Jak vybrat lamelovací frézku
- Lamelovací frézka není tím nářadím, které doma nutně potřebujete, nicméně pokud rádi pracujete se dřevem, vyplatí se takové nářadí mít. Nejenže vám ušetří spoustu práce, ale také vámi ji výrazně zjednoduší.
- Příkon lamelovací frézky patří mezi jeden z nejdůležitějších parametrů.
- Vstupní výkon je o 50 % nižší než příkon, ale rozdíl může být i větší.
- Kvalitní lamelovací frézka by Vám měla umožnit regulovat otáčky.
Lamelovací frézka - náš výběr





Lamelovací frézky DeWalt


Lamelovací frézky Einhell


Jak vybrat lamelovací frézku
Příkon
Příkon lamelovací frézky patří mezi jeden z nejdůležitějších parametrů. Tento typ zařízení spadá mezi ty, které pro svůj provoz potřebují elektrickou energii. V podrobnějším popisu ho najedete s označením watt (W).
- Základní modely pak disponují příkonem kolem 500 W, nicméně na menší práce či drobné zabroušení jsou tyto typy dostačující.
- Lepší modely lamelovacích frézek se mohou pochlubit příkonem kolem 1 300 W a profesionální modely dokonce i více jak 2 000 W.
Výkon
Nejbližším kamarádem příkonu je výkon. Značí se stejně jako příkon, tedy ve wattech. Hodnota výkonu je obvykle nižší než hodnota příkonu. Např. v parametrech můžete najít výkon 700 W, zatímco příkon 1 400 W. Zde jde vidět, že vstupní výkon je o 50 % nižší než příkon, ale rozdíl může být i větší.
Rychlost a regulace otáček
Pro provoz lamelovací frézky potřebujete jednak elektrickou energii, ale hlavně otáčky. Obecně platí pravidlo, že čím více otáček, tím lepší a výkonnější nářadí bude. Nicméně si dejte pozor, aby počet otáček nebyl příliš vysoký a opracovávané dřevo nespálil. Proto doporučujeme pořídit lamelovací frézku s možností regulace otáček v závislosti na typu práce. Maximální počet otáček je pak 30 000 za minutu.
Funkce a příslušenství
Každé zařízení má většinou nějaké příslušenství či dodatečné funkce a není tomu jinak ani u lamelovací frézky.
Funkce | Popis |
---|---|
Plynulý start | Slouží k zamezení příliš rychlého startu, přičemž může dojít k poškození materiálu. Zajistíte tím dokonalou přesnost, ale i manipulace s frézkou bude bezpečnější. |
Vestavěné osvětlení | Oceníte ho hlavně při práci v temnějších prostorách, tak aby práce byla přesná. |
Přípojka k odsávání | Už se nemusíte obávat odletujících pilin či jiného drobného dřevěného prachu. |
Beznástrojová výměna | V případě, že potřebujete vyměnit nástavec, už nemusíte mít žádné jiné další nářadí. |
Víte, že…?
Pořídit si příslušenství či náhradní díly na lamelovací frézku může být jednoduché, ale i tzv. hon za pokladem. Záleží však jaké značce dáte přednost. Hojně rozšířená značka vám zaručí méně starostí se sháněním dalších doplňků.
Hmotnost a ergonomie
Stejně jako u příkonu i zde se dá částečně řídit pravidlem, že čím vyšší hmotnost, tím výkonnější stroj bude. Ale zase pořád myslete na to, aby se vám s lamelovací frézkou dobře pracovalo. Optimální váha jsou 4 kg.
Víte, že…?
Hmotnost frézky může snižovat i příliš plastu v konstrukci. Ale to není dobré řešení. Protože plast se snadno zahřívá, čímž se snižuje hlavně jeho životnost.
Údržba lamelovací frézky
Abyste prodloužili životnost svého ručního pomocníka, měli byste se o něho dobře starat. Základem je očistit lamelovací frézku po každém použití od prahu či pilin. V žádném případě nepoužívejte jakákoliv chemická rozpouštědla. Dále myslete také na to, aby byl přístroj uložen v suchém prostředí.
Nejznámější značky
Lamelovací frézky nabízejí na českém trhu značky domácí, ale i zahraniční. U těch zahraničních je dobré sledovat jejich popularitu, stálost značky, ale hlavně spokojenost zákazníků. Pořídíte-li si známou značku, můžeme vás ubezpečit, že rozhodně nesáhnete vedle. Rozhodně ne se značkami Scheppach, Einhell, Extol, Asist, Makita či Güde.
Cena
Před koupí se rozmyslete, jak moc lamelovací frézku potřebujete. Nemá smysl investovat vysoké peníze do zařízení, které potřebujete opravdu minimálně. Možná se vám v tomto případě vyplatí si nástroj půjčit, nebo alespoň pořídit levnější model.
Cena do 2 000 Kč
Levný model lamelovací frézky se pohybuje těsně pod hranicí 2 000 Kč. Její příkon je 900 W a otáčky se pohybují kolem 11 000 za minutu. Hmotnost frézky bývá do 5 kg. Frézku pak dostanete v přepravním kufru s prachovým vakem, montážním klíčem a jiným dalším příslušenstvím.
Cena od 2 000 Kč do 10 000 Kč
Lamelovací frézky v této kategorii jsou již mnohem výkonnější, váží pouhých 2,5 kg a jejich rukojeť je ergonomická a připravena tak, že s ní můžete pracovat i bez rukavic.
Cena nad 10 000 Kč
Pro každodenní práci doporučujeme do nářadí investovat více peněz. Budete mít vyšší výkon, maximální otáčky. Profesionální frézka vás ovšem může vyjít i na více jak 40 000 Kč.
Otázky a odpovědi
K čemu ještě přihlédnout?
Jak vybrat lamelovací frézku?
Různé typy produktů porovnejte zde.