Laserový metr

Pro přesné měření na stavbě.

ca. 1 400 CZK
ca. 2 600 CZK
ca. 1 000 CZK
ca. 2 200 CZK
ca. 1 600 CZK

Jak vybrat laserový metr

  • Lasery určené ke měření mají své využití zejména na stavbách. Pro profesionální stavaře je tato pomůcka prakticky nezbytná, ale hodit se může každému. Podle účelu používání lze volit z několika různých typů.
  • Při výběru je nutné zohlednit zejména parametry měření jako přesnost, viditelnost a dosah. Důležitý je také výkon metru, který má zásadní vliv na jmenované vlastnosti.
  • Množství funkcí ovlivňuje také cenu výrobku. Některé funkce jsou pak vhodné pouze pro dané profese.

Jaké typy měřících laserů existují

Laserové metry mohou mít různou podobu. Jednotlivé typy se pak hodí k jiným účelům.

Křížový laser

Jedná se o základní model vhodný zejména pro domácí použití. Promítá jak vertikální, tak horizontální linku. Ty se pak následně promítnou na rovné ploše ve tvaru kříže. I v této kategorii laserů lze narazit na velmi přesné modely s odchylkou maximální cca 2 mm při vzdálenosti 10 metrů. Jako nevýhoda se uvádí horší viditelnost (uvádí se vzdálenost zhruba 10 metrů), proto jsou křížové lasery vhodné především při měření interiérů. Na výběr je zde dvou barev paprsků a to zelený nebo červený. U zeleného laseru je viditelnost cca 4x vyšší než u červené varianty.

Laserový i svinovací
FORTUM metr laserový 40m v kombinaci s 5m svinovacím, laser : 0,129 – 40m, 47802

Rotační laser

I tento model promítá vertikální a horizontální linky. Dále však umí využít sklon v osách, takže ho lze používat při práci v úhlech. Rotační lasery patří mezi velmi přesná a výkonná měřidla. Viditelnost paprsku je znatelně lepší než u předchozího laseru, proto je možné jeho využití i v exteriéru.

Potrubní laser

Potrubní laser je přístroj vhodný zejména pro profese jako je instalatér, topenář nebo podlahář. Jedná se o speciální model, který se používá při pokládání potrubí. Má vysoký dosah světelného paprsku, dále se pyšní nadstandardním výkonem a vysokou přesností. Nutné je ale počítat s vysokou pořizovací cenou.

Laserový dálkoměr

Tento stavební měřič je v první řadě určený na dálková měření. Umožňuje měření na velké vzdálenosti, aniž by byla nutná asistence další osoby. Hodí se ale i na práci v interiéru. Rozpětí vzdálenosti měření se uvádí mezi 150 a 1500 metry. Kromě stavebnictví se hodní např. při stavbě silnic a dálnic nebo v zemědělství. Mimo další jsou vybaveny funkcemi, které se ale uplatní zejména u profesionálů.

Laserový dálkoměr
STABILA LD 320

Laserová vodováha

Opět se jedná o velmi přesný přístroj vybavený laserovým paprskem. Odchylka se většinou uvádí kolem 0,5 mm na 1 metr. Stejně jako klasické vodováhy se i tyto modely prodávají v různých délkách, přičemž za univerzální je považována délka do 60 cm. Nejdelší vodováhy mohou měřit až 200 cm. Kvalitní výrobek je možné poznat podle hran. Modely bez frézovaných hran patří mezi nejlevnější a zároveň i nejméně přesné.

Základní parametry měření

Mezi základní parametry, na které je nutné se zaměřit při výběru laserového metru, jsou:

  • Přesnost měření – odchylky při měření se udávají v mm/m; podle kvality přístroje se mohou pohybovat v rozpětí cca 5 mm/10 m až zhruba 0,5 mm/10 m
  • Viditelnost – paprsky mohou mít telenou nebo červenou barvu; viditelnost paprsku zhoršuje např. slunce, takže pro venkovní použití se více hodí světlo zelené; červený laser může mít i 3x horší viditelnost
  • Dosah – jedná se o maximální vzdálenost měření; dosah může být i méně než 20 metrů a zároveň více než 500 metrů s ohledem na zvolený model
Možnost kontinuálního měření(
Extol Premium 8820042 metr laserový digitální, 0,05-40m

Víte, že…?

Laserové metry běžně měří v metrech, centimetrech a milimetrech. Některé modely ale umožňují nastavení i další měrné jednotky jako stopy (ft), palce (in) apod.

Výkon

Výkon laserového metru má podstatný vliv zejména na viditelnost paprsku, ale také jeho dosah. Platí zde pravidlo, čím vyšší výkon tím lepší budou zmiňované parametry.

  • Levné modely se výkonově pohybují kolem 1 až 5 mW
  • U profesionálních laserů je to 10 až 50 mW
Interiérový laserový metr
PREXISO P20

Ve většině případech ale tato hodnota nebývá uvedena. Vycházet lze z informací o viditelnosti a dosahu.

Funkce nejen pro profesionály

Jako každý moderní přístroj i laserové metry mohou disponovat celou řadou funkcí. Některé jsou využitelné téměř pro všechny, jiné jsou určeny výhradně daným profesím. Pro běžné používání je lépe volit přístroje s menší nabídkou, protože vyšší počet funkcí znamená také vyšší pořizovací cenu.

Funkce Popis
Displej Standardní funkce kvalitních měřičů
  Barevné i černobílé provedení
  Důležitá je jeho viditelnost a čitelnost
  Podsvícením disponují dražší modely
Samonivelace Přesné měření i při odchýlení na křivých plochách
  Vyrovnání odchylek v úhlu mezi 4 až 5°
Výpočty Automatický výpočet např. objemu, plochy atd.
  Vhodné při měření v interiérech např. pro malíře, podlaháře atd.
Měřící módy Různé formáty zobrazených čar a bodů
  Možnost zobrazení čar v úhlech
Paměť Ukládání informace o více měřeních
  Některé modely umožňují přenos dat např. do počítače
Automatické vypnutí Prodlužuje životnost baterie

Výrobci a ceny

Laserové metry lze koupit pod značkami jako je Bosch, DeWalt, Parkside a další. Cenové rozpětí je poměrně široké nejlevnější přístroje lze koupit kolem 1000 Kč. Pro domácí použití se hodí přístroje do 5000 Kč. Profesionální lasery pak mohou stát i více než 10000 Kč.

Digitální laserový dálkoměr
Hoteche HT284902 Laserový metr 0,05~60m

Otázky a odpovědi

Je rozdíl mezi bodovým a čárovým laserem?

Jak už název napovídá, bodový laser promítá světelné body a lze s jeho pomocí určit střed nebo zaměřovat konkrétní objekty. Pomocí světelných čar je pak možné definovat roviny. Čárové lasery se tedy hodí např. pro obkládání stěn, ale i věšení poliček.

Jaký je rozdíl mezi zeleným a červeným laserem?

Základní rozdíl je ve viditelnosti, kdy se uvádí, že zelený laser disponuje lepšími hodnotami. Jsou tedy vhodné pro použití jak v interiéru, tak exteriéru. Červené světlo je ideální pro použití v interiérech.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Laserový i svinovací
Laserový dálkoměr
Možnost kontinuálního měření(
Interiérový laserový metr
Digitální laserový dálkoměr
Image
Produkt
FORTUM metr laserový 40m v kombinaci s 5m svinovacím, laser : 0,129 – 40m, 47802
STABILA LD 320
Extol Premium 8820042 metr laserový digitální, 0,05-40m
PREXISO P20
Hoteche HT284902 Laserový metr 0,05~60m
Výrobce
Fortum
Stabila
EXTOL Premium
Hoteche
Cena ca. 1 400 CZK ca. 2 600 CZK ca. 1 000 CZK ca. 2 200 CZK ca. 1 600 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena