Nejlepší laserové metry 2023 a jak vybrat

Pro přesné měření na stavbě.

Autorka: Klára Machátová | Aktualizováno: Prosinec 2023

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Extol Premium 8820042 metr laserový digitální, 0,05-40m
95 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat laserový metr

 • Lasery určené ke měření mají své využití zejména na stavbách. Pro profesionální stavaře je tato pomůcka prakticky nezbytná, ale hodit se může každému. Podle účelu používání lze volit z několika různých typů.
 • Při výběru je nutné zohlednit zejména parametry měření jako přesnost, viditelnost a dosah. Důležitý je také výkon metru, který má zásadní vliv na jmenované vlastnosti.
 • Množství funkcí ovlivňuje také cenu výrobku. Některé funkce jsou pak vhodné pouze pro dané profese.

Laserový metr - náš výběr

Laserové metry Extol

Digitální měřící metry

Zobrazit kompletní nabídku laserových metrů

Jak vybrat laserový metr

 • Lasery určené ke měření mají své využití zejména na stavbách. Pro profesionální stavaře je tato pomůcka prakticky nezbytná, ale hodit se může každému. Podle účelu používání lze volit z několika různých typů.
 • Při výběru je nutné zohlednit zejména parametry měření jako přesnost, viditelnost a dosah. Důležitý je také výkon metru, který má zásadní vliv na jmenované vlastnosti.
 • Množství funkcí ovlivňuje také cenu výrobku. Některé funkce jsou pak vhodné pouze pro dané profese.

Jaké typy měřících laserů existují

Laserové metry mohou mít různou podobu. Jednotlivé typy se pak hodí k jiným účelům.

Křížový laser

Jedná se o základní model vhodný zejména pro domácí použití. Promítá jak vertikální, tak horizontální linku. Ty se pak následně promítnou na rovné ploše ve tvaru kříže. I v této kategorii laserů lze narazit na velmi přesné modely s odchylkou maximální cca 2 mm při vzdálenosti 10 metrů. Jako nevýhoda se uvádí horší viditelnost (uvádí se vzdálenost zhruba 10 metrů), proto jsou křížové lasery vhodné především při měření interiérů. Na výběr je zde dvou barev paprsků a to zelený nebo červený. U zeleného laseru je viditelnost cca 4x vyšší než u červené varianty.

Rotační laser

I tento model promítá vertikální a horizontální linky. Dále však umí využít sklon v osách, takže ho lze používat při práci v úhlech. Rotační lasery patří mezi velmi přesná a výkonná měřidla. Viditelnost paprsku je znatelně lepší než u předchozího laseru, proto je možné jeho využití i v exteriéru.

Potrubní laser

Laserový metr
Extol Premium 8820042 metr laserový digitální, 0,05-40m

Potrubní laser je přístroj vhodný zejména pro profese jako je instalatér, topenář nebo podlahář. Jedná se o speciální model, který se používá při pokládání potrubí. Má vysoký dosah světelného paprsku, dále se pyšní nadstandardním výkonem a vysokou přesností. Nutné je ale počítat s vysokou pořizovací cenou.

Laserový dálkoměr

Tento stavební měřič je v první řadě určený na dálková měření. Umožňuje měření na velké vzdálenosti, aniž by byla nutná asistence další osoby. Hodí se ale i na práci v interiéru. Rozpětí vzdálenosti měření se uvádí mezi 150 a 1500 metry. Kromě stavebnictví se hodní např. při stavbě silnic a dálnic nebo v zemědělství. Mimo další jsou vybaveny funkcemi, které se ale uplatní zejména u profesionálů.

Laserový dálkoměr

Laserový dálkoměr umožňuje měření na dlouhé vzdálenosti, iStock / nikkytok

Laserová vodováha

Opět se jedná o velmi přesný přístroj vybavený laserovým paprskem. Odchylka se většinou uvádí kolem 0,5 mm na 1 metr. Stejně jako klasické vodováhy se i tyto modely prodávají v různých délkách, přičemž za univerzální je považována délka do 60 cm. Nejdelší vodováhy mohou měřit až 200 cm. Kvalitní výrobek je možné poznat podle hran. Modely bez frézovaných hran patří mezi nejlevnější a zároveň i nejméně přesné.

Základní parametry měření

Laserové metry Extol
Extol Craft 40m 920201

Mezi základní parametry, na které je nutné se zaměřit při výběru laserového metru, jsou:

 • Přesnost měření – odchylky při měření se udávají v mm/m; podle kvality přístroje se mohou pohybovat v rozpětí cca 5 mm/10 m až zhruba 0,5 mm/10 m
 • Viditelnost – paprsky mohou mít telenou nebo červenou barvu; viditelnost paprsku zhoršuje např. slunce, takže pro venkovní použití se více hodí světlo zelené; červený laser může mít i 3x horší viditelnost
 • Dosah – jedná se o maximální vzdálenost měření; dosah může být i méně než 20 metrů a zároveň více než 500 metrů s ohledem na zvolený model

Víte, že…?

Laserové metry běžně měří v metrech, centimetrech a milimetrech. Některé modely ale umožňují nastavení i další měrné jednotky jako stopy (ft), palce (in) apod.

Výkon

Výkon laserového metru má podstatný vliv zejména na viditelnost paprsku, ale také jeho dosah. Platí zde pravidlo, čím vyšší výkon tím lepší budou zmiňované parametry.

 • Levné modely se výkonově pohybují kolem 1 až 5 mW
 • U profesionálních laserů je to 10 až 50 mW
Digitální měřící metry
Total TMT5402

Ve většině případech ale tato hodnota nebývá uvedena. Vycházet lze z informací o viditelnosti a dosahu.

Funkce nejen pro profesionály

Jako každý moderní přístroj i laserové metry mohou disponovat celou řadou funkcí. Některé jsou využitelné téměř pro všechny, jiné jsou určeny výhradně daným profesím. Pro běžné používání je lépe volit přístroje s menší nabídkou, protože vyšší počet funkcí znamená také vyšší pořizovací cenu.

FunkcePopis
DisplejStandardní funkce kvalitních měřičů
 Barevné i černobílé provedení
 Důležitá je jeho viditelnost a čitelnost
 Podsvícením disponují dražší modely
SamonivelacePřesné měření i při odchýlení na křivých plochách
 Vyrovnání odchylek v úhlu mezi 4 až 5°
VýpočtyAutomatický výpočet např. objemu, plochy atd.
 Vhodné při měření v interiérech např. pro malíře, podlaháře atd.
Měřící módyRůzné formáty zobrazených čar a bodů
 Možnost zobrazení čar v úhlech
PaměťUkládání informace o více měřeních
 Některé modely umožňují přenos dat např. do počítače
Automatické vypnutíProdlužuje životnost baterie
Ruka drží laserový měřič na zdi

Laserové měřiče mají i několik praktických funkcí, iStock / chaiyoot Wilipun

Výrobci a ceny

Laserové metry lze koupit pod značkami jako je Bosch, DeWalt, Parkside a další. Cenové rozpětí je poměrně široké nejlevnější přístroje lze koupit kolem 1000 Kč. Pro domácí použití se hodí přístroje do 5000 Kč. Profesionální lasery pak mohou stát i více než 10000 Kč.

Otázky a odpovědi

Je rozdíl mezi bodovým a čárovým laserem?

Jak už název napovídá, bodový laser promítá světelné body a lze s jeho pomocí určit střed nebo zaměřovat konkrétní objekty. Pomocí světelných čar je pak možné definovat roviny. Čárové lasery se tedy hodí např. pro obkládání stěn, ale i věšení poliček.

Jaký je rozdíl mezi zeleným a červeným laserem?

Základní rozdíl je ve viditelnosti, kdy se uvádí, že zelený laser disponuje lepšími hodnotami. Jsou tedy vhodné pro použití jak v interiéru, tak exteriéru. Červené světlo je ideální pro použití v interiérech.
Zobrazit kompletní nabídku laserových metrů