Lanový žebřík

Praktický i pro děti.

ca. 2 100 CZK
ca. 1 700 CZK
ca. 1 100 CZK
ca. 1 200 CZK

Jak vybrat lanový žebřík

 • Lanové žebříky jsou určeny jak dětem pro zábavu, tak pro profesionální použití. Účel používání má zásadní vliv na další parametry.
 • U lanových žebříků můžete posuzovat několik rozměrů. Mezi nejdůležitější patří celková délka žebříku, ale také výška mezi jednotlivými příčkami. Tato hodnota je stěžejní u žebříků pro děti. Nezapomínejte ani na adekvátní nosnost.
 • Lanové žebříky musí splňovat bezpečnostní normy.

Typy

Z hlediska účelu používání lanových žebříků lze rozlišit dva základní typy.

Profesionální

Tyto žebříky jsou určeny pro různé profese a používají se tam, kde by bylo užití klasických žebříků obtížné nebo přímo nemožné. Mimo jiné mohou sloužit jako:

Polypropylenová lana
Žebřík lanový Higher FIBERGLASS 10m
 • Únikové, požární žebříky
 • Střešní žebříky
 • Žebříky pro stavební práce
 • Žebříky určené k sestupu do kanalizačních komor, nádrží

Pro použití v náročných přírodních terénech atd.
Žebříky jsou vyrobeny z vysoce kvalitních materiálů, disponují vysokou nosností a měly by být opatřeny certifikátem bezpečnosti.

Pro zábavu

Lanové žebříky jsou oblíbené i jako zábavná aktivita na rozvoj motorických dovedností nejen dětí. Často bývají součástí dětských hřišť nebo např. lanových center. Lanovým žebříkem můžete dětem vybavit i stromové domky nebo zvolit jako netradiční výstup na palandu.
Tento typ žebříků má obecně horší vlastnosti než profesionální varianty. Také počítejte s nižší nosností, která je většinou uzpůsobena váhovému rozpětí dětí. Tomu na druhou stranu odpovídá i nižší pořizovací cena.

Certifikovaný
Žebřík lanový Higher 7 m

Víte, že…?

Používání provazových žebříků je obecně mnohem těžší a vyžaduje více zručnosti. Žebřík je nestabilní, může se houpat apod. Pro děti tedy může být jeho používání zábavná forma, jak zlepšit motorické dovednosti a koordinaci pohybů.

Materiál

Příčky lanových žebříků se zpravidla vyrábí z:

 • Odolných dřevin – nejčastěji se používá buk
 • Plastu – tyto příčky by měly mít vždy protiskluzovou úpravu
Pro děti
Hess Trojůhelníkový lanový žebřík HS31107

Na lana se používá např.:

 • Polypropylen – materiál se vyznačuje pevností a odolností vůči povětrnostním vlivům; je vhodný pro dlouhodobé používání; pro větší pevnost žebříku je nosné lano spleteno z několika dalších lan
 • Juta – lana z přírodního materiálu se speciální výztuží, která zajišťuje vyšší pevnost

Rozměry, hmotnost

Z hlediska rozměrů se můžete zaměřit na několik parametrů

Provazový žebřík pro děti
Suprafort Žebřík lanový
 • Šírka – nejčastěji se uvádí rozměr cca 40 cm
 • Délka – hodnoty se mohou pohybovat mezi 2 až 35 metry
 • Výška příček – standardní výška je cca 30 cm, ale u modelů určeným dětem je nižší

Velkou výhodou těchto žebříků oproti klasickým variantám je právě nízká hmotnost, která umožňuje snadnou manipulaci při přesunech. Navíc jsou skladnější, takže je jednodušší i jejich skladování.

Nosnost

Další z velmi důležitých parametrů, které je nutné respektovat. V opačném případě může dojít k poškození výrobku a případnému úrazu při jeho používání. Kvalitní lanové žebříky ale disponují poměrně vysokou nosností, takže zajišťují i potřebnou rezervu. Zvláště při profesním použití je toto důležité, protože kromě hmotnosti osoby, která jej používá, je třeba připočítat i případnou výbavu.
Nosnost se většinou pohybuje mezi 30 a 250 kg. Dolní hranice představuje hodnoty vhodné pro žebříky používané malými dětmi, horní pak nejčastěji najdete u žebříků určených pro profesionální použití.

Bezpečnost

U lanových žebříků je více než nutné, aby splňovaly základní bezpečnostní normy, které jsou doloženy příslušným certifikátem.
Mezi bezpečnostní prvky např. patří

 • Protiskluzové schůdky
 • Signální příčka zvýrazněná zpravidla červenou barvou
 • Kovová očnice sloužící k upevnění žebříků chrání proti proříznutí lana
 • Bezpečnostní uzly

Obecně se lanové žebříky mohou používat k výstupu/sestupu při maximálním náklonu 15 stupňů. Nesmí být horizontálně kotveny, ani používány jako lanový most. Žebříky také vyžadují pravidelné kontroly a správné skladování.

Výrobci a ceny

Některé firmy nabízí výrobu lanových žebříků na zakázku podle vlastních specifických potřeb. Mezi ty může patřit druhá očnice v horní části, která zajistí vyšší stabilitu žebříku nebo zavěšovací očnice ve spodní části žebříku. Z dalších požadavků může být větší úhel pro lezení.

Výrobce Typ lanových žebříků Cena
Mamuut Shelves Profesionální Od 700 Kč do 10000 Kč
Höher Profesionální Od 500 Kč do 5500 Kč
Woody Pro děti Od 200 Kč do 1000 Kč
Acra Pro děti Cca 200 Kč
     

Otázky a odpovědi

Jaké parametry jsou důležité u profesionálních lanových žebříků?

U profesionálních výrobků je důraz kladen na kvalitu materiálu, která zajišťuje mimo jiné dlouhou životnost lanových žebříků, ale také jejich bezpečnost. Ta musí být deklarována příslušným certifikátem. Dále se můžete zaměřit na celkovou délku žebříku nebo jeho nosnost.

Je vhodné, aby lanové žebříky používaly malé děti?

Dětské lanové žebříky tvoří samostatnou kategorii. Zpravidla jsou určeny pro děti od tří let věku. Tomu je třeba přizpůsobit i jejich používání. Pro nejmenší můžete vybrat stabilnější verze se dvěma oky k zavěšení. Nezapomínejte ani na vzdálenost jednotlivých příček.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Polypropylenová lana
Certifikovaný
Pro děti
Provazový žebřík pro děti
Image
Produkt
Žebřík lanový Higher FIBERGLASS 10m
Žebřík lanový Higher 7 m
Hess Trojůhelníkový lanový žebřík HS31107
Suprafort Žebřík lanový
Cena ca. 2 100 CZK ca. 1 700 CZK ca. 1 100 CZK ca. 1 200 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Klára Machátová

About the Author

About the Author

Do týmu copywriterů, jsem se dostala na mateřské dovolené. Práce mě baví a psaním produktových článků, kterým se v současné době věnuji, si nejen rozšiřuji rozhled v nejrůznějších oblastech, ale také získávám celou řadu důležitých informací. Nejblíže mi jsou témata související s péčí o děti, ale také zdraví či dům a zahradu.