapomeňte si též ponechat dostatečnou rezervu. Za zmínku stojí také široká škála různých tvarových a barevných provedení. Ať toužíte po retru nebo moderně, vždy si vyberete svého favorita.

Cena od 25 000 do 50 000 Kč

Krb
EXTOL LIGHT 43400

Vyšší finanční náklady se projevují zvláště ve výkonu daného krbu. Ten se u střední třídy pohybuje okolo 10 000 W. Mnohem častěji se též objevují luxusní materiály jako kachle nebo keramika. Prim ovšem stále sehrává klasika v podobě litiny a oceli. Zde samozřejmě můžete počítat se širokou škálou různých vzorů a barev.

Cena nad 50 000 Kč

Milujete luxus a za všech okolností si dopřáváte jen to nejlepší? Jistě vám plány nenaruší ani obnos přesahující 50 000 korun. Po jeho zaplacení získáte model, jenž snese i ta nejpřísnější měřítka. 12 000 a více Wattů plně dostačuje k vytopení většiny běžných rodinných domů. Výměník lze zde považovat za samozřejmost.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat krb?

Nejprve se důkladně zamyslete nad tím, proč vlastně krb kupujete. Chcete si vychutnávat relaxaci u praskajícího ohně, ale vytápění přenecháte jinému zdroji nebo bude naopak topeniště sloužit jako hlavní zdroj tepla i v zimních měsících? Od odpovědi na první otázku se odvíjí celá řada dalších zásadních parametrů určujících nejen vhodný typ zařízení, ale i jeho výkon a účinnost, proto se vyplatí vše dobře rozvážit.

Jaká varianta topení je nejoblíbenější?

Největší oblibě se dodnes těší krbová kamna. Nejpodstatnějším důvodem je jejich snadná instalace, jelikož všechny potřebné součástky jsou předpřipraveny a stačí je jen zasadit k odtahu spalin. Dříve typická omezení daná užší nabídkou materiálů a vzorů dnes již pomalu ale jistě mizí. Trh je totiž doslova přesycen obrovským množství kamen různých tvarů a barev.
Zobrazit kompletní nabídku krbů